Nasz kolega Sergiusz Prokopiuk został odznaczony polskim orderem państwowym za zasługi w niesieniu pomocy medycznej ludności Ukrainy. Nasze serdeczne gratulacje – Redakcja (A.S., P.K.)

Odznaczenia państwowe dla działaczy polonijnych

005_Para_Prezydencka_Dzien_Flagi_Belweder_20220502_GJB_2397.jpg

Podczas uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym. 

odznaczeni zostali 

za wybitne zasługi w obronie godności i praw człowieka, za niesienie pomocy humanitarnej osobom potrzebującym, dotkniętym konfliktem zbrojnym w Ukrainie, za działalność na rzecz środowisk polonijnych

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Krystyna Marianna KSIĘŻOPOLSKA
nauczyciel skierowany przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą do Mikołajowa nieopodal Odessy. Od powrotu do Polski, prowadzi nieodpłatne zajęcia dla ewakuowanych dzieci i dorosłych z Ukrainy. 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Ludmiła KOSTUSZEWICZ 
prezes Młodzieżowego Klubu Kultury Polskiej im. Henryka Sienkiewicza w Energodarze, w Ukrainie, zaangażowana w ewakuację kobiet i dzieci z Ukrainy. 

Sergiusz Stanisław PROKOPIUK 
prezes Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu, zaangażowany w pomoc medyczną poszkodowanym przez wojnę w Ukrainie.

Maria ZIEMBOWICZ
prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Samborze, współorganizatorka transportów z pomocą humanitarną dla Ukrainy. 

za zasługi w obronie godności i praw człowieka, za niesienie pomocy humanitarnej osobom potrzebującym, dotkniętym konfliktem zbrojnym 
w Ukrainie, za działalność polonijną

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Lesia JERMAK
wiceprezes Związku Polaków na Ukrainie, założycielka i kierownik Kijowskiego Zespołu „Polanie znad Dniepru”, aktualnie przebywa 
w Polsce.

Walentyna JUSUPOWA 
prezes Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu, wspiera proces osiedlenia i adaptacji uchodźców wojennych z Ukrainy w Polsce.