Uncategorized

Biuletyn2

14 stycznia, 2022

Biuletyn Federacji

Polskich Organizacji Medycznych

na Obczyznie

Numer 2/1997 (2)————–Marzec 1997

(Wydanie internetowe)

Poprzedni numer Biuletynu

SPIS TRESCI

Witamy nowego czlonka Federacji

Program stypendialny AMOPF-u

Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie

Co nowego w Szwecji ?

Kongres Polonii Medycznej

Zebranie Rady Federacji

Wymiana wakacyjna

Wczasy w Polsce

Kalendarz

Organizacje czlonkowskie Federacji

Rada Federacji

Internet

Konto bankowe

Redakcja Biuletynu

Witamy nowego czlonka Federacji

Stowarzyszenie Lekarzy Polskich we Lwowie. Stowarzyszenie powstalo w marcu 1991 roku. Stowarzyszenie jest czlonkiem Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Liczy obecnie 50 czlonkow. Celem Stowarzyszenia jest integracja lekarzy Polakow i polskiego pochodzenia zamieszkujacych we Lwowie i wojewodztwie lwowskim, kontakty naukowo-zawodowe z instytucjami medycznymi na Ukrainie i poza jej granicami oraz oswiata sanitarna i pomoc medyczna dla ludnosci.

Powrot do Spisu tresci

Program stypendialny AMOPF-u

Projekt programu stypendialnego AMOPF-u (Association des Medecins d’Origine Polonaise de France) zrodzil sie wiosna 1990 roku po dlugiej analizie w poszukiwaniu najlepszego modelu wspolpracy z Polska, ktora to wspolpraca jest podstawowym celem statutowym naszego stowarzyszenia. Doswiadczenia z poprzednich lat wykazaly, ze niesienie bezposredniej pomocy chorym w Polsce poprzez wysylke lekow lub sprowadzanie pacjentow z Polski na leczenie do Francji wymaga ogromnych funduszy i rozbudowanej infrastruktury administracyjnej, czego AMOPF nie posiadal.

W celu realizacji naszego programu stypendialnego nawiazalismy liczne kontakty, poszukujac ewentualnej pomocy finansowej. Najbardziej realna i realistyczna wydawala nam sie wspolpraca ze stowarzyszeniem „Le Pont Neuf”, kierowanym przez p. Bernadette Chirac, zone owczesnego burmistrza Paryza, a obecnie prezydenta Francji. Stowarzyszenie to zajmowalo sie wspolpraca w dziedzinie kulturalnej z krajami Europy Wschodniej i wyrazilo zywe zainteresowanie naszym projektem stepndiow dla mlodych lekarzy. W ten sposob narodzila sie wspolpraca, ktora trwa juz od 7 lat i ktora pozwolila nam na sprowadzenie do Francji na szkolenie zawodowe 109 mlodych lekarzy.

AMOPF jest calkowicie samodzielny i niezalezny w rekrutacji i selekcji kandydatow oraz wyborze oddzialow, na ktorych odbywa sie szkolenie. Wiekszosc kosztow jest pokryta przez „Le Pont Neuf”. Dyrekcje szpitali, w ktorych nasi kandydaci odbywaja staze, pomagaja nam rowniez finansowo poprzez bezplatne posilki i czasami poprzez oddanie do naszej dyspozycji tanich pokoi goscinnych. Kilka stypendiow uzyskalismy dzieki Assistance Publique de Paris (szpitale Opieki Spolecznej).

Rozpoczynajac nasza akcje stypendialna zgodzilismy sie bardzo chetnie na propozycje dyrekcji „Le Pont Neuf”, aby czesc stypendiow byla przeznaczona dla lekarzy czeskich. Bylo to o tyle latwe, ze jednym z najblizszych wieloletnich przyjaciol nizej podpisanego byl i jest prof. Jaroslav Blahos, dzisiaj prezes Czeskiego Towarzystwa medycznego (odpowiednik PTL-u). Z naszej inicjatywy dolaczylismy do tej puli stypendialnej rowniez lekarzy wegierskich. AMOPF „wyprzedzil” niejako politykow, starajac sie zblizyc mlodych lekarzy z tych krajow. Wedlug przyjetej formuly 2/3 stypendiow sa przeznaczone dla Polakow i 1/3 dla obywateli innych krajow. Szczegoly tych stypendiow sa przedstawione w ponizszej tabeli.

Stypendia AMOPF-u

Stypendium 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 Razem
1 miesiac 12 10 12 12 12 6 8 72
2 miesiace 0 0 0 0 0 3 3 6
3 miesiace 0 0 0 0 0 9 6 15
6 miesiecy 0 3 3 3 3 0 1 13
Rok* 0 0 0 0 1 1 1 3
Razem 12 13 15 15 16 19 19 109

*stypendia dla anestezjologw

Proponujemy w zasadzie od 1990 roku dwa programy stypendialne:

Staze jednomiesieczne w szpitalach paryskich. Staze te sa przeznaczone dla studentow 5-go i 6-go roku medycyny, jak tez dla mlodych, „swiezo” dyplomowanych lekarzy (najwyzej 3 lata po dyplomie). Celem tych stazy jest zapoznanie sie z funkcjonowaniem szpitali i medycyny we Francji, jak tez nawiazanie pierwszych kontaktow osobistych. Dla studentow medycyny staze te sa uznawane w Polsce jako praktyki wakacyjne. Stypendysci otrzymuja mieszkanie i trzy posilki dziennie, jak tez pewna sume pieniedzy na tzw. kieszonkowe (2.000 FF w roku 1996).

Staze specjalizacyjne od dwoch do szesciu miesiecy. Staze te sa przeznaczone dla mlodych lekarzy (limit wieku do 35 lat), ktorzy chca sie szkolic w bardzo okreslonej dziedzinie, zwiazanej z ich specjalizacja, a waznej dla zdrowia publicznego. AMOPF wyszkolil wielu mlodych kolegow w dziedzinach „deficytowych” w Polsce, jak przeszczepy szpiku u dzieci, diagnostyka, leczenie i zapobieganie cukrzycy dzieciecej, reanimacja noworodkow, przeszczepy watroby, diagnostyka kardiologiczna, kardiologia inwazyjna, choroby zawodowe zwiazane z zanieczyszczeniem srodowiska itd. Stypendysci otrzymuja pewna sume pieniedzy (6.000 FF w roku 1996), ktora moga dysponowac w dowolny sposob, aby zapewnic sobie utrzymanie we Francji.

Staze AMOPF-u dotycza prawie wylacznie dyscyplin klinicznych lub nauk podstawowych zwiazanych bezposrednio z medycyna kliniczna (immunologia przeszczepow, diagnostyka cukrzycy itd.). Nie udzielamy stypendiow na badania naukowe, co wynika ze specyfiki naszego stowarzyszenia grupujacego glownie lekarzy praktykow. Planujemy od tego roku rozszerzyc nasze stypendia na szkolenie lekarzy rodzinnych. Dzieki bardzo surowej selekcji kandydatow, stypendysci AMOPF-u zostawiaja po sobie swietne wrazenie we Francji co ma te dobra strone, ze najlepsze oddzialy we Francji sa dla nas „otwarte”.

Rekrutacja kandydatow w Polsce odbywa sie dzieki naszym polskim „korespondentom”, do ktorych mamy pelne zaufanie i dzieki ktorym nasi stypendysci nie musza szukac „drog oficjalnych”, czesto jeszcze niedostepnych dla wiekszosci mlodych lekarzy. Ostateczny glos w wyborze kandydatow ma oczywiscie komisja stypendialna AMOPF-u. Glownymi naszymi korespondentami w Polsce sa: prof. Jerzy Bodalski, dyrektor Instytutu Pediatrii w Lodzi; dr Barbara Bruziewicz-Miklaszewska, Izba Lekarska we Wroclawiu; prof. Waclawa Celinska, Oddzial Hematologii, AM w Gdansku; prof. Maria Niznikowska-Marks i dr Henryk Strzemieczny, Okregowa Izba Lekarska w Warszawie; prof. Aleksander Skotnicki, Oddzial Hematologii, AM w Krakowie. Korzystajac z tego artykulu, chcialbym ta droga podziekowac im za wieloletni trud wlozony w rekrutacje i selekcje kandydatow na stypendia AMOPF-u. Oczywiscie bez ich pracy caly nasz program stypendialny bylby zupelnie niemozliwy do realizacji.

Rekrutacja zaczyna sie w lutym i trwa do konca maja. Stypendia rozpoczynaja sie dla wszystkich we wrzesniu i koncza w zaleznosci od dlugosci stazu. AMOPF stara sie co roku organizowac dla stypendystow bogaty program socjalny pod postacia wspolnych spotkan, wycieczek, przyjec w restauracjach paryskich itd. Na zakonczenie ich pobytu odbywa sie zawsze uroczysta ceremonia wreczenia dyplomow polaczona z koktajlem. Rowniez pani B. Chirac, prezydent stowarzyszenia „Le Pont Neuf”, nigdy nie zapomniala o stypendystach AMOPF-u i zaprasza ich regularnie, od 7 lat, na przyjecia conajmniej jeden raz w czasie ich pobytu (dawniej na Merostwo Paryza, a od 2 lat do Palacu Elizejskiego). Stypendysci AMOPF-u wyjezdzaja z Paryza z glowa nie tylko pelna medycyny, ale rowniez wspomnien na cale zycie. Wedlug naszej dewizy staramy sie im „otworzyc okno na swiat”, a jak juz pozniej beda latac, zalezy wylacznie od ich wlasnych „skrzydel”. Wielu naszych bylych stypendystow wspolpracuje obecnie w sposob staly z medycyna francuska. Sa oni znakomitymi lacznikami miedzy naszymi dwoma krajami.

Pierre Konopka, Paryz

Powrot do Spisu tresci

Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie

Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie zostalo zalozone w 1989 roku jako Kolo Medykow Polakow Litwy, a od roku 1993 jest zarejestrowane w Ministerstwie Sprawiedliwosci Litwy jako odrebna organizacja spoleczna. Stowarzyszenie ma swoj statut, godlo, rachunek w banku i konto dewizowe. Siedziba (100 m.kw.) jest odnajmowana w polskim przedszkolu w Wilnie przez stowarzyszenie „Wspolnota Polska”.

Stowarzyszenie liczy ogolem 148 czlonkow, w tym 104 lekarzy rozmaitych specjalnosci, 3 farmaceutow i 21 pielegnairek. Do Stowarzyszenia naleza 3 oddzialy terenowe (Wilno, Kowno, Soleczniki), 5 sekcji specjalistycznych, 3 komisje: statutowa, rewizyjna, do spraw przyjmowania i rozdzielnictwa darow. Zarzad liczy 9 osob. Praca prowadzona jest na zasadach spolecznych.

Cele i dzialalnosc sa oparte na aktach prawnych i konstytucji Litwy. Natchnieniem do powstania Stowarzyszenia byla potrzeba, po odzyskaniu przez Polske i Litwe niepodleglosci, prowadzenia pracy na rzecz potrzebujacej ludnosci polskojezycznej, w oparciu o zawod medyczny oraz mowe ojczysta.

Ochrona zdrowia jest jednym z celow dzialalnosci Stowarzyszenia. Widzimy potrzebe dopomozenia w rozmaity sposob w poprawie sytuacji zdrowotnej mieszkancow Wilenszczyzny, w wiekszosci zamieszkalej przez Polakow. Udzielamy poradnictwa i konsultacji profilaktycznych dla potrzebujacych, organizujemy tzw. „Dni Zdrowia”, wyjazdy do oddalonych i bardziej zaniedbanych terenow, jednoczesnie rozdajac leki z otrzymanych darow. Corocznie prowadzimy rekrutacje dzieci na obozy rehabilitacyjne do Polski. W siedzibie Stowarzyszenia mamy takze dobroczynny punkt rozdzielczy lekow, z ktorego korzysta duza liczba emerytow i ludzi nisko uposazonych. Komisja do spraw przyjmowania i rozdzielnictwa darow nadsylanych do Stowarzyszenia wydziela leki i inne dary placowkom medycznym Wilenszczyzny, kompletuje apteczki dla polskich szkol, przedszkoli, organizacji i pielgrzymek.

Oswiata medyczna. Z powodu braku literatury oswiatowo-medycznej w jezyku polskim, wprowadzilismy rubryke „Dbajmy o swoje zdrowie” na lamach prasy polskojezycznej, publikujac artykuly o aktualnej tematyce. Ostatnio wydajemy magazyn medyczny „Sanitas” na lamach pisma Zwiazku Polakow na Litwie. Udzielamy odpowiedzi na pytania sluchaczy polskiej audycji I programu radia litewskiego.

Pomoc praktyczna dla mlodziezy polskiej. Obecnie na Litwie istnieje ponad 100 szkol z polskim jezykiem nauczania i co roku konczy je okolo 400 absolwentow. Dla mlodziezy, ktora ma zamiar studiowac medycyne, od 1991 r. jest organizowany kurs przygotowawczy. W przeciagu pieciu lat ten kurs ukonczylo ogolem 84 osoby, z czego poszlo na studia medyczne 53 osoby, w tym na studia wyzsze 35 (na Litwie 10, w Polsce 25), do pomaturalnej szkoly medycznej w Wilnie 18 osob, na inne studia – 24 (na Litwie 16, w Polsce 8). Udzielamy pomocy studentom medycyny, organizujac praktyki w Polsce i na Litwie. Przygotowano do wydania slownik terminologii medycznej, uzupelniony o nazewnictwo polskie obok laciny i litewskiego.

Doskonalenie kwalifikacji zawodowych czlonkow Stowarzyszenia. Na zebraniach maja miejsce odczyty czlonkow Stowarzyszenia oraz zaproszonych gosci z Polski i z zagranicy. Stazysci skladaja sprawozdania z odbytych stazow w Polsce. Wspolnie ze Stowarzyszeniem Nukowcow-Polakow bierzemy udzial w organizacji konferencji naukowych na Litwie. Przygotowalismy wspolna sesje gdansko-wilenska dla uczczenia Konstutucji 3-go Maja z wydaniem publikacji. Czlonkowie Stowarzyszenia korzystaja z oferowanych w Polsce stazow podyplomowych, zawodowych i naukowych. Uczestniczymy w zjazdach, konferencjach i kongresach organizowanych w Polsce i innych krajach. W siedzibie Stowarzyszenia znajduje sie czytelnia polskiej literatury medycznej, ktora powstala dzieki pomocy otrzymanej z Polski.

Stowarzyszenie scisle wspolpracuje z Konsulatem Rzeczpospolitej Polskiej w Wilnie oraz z Departamentem d/s Mniejszosci Narodowych i Problemow Regionalnych przy Rzadzie Republiki Litewskiej. Stowarzyszenie godnie reprezentuje polskie srodowisko medyczne wobec wladz i innych organizacji na Litwie.

Imprezy towarzyskie sa organizowane co roku. Latem 1996 r. goscilismy liczna grupe przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej i Okregowych Izb Lekarskich z Polski. Tradycyjna stala sie zabawa karnawalowa „U medykow”, ktora miala miejsce 10 stycznia br. Tym razem rozpoczelo ja zebranie, na ktorym wyklad na temat „Problemy niedokrwistosci w roznych specjalnosciach lekarskich” mial prof. dr hab. n.med. Kazimierz Sulek z CSK WAM w Warszawie. Profesor uzupelnil nasza skromna czytelnie wartosciowymi pozycjami z hematologii. Na zebraniu wybralismy rowniez przedstawiciela do Rady Federacji Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie; zostala nia lekarz-pediatra Halina Mikszo. Zabawe zaszczycil swoja obecnoscia konsul generalny na Litwie Waldemar Lipko-Chudzik wraz z malzonka. Zabawe prowadzil „Wincuk”, przygrywala kapela „Wilniuki” – nikt sie na tej zabawie nie nudzil!

Bronislawa Siwicka, Wilno

Powrot do Spisu tresci

Co nowego w Szwecji?

Wiosna sie zbliza, nawet tutaj, na polnocy. Dla jednych oznacza to uczestnictwo w nowych kongresach i kursach, dla drugich wyjazd na narty, a dla nas jedno i drugie. W dniach od 30 marca do 6 kwietnia organizujemy kurs komputerowy w Are – miejscowosci o najlepszych warunkach narciarskich w Szwecji. Tematem kursu bedzie zastosowanie techniki informatycznej w medycynie.

Od kilku lat doslownie wszystko ma byc skomputeryzowane, wszyscy maja miec polaczenia ze wszystkimi – prywatne gabinety z laboratoriami, laboratoria ze szpitalami, szpitale miedzy soba, a wszyscy razem z aptekami i Landstingiem. Landsting to, znacznie upraszczajac, geograficznie – odpowiednik polskiego wojewodztwa, organizacyjnie – struktura utrzymujaca sie z podatkow mieszkajacych na danym terenie ludzi, zajmujaca sie organizacja i finansowaniem komunikacji zbiorowej, sluzby zdrowia, czesci opieki spolecznej, a w najblizszej przyszlosci tez i finansowaniem do tej pory panstwowych aptek. Prawdopodobnym choc niewypowiedzianym celem komputeryzacji jest, przy praktycznie nieistniejacych ubezpieczeniach prywatnych, totalna kontrola nad caloscia szeroko pojetej sluzby zdrowia. Docelowo bedzie prawdopodobnie mozliwe zebranie w ciagu kilku sekund doslownie wszystkich danych o pacjencie, jego poprzednich i obecnych chorobach, wszystkich przepisanych mu kiedykolwiek lekach, jego wizytach w gabinetach lekarskich, pobytach w szpitalu i w zwiazku z tym kosztach poniesionych przez Landsting. Czyli, moze i ekonomicznie sluszne, ale filozoficznie totalitarne spojrzenie na sluzbe zdrowia i pacjentow. Perspektywa sytuacji, w ktorej urzednik bedzie znal wszystkie choroby obywateli, daty ich wizyt u lekarzy, diagnozy, ceny lekow i adresy aptek w ktorych dokonano zakupu, jest mocno niepokojaca.

Wracajac jednak do naszego kursu, to bedzie w nim uczestniczyc ok. 20-osobowa grupa czlonkow naszego zwiazku; w sumie wraz z rodzinami ok. 50 osob. W czasie naszego tygodniowego wyjazdu kurs bedzie trwal 3 dni; w sumie 5 spotkan po 3-4 godziny – od godz. 8.00 do 11.00, potem 6-godzinna przerwa na narty, a nastepnie znow kurs od 17.00 do 20.00. Kurs poprowadza dwaj przedstawiciele firmy komputerowej sprzedajacej programy dla otwartej sluzby zdrowia oraz fachowiec z zakresu kontaktow przez internet. Bedziemy mowic m.in. o sposobach prowadzenia historii choroby, przekazywania danych miedzy gabinetami/przychodniami/szpitalami/laboratoriami/Landstigiem, o telemedycynie, internecie, w medycynie, sposobach korzystania z informacji medycznej przy pomocy techniki informatycznej. Na zakonczenie kursu planujemy rozegranie zawodow narciarskich z glownymi nagrodami w postaci mozliwosci zakupu za 400 USD programow napisanych przez firme prowadzaca kurs, przy normalnej cenie 2.000 USD/licencje.

Mamy nadzieje, ze uda nam sie w harmonijny sposob polaczyc przyjemne z pozytecznym. Prawde mowiac to do konca nie wiadomo, co okaze sie byc najwazniejszym – czy kurs komputerowy, czy jazda na nartach, czy tez to czego znaczenia nie sposob przecenic, mianowicie – zaciesnienie dawnych i nawiazanie nowych znajomosci z kolezankami i kolegami, czlonkami naszego zwiazku. Osobiscie mam nadzieje, ze wspolnie spedzone chwile ulatwia nawiazanie nowych przyjazni, przyniosa nowe pomysly i zwieksza chec dzialania na rzecz zwiazku.

Janusz Kasina, Sztokholm

Powrot do Spisu tresci

Kongres Polonii Medycznej

Swiatowy Kongres Polonii Medycznej rozpocznie sie w dniach 24-25 czerwca 1997 r. w Czestochowie i bedzie kontynuowany 26-28 czerwca w Krakowie. Program w Czestochowie obejmuje trzy naukowe sesje plenarne oraz Forum Polonijne, czesc I. Program w Krakowie obejmuje szereg wykladow, sesji plakatowych i seminariow naukowych oraz Forum Polonijne, czesc II. Nasza Federacja bierze udzial w organizacji Forum Polonijnego w Krakowie. Szczegolowy program Kongresu mozna otrzymac od prezesow organizacji zrzeszonych w Federacji.

Powrot do Spisu tresci

Zebranie Rady Federacji

Doroczne zebranie Rady Federacji Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie odbedzie sie w niedziele, 29 czerwca 1997 r. w Domu Lekarza przy ul. Radziwillowskiej 4 w Krakowie. Szczegoly w nastepnym Biuletynie.

Powrot do Spisu tresci

Wymiana wakacyjna

Koledzy, ktorzy chcieliby wymienic sie mieszkaniami i w ten sposob spedzic wakacje w jednym z krajow, w ktorych znajduja sie organizacje czlonkowskie Federacji, moga zglosic taka informacje do dzialu „Wymiana wakacyjna” Biuletynu. Biuletyn posluzy do skontaktowania zainteresowanych stron, dalsza korespondencja bedzie juz miedzy zainteresowanymi.

Zaproszenie. Dr Andrzej Burzynski, prezes Association des Professionnels de Sante d’Origine Polonaise w Lille, ofiaruje goscine przyjaciolom z bratnich sfederowanych stowarzyszen, zainteresowanym zwiedzaniem polnocnej Francji. Adres dr Burzynskiego jest: 3 allee Joseph Kessel, 59290 Wasquehal (Francja), tel. +33-320-72-16-21, e-mail burzynsk@club-internet.fr.

Powrot do Spisu tresci

Wczasy w Polsce

Polska Fundacja Rozwoju Wsi i Rolnictwa, zalozona w 1989 roku przez poslow i senatorow Solidarnosci, oferuje wczasy we wszystkich rejonach Polski w cenie od 20 do 50 USD dziennie, obejmujace pelne wyzywienie i dostep do lokalnych rozrywek i turystyki. Adres Fundacji: ul. Brazylijska 7A/41, 03-946 Warszawa, telefony +48-22-616-2986 i +48-22-616-2969 oraz +48-22-672-5203.

Powrot do Spisu tresci

Kalendarz

30 marca – 6 kwietnia 1997

Polsk Medicinsk Forening i Sverige: Przydatnosc techniki informatycznej w medycynie, 3-dniowy kurs komputerowy polaczony z tygodniowym wyjazdem na narty do Are/Duved, osrodka narciarskiego polozonego o 600 km na polnoc od Sztokholmu. Zgloszenia na adres: Dr Janusz Kasina, tel. +46-08-761-8050, fax +46-08-2004, e-mail j@kasina.pp.se.

8-11 maja 1997

Polskie Towarzystwo Medyczne w Republice Czeskiej (Polske Sdruzeni Zdravotniku v Ceske Republice): II Europejski Kongres Lekarzy Polskich i Polonijnych oraz Forum Polonijne Urologow, Dom Polski w Ostrawie. Zgloszenia udzialu: PTM-CONTACT, ul. Hlavni 3, 737 01 Cesky Tesin lub fax na numer 04265924610.

24-28 czerwca 1997

Swiatowy Kongres Lekarzy Polskich: III Kongres Polonii Medycznej, Czestochowa-Krakow. Przewodniczacy Komitetu Naukowego: Prof. dr hab. Zbigniew Chlap, ul. Grzegorzecka 16, 31-531 Krakow, tel. +48-12-21-10-41; fax +48-12-21-09-93; e-mail mpchlap@cyf-kr.edu.pl. Biuro Organizacyjne: ul. Ks. J. Popieluszki 4/6, 42-200 Czestochowa, tel. +48-34-65-65-25; fax +48-34-65-65-33.

29 czerwca 1997

Federacja Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie: Posiedzenie Rady Federacji, Dom Lekarza w Krakowie. Informacja: Dr Janusz Kasina, tel. +48-08-761-8050, e-mail j@kasina.pp.se.

22 listopada 1997

Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech: I Europejski Bal Lekarzy, motel „Van der Falk, Gladbeck.

Powrot do Spisu tresci

Organizacje czlonkowskie Federacji

Association des Medecins d’Origine Polonaise de France (Paryz); Association des Professionnels de Sante d’Origine Polonaise (Lille); Polish American Health Association (Waszyngton); Polish-American Medical Society (Chicago); Polish Medical Association (Londyn); Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie (Wilno); Polskie Towarzystwo Lekarskie na Grodzienszczyznie (Grodno); Polsk Medicinsk Forening i Sverige (Sztokholm); Stowarzyszenie Lekarzy Polskich we Lwowie (Lwow)

Powrot do Spisu tresci

Rada Federacji

Prezes: Krzysztof Murawski (USA)

Wiceprezes: Anna Koralewska-Makar (Szwecja)

Sekretarz: Janusz Kasina (Szwecja)

Skarbnik: Barbara Roniker (USA)

Czlonkowie: Andrzej Burzynski (Francja), Tadeusz Herman (Anglia), Ewelina Hrycaj-Malanicz (Ukraina), Kazimierz Jodkowski (Bialorus), Piotr Konopka (Francja), Barbara Lisowska-Grospierre (Francja), Jozef Mazurek (USA), Maria Michejda (USA), Halina Mikszo (Litwa), Kazimierz Nowak (Anglia), Hanna Sannelli-Lapkiewicz (Francja), Bronislawa Siwicka (Litwa)

Powrot do Spisu tresci

Internet

http://members.xoom.com/Federation

Powrot do Spisu tresci

Konto bankowe

Manufacturers Bank, Chicago, Illinois (USA)
Numer konta: 269-401

Powrot do Spisu tresci

Redakcja Biuletynu

Dr. Krzysztof Murawski

6815 Rosewood Street

Annandale, VA 22003-1966

Fax: +1-703-658-4549

E-mail: K.Murawski@worldnet.att.net

Powrot do Spisu tresci

 

Inne posty

List gratulacyjny dla dr Bronisława Orawca

Dr Bronisław Orawiec, MDPrezes KS “Bronek” Szanowny Panie Prezesie,Drogi Bronku, Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych z wielkim zaszczytem przyjmuje tytuł partnera XXVII Światowych Mistrzostw Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim, które odbędą się w Courmayeur w Alpach włoskich, w dniach 10-17 marca 2024. Gratulujemy zorganizowania wielkiego wydarzenia sportowego i zgromadzenia tak imponującej liczby lekarzy sportowców i ich rodzin. Mistrzostwa są dobitnym przykładem dumy, jedności i siły Polonii Medycznej całego świata. Życzę sukcesów na stokach narciarskich, interesujących dyskusji w czasie konferencji naukowej i mile spędzonego czasu w pięknych włoskich Alpach. Jako, że osobiście nie będę mogła uczestniczyć w tych Mistrzostwach, bardzo proszę o przekazanie moich pozdrowień wszystkim uczestnikom i przyjaciołom Zawodów. Federację będzie reprezentował dr Marek-Maria Meinert, wiceprezes Zarządu. Przed nami wiele okazji ... List gratulacyjny dla dr Bronisława Orawca
Placeholder

35-lecie Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia we Francji

Drodzy Przyjaciele, Stowarzyszenie Lekarzy Polskiego Pochodzenia we Francji (AMOPF) obchodzi 35-lecie swego istnienia i w związku z tą rocznicą organizujemy uroczyste spotkanie naszych członków oraz sympatyków. Prosimy już teraz o zarezerwowanie tej ważnej daty. Spotkanie z okazji 35-lecia AMOPF-u odbędzie się w sobotę 25 maja 2024 roku, od godziny 15:00 w historycznych salonach Ambasady Polskiej we Francji w Paryżu pod adresem 57 Rue Saint Dominique 75007. Spotkanie to będzie obejmowało konferencję w języku francuskim na temat działań polskich lekarzy w różnych momentach historii, moment muzyczny oraz bufet. Rejestracja związana jest ze skromną opłatą za udział. Szczegółowy program zostanie wysłany do Państwa wkrótce. Mamy nadzieję na Wasz liczny udział na tym ważnym wydarzeniu w życiu naszego stowarzyszenia.  Z poważaniemw imieniu Zarządu AMOPFP. Konopka