Uncategorized

HOBBY

18 marca, 2018

Pozazawodowe zainteresowania lekarzy są rozliczne i niezwykle różnorodne. Na tych stronach postaramy się udostępnić najważniejsze hobby artystyczne naszych koleżanek i kolegów zgrupowanych w stowarzyszeniach sfederowanych.
W miare możliwości udostępnimy te strony równiez osobom ze środowiska lekarskiego które nie są członkami sfederowanych stowarzyszeń.
W pierwszym etapie będziemy rozwijać strony poświęcone fotografii, poezji, muzyce i malarstwu. Środowisko lekarskie liczy wielu miłosników w tych dziedzinach. Zapraszamy wszystkich do udziału. Liczymy na wasze zainteresowanie i na wasz udział.
Fotografia będzie pierwszym hobby reprezentowanym na naszej domenie. Dr Miroslaw SOCHANSKI z U.S.A. zgodził się na moderowanie stron dotyczących fotografii. Wraz z rewolucją fotografii cyfrowej, liczba osób zainteresowanych tą dziedziną jest ogromna. Dlatego zdecydowaliśmy rozpocząć naszą rubrykę „hobby” od fotografii.

Aktualnie otwartą stronę „malarstwo” będzie rownież prowadził czasowo Dr Miroslaw SOCHANSKI.

Następnym ważnym hobby, które intersuje większość naszego środowiska, to literatura i poezja. Dział ten prowadzi Dr Jaroslaw KOSIATY z Warszawy, zamiłowany w poezji i doświadczony w informatyce.

PK, maj 2019

Inne posty

XXVI Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych

22 marca 2023 roku na stoku Heuberg Arena w Alpach austriackich odbyły się XXVI Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim. Mistrzostwa zorganizował prezes Klubu Sportowego „Bronek”, honorowy prezes Związku Lekarzy Polskich (ZLP) w Chicago dr Bronisław Orawiec. Bazę hotelową zimowiska przygotowali mgr. Wiesław Jabłoński prezes biura turystycznego Jawa-Reisen oraz wiceprezes Kongresu Polonii Niemieckiej, były długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech dr Zbigniew Kostecki. Zawodom rozegranym w niepowtarzalnej zimowej scenerii alpejskiej sprzyjała piękna, zimowa aura (temp. minus 2 stopnie C) oraz słoneczna pogoda. Podczas Mistrzostw na stoku Heuberg Arena (1380 m) były wyśmienite warunki zjazdowe. Stok narciarski i bramki do slalomu giganta przygotowała szkoła narciarska Skischule Mittelberg Tobel GmbH, a ustawił je były zawodnik Kilian Settele. Do końcowej punktacji liczono sumę dwóch najlepszych z trzech przejazdów. W zimowisku uczestniczyło 158 ... XXVI Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych

Zgon pierwszego prezesa AMOPF-u

Szanowne Koleżanki i Koledzy, Z przykrością zawiadamiam, że pierwszy prezes AMOPF-u (1989-1992), Dr Andrzej Topilko zmarł 25-ego lutego 2023 z powodu nagłego pogorszenia niewydolności krążenia, na które cierpiał od kilku miesięcy. Przyjechał do Francji w 1981 r., kilka miesięcy przed stanem wojennym, “wyrzucony” z Polski z powodu intensywnej działalności w ramach Solidarności. Dano mu do wyboru albo więzienie albo banicję. W Polsce był docentem w Katedrze Anatomii Patologicznej A.M. w Poznaniu. Ponieważ był znanym specjalistą mikroskopii elektronowej, znalazł szybko pracę we Francji, najpierw w największym centrum onkologicznych w Paryżu (Institut Gustave Roussy), a po roku w Instytucie Pasteur’a, gdzie kierował, aż do emerytury, pracą laboratorium mikroskopii elektronowej. W 1989 r., gdy ustroje komunistyczne zaczęły się walić jak domek z kart, ... Zgon pierwszego prezesa AMOPF-u