Uncategorized

Biuletyn13

16 stycznia, 2022

 

Biuletyn Federacji

Polskich Organizacji Medycznych

na Obczyznie

Nr 3/1999 (13)                                                                                     Wrzesien 1999

(Wydanie internetowe)

Do poprzedniego numeru Biuletynu

Spis tresci

Od Redakcji
Pare slow o historii Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Medycznego
Wiadomosci z Bialorusi
Konferencja w Paryzu
Bal organizowany przez Towarzystwo z Krefeld
IV Swiatowy Kongres Polonii Medycznej
Dom Polski w Bielcach
Internet

Kalendarz zblizajacych sie wydarzen

Zarzad Rady Federacji
Redakcja Biuletynu

Od Redakcji.

Wciaz probujemy nowe formy redakcji Biuletynu, prawdopodobnie wyjasnia sie idea Biuletynu jako forum wzajemnej wymiany informacjii o dzialalnosci naszych zwiazkow. W naszych Biuletynach staramy sie relacjonowaƒ zycie w nalezacych do Federacji polonijnych zwiazkach medycznych. Tym razem zamieszczamy bardzo osobisty artyku» napisany przez przewodniczaca bratniego zwiazku w Moldawii – dr Andzele Bogucka-Pumia. Artykul ten, na przyk» adzie rodziny Andzeli, przybliza nam geneze i dzien dzisiejszy polonii moldawskiej.

Prosimy Was, drogie Koleó anki i Koledzy o nowe, nawet krotkie teksty, a prezesow Zwi zkow Medycznych o rozprowadzanie jak najszerzej tych paru stron ktore nas lacza.

Korzystajac z nadarzjacej sie okazji, Redakcja pozwala sobie zaprosic wszystkich chetnych na Zjazd AMOPF w Paryzu. Zapraszamy Was bardzo serdecznie, jako ze jest to jedna z niewielu okazji ktore mamy w Federacji, do spotkan, a w dodatku w tak pieknym miescie jak Paryz.

Powrot do Spisu tresci

 Pare slow o historii Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Medycznego w Berlinie

W kwietniu 1999 roku Niemiecko Polskie Towarzystwo Medyczne w Berlinie e.V. zostalo przyjete do Federacji Medycznych Towarzystw Polonijnych. Aby uczcic ten fakt, redakcja prosila Pana prof. Jana Zierskiego, o napisanie dla Biuletynu Federacji, pare slow o dzialanosc i historii stowarzyszenia berlinskiego. Za zgoda autora, przekazujemy czytelnikom obszerne urywki z tekstu ktory otrzymalismy.

Sposrod okolo 180 polskojezycznych lekarzy w Berlinie, Towarzystwo zrzesza ok. 80 osob, z ktorych 50 jest aktywnymi czlonkami.Towarzystwo zrzesza lekarzy medycyny, stomatologii, weterynarii, jak rowniez osoby wykonujace inne zawody medyczne.Towarzystwo jest rowniez otwarte dla osob niepolskojezycznych, ktore akceptuja statut Towarzystwa.

Towarzystwo berlinskie zostalo zarejestrowane 15 maja 1996 roku, ale juz od 1993 roku odbywaly sie spotkania i proby zrzeszenia, miedzy innymi z Polskim Towarzystwem Lekarskim z Krefeld, ktore tworzylo sie w tym samym czasie. Z roznych przyczyn tak sie nie stalo i Towarzystwo zostalo zarejestrowane na podstawie wlasnego statutu. Wybory zarzadu odbywaja sie co dwa lata.

Na pierwszym zebraniu Towarzystwa 19.02.1994 r. wybrano zarzad w skladzie: prof. dr J. Zierski,

dr Z. F. Forycki, dr A. Klobukowski, dr S. Olszewska, dr A. Kalisz, dr M. Sielewicz, dr M. Galecka

i dr Z. Gintrowicz.

Aktualnym prezesem, wybranym 29 kwietnia 1998, jest dr Z. F. Forycki.

Dzialalnosc Towarzystwa jest bardzo rozwinieta.

Glowna dzialalnoscia Towarzystawa sa regularne kwartalne zebrania jego czlonkow. Duze zainteresowanie wykazuja referaty i prezentacje przedstawiane przez czlonkow Towarzystwa oraz przez zaproszonych gosci. Tematy sa rozno rodne, astatnio:”Leczenie zawalu”, „Leczenie alkoholizmu”. Niektore referaty wyglaszane sa tez w jezyku niemieckim.

Odbywaja sie tez spotkania z zaproszonymi goscmi, jak na przyklad z dr E. Huberem, przewodniczacym Izby Lekarskiej w Berlinie, dr W. Bednorzem, przewodniczacym Okregowej Izby Lekarskiej we Wroclawiu, z dr K. Nowakiem, owczesnym przewodniczacym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Wielkiej Brytanii i z dr A. Burzyskim, przewodniczacym Polskiego Towarzystwa Medycznego w Lille. Zostal takze m. in. zaproszony dr Mickielewicz z Wilna z referatem o problemach psychiatrii na terenie bylego Zwiazku Radzieckiego.

Towarzystwo zorganizowalo wspolnie z organizacja Lekarzy i Psychologow Zydowskich w Berlinie wspolne spotkanie poswiecone pamieci dr. J. Korczaka. Na zebraniu tym gosciem byl, pedagog prof. E. Dautzenroth z uniwersytetu w Giessen, wybitny znawca dzialalnosci i tworczosci Janusza Korczaka. Na zaproszenie powyzszej organizacji prof. J. Zierski wyglosil w siedzibie gminy zydowskiej w Berlinie wyklad poswiecony lekarzom polskim pochodzenia zydowskiego w Polsce przed holocaustem, konceptom polskiej szkoly filozofii medycyny i dzialalnosci prof. Ludwika Flecka, bakteriologa i tworcy teorii powstania i rozwoju faktu naukowego.

Gosciem Towarzystwa byl rowniez prof. dr A.Wirth, teatrolog i publicysta, ktory mowil o problemach emigracji intelektualistow w roznych krajach swiata.

Dzialalnosc charytatywno-spoleczna:

Ze wzgledu na skromne srodki finansowe Towarzystwo nie bylo w stanie prowadzic dzialanosci charytatywnej jako zwiazek. Wielka aktywnosc wykazali jednakze indywidualni czlonkowie Towarzystwa: dr Olszewska, dr Sielewicz, dr Forycki, dr Godel, dr Rudnianska, dr Marbas, mgr Pietrzak oraz mgr Wohlrapp, organizujac, miedzy innymi, pomoc w okresie powodzi na Slasku w 1997 r.

Dzialalnosc towarzysko – socjalna:

Odbywaja sie regularne spotkania : Andrzejki, Swieta Bozego Narodzenia, wyjazdy wypoczynkowo-golfowe do Medzyzdrojow, wycieczki rowerowe, wspolne wyjscia na recitale i koncerty.

Zarzad utrzymuje kontakty z Izbami Lekarskimi w Szczecinie i we Wroclawiu.

Czlonkowie zarzadu sa czlonkami powstalej w Berlinie organizacji Gesundheitfur Multikultureller Gesundheitbeirat e.V, ktora skupia lekarzy obcojezycznych roznych narodowosci pracujacych w Berlinie.

Przedstawiciele Zarzadu biora udzial w zebraniach Rady Polonijnej w Berlinie.

Redaktorem Biuletynu, ktory ukazuje sie kwartalnie, jest dr A. Klobukowski.

Redakcja Biuletynu Federacji pozdrawia kolege „po fachu” !

Powrot do Spisu tresci

Wiadomosci z Bialorusi

Doszly do redakcji wyjasnienia co do aktualnej sytuacji Stowarzyszen na Bialorusi.

Istnieja trzy Stowarzyszenia na Bialorusi, oba naleza do Federacji tz; Polskie Towarzystwo Lekarskie na Grodzienszczyznie ktorego prezesem jest dr Kazimierz Jodkowski i Polskie Towarzystwo Lekarskie w Baranowiczach ktorego prezesem jest dr Maria Syczewska.

Poza tym w marcu tego roku, zostalo reaktywowane Polskie Towarzystwo Lekarskie na Bialorusi, ktore zgodnie z ostatnimi ustaleniami federuje stowarzyszenia medyczne i „lekarzy chetnych do wspolpracy” Informacja wedlug dr K. Jodkowskiego ktory nam przeslal te wyjasnienia w liscie z 08.08.1999.

Kazimierz Jodkowski przeslal nam tez artykul o dzialanosci Stowarzyszenia z Grodna i kontaktach z zagranica, a specjalnie z Polska.

Zebrania Towarzystwa odbywaja sie co miesiac w pierwsza srode miesiaca. Bardzo potrzebne sa szkolenia lekarzy w roznych osrodkach polskich. Miedzy innymi 16 osob korzystalo z miesiecznych stazy w Siedleckim Specjalistycznym Wojewodzkim szpitalu, 18 osob uczestniczylo w warsztatach laparoskopowych w Siedlcach. Czlonkowie Stowarzyszenia wyjezdzaja za granice, do Polski, jak tez do Austrii na sympozja i kongresy naukowe. Prenumeruja kilka polskojezycznych czasopism medycznych.

Tradycja staly sie noworoczne spotkania czlonkow naszego stowarzysznia, pisze Kazimierz Jodkowski,

u Konsula Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Grodnie. W tym roku kolejne spotkanie, na ktorym bylo ponad 100 osob, odbylo sie 4-ego lutego z udzialem dr Bozeny Pietrzykowskiej.

W projekcie: w 2000 r. jestesmy zaproszeni na „Naukowe Polsko-Bialoruskie Dni Chirurgiczne” w Grodnie.

Powrot do Spisu tresci

Konferencja w Paryzu

AMOPF obchodzi w tym roku swoje 10 lecie.Z tej okazji organizuje Jubileusz, ktory rozpocznie sie w piatek 8-ego pazdziernika 99 koktailem w Ratuszu Paryskim-Hotel deVille o godz 18.30.

Nastepnego dnia w sobote 9-ego pazdziernika 99, bedzie miala miejsce w Ambasadzie Polskiej w Paryzu konferencja na temat:”Reforma polskiego systemu ochrony zdrowia w perspektywie przystapienia Polski do Unii Europejskiej”

Konferencja odb” dzie sie pod patronatem JE Ambasadora Polski we Francji Profesora Stefana Mellera oraz prezesa Fundacji France – Pologne, Pana Claude Sardais.

Reforma interesuje naturalnie nas wszystkich, jako lekarzy pochodzenia polskiego, ale tez jako lekarzy, uzaleznionych w krajach w ktorych pracujemy, od mozliwosci ekonomicznych i polityki zdrowotnej, ktora w dzisiejszych czasach wszedzie szuka podobnych rozwiazan, ma podobne zapotrzebowania.

Komitet programowy: dr Piotr Mierzewski, Pan Claude Sardais, dr Ewa Teslar, dr Barbara Grospierre-Lisowska.

Wystapienia zapowiedzieli wibitni polscy naukowcy, konferencja bedzie tlumaczona na j”zyk francuski, program jej jest zamieszczony pod adresem internetowym AMOPF: http://members.xoom.com/Federation/amopf.htm

W niedziele 10 pazdziernika 99 rano mozna bedzie poplynac po Sekwanie, a popoludniu w Instytucie Polskim przylaczyc sie do Walnego Zebrania AMOPF. W programie zebrania przewidujemy wybory, koncert, koktail i wystawe zdjec z najwazniejszych wydarzen Stowarzyszenia.

Komitet organizacyjny jest do dyspozycji, z checia udzieli wszelkich informacji dotyczacych Jubileuszu

Sekretariat AMOPF:

Docteur Pierre Konopka 150, avenue de Wagram, 75017 Paris

Tel/fax (33) (0)146223388

E-mail :pierre.konopka@wanadoo.fr

Powrot do Spisu tresci

Bal organizowany przez Towarzystwo z Krefeld

III Europejski Bal Lekarzy odbedzie sie 20 listopada 1999 w Gladbeck.

Bal odbedzie sie na 3 salach na 4 orkiestry z duzym programem informacyjnym i naukowym. Osoby biorace udzial moga brac udzial w wycieczkach na MEDICE 1999 w Duesseldorfie (najwieksza wystawa sprzetu medycznego na swiecie). Przewidywany jest kurs internetu, prezentacja firm farmaceutycznych, polskich biur podrozy itp. Dokladne informacje beda na biezaco umieszczane na stronach internetu lub droga telefoniczna /faxem.

Tel.: 02151-613013 Fax.: 02151-608802 E-mail.: z.kostecki@t-online.de
Adres w interncie
: http://www.ptm-d.com

Oplata za udzial w Balu wynosi, dla osób z zagranicy i czlonkow PTM 120 DM , pozostali 140 DM

Do wyboru sale dla niepalacych lub dla palacych

Sale A (300 osob) B (400 osob) – parter – dla niepalacych

C (200 osob) D (300 osob) 1 pietro i 2 pietro dla palacych

Udzial w wycieczce na Medice, lub do Centrum handlowego Oberhausen jest mozliwy w zakresie wlasnym.

Rezerwacje hoteli nalezy dokonac indywidualnie na wlasna odpowiedzialnosc pod nastepujacymi numerami telefonow:

Hotel Van der Valk www.vandervalk.de Tel.: 02043-6980 Fax:02043-681517

Hotel ETAP http://www.etap-hotel.de/ Tel.: 0201-6340420, Fax: 0201-6340425

Powrot do Spisu tresci

IV Swiatowy Kongres Polonii Medycznej

Kongres odbedzie sie w Warszawie w dniach 1-4 czerwca 2000, jest organizowany przez Federacje Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie i Naczelna Izbe Lekarska. Oplata zjazdowa zostala skalkulowana na 250$ dla kolegow z Zachodu i 250 zpl dla kolegow z Polski i z wschodniej czesci Europy. Ilosc stypendiow jest uzalezniona od sponsorow, w tej chwili nie mozna jej jeszcze dokladnie okreslic. W oplacie kongresowej mieszcza sie koszty udzialu w Kongresie, materialow kongresowych oraz koszt koktailu powitalnego i bankietu.

Wielu potencjalnych uczestikow sygnalizuje zakwaterowanie we wlasnym zakresie. Dla tych, ktorzy nie maja tej mozliwosci zostaly zarezerwowane nastepujace hotele (oplaty za dobe):

– Hotel Mariott, pokoj jednoosobowy 640 zlp

– Hotel Forum, pokoj jednoosobowy 550 zlp, dwuosobowy 600 zlp

– inne hotele w trakcie negocjacji

Kongres jest zaplanowany jako zjazd szkoleniowy, sekretariat zjazdu bedzie potwierdzal odpowiednie zaswiadczenia, przygotowane dla uczestnikow.

Komitet programowy: przewodniczacy: dr Jakub Bodziony, Univesity of Saarland, Department of General and Vascular Surgery, Homburg, Niemcy: chjbod@med-rz.uni-sb.de

Wstepny program Kongresu

Czwartek, 1 czerwca 2000

Godz. 17:00 Uroczystosc otwarcia,
Wystapienia gosci oficjalnych,
Wyklad(y) Inauguracyjny(e)

Godz. 19:00 Koktail powitalny

Piatek, 2 czerwca 2000

9:00:10:00 Aktualne aspekty kosztów, finansowania i organizacji systemu ochrony zdrowia w Polsce
10:15-11:30 Aktualne aspekty kosztów finansowania i organizacji systemów ochrony zdrowia UE i USA
11:45-12:45 Podsumowanie i dyskusja okraglego stolu. Organizacja, koszty i finansowanie ochrony zdrowia

13:00-14:00 Przerwa obiadowa

14:00-15:00 Internet a globalizacja informacji i terapii medycznej
15:15-16:15 Podsumowanie i dyskusja okraglego stolu: Internet a globalizacja informacji i terapii medycznej

Godz. 19:00 Bankiet

Sobota, 3 czerwca 2000

9:00-13:00 Sesje kliniczne:

  • Kardiologia – postepy w profilaktyce, diagnostyce i terapii
  • Chirurgia – postepy w telechirurgii, chirurgii laparoskopowej, chirurgii biosztucznych narzadow
  • Depresje i nerwice – postepy w profilaktyce, diagnostyce i terapii
  • Zywienie a otylosc, choroby ukladu krazenia i choroby nowotworowe – postepy w profilaktyce, diagnostyce i terapii
  • Onkologia – postepy w profilaktyce, diagnostyce i terapii

13:30 Zakonczenie Kongresu na Zamku Królewskim w Warszawie, lampka szampana

Po poludniu i wieczorem: Towarzyszace imprezy kulturalne:

Niedziela, 4 czerwca 2000

9:00 Towarzyszace imprezy turystyczne

Aktualne informacje na temat IV Swiatowego Kongresu Polonii Medycznej jak rowniez formularz zgloszeniowy znajduje sie w Internecie, w najbizszych miesiacach wyslane zostana do lekarzy polonijnych informacje o Kongresie

Biezace informacje pod adresem: http://members.xoom.com/Federation/kongres.htm

Powrot do Spisu tresci

Dom Polski w Bielcach

Od dawna mieszkaja w Moldawii Polacy. Obecnie jest ich okolo 20 tys. Najwiecej Polakow jest na polnocy Moldawii, w okolicach Bielc. Dawno temu nasi przodkowie kupili tu ziemie i zamieszkali razem w jednej wsi – Styrczy. To byla calkowicie polska wies. Potem ze Styrczy przeprowadzili sie do roznych miejsc, ale najwiecej zamieszkuje ich w Bielcach. Jest to duze miasto, jedno z najwiekszych w Moldawii.

Wsrod osiadlych tu Polakow byl i moj dziad – Karol Bogucki. Wszyscy skupieni tu Polacy kupili duzo ziemi i znow zamieszkali razem. Wybudowali sobie domy i te czesc miasta nazwali Nowe Bielce. Ja jeszcze pamietam ten duzy stary dom mojego dziada , poniewaz w nim sie urodzilam. Teraz na tym miejscu stoi dom moich rodzicow, a ja mam wlasne mieszkanie. Polacy zyjacy w Moldawii starali sie zakladac rodziny czysto polskiej krwi, totez my teraz wszyscy jestesmy krewnymi.

Do II wojny swiatowej, kiedy Moldawia nalezala do Rumunii, naszym przodkom zylo sie bardzo dobrze. Byli bogaci, posiadali duzo ziemi, w Bielcach byl kosciol i polska szkola. Od 1940 r. do 1945 r. Moldawia trzy razy przechodzila od Rumunii do ZSSR i z powrotem. Ostatecznie znalazla sie w ZSSR. Polacy, jako ludzie bogaci , musieli zostawiac swoje ziemie, bogactwo i uciekac. Wielu ucieklo to do Rumunii, to do Polski. Teraz mamy krewnych w obu tych krajach. Polakow, ktorzy nie zdazyli wyjechac, wladze radzieckie wyslaly na Syberie. Tak sie stalo, ze moi dziadkowie umarli, wiec wladze radziecki nie zdazyly ich wyslac, a ich 5 niedoroslych dzieci, w tym i moj ojciec Antoni Bogucki zostali w Moldawii. Wielu zdolalo sie ukryc i tym sposobem ocaleli w Moldawii. Moja mama urodzila sie w moldawskiej wsi i chociaz jej matka nazywala sie Budzynska, to mama, dopoki nie wyszla za maz , nie wiedziala, ze ma polskie pochodzenie. Po smierci Stalina ci Polacy, ktorzy wytrzymali zeslanie, wrocili do swoich domow. W czasie wojny kosciol zostal zniszczony, wiec katolikom oddali ormianski Kosciol. W 1961 r. Zostal on zamkniety. O polskiej szkole nie moglo byc mowy, poniewaz i Moldawianie takze nie mieli moldawskich szkol. Wtedy wszystko bylo po rosyjsku. Ale nasze babcie i rodzice byli uparci i czuli wielka wiez z Macierza – Polska. Dbali o zachowanie polkich tradycji, uczyli nas po kryjomu polskiej mowy, spotykali sie na modlitwach w prywatnych mieszkaniach, brali sluby i chrzcili dzieci wyjezdzajac az do Czerniowiec na Ukraine.

W 1992 r. Moldawia odzyskala niezaleznosc. Zaistniec mogly mniejszosci narodowe w swoich stowarzyszeniach. Polacy zorganizowali sie i zarejestrowali swoje stowarzyszenie w 1994 r, pod nazwa „Dom Polski” w Bielcach. Obecnie liczy ono 650 czlonkow. Praca stowarzyszenia skupia sie wokol przywrocenia i rozwoju jezyka polskiego oraz kultury i tradycji. Istnieja kursy jezyka polskiego prowadzone przez dwie nauczycielki z Polski. W zajeciach uczestnicza dzieci, mlodziez i dorosli (okolo 100 osob). Juz osiem osob z Bielc studjuje w Polsce, a nastepnych 6 rozpocznie studia w tym roku.

Wspolnota „Dom Polski” to nie tylko dzieci i mlodziez, ale glownie ich rodzice i dziadkowie. To oni sa inicjatorami „spotkan polonijnych” w trakcie ktorych odzywaja zwyczaje i tradycje. To wlasnie wowczas wspolnie spiewamy koledy, dzielimy sie oplatkiem, wspominamy zwyczaje andrzejkowe i karnawalowe.

W 1996 r. rozpoczelismy wydawanie „Jutrzenki”. Jest to pismo Polakow z Moldawii. „Jutrzenka” jest gazeta ukazujaca sie co dwa miesiace. Piszemy o polskich tradycjach, kulturze i historii. Pismo jest tworzone przy aktywnym wspoldziale czytelnikow. Pismo posiada swoje stale rubryki: „Historia polski”, „Encyklopedia Jutrzenki”, „Magazyn medyczny” i „Aktualnosci”. Redakcja stara sie wzbogacic kazdy numer gazety przez wprowadzanie nowych tematow, np. wywiady z ciekawymi ludzmi, ankiety przeprowadzone wsrod studentow uczacych sie w Polsce, a takze konkursy i zagadki dla dzieci. Jestesmy w trakcie przygotowania 19 numeru. Chcielibysmy aby nasze pismo ukazywalo sie czesciej, np. raz w miesiacu, ale nie mamy funduszow. Brak nam takze profesjonalnego sprzetu i przygotowania dziennikarskiego, ale w to co tworzymy, wkladamy duzo serca i wysilku.

Nasza wspolnota ma juz stala siedzibe. Jestesmy w posiadaniu wlasnego domu. Tam odbywaja sie wszystkie polonijne spotkania i kursy jezyka. Tam tez ucza sie dzieci spiewac i tanczyc. Plany dotyczace rozwoju dzialalnosci sa olbrzymie, tak jak olbrzymie sa potrzeby. Chcielibysmy m.in. stworzyc chor i grupe teatralna Mamy nadzieje ze to nam sie uda.

Andzela Bogucka

Powrot do Spisu tresci

Internet

Adres stron Federacji: http://members.xoom.com/Federation

Adres najbardziej internetowo aktywnego zwi zku, cz» onka Federacji – Polskiego Towarzystwa Medycznego z Krefeld: http://www.ptm-d.com

Adres listy dyskusyjnej lekarzy polskich i polonijnych: http://polscy-lekarze.com lub zamiennie http://welcome.to/lekarze

Powrot do Spisu tresci

Kalendarz zblizajacych sie wydarzen

Redakcja Biuletynu apeluje do prezesow wszystkich Zwiazkow o dzielenie sie informacjami o planowanych wydarzeniach. Zainteresowani udzialem w anonsowanych wydarzeniach proszeni sa o kontaktowanie sie z prezesami swoich Zwiazkow lub z Redakcja Biuletynu.

Francja

08-10.10.99 Konferencja z okazji 10-lecia AMOPF – „Reforma polskiego systemu ochrony zdrowia w perspektywie przystapienia Polski do Unii Europejskiej” Paryz

luty 2000 wyjazd na narty do Chamonix

Niemcy

20.11.99 III Europejski Bal Lekarzy w Gladbeck

wrzesien 99 spotkanie na temat „Zastosowanie technik laparoskopowych w ginekologii” w Berlinie

Polska

01-04.06.00 IV Swiatowy Kongres Polonii Medycznej, Warszawa

Szwecja

09.10.99 sympozjum „Rak piersi”, Malmö

05.02.99 Bal Medyka, Malmö

27.02. – 05.03.00 wyjazd na narty do Trysil (Norwegia), polaczony z kursem medycznym, temat w trakcie ustalania

Powrot do Spisu tresci

Zarzad Rady Federacji:

Prezes : Janusz Kasina (Szwecja) :j@kasina.pp.se

Wiceprezes: Ewa Teslar (Francja) :e-teslar@worldnet.fr

Sekretarz : Jakub Bodziony ( Niemcy) : chjbod@med-rz.uni-saarland.de

Skarbnik :Jozef Mazurek (USA) mazurek@megsinet.net

Powrot do Spisu tresci

Redakcja Biuletynu:

dr Ewa Teslar

50, rue Sainte Croix de la Bretonnerie

75004 Paris (Francja)

Tel 33 (0)1 42 72 14 93

Fax 33 (0) 1 42 77 16 08

E-mail : e-teslar@worldnet.fr

 

Nr 3/1999 (13)                                                                                                         Wrzesien 1999

(Wydanie internetowe)

Spis tresci

Od Redakcji
Pare slow o historii Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Medycznego
Wiadomosci z Bialorusi
Konferencja w Paryzu
Bal organizowany przez Towarzystwo z Krefeld
IV Swiatowy Kongres Polonii Medycznej
Dom Polski w Bielcach
Internet

Kalendarz zblizajacych sie wydarzen

Zarzad Rady Federacji
Redakcja Biuletynu

Od Redakcji.

Wciaz probujemy nowe formy redakcji Biuletynu, prawdopodobnie wyjasnia sie idea Biuletynu jako forum wzajemnej wymiany informacjii o dzialalnosci naszych zwiazkow. W naszych Biuletynach staramy sie relacjonowaƒ zycie w nalezacych do Federacji polonijnych zwiazkach medycznych. Tym razem zamieszczamy bardzo osobisty artyku» napisany przez przewodniczaca bratniego zwiazku w Moldawii – dr Andzele Bogucka-Pumia. Artykul ten, na przyk» adzie rodziny Andzeli, przybliza nam geneze i dzien dzisiejszy polonii moldawskiej.

Prosimy Was, drogie Koleó anki i Koledzy o nowe, nawet krotkie teksty, a prezesow Zwi zkow Medycznych o rozprowadzanie jak najszerzej tych paru stron ktore nas lacza.

Korzystajac z nadarzjacej sie okazji, Redakcja pozwala sobie zaprosic wszystkich chetnych na Zjazd AMOPF w Paryzu. Zapraszamy Was bardzo serdecznie, jako ze jest to jedna z niewielu okazji ktore mamy w Federacji, do spotkan, a w dodatku w tak pieknym miescie jak Paryz.

Powrot do Spisu tresci

 Pare slow o historii Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Medycznego w Berlinie

W kwietniu 1999 roku Niemiecko Polskie Towarzystwo Medyczne w Berlinie e.V. zostalo przyjete do Federacji Medycznych Towarzystw Polonijnych. Aby uczcic ten fakt, redakcja prosila Pana prof. Jana Zierskiego, o napisanie dla Biuletynu Federacji, pare slow o dzialanosc i historii stowarzyszenia berlinskiego. Za zgoda autora, przekazujemy czytelnikom obszerne urywki z tekstu ktory otrzymalismy.

Sposrod okolo 180 polskojezycznych lekarzy w Berlinie, Towarzystwo zrzesza ok. 80 osob, z ktorych 50 jest aktywnymi czlonkami.Towarzystwo zrzesza lekarzy medycyny, stomatologii, weterynarii, jak rowniez osoby wykonujace inne zawody medyczne.Towarzystwo jest rowniez otwarte dla osob niepolskojezycznych, ktore akceptuja statut Towarzystwa.

Towarzystwo berlinskie zostalo zarejestrowane 15 maja 1996 roku, ale juz od 1993 roku odbywaly sie spotkania i proby zrzeszenia, miedzy innymi z Polskim Towarzystwem Lekarskim z Krefeld, ktore tworzylo sie w tym samym czasie. Z roznych przyczyn tak sie nie stalo i Towarzystwo zostalo zarejestrowane na podstawie wlasnego statutu. Wybory zarzadu odbywaja sie co dwa lata.

Na pierwszym zebraniu Towarzystwa 19.02.1994 r. wybrano zarzad w skladzie: prof. dr J. Zierski,

dr Z. F. Forycki, dr A. Klobukowski, dr S. Olszewska, dr A. Kalisz, dr M. Sielewicz, dr M. Galecka

i dr Z. Gintrowicz.

Aktualnym prezesem, wybranym 29 kwietnia 1998, jest dr Z. F. Forycki.

Dzialalnosc Towarzystwa jest bardzo rozwinieta.

Glowna dzialalnoscia Towarzystawa sa regularne kwartalne zebrania jego czlonkow. Duze zainteresowanie wykazuja referaty i prezentacje przedstawiane przez czlonkow Towarzystwa oraz przez zaproszonych gosci. Tematy sa rozno rodne, astatnio:”Leczenie zawalu”, „Leczenie alkoholizmu”. Niektore referaty wyglaszane sa tez w jezyku niemieckim.

Odbywaja sie tez spotkania z zaproszonymi goscmi, jak na przyklad z dr E. Huberem, przewodniczacym Izby Lekarskiej w Berlinie, dr W. Bednorzem, przewodniczacym Okregowej Izby Lekarskiej we Wroclawiu, z dr K. Nowakiem, owczesnym przewodniczacym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Wielkiej Brytanii i z dr A. Burzyskim, przewodniczacym Polskiego Towarzystwa Medycznego w Lille. Zostal takze m. in. zaproszony dr Mickielewicz z Wilna z referatem o problemach psychiatrii na terenie bylego Zwiazku Radzieckiego.

Towarzystwo zorganizowalo wspolnie z organizacja Lekarzy i Psychologow Zydowskich w Berlinie wspolne spotkanie poswiecone pamieci dr. J. Korczaka. Na zebraniu tym gosciem byl, pedagog prof. E. Dautzenroth z uniwersytetu w Giessen, wybitny znawca dzialalnosci i tworczosci Janusza Korczaka. Na zaproszenie powyzszej organizacji prof. J. Zierski wyglosil w siedzibie gminy zydowskiej w Berlinie wyklad poswiecony lekarzom polskim pochodzenia zydowskiego w Polsce przed holocaustem, konceptom polskiej szkoly filozofii medycyny i dzialalnosci prof. Ludwika Flecka, bakteriologa i tworcy teorii powstania i rozwoju faktu naukowego.

Gosciem Towarzystwa byl rowniez prof. dr A.Wirth, teatrolog i publicysta, ktory mowil o problemach emigracji intelektualistow w roznych krajach swiata.

Dzialalnosc charytatywno-spoleczna:

Ze wzgledu na skromne srodki finansowe Towarzystwo nie bylo w stanie prowadzic dzialanosci charytatywnej jako zwiazek. Wielka aktywnosc wykazali jednakze indywidualni czlonkowie Towarzystwa: dr Olszewska, dr Sielewicz, dr Forycki, dr Godel, dr Rudnianska, dr Marbas, mgr Pietrzak oraz mgr Wohlrapp, organizujac, miedzy innymi, pomoc w okresie powodzi na Slasku w 1997 r.

Dzialalnosc towarzysko – socjalna:

Odbywaja sie regularne spotkania : Andrzejki, Swieta Bozego Narodzenia, wyjazdy wypoczynkowo-golfowe do Medzyzdrojow, wycieczki rowerowe, wspolne wyjscia na recitale i koncerty.

Zarzad utrzymuje kontakty z Izbami Lekarskimi w Szczecinie i we Wroclawiu.

Czlonkowie zarzadu sa czlonkami powstalej w Berlinie organizacji Gesundheitfur Multikultureller Gesundheitbeirat e.V, ktora skupia lekarzy obcojezycznych roznych narodowosci pracujacych w Berlinie.

Przedstawiciele Zarzadu biora udzial w zebraniach Rady Polonijnej w Berlinie.

Redaktorem Biuletynu, ktory ukazuje sie kwartalnie, jest dr A. Klobukowski.

Redakcja Biuletynu Federacji pozdrawia kolege „po fachu” !

Powrot do Spisu tresci

Wiadomosci z Bialorusi

Doszly do redakcji wyjasnienia co do aktualnej sytuacji Stowarzyszen na Bialorusi.

Istnieja trzy Stowarzyszenia na Bialorusi, oba naleza do Federacji tz; Polskie Towarzystwo Lekarskie na Grodzienszczyznie ktorego prezesem jest dr Kazimierz Jodkowski i Polskie Towarzystwo Lekarskie w Baranowiczach ktorego prezesem jest dr Maria Syczewska.

Poza tym w marcu tego roku, zostalo reaktywowane Polskie Towarzystwo Lekarskie na Bialorusi, ktore zgodnie z ostatnimi ustaleniami federuje stowarzyszenia medyczne i „lekarzy chetnych do wspolpracy” Informacja wedlug dr K. Jodkowskiego ktory nam przeslal te wyjasnienia w liscie z 08.08.1999.

Kazimierz Jodkowski przeslal nam tez artykul o dzialanosci Stowarzyszenia z Grodna i kontaktach z zagranica, a specjalnie z Polska.

Zebrania Towarzystwa odbywaja sie co miesiac w pierwsza srode miesiaca. Bardzo potrzebne sa szkolenia lekarzy w roznych osrodkach polskich. Miedzy innymi 16 osob korzystalo z miesiecznych stazy w Siedleckim Specjalistycznym Wojewodzkim szpitalu, 18 osob uczestniczylo w warsztatach laparoskopowych w Siedlcach. Czlonkowie Stowarzyszenia wyjezdzaja za granice, do Polski, jak tez do Austrii na sympozja i kongresy naukowe. Prenumeruja kilka polskojezycznych czasopism medycznych.

Tradycja staly sie noworoczne spotkania czlonkow naszego stowarzysznia, pisze Kazimierz Jodkowski,

u Konsula Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Grodnie. W tym roku kolejne spotkanie, na ktorym bylo ponad 100 osob, odbylo sie 4-ego lutego z udzialem dr Bozeny Pietrzykowskiej.

W projekcie: w 2000 r. jestesmy zaproszeni na „Naukowe Polsko-Bialoruskie Dni Chirurgiczne” w Grodnie.

Powrot do Spisu tresci

Konferencja w Paryzu

AMOPF obchodzi w tym roku swoje 10 lecie.Z tej okazji organizuje Jubileusz, ktory rozpocznie sie w piatek 8-ego pazdziernika 99 koktailem w Ratuszu Paryskim-Hotel deVille o godz 18.30.

Nastepnego dnia w sobote 9-ego pazdziernika 99, bedzie miala miejsce w Ambasadzie Polskiej w Paryzu konferencja na temat:”Reforma polskiego systemu ochrony zdrowia w perspektywie przystapienia Polski do Unii Europejskiej”

Konferencja odb” dzie sie pod patronatem JE Ambasadora Polski we Francji Profesora Stefana Mellera oraz prezesa Fundacji France – Pologne, Pana Claude Sardais.

Reforma interesuje naturalnie nas wszystkich, jako lekarzy pochodzenia polskiego, ale tez jako lekarzy, uzaleznionych w krajach w ktorych pracujemy, od mozliwosci ekonomicznych i polityki zdrowotnej, ktora w dzisiejszych czasach wszedzie szuka podobnych rozwiazan, ma podobne zapotrzebowania.

Komitet programowy: dr Piotr Mierzewski, Pan Claude Sardais, dr Ewa Teslar, dr Barbara Grospierre-Lisowska.

Wystapienia zapowiedzieli wibitni polscy naukowcy, konferencja bedzie tlumaczona na j”zyk francuski, program jej jest zamieszczony pod adresem internetowym AMOPF: http://members.xoom.com/Federation/amopf.htm

W niedziele 10 pazdziernika 99 rano mozna bedzie poplynac po Sekwanie, a popoludniu w Instytucie Polskim przylaczyc sie do Walnego Zebrania AMOPF. W programie zebrania przewidujemy wybory, koncert, koktail i wystawe zdjec z najwazniejszych wydarzen Stowarzyszenia.

Komitet organizacyjny jest do dyspozycji, z checia udzieli wszelkich informacji dotyczacych Jubileuszu

Sekretariat AMOPF:

Docteur Pierre Konopka 150, avenue de Wagram, 75017 Paris

Tel/fax (33) (0)146223388

E-mail :pierre.konopka@wanadoo.fr

Powrot do Spisu tresci

Bal organizowany przez Towarzystwo z Krefeld

III Europejski Bal Lekarzy odbedzie sie 20 listopada 1999 w Gladbeck.

Bal odbedzie sie na 3 salach na 4 orkiestry z duzym programem informacyjnym i naukowym. Osoby biorace udzial moga brac udzial w wycieczkach na MEDICE 1999 w Duesseldorfie (najwieksza wystawa sprzetu medycznego na swiecie). Przewidywany jest kurs internetu, prezentacja firm farmaceutycznych, polskich biur podrozy itp. Dokladne informacje beda na biezaco umieszczane na stronach internetu lub droga telefoniczna /faxem.

Tel.: 02151-613013 Fax.: 02151-608802 E-mail.: z.kostecki@t-online.de
Adres w interncie
: http://www.ptm-d.com

Oplata za udzial w Balu wynosi, dla osób z zagranicy i czlonkow PTM 120 DM , pozostali 140 DM

Do wyboru sale dla niepalacych lub dla palacych

Sale A (300 osob) B (400 osob) – parter – dla niepalacych

C (200 osob) D (300 osob) 1 pietro i 2 pietro dla palacych

Udzial w wycieczce na Medice, lub do Centrum handlowego Oberhausen jest mozliwy w zakresie wlasnym.

Rezerwacje hoteli nalezy dokonac indywidualnie na wlasna odpowiedzialnosc pod nastepujacymi numerami telefonow:

Hotel Van der Valk www.vandervalk.de Tel.: 02043-6980 Fax:02043-681517

Hotel ETAP http://www.etap-hotel.de/ Tel.: 0201-6340420, Fax: 0201-6340425

Powrot do Spisu tresci

IV Swiatowy Kongres Polonii Medycznej

Kongres odbedzie sie w Warszawie w dniach 1-4 czerwca 2000, jest organizowany przez Federacje Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie i Naczelna Izbe Lekarska. Oplata zjazdowa zostala skalkulowana na 250$ dla kolegow z Zachodu i 250 zpl dla kolegow z Polski i z wschodniej czesci Europy. Ilosc stypendiow jest uzalezniona od sponsorow, w tej chwili nie mozna jej jeszcze dokladnie okreslic. W oplacie kongresowej mieszcza sie koszty udzialu w Kongresie, materialow kongresowych oraz koszt koktailu powitalnego i bankietu.

Wielu potencjalnych uczestikow sygnalizuje zakwaterowanie we wlasnym zakresie. Dla tych, ktorzy nie maja tej mozliwosci zostaly zarezerwowane nastepujace hotele (oplaty za dobe):

– Hotel Mariott, pokoj jednoosobowy 640 zlp

– Hotel Forum, pokoj jednoosobowy 550 zlp, dwuosobowy 600 zlp

– inne hotele w trakcie negocjacji

Kongres jest zaplanowany jako zjazd szkoleniowy, sekretariat zjazdu bedzie potwierdzal odpowiednie zaswiadczenia, przygotowane dla uczestnikow.

Komitet programowy: przewodniczacy: dr Jakub Bodziony, Univesity of Saarland, Department of General and Vascular Surgery, Homburg, Niemcy: chjbod@med-rz.uni-sb.de

Wstepny program Kongresu

Czwartek, 1 czerwca 2000

Godz. 17:00 Uroczystosc otwarcia,
Wystapienia gosci oficjalnych,
Wyklad(y) Inauguracyjny(e)

Godz. 19:00 Koktail powitalny

Piatek, 2 czerwca 2000

9:00:10:00 Aktualne aspekty kosztów, finansowania i organizacji systemu ochrony zdrowia w Polsce
10:15-11:30 Aktualne aspekty kosztów finansowania i organizacji systemów ochrony zdrowia UE i USA
11:45-12:45 Podsumowanie i dyskusja okraglego stolu. Organizacja, koszty i finansowanie ochrony zdrowia

13:00-14:00 Przerwa obiadowa

14:00-15:00 Internet a globalizacja informacji i terapii medycznej
15:15-16:15 Podsumowanie i dyskusja okraglego stolu: Internet a globalizacja informacji i terapii medycznej

Godz. 19:00 Bankiet

Sobota, 3 czerwca 2000

9:00-13:00 Sesje kliniczne:

  • Kardiologia – postepy w profilaktyce, diagnostyce i terapii
  • Chirurgia – postepy w telechirurgii, chirurgii laparoskopowej, chirurgii biosztucznych narzadow
  • Depresje i nerwice – postepy w profilaktyce, diagnostyce i terapii
  • Zywienie a otylosc, choroby ukladu krazenia i choroby nowotworowe – postepy w profilaktyce, diagnostyce i terapii
  • Onkologia – postepy w profilaktyce, diagnostyce i terapii

13:30 Zakonczenie Kongresu na Zamku Królewskim w Warszawie, lampka szampana

Po poludniu i wieczorem: Towarzyszace imprezy kulturalne:

Niedziela, 4 czerwca 2000

9:00 Towarzyszace imprezy turystyczne

Aktualne informacje na temat IV Swiatowego Kongresu Polonii Medycznej jak rowniez formularz zgloszeniowy znajduje sie w Internecie, w najbizszych miesiacach wyslane zostana do lekarzy polonijnych informacje o Kongresie

Biezace informacje pod adresem: http://members.xoom.com/Federation/kongres.htm

Powrot do Spisu tresci

Dom Polski w Bielcach

Od dawna mieszkaja w Moldawii Polacy. Obecnie jest ich okolo 20 tys. Najwiecej Polakow jest na polnocy Moldawii, w okolicach Bielc. Dawno temu nasi przodkowie kupili tu ziemie i zamieszkali razem w jednej wsi – Styrczy. To byla calkowicie polska wies. Potem ze Styrczy przeprowadzili sie do roznych miejsc, ale najwiecej zamieszkuje ich w Bielcach. Jest to duze miasto, jedno z najwiekszych w Moldawii.

Wsrod osiadlych tu Polakow byl i moj dziad – Karol Bogucki. Wszyscy skupieni tu Polacy kupili duzo ziemi i znow zamieszkali razem. Wybudowali sobie domy i te czesc miasta nazwali Nowe Bielce. Ja jeszcze pamietam ten duzy stary dom mojego dziada , poniewaz w nim sie urodzilam. Teraz na tym miejscu stoi dom moich rodzicow, a ja mam wlasne mieszkanie. Polacy zyjacy w Moldawii starali sie zakladac rodziny czysto polskiej krwi, totez my teraz wszyscy jestesmy krewnymi.

Do II wojny swiatowej, kiedy Moldawia nalezala do Rumunii, naszym przodkom zylo sie bardzo dobrze. Byli bogaci, posiadali duzo ziemi, w Bielcach byl kosciol i polska szkola. Od 1940 r. do 1945 r. Moldawia trzy razy przechodzila od Rumunii do ZSSR i z powrotem. Ostatecznie znalazla sie w ZSSR. Polacy, jako ludzie bogaci , musieli zostawiac swoje ziemie, bogactwo i uciekac. Wielu ucieklo to do Rumunii, to do Polski. Teraz mamy krewnych w obu tych krajach. Polakow, ktorzy nie zdazyli wyjechac, wladze radzieckie wyslaly na Syberie. Tak sie stalo, ze moi dziadkowie umarli, wiec wladze radziecki nie zdazyly ich wyslac, a ich 5 niedoroslych dzieci, w tym i moj ojciec Antoni Bogucki zostali w Moldawii. Wielu zdolalo sie ukryc i tym sposobem ocaleli w Moldawii. Moja mama urodzila sie w moldawskiej wsi i chociaz jej matka nazywala sie Budzynska, to mama, dopoki nie wyszla za maz , nie wiedziala, ze ma polskie pochodzenie. Po smierci Stalina ci Polacy, ktorzy wytrzymali zeslanie, wrocili do swoich domow. W czasie wojny kosciol zostal zniszczony, wiec katolikom oddali ormianski Kosciol. W 1961 r. Zostal on zamkniety. O polskiej szkole nie moglo byc mowy, poniewaz i Moldawianie takze nie mieli moldawskich szkol. Wtedy wszystko bylo po rosyjsku. Ale nasze babcie i rodzice byli uparci i czuli wielka wiez z Macierza – Polska. Dbali o zachowanie polkich tradycji, uczyli nas po kryjomu polskiej mowy, spotykali sie na modlitwach w prywatnych mieszkaniach, brali sluby i chrzcili dzieci wyjezdzajac az do Czerniowiec na Ukraine.

W 1992 r. Moldawia odzyskala niezaleznosc. Zaistniec mogly mniejszosci narodowe w swoich stowarzyszeniach. Polacy zorganizowali sie i zarejestrowali swoje stowarzyszenie w 1994 r, pod nazwa „Dom Polski” w Bielcach. Obecnie liczy ono 650 czlonkow. Praca stowarzyszenia skupia sie wokol przywrocenia i rozwoju jezyka polskiego oraz kultury i tradycji. Istnieja kursy jezyka polskiego prowadzone przez dwie nauczycielki z Polski. W zajeciach uczestnicza dzieci, mlodziez i dorosli (okolo 100 osob). Juz osiem osob z Bielc studjuje w Polsce, a nastepnych 6 rozpocznie studia w tym roku.

Wspolnota „Dom Polski” to nie tylko dzieci i mlodziez, ale glownie ich rodzice i dziadkowie. To oni sa inicjatorami „spotkan polonijnych” w trakcie ktorych odzywaja zwyczaje i tradycje. To wlasnie wowczas wspolnie spiewamy koledy, dzielimy sie oplatkiem, wspominamy zwyczaje andrzejkowe i karnawalowe.

W 1996 r. rozpoczelismy wydawanie „Jutrzenki”. Jest to pismo Polakow z Moldawii. „Jutrzenka” jest gazeta ukazujaca sie co dwa miesiace. Piszemy o polskich tradycjach, kulturze i historii. Pismo jest tworzone przy aktywnym wspoldziale czytelnikow. Pismo posiada swoje stale rubryki: „Historia polski”, „Encyklopedia Jutrzenki”, „Magazyn medyczny” i „Aktualnosci”. Redakcja stara sie wzbogacic kazdy numer gazety przez wprowadzanie nowych tematow, np. wywiady z ciekawymi ludzmi, ankiety przeprowadzone wsrod studentow uczacych sie w Polsce, a takze konkursy i zagadki dla dzieci. Jestesmy w trakcie przygotowania 19 numeru. Chcielibysmy aby nasze pismo ukazywalo sie czesciej, np. raz w miesiacu, ale nie mamy funduszow. Brak nam takze profesjonalnego sprzetu i przygotowania dziennikarskiego, ale w to co tworzymy, wkladamy duzo serca i wysilku.

Nasza wspolnota ma juz stala siedzibe. Jestesmy w posiadaniu wlasnego domu. Tam odbywaja sie wszystkie polonijne spotkania i kursy jezyka. Tam tez ucza sie dzieci spiewac i tanczyc. Plany dotyczace rozwoju dzialalnosci sa olbrzymie, tak jak olbrzymie sa potrzeby. Chcielibysmy m.in. stworzyc chor i grupe teatralna Mamy nadzieje ze to nam sie uda.

Andzela Bogucka

Powrot do Spisu tresci

Internet

Adres stron Federacji: http://members.xoom.com/Federation

Adres najbardziej internetowo aktywnego zwi zku, cz» onka Federacji – Polskiego Towarzystwa Medycznego z Krefeld: http://www.ptm-d.com

Adres listy dyskusyjnej lekarzy polskich i polonijnych: http://polscy-lekarze.com lub zamiennie http://welcome.to/lekarze

Powrot do Spisu tresci

Kalendarz zblizajacych sie wydarzen

Redakcja Biuletynu apeluje do prezesow wszystkich Zwiazkow o dzielenie sie informacjami o planowanych wydarzeniach. Zainteresowani udzialem w anonsowanych wydarzeniach proszeni sa o kontaktowanie sie z prezesami swoich Zwiazkow lub z Redakcja Biuletynu.

Francja

08-10.10.99 Konferencja z okazji 10-lecia AMOPF – „Reforma polskiego systemu ochrony zdrowia w perspektywie przystapienia Polski do Unii Europejskiej” Paryz

luty 2000 wyjazd na narty do Chamonix

Niemcy

20.11.99 III Europejski Bal Lekarzy w Gladbeck

wrzesien 99 spotkanie na temat „Zastosowanie technik laparoskopowych w ginekologii” w Berlinie

Polska

01-04.06.00 IV Swiatowy Kongres Polonii Medycznej, Warszawa

Szwecja

09.10.99 sympozjum „Rak piersi”, Malmö

05.02.99 Bal Medyka, Malmö

27.02. – 05.03.00 wyjazd na narty do Trysil (Norwegia), polaczony z kursem medycznym, temat w trakcie ustalania

Powrot do Spisu tresci

Zarzad Rady Federacji:

Prezes : Janusz Kasina (Szwecja) :j@kasina.pp.se

Wiceprezes: Ewa Teslar (Francja) :e-teslar@worldnet.fr

Sekretarz : Jakub Bodziony ( Niemcy) : chjbod@med-rz.uni-saarland.de

Skarbnik :Jozef Mazurek (USA) mazurek@megsinet.net

Powrot do Spisu tresci

Redakcja Biuletynu:

dr Ewa Teslar

50, rue Sainte Croix de la Bretonnerie

75004 Paris (Francja)

Tel 33 (0)1 42 72 14 93

Fax 33 (0) 1 42 77 16 08

E-mail : e-teslar@worldnet.fr

Inne posty

List gratulacyjny dla dr Bronisława Orawca

Dr Bronisław Orawiec, MDPrezes KS “Bronek” Szanowny Panie Prezesie,Drogi Bronku, Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych z wielkim zaszczytem przyjmuje tytuł partnera XXVII Światowych Mistrzostw Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim, które odbędą się w Courmayeur w Alpach włoskich, w dniach 10-17 marca 2024. Gratulujemy zorganizowania wielkiego wydarzenia sportowego i zgromadzenia tak imponującej liczby lekarzy sportowców i ich rodzin. Mistrzostwa są dobitnym przykładem dumy, jedności i siły Polonii Medycznej całego świata. Życzę sukcesów na stokach narciarskich, interesujących dyskusji w czasie konferencji naukowej i mile spędzonego czasu w pięknych włoskich Alpach. Jako, że osobiście nie będę mogła uczestniczyć w tych Mistrzostwach, bardzo proszę o przekazanie moich pozdrowień wszystkim uczestnikom i przyjaciołom Zawodów. Federację będzie reprezentował dr Marek-Maria Meinert, wiceprezes Zarządu. Przed nami wiele okazji ... List gratulacyjny dla dr Bronisława Orawca
Placeholder

35-lecie Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia we Francji

Drodzy Przyjaciele, Stowarzyszenie Lekarzy Polskiego Pochodzenia we Francji (AMOPF) obchodzi 35-lecie swego istnienia i w związku z tą rocznicą organizujemy uroczyste spotkanie naszych członków oraz sympatyków. Prosimy już teraz o zarezerwowanie tej ważnej daty. Spotkanie z okazji 35-lecia AMOPF-u odbędzie się w sobotę 25 maja 2024 roku, od godziny 15:00 w historycznych salonach Ambasady Polskiej we Francji w Paryżu pod adresem 57 Rue Saint Dominique 75007. Spotkanie to będzie obejmowało konferencję w języku francuskim na temat działań polskich lekarzy w różnych momentach historii, moment muzyczny oraz bufet. Rejestracja związana jest ze skromną opłatą za udział. Szczegółowy program zostanie wysłany do Państwa wkrótce. Mamy nadzieję na Wasz liczny udział na tym ważnym wydarzeniu w życiu naszego stowarzyszenia.  Z poważaniemw imieniu Zarządu AMOPFP. Konopka