Uncategorized
Biuletyn15
16 stycznia, 2022
Biuletyn Federacji
Polskich Organizacji Medycznych
na Obczyznie
Nr 1/2000 (15) Marzec 2000
(Wydanie internetowe)
Do poprzedniego numeru Biuletynu
Od Redakcji
Federacja w Council for International Organizations of Medical Sciences
Kolejny czlonek Federacji
Rozne punkty widzenia
Dzialalnosc Hospicjum w Bielcach
Fundusz stypendialny Zwiazku Lekarzy Polskich w Chicago
IV Swiatowy Kongres Polonii Medycznej w Warszawie
Zebranie Rady Federacji
Kalendarz
Lista dyskusyjna PolMed
Niektore ciekawe adresy
Conférence Internationale des Ordres – CIO
Rozne wiadomosci
Adresy – Zarzad – Redakcja
Najwazniejsze tematy poruszane w dzisiejszym Biuletynie, to: wiadomosc o przyjeciu do Federacji kolejnej organizacji polonijnych lekarzy – Kola Lekarskiego przy Towarzystwie Kultury Polskiej Zakarpacia, kilka slow o polonii z Zachodu i ze Wschodu, stworzenie nowej organizacji – Europejskiego Forum Lekarzy Polskich, z siedziba w Polsce oraz kilka slow o federacyjnej internetowej liscie dyskusyjnej PolMed jak rowniez szczegolowy program naukowy IV Swiatowego Kongresu Polonii Medycznej, dolaczony do dzisiejszego Biuletynu.
Jeszcze raz przypominamy, ze na poczatku czerwca tego roku, odbedzie sie wczesniej wielokrotnie przez nas zapowiadany Kongres, wspolorganizowany przez Federacje Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie we wspolpracy z Naczelna Izba Lekarska. Lekarze polonijni, zmobilizowani tym co sie dzieje w swiecie medycznym w Polsce, miedzy innymi reforma systemu ochrony zdrowia, beda starali zapoznac sie z reforma i podzielic doswiadczeniami wyniesionymi z pracy w innych systemach ochrony zdrowia. Sadzimy, ze przyjazd na Kongres do Warszawy bedzie nie tylko spotkaniem naukowym, ale tez bardzo interesujacym i wzbogacajacym spotkaniem rodakow rozrzuconych po calym swiecie, dotarciem do naszych wspolnych korzeni, nawiazaniem nowych kontaktow kolezenskich i odswiezeniem tych wszystkich dawnych, ktore przy okazji spotkan federacyjnych zawarlismy poczawszy od marca 1994 roku.
Nastepny Biuletyn n° 16 jest przewidziany w drugiej polowie maja 2000.
Federacja przyjeta do Council for International Organisations of Medical Sciences (CIOMS)
CIOMS jest osrodkiem koordynacyjnym dla stowarzyszen miedzynarodowych i instytucji krajowych, wspolpracujacym z Narodami Zjednoczonymi i ich agencjami, szczegolnie UNESCO i WHO, popierajacym dzialalnosc miedzynarodowa w dziedzinie nauk medycznych. Za jeden z priorytetow dzialania, Federacja wyznaczyla sobie nawiazanie szerokich stosunkow miedzynarodowych. Z zadowoleniem komunikujemy, ze w wyniku tych staran Federacja zostala przyjeta do CIOMS. Fakt ten uwazamy za duze wyroznienie, zwazywszy ze z Polski do CIOMS-u naleza tylko Polska Akademia Nauk i Zrzeszenie Polskich Towarzystw Medycznych. Trzy lata temu ( w maju 1997 roku) Federacja zostala juz przyjeta do Institutional Matrix for International Collaboration on Medical Education and Practice Swiatowej Organizacji Zdrowia.
Krzysztof Murawski
20 lutego 2000 roku przyjete zostalo w grono czlonkow Federacji Kolo Lekarskie przy Towarzystwie Kultury Polskiej Zakarpacia. Prezesem Kola jest aktualnie Aleksander Pulyk. Siedziba stowarzyszenia jest Uzgorod. To jest drugie, po lwowskim, stowarzyszenie ukrainskie bedace czlonkiem Federacji. Polonia w okolicach Uzgorodu liczy okolo 800 osob, dzisiaj zyje tam juz 3 pokolenie Polakow. Towarzystwo Kultury Polskiej Zakarpacia powstalo w roku 1991, jego inicjatorami byli lekarze. Z uplywem czasu granice dzialalnosci Towarzystwa rozszerzyly sie, a lekarze stworzyli wlasne Kolo Lekarskie. Nastapilo to dnia 16 lutego 1995. Czlonkowie Kola dzialaja aktywnie wsrod ukrainskiej polonii wyglaszajac referaty na tematy medyczne, leczac w ramach pomocy charytatywnej czlonkow tamtejszej polonii.
Dla przypomnienia mozna podac, ze pierwsze cztery stowarzyszenia ktore podpisaly w Londynie akt zalozenia Federacji, w marcu 1994 roku, to: angielskie „Polish Medical Association”, szwedzkie „Polsk Medicinsk Forening i Sverige” oraz dwa stowarzyszenia francuskie – z Paryza, „Association des Médecins d’Origine Polonaise de France” oraz z Lille, „Association des Professionnels de Santé d’Origine Polonaise”. Niedlugo potem do Federacji dolaczyly dwie amerykanskie organizacje: „Polish American Health Association” z Waszyngtonu i „Polish-American Medical Society” z Chicago, a nastepnie niemieckie stowarzyszenie „Polnische Medizinische Gesellschaft in Deutschland” z Krefeld. Federacja otwarta jest tez i dla wschodnich stowarzyszen, jej czlonkami sa, przyjete w kolejnych latach, „Stowarzyszenie Lekarzy Polskich we Lwowie”, „Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie” z Wilna, „Polskie Towarzystwo Lekarskie na Grodzienszczyznie” oraz „Polskie Towarzystwo Lekarskie w Baranowiczach”. Do Federacji naleza rowniez „Polske Sdruzeni Zdravotniku v Ceske Republice”, „Polskie Towarzystwo Medyczne w Moldawii” i „Stowarzyszenie Lekarzy Polskich przy Zwiazku Polakow w Petersburgu”. Towarzystwami medycznymi, ktore ostatnio dolaczyly, sa berlinskie „Deutsch-Polnische Medizinische Gesellschaft” oraz ostatnio Kolo Lekarskie z Uzgorodu.
W Federacji zrzeszone sa organizacje z krajow o diametralnie roznej sytuacji zarowno politycznej jak i ekonomicznej. Stwierdzenie to nie jest odkrywczym, jednak sadze, ze wielu sposrod nas zapomina o tym lub, pomimo wszystko, nie do konca zdaje sobie z tego sprawe.
Przedstawianie czy przypominanie o sytuacji w jakiej zyjemy na tzw. „Zachodzie” jest zbednym. Oczywiscie narzekamy na absurdalnie wysokie koszty prowadzenia praktyki lekarskiej, obciazenie intensywna praca wypelniajaca kazda minute, na problemy z jakimi borykamy sie w trakcie naszych kontaktow z towarzystwami ubezpieczeniowymi, politykami czy urzedami podatkowymi. Niejednokrotnie jestesmy zbyt gleboko pograzeni w naszych codziennych powinnosciach i wciaz uciekajacych terminach wielu niezbednych do zalatwienia spraw. Zapominamy o tym, z jak podstawowymi problemami zmuszeni sa borykac sie Kolezanki i Koledzy, tak samo jak my – polonijni lekarze, ktorym dane jest mieszkac na terenach bylego ZSRR. Ich przodkowie przezyli dramat zsylki w glab Rosji, walczyli o przezycie w, ze wszech miar, nieprzyjaznych warunkach. Po drugiej wojnie swiatowej historia nie byla dla nich bardziej przychylna – pokolenie ich i ich rodzicow przezylo przesuniecie granic Polski i nagle, mieszkajac u siebie, zamieszkali w obcym kraju. Swiat wyglada zupelnie inaczej z perspektywy Chicago czy Paryza, inaczej z perspektywy Baku czy Uzgorodu.
Chcac pomoc nam wszystkim w zrozumieniu istoty roznic, przytaczam obszerne fragmenty listu napisanego przez mieszkajaca w Bielcach Andzele Bogutska-Pumnia, przewodniczaca Polskiego Towarzystwa Medycznego w Moldawii.
„Pewno w czasie wojny nie bylo takich warunków: nie mamy ogrzewania ani w mieszkaniach, ani w szkolach, przedszkolach, szpitalach. Chociaz za oknem juz jest 20 st. mrozu. Prad wylaczaja 3 razy na dobe po 2 godziny, o goracej wodzie juz i nie marzymy! Lekarze otrzymali ostatnie wynagrodzenie za sierpien, nauczyciele za wrzesien, to samo równiez i emeryci. Tymczasem toczy sie powoli reforma ochrony zdrowia: w Bielcach zlikwidowano juz szpital chorób pluc i gruzlicy, chociaz liczba zachorowan na gruzlice ciagle wzrasta, to samo stalo sie ze szpitalem onkologicznym. Z naszej kliniki polozniczo-ginekologicznej pozostaly tylko trzy oddzialy. Nastepny ma byc zlikwidowany szpital psychiatriczny. Nie wiemy co jest gorsze: pracowac bez wynagrodzenia, czy zostac bez pracy. Mysle, ze wkrótce sie dowiemy.
W tej ekstremalnej sytuacji staramy sie wytrwac, nie stracic nadziei i pomagac tym, którym jest jeszcze gorzej. Dla okazania nieodplatnych konsultacji zorganizowalismy gabinet medyczny, leki przywozimy z Polski, bardzo nam pomaga w tym pan profesor Zbigniew Chlap. Od kolegów z Berlina otrzymalismy komputer, aparat do mierzenia cisnienia i 300 DM. Ze Sztokholmu dostalismy 500 dolarow US.
W pazdzierniku 1999 zorganizowalismy Hospicjum dla najbardziej chorych. W Hospicjum pracuja lekarze i pielegniarki naszego Stowarzyszenia, oraz wolontariusze. Poniewaz wszyscy jestesmy jednakowo biedni, staramy sie organizowywac rózne imprezy dobroczynne, z których dochód jest przeznaczony na cele Hospicjum. Na przyklad koncert szopenowski, w 150 rocznice jego smierci czy uroczystosci 11 Listopada, w trakcje których sprzedawalismy w bufecie ciastka i babeczki, które sami upieklismy, no i rozne inne imprezy.
W tym roku planujemy otwarcie gabinetu medycznego w Nowych Bielcach, poniewaz tam mieszka wiekszosc naszych emerytów i pomoc medyczna jest im najbardziej potrzebna (…) Chcemy stworzyc Dom Samotnej Matki, zorganizowac Centrum Rodziny, chcemy wywiezc dzieci z najbiedniejszych rodzin w lecie nad morze i td.”
Zblizony apel nadszedl z Gruzji, gdzie grupa polskich lekarzy, organizujac przychodnie dla miejscowej polonii, potrzebuje wszelkiego mozliwego wsparcia, przede wszystkim w formie sprzetu medycznego. Przy pensjach rzedu 10-12 dolarow na miesiac, bo takie sa pensje w Gruzji, nie ma mozliwosci zakupu czegokolwiek.
Podobnie dramatyczna, o ile nie gorsza jest sytuacja w Kazachstanie czy Armenii, niewiele lepiej na Bialorusi czy na Ukrainie.
Federacja, utrzymujac sie ze skladek czlonkowskich, nie jest organizacja dysponujaca wlasnymi srodkami finansowymi mogacymi miec istotne znaczenie dla wsparcia dzialalnosci prowadzonej przez organizacje czlonkowskie. Federacja stara sie jednak tworzyc pomosty, motywowac przekazywanie pomocy przez bogate organizacje czlonkowskie na rzecz organizacji o minimalnych zasobach finansowych.
Czytajac dzisiejszy apel Rady Federacji o dalsza pomoc dla naszych czlonkow ze Wschodu zastanowcie sie, Kolezanki i Koledzy, nad tym co Wasza Organizacja jest w stanie zrobic, co Wy sami jestescie w stanie zrobic. Niejednokrotnie entuzjazm i konsekwentne dzialanie jednej osoby moze zdzialac wiecej niz cala organizacja.
Pomagajac Polakom z terenow bylego ZSRR mozemy byc pewni, ze kazda marka, korona, frank czy dolar spozytkowany zostanie w sposob zgodny z intencja, ze zaprocentuje wielekrotnie zdrowiem i wdziecznoscia wsrod naszych Rodakow.
Patrzmy czesciej na otaczajaca nasz rzeczywistosc z roznych punktow widzenia.
Janusz Kasina
Wszelkie kontakty z polonijnymi organizacjami medycznymi moga odbywac sie za posrednictwem zarzadow organizacji czlonkowskich Federacji, zarzadu Rady Federacji lub poprzez bezposredni kontakt z potrzebujacymi poparcia polonijnymi organizacjami medycznymi. Dla ulatwienia tej ostatniej drogi kontaktu podajemy adresy organizacji z terenow bylego ZSRR:
Kolo Lekarskie przy Towarzystwie Kultury Polskiej Zakarpacia
Dr Aleksander Pulyk (prezes Kola)
Pr. Swobody 2/65
294018 Uzgorod ,Ukraina
Tel (03122)2 39 22, fax 2 39 22
e-mail: mlem@univ.uzhgorod.ua
Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie
Dr Zbigniew Siemienowicz (prezes Stowarzyszenia)
ul. Gedvydziu 22-8
2035 Vilnius, Litwa
tel/fax + 370 2 703990
E-mail: z-siemienowicz@usa.net
Polskie Towarzystwo Lekarskie na Bialorusi
Doc. K. Konkol (prezes Towarzystwa)
Ul. Dzierzynskiego 32
230023 Grodno, Bialorus
Tel. 0152 339869
Polskie Towarzystwo Lekarskie na Grodzienszczyznie
Dr Kazimierz Jodkowski(prezes Towarzystwa)
Stroicielej 8-59
230009 Grodno, Bia» orus
tel/fax dom: + 375 152 334804
tel praca +375 152 440154 lub + 375 152 441452
fax w siedzibie towarzystwa + 375152720075
Szpakow Andrzej, e-mail: shpakov@grsu.grodno.by
Polskie Towarzystwo Lekarskie w Baranowiczach
Dr Maria Syczewska (prezes Towarzystwa)
ul. Parkowa 13-52
225 320 Baranovitchi, Bialorus
Telefon domowy: +375-1634-0-62-27
Polskie Towarzystwo Medyczne w Moldawii
Dr Andzela Bogucka-Pumnia(prezes Towarzystwa)
ul. Koszbuk 17/53
3121 Beltsy, Moldawia
Telefon: +373-31-22012
Faks: +373-31-28134
E-mail: bogutska@beltsy.md
Stowarzyszenie Lekarzy Polskich na Ukrainie przy Zwiazku Polakow na Ukrainie
Prof. Anatol Swiecicki (prezes Stowarzyszenia)
ul.Gogolewska 23
252054 Kijow, Ukraina
tel/fax (044) 2163177
E-mail: ssdk@adam.kiev.ua
Stowarzyszenie Lekarzy Polskich przy Zwiazku Polakow w Petersburgu
Prof. Ernest Walkowicz (prezes Stowarzyszenia)
ul. marszalka Kazakowa 32 m. 81
198332 St. Petersburg, Rosja
Telefon domowy: +7-812-143-47-06
Telefon w pracy: +7-812-542-42-55
Faks: +7-810-1-703658-4549
E-mail: asmcode@chat.ru
Stowarzyszenie Lekarzy Polskich we Lwowie
Dr Ewelina Hrycaj-Malanicz (prezes Stowarzyszenia)
ul. Rapaporta 7B/18
290007 Lviv, Ukraina
Telefon domowy: +380-322-33-48-50
Telefon w pracy: +380-322-748-43-49 lub +380-322-748-43-02
Towarzystwo Medyczne przy Zwiazku Kulturalno-Oswiatowym Polakow w Gruzji „Polonia”
Dr med. Labadze Marcinkiewicz
Ul. C. Dadiani 31 m. 7
380001 Tbilisi, Gruzja
tel + 99532 969048
Zwiazek Polakow w Kazachstanie
Dr Antonina Kasonicz
Ul. M. Gorkiego 76 m. 66
47500 Kokszetau, Kazachstan
tel + 731 62 255618
Zrzeszenie Lekarzy Polskich „Polonia”
Dr Alla Boguszewicz
Ul. Budapestskaja 50
192286 St. Petersburg, Rosja
tel: 07 812 260 8767
Dzialalnosc Hospicjum w Bielcach
Hospicjum rozpoczelo swoja dzialalnosc dnia 17.10.1999 r. w Bielcach. Zostalo ono zorganizowane przez PTM w Moldawii.
Hospicjum obejmuje opieka chorych w terminalnym okresie obloznych chorób. W czasie terazniejszym obejmuje opieka 62 obloznie chorych. Personel sklada sie wylacznie z wolontariuszy: pieciu lekarzy, pieciu pielegniarek oraz dziesieciu osób bez wyksztalcenia medycznego, systematycznie szkolonych w zakresie pielegnacji i opieki nad chorymi na kursie, prowadzonym przez czlonków PTM.
Praca Hospicjum jest zorganizowana w sposób nastepujacy:
- Zgloszenie chorych nastepuje osobiscie lub telefonicznie podczas dyzurów czlonków Hospicjum w siedzibie w Bielcach, ul. Komarowa 8, tel. 20416.
- Postepowanie kwalifikacyjne.
- Po przyjeciu zgloszenia chorego, udaje sie do jego domu zespól hospicyjny z wizyta rozpoznawcza.
- Po zakwalifikowaniu chorego do opieki, ustalany jest dalszy tok postepowania, uzalezniony od aktualnych potrzeb, stanu chorego i naszych mozliwosci.
Do Hospicjum potrzebny jest aparat EKG, aparaty do mierzenia cisnienia, baseny, pieluszki jednorazowe, wozki inwalidzkie, srodki higieny, strzykawki, kroplowki, leki.
W siedzibie Hospicjum jest magazyn sprzetu.
Dla ulatwienia pracy personelu Hospicjum potrzebny jest samochód.
Czlonkowie PTM w Moldawii zrobili projekt Hospicjum i 21 lutego on byl on zarejestrowany pod Nr 123 w komisji UE dla Moldawii. Nie wiele szans, ze bedzie finansowany, ale czekamy na odpowiedz.
Na pomoc ze strony rzadu Moldawii nie ma co liczyc – brak jest zarowno pieniedzy jak i zainteresowania. <> Unia Europejska, pomimo ze jestesmy formalnie w Europie, jest daleko od nas i to co robimy, w sumie nie lezy w przewidzianych ramach pomocy dla Moldawii.
Polscy schorowani emeryci w Moldawii nie moga oczekiwac pomocy od kogo innego, tylko od nas. My sami robimy to wszystko co tylko jestesmy w stanie zrobic – dajemy nasz czas, prace i tyle pieniedzy na ile jest nas stac.
Apelujemy do wszystkich polonijnych lekarzy o poparcie naszej dzialalnosci.
Prosze kontaktowac sie z:
Andzela Bogucka-Pumnia
Przewodniczaca PTM w Moldawii
Fundusz stypendialny Zwiazku Lekarzy Polskich w Chicago
Fundusz Stypendialny zostal zalozony z okazji 50-cio lecia istnienia Zwiazku, tzn. na wiosne 1996 roku, czyli istnieje od 4 lat. Na zlecenie zarzadu funduszem administruje od czasu jego zalozenia znana, majaca 75-letnie doswiadczenie Fundacja Kosciuszkowska. Pierwszym stypendysta Fundacji byl odbywajacy 3-miesieczny staz w University of Chicago, dr Marcin Rak, anestezjolog z Wroclawia.
W biezacym roku spodziewany jest przyjazd nastepnego stypendysty, bedzie nim ginekolog/poloznik Maciej Baranowski, majacy odbyc staz w Rush-Presbyterian–St. Luke´s Medical Center.
Fundusz Stypendialny zalozony i kontrolowany jest w ten sposob, aby jego zasoby nie spadly ponizej 100,000 $ US. Wedlug rozliczenia finansowego przeslanego przez Fundacje Kosciuszkowska, stan Funduszu Stypendialnego w dniu 23 listopada 1999 roku wynosil 106,051 $ US.
IV Swiatowy Kongres Polonii Medycznej, Warszawa, 1–4 czerwiec 2000
Wszelkie informacje o Kongresie znajduja sie na internecie pod adresem http://members.xoom.com/Federation/kongres.htm
Przewodniczacy Komitetu Programowego: Jakub Bodziony, e-mail: chjbod@med-rz.uni-saarland.de
Skrocony program Kongresu
Czwartek, 1 czerwca 2000:
Uroczystosc otwarcia Kongresu, Teatr Polski – 17:00-20:00
Piatek, 2 czerwca 2000:
Sesja o ochronie zdrowia 9:00-17:00, Centrum Biocybernetyki
Sesja: Internet 11:00-14:00, Centrum Biocybernetyki
Sesja: Choroby ukladu oddechowego 9:00-12:00, Centrum Biocybernetyki
Sesja: Patogeneza choroby nowotworowej 9:00-15:00, Centrum Kliniczne ul. Banacha
19:00 Bankiet – restauracja Belvedere
Sobota, 3 czerwca 2000:
Sesja: Zywienie a otylosc 8:00-14:00, Centrum Biocybernetyki
Sesja: Postepy w chirurgii 9:00-14:00, Centrum Biocybernetyki
Sesja: Depresje i nerwice 9:00- 13:30, Centrum Biocybernetyki
Sesja: Choroby nowotworowe 9:00-14:00, Centrum Kliniczne ul. Banacha
Sesja: Kardiologia 9:00-14:00, Centrum Kliniczne ul. Banacha
15:00-17:00 Zakonczenie Kongresu: Zamek Krolewski – koktail
Zebranie bedzie podsumowaniem dzialalnosci Rady, polaczonym z ustaleniem planow na przyszlosc oraz wyborami kolejnego Zarzadu Rady. Zebranie odbedzie sie w niedziele 4-ego czerwca w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej przy ul. Sobieskiego 110.
Kolejne spotkania Rady, ktore poczatkowo odbywaly sie co roku, a obecnie, po udoskonaleniu metod kontaktu i podejmowania decyzji pomiedzy zebraniami, co 2 lata, jest jedna z najwazniejszych chwil w zyciu Federacji. Przygotowujemy sie do niego starannie dyskutujac w naszych organizacjach przyszle plany i oczekiwania jakie mamy w stosunku do naszych macierzystych stowarzyszen i w stosunku do Federacji. Zebranie jest podsumowaniem tych dyskusji, a podjete na nim decyzje wyrazem woli wszystkich polonijnych lekarzy zrzeszonych w organizacjach nalezacych do Federacji.
Jeszcze raz zapraszamy do przedstawiania swoich przemyslen, propozycji i rad swoim reprezentantom w Radzie Federacji. Wszyscy bedziemy starali sie wnikliwie wysluchac sugestii i zrobic wszystko co tylko bedzie mozliwe dla zrealizowania decyzji podjetych na naszym czerwcowym zebraniu.
Kalendarz – rozne wydarzenia w naszych stowarzyszeniach
W czasie „Midwest Clinical Conference”, w ktorej po raz pierwszy Zwiazek z Chicago bral udzial (24-27 lutego 2000), kilkoro sposrod naszych kolegow przedstawialo swoje referaty: Ewa Radwanska, Marek Rudnicki, Greg Turowski i Anna Szpindor i Walter Chwals.
W zwiazku czeskim, odbyl sie 4-ego marca tego roku, Pierwszy Reprezentacyjny Bal Zaolzianski.
Z Biuletynu PTM dowiadujemy sie, ze tego samego dnia obchodzil swoje urodziny prezes stowarzyszenia B. Chwajol. Chociaz spoznione, ale przesylamy szczere gratulacje solenizantowi!
- W Wiesbaden marzec/ kwiecien 2000: odbedzie sie prelekcja „Dary serca i umyslu zblizaja narody”. Ma to byc informacja o pomocy humanitarnej dla Polski – kontakt Ryszard Kosowski e-mail: RAKosowski@aol.com.
- 6–ego maja odbedzie sie w Chicago pochod majowy ,kontakt K. Adamczyk i B. Orawiec.
- AMOPF jedzie do Grecji: spotkac sie z lekarzami pochodzenia polskiego w Atenach. Od 7 do 14 maja 2000 – wycieczka na wyspe Kos i przez Peloponez, kontakt E. Teslar, e-mail: e-teslar@worldnet.fr
- sobota 20 maja 2000 – soirée dansante, wiosenny bal AMOPF w Paryzu, kontakt E. Lipinska e-mail: LipinskaE@aol.com.
- Wuppertal, maj/czerwiec 2000: „Sesja naukowa o Januszu Korczaku„, kontakt Przemyslawa Mateja, e-mail: dpp-brueke@gmx.de.
- Warszawa 1-4 czerwca 2000: IV Swiatowy Kongres Polonii Medycznej, kontakt Kuba Bodziony e-mail: chjbod@med-rz.uni-saarland.de.
- 25 listopada 2000 odbedzie sie IV Europejski Bal Lekarzy w Neuss, organizowany przez PTM z Krefeld, kontakt e-mail: z.kostecki@t-online.de
Inne spotkania
- 21 maja 2000, z inicjatywy dr Krzysztofa Klimczaka, organizowane jest w Krakowie 1 Sympozjum Kardiologiczne Polsko-Francuskie, pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – Prof. Witold Ruzyllo i Francuskiego Towarzystwa Kardiologicznego – Prof Jean-Marc Lablanche. Szczegolowe informacje dotyczace tego spotkania kardiologicznego mozna zaciagnac u dr Klimczaka 33-(0) 1 49 59 46 48 .
- Jako impreza towarzyszaca IV Swiatowego Kongresu Polonii Medycznej odbedzie sie w dniach 28.05-30.05.2000 Miedzynarodowe Sympozjum Centrum Badan Medycznych Uniwersytetu Jagiellonskiego EICOSANOIDS 2000 pod przewodnictwem prof. Ryszarda J. Gryglewskiego. Wyklad inauguracyjny pod tytulem: COX-1 and COX-2 inhibitors wyglosi Sir John Vane (UK).
- 6-9 kwiecien 2000: IV Kongres Polonii Ameryki Lacinskiej w Kurytybie, Brazylia, kontakt: braspol@braspol.com.br.
- 27 maja 2000 odbedzie sie w Poznaniu Miedzynarodowy Kongres Onkologii Ginekologicznej „Rak jajnika”, kontakt: Klinika.onkologii@sk3.usoms.poznan.pl.
- 13-16 wrzesien we Wroclawiu: 2-nd European Congress on Emergency Medicine, kontakt: jjak@emerg.am.wroc.pl.
Redakcja chcialaby tutaj skorzystac z okazji i przypomniec, ze moze podawac dane dotyczace imprez z naszych stowarzyszen tylko wtedy, kiedy zostanie o nich poinformowana. Uwazamy, ze rubryka „KALENDARZ” jest bardzo wazna w naszym Biuletynie. Prosimy o zglaszanie planowanych wydarzen.
Lista dyskusyjna PolMed (http://members.xoom.com/Federation)
Lista dyskusyjna PolMed powstala jako odpowiedz na zainteresowanie stworzeniem plaszczyzny wymiany mysli pomiedzy lekarzami i osobami zainteresowanymi medycyna i sprawami polonijnymi majacymi zwiazek z medycyna. Prowadzenie takiej listy angazuje sporo czasu i byla to podstawowa argumentacja przeciwko jej tworzeniu (vide dyskusje w zarzadzie). Byly tez inne argumenty, w szczegolnosci kwestia zagadnien technicznych. Te jednak, w zwiazku z istnieniem na Internecie szeregu sites poswieconych tylko i wylacznie grupom dyskusyjnym wcale nie sa takie trudne. Musi sie tylko ktos za to zabrac, i to jest zawsze najtrudniejsze. W koncu chcac nie chcac opracowalem regulamin listy (patrz ponizej), przedyskutowalem go z nieocenionym w takich sprawach Krzysiem Murawskim i tak powstala lista PolMed. Lista ta w chwili obecnej liczy ok. 30 czlonkow. Najdluzej i najbardziej emocjonalnie dyskutowanym byl temat „Emigrowac lub nie emigrowac”. Mysle, ze w nastepnym Biuletynie zrobie (a moze ktos inny sie tego podejmie, bardzo bym sie cieszyl) podsumowanie tej dyskusji.
Jakub Bodziony
Regulamin listy PolMed
1. Lista jest otwarta dla lekarzy i osob zainteresowanych medycyna i sprawami polonijnym majacymi zwiazek z medycyna. O wpisaniu na liste decyduje prowadzacy liste i moderatorzy na podstawie rozmowy z zainteresowanym.
2. Lista jest „web based”, tzn. wpis na liste odbywa sie poprzez strony www, aktualnie Lista PolMed, IV Swiatowy Kongres Polonii Medycznej i Federacja Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie. Lista jest moderowana ale nie cenzurowana.
3. Czlonkowie listy wybieraja raz na rok moderatorow, ktorzy pilnuja przestrzegania regulaminu listu, wprowadzaja i podsumowywuja tematy dyskusji.
4. Ze wzgledu na obecnosc osob nie posiadajacych polskich czcionek zrezygnuj z polskich znakow, gdyz i tak wiekszosc Twoich korespondentow nie bedzie w stanie poprawnie odczytac Twoich wiadomosci.
5. Zawsze wypelniaj pole „Subject” („Temat”) listu trescia odpowiadajaca rzeczywistej tresci listu. To bardzo pomaga oddzielic listy wazne od mniej waznych.
6. Kazdy list nalezy podpisac, anonimy sa rownie zle widziane jak w zyciu codziennym.
7. Gdy odpowiadasz na czyjs list, postaraj sie nie cytowac calego listu korespondenta a jedynie fragmenty, ktore opatrujesz Swoim komentarzem. Usuwaj rowniez podpis przedmowcy. W bardzo zlym tonie jest cytowanie calego listu korespondenta tylko po to, by dopisac: „Ja tez tak sadze”.
8. Pamietaj, ze raz wyslanego listu nie da sie juz zatrzymac. Warto wiec przed samym wyslaniem przeczytac jeszcze raz to co napisales i upewnic sie, ze wlasnie tak chciales sformulowac mysli.
9. Do sygnalizowania akcentow humorystycznych warto stosowac odpowiednie „usmieszki” (ich podstawowy wykaz znajdziesz na koncu tego dokumentu). Pamietaj takze, ze nie kazdy dysponuje poczuciem humoru dorownujacym Twojemu.
10. Staraj sie nie zwracac uwagi na bledy ortograficzne korespondentow – nie kazdy musi byc ekspertem w dziedzinie ortografii.
11. Swoje listy wysylaj w trybie znakowym lub .rtf. Pamietaj, ze nie kazdy ma program pocztowy, ktory odczyta list napisany w HTML.
12. Unikaj pisania listow DUZYMI LITERAMI. W sieci przyjelo sie, ze oznaczaja one podkreslenie znaczenia fragmentu wypowiedzi badz wrecz krzyk. A krzykaczy malo kto lubi.
13. Naduzywajac slow powszechnie uznawanych za obrazliwe oraz prowadzac prywatne klotnie, ryzykujesz publiczne upomnienie przez moderatorow, w skrajnych przypadkach usuniecie z listy
14. Materialow publikowanych na liscie nie przesylaj dalej bez zgody autorow. Podobnie nie publikuj na liscie materialow z innych list czy prywatnych mailow bez zgody autorow.
15. Badz wyrozumialy dla innych – kazdy z nas kiedys stawial pierwsze kroki w Internecie. Jesli uwazasz, ze nalezy komus zwrocic uwage za niewlasciwe zachowanie, zrob to prywatnym listem, a nie na forum publicznym.
Niektore ciekawe adresy internetowe
- strony z GL, ogloszenia lekarzy poszukujacych prace : http://www.nil.org.pl/gazeta/szukampracy1.htm
- oferty zatrudnienia dla lekarzy: http://www.nil.org.pl/gazeta/zatrudnienie1.htm
- docguide: http://www.docguide.com/dgc.nsf/Register?OpenForm®c=eac
- przeszukiwarka http://www.copernic.com
- wczasy w Polsce http://www.logostour.pl, http://www.wczasy.com/opal/
- ANAES www.anaes.fr Agence nationale d’accréditation et d’évaluation en santé, badania, guidelines, bardzo interesujace dla francuskojezycznych lekarzy! (niedlugo po angielsku tez)
Conférence Internationale des Ordres – CIO – 6 grudzien 1999 – Paryz
Dwa razy do roku przedstawiciele Polskiej Naczelnej Izby Lekarskiej sa zapraszani na posiedzenia Konferencji „CIO”. Naczelna Izba z kazdego kraju nalezacego do UE. wydelegowuje dwoch przedstawicieli, Polacy sa przyjmowani juz od paru lat , jako obserwatorzy , w ramach przystapienia Polski do Unii. Regularnie spotkania te odbywaja sie w Paryzu. Dotychczas przyjezdzali z Polski dr Barbara Bruziewicz-Miklaszewska, dr Moskwa, ostatnio dr Romuald Krajewski. Od paru lat Ewa Teslar, jako miejscowy lekarz, czasami tlumaczka, reprezentuje AMOPF, ale takze Federacje, aby Federacja byla znana, tez na plaszczyznie europejskiej.
„CIO” przygotowuje teksty prawne, dotyczace demografii lekarzy w Europie, ich przemieszczanie sie na terenie Unii, porownuje jakie sa zwyczaje i jakie sa uprawnienia lekarzy w pewnych delikatnych sytuacjach jak np. sprawy sadowe, zakaz praktykowania na terenie wlasnego kraju. Codziennie tez dyskutowane sa takie sprawy jak zastepstwa czy problemy lingwinistyczne. Duzy nacisk polozony jest na ksztalcenie i porownywanie jakosci studiow medycznych oraz mozliwosci lub obowiazek ksztalcenia podyplomowego.
W grudniu poruszane byly tematy bardzo rozne, jak „Medycyna sportowa i doping”, „Sankcje dyscyplinarne” oraz temat bardzo ostro dyskutowany we Francji „Rewaluacja czy rewalidacja dyplomow medycznych” i porownanie jak sie to praktykuje w innych krajach .
„CIO” przygotowuje teksty, ktore beda pozniej przedyskutowane przez ekspertow w „Comité permanent des Ordres”, to jest europejska instancje permanentna Izb Lekarskich. Komitet ten z kolei przedstawia teksty dotyczace lekarzy i ich pracy do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Bardzo interesujace jest zdac sobie sprawe jak roznorodne sa wciaz systemy prawne dotyczace zawodu lekarza. na terenie Unii.
Barbara Bruziewicz-Miklaszewska – Dolnoslaska Izba Lekarska
Ewa Teslar
Rozne wiadomosci
Zamkniecie szpitala przy Instytucie Pasteura w Paryzu 31 grudnia 1999
Przy niebywalej ilosci pacjentow chorych na AIDS, kosztach absolutnie nie dostosowanych do tej struktury, zadne petycje i opozycje nie daly rady. Szpital zostal zamkniety. Wszyscy, ktorzy pracowali w tym historycznym i niebywalym miejscu – na terenie Instytutu Pasteura, wspominaja szpital ze slawnym tropikalnym ogrodem, dwoma pawilonami budowanymi sto lat temu i dostosowanymi do leczenia pacjentow zakaznych, wspaniala higiena i zdrowym rozsadkiem. Szpital przy Instytucie Pasteura zostal zamkniety przez decyzje politykow francuskich jako deficytowe miejsce dla francuskiego Systemu Ochrony Zdrowia.
„Echokardiografia przezprzelykowa” – ksiazka zostala zredagowana przez dr Krzysztofa Klimczaka, kardiologa z Paryza, wydana we Wroclawiu w tym roku (Urban i Partner).
Poprzednia ksiazke pod tytulem „Echokardiografia” redagowal Krzysztof Klimczak wraz z Gérard Drobinskim , zostala ona wydana w 1997 roku, u tego samego wydawcy.
Zarzad Rady Federacji:
Prezes: Janusz Kasina (Szwecja): j@kasina.pp.se
Wiceprezes: Ewa Teslar (Francja): e-teslar@worldnet.fr
Sekretarz: Jakub Bodziony (Niemcy): chjbod@med-rz.uni-saarland.de
Skarbnik: Jozef Mazurek (USA): mazurek@megsinet.net
Redakcja Biuletynu:
Dr Ewa Teslar
50, rue Sainte Croix de la Bretonnerie
75004 Paris (Francja)
Tel 33 (0)1 42 72 14 93
Fax 33 (0) 1 42 77 16 08
E-mail: e-teslar@worldnet.fr