Uncategorized
Biuletyn16
16 stycznia, 2022
Biuletyn Federacji
Polskich Organizacji Medycznych
na Obczyznie
Nr 2/2000 (16) Czerwiec 2000
(Wydanie internetowe)https://poloniamed.org/biuletyn15
Do poprzedniego numeru Biuletynu
Od Redakcji
Mijajaca kadencja
Nasze zadania
Internetowe biuro zatrudnienia
Europejskie Forum Lekarzy
AMOPF sladami Hipokratesa
Mieszkam w Grecji
Wykonywanie zawodu lekarza w Polsce
W naszych stowarzyszeniach
Rozne wiadomosci
Organizacje czlonkowskie Federacji
Zarzad Rady Federacji
Redakcja Biuletynu
Redakcja Biuletynu, konczac swoja kadencje, ma powody do zadowolenia ale tez i pewne zastrzezenia co do swojej dzialalnosci. Cieszy nas, ze moglismy, dzieki naszej dzialalnosci, zblizyc do siebie zrzeszone w Federacji organizacje medyczne, ze moglismy przekazac szereg istotnych dla nas wszystkich informacji. Niepokoja nas problemy, z ktorymi borykalismy sie w ciagu naszej dwuletniej kadencji. Do tego aby redagowanie Biuletynu przebiegalo w przyszlosci sprawnie potrzebne sa dwie strony – redakcja Biuletynu i ktos pelniacy funkcje rzecznika prasowego w kazdym stowarzyszeniu. Osoba ta wyszukiwala by i na biezaco przekazywala nowiny z lokalnej prasy medycznej, polonijnej, w bardziej systematyczny sposob dzielila by sie spostrzezeniami dotyczacymi planowanych wydarzen w zrzeszonych w Federacji organizacjach. Inna mozliwoscia jest trwanie w aktualnym systemie, to znaczy oczekiwanie na kolejne materialy, ktore nie zawsze dochodza na czas do redakcji. Wciaz jeszcze redakcja nie jest informowana o wielu imprezach towarzyskich, zebraniach naukowych, wspolnych wyjazdach organizowanych w bratnich organizacjach. Musimy doprowadzic do takiego stanu organizacji, jaki proponowal poprzedni redaktor – Kris Murawski, mianowicie ciaglej pracy redakcji. W chwili gdy zamykamy jeden biuletyn trzeba zabrac sie za przygotowanie nastepnego. Wymaga to jednak czasu, wiele wiecej czasu niz to na pierwszy rzut oka wyglada. Dlatego tez zadaniem nas wszystkich jest dzielenie sie z innymi, wszystkimi istotnymi dla zycia polonii medycznej uwagami.
Zastanawiajac sie nad profilem maszego Biuletynu, doszlismy do wniosku, ze naszym naczelnym zadaniem jest posredniczenie w wymianie informacji miedzy zrzeszonymi w Federacji organizacjami oraz poruszanie tematow dotyczacych polonii medycznej. Artykuly, ktore informuja o tematach bardziej ogolnych nie znalazly miejsca w Biuletynie. Podobnie bylo tez z tematami czysto naukowymi, nie poruszalismy ich.
Inicjatywa, ktora przyniosla Redakcji Biuletynu szczegolnie duzo satysfakcji, jest przygotowanie w trakcie IV Kongresu sesji plakatowej traktujacej o ochronie zdrowia w panstwach, z ktorych pochodza nasze organizacje medyczne. Bedzie ona cennym zrodlem informacji i ciekawym punktem wyjscia do dyskusji nad organizacja sluzby zdrowia.
Konczac swoja kadencje redakcja Biuletynu pragnie podziekowac wszystkim Kolezankom i Kolegom, ktorzy wlaczali sie w prace nad kolejnymi wydaniami Biuletynu oraz pragnie zyczyc owocnej, dajacej satysfakcje pracy nowemu zespolowi redakcyjnemu, ktory rozpocznie swoja kadencje juz za kilka dni.
Kadencja obecnej Rady Federacji rozpoczela sie dnia 20 czerwca 1998. Tego to dnia, na zebraniu w Wilnie, podsumowalismy poprzednia kadencje, ustalilismy nasze najblizsze plany i sposob ich realizacji oraz wybralismy nowy Zarzad Rady, w skladzie: prezes – dr Janusz Kasina (Sztokholm), wiceprezes dr Ewa Teslar (Paryz), sekretarz – dr Jakub Bodziony (Homburg) oraz skarbnik – dr Jozef Mazurek (Chicago). W trakcie calej kadencji Zarzad Rady wspierany byl doswiadczeniem oraz niezawodna pomoca i rada bylego prezesa – dr Krzysztofa Murawskiego z Waszyngtonu.
Chcac w sposob efektywny i zgodny z oczekiwaniami wywiazac sie z podjetych zadan ugruntowalismy i rozbudowalismy sposoby wymiany opinii i przeplywu informacji. Wewnatrz Rady redagowane byly kwartalne Konferencje Korespondencyjne, ktore regularnie docieraly do wszystkich czlonkow Rady. Konferencje te pozwalaly na biezace zorientowanie sie w potrzebach zwiazkow nalezacych do Federacji, pozwalaly na przyjmowanie nowych organizacji, zajmowanie demokratycznie wypracowanego, oficjalnego stanowiska w sprawach dotyczacych Federacji. Poza informacja drukowana wzroslo w naszej federacyjnej pracy znaczenie poslugiwania sie Internetem. Jetesmy specyficzna, z racji rozrzucenia po calym swiecie, organizacja. Dlatego tez waznym bylo, ze czlonkowie Rady mogli dyskutowac na wewnetrznej, internetowej liscie dyskusyjnej, mogli tez wymieniac szybko swoje poglady poza Lista.
Waznym srodkiem porozumiewania sie miedzy czlonkami zrzeszonych w Federacji organizacjami byly systematycznie wydawane Biuletyny Federacji omawiajace wydarzenia wazne dla polonii medycznej i popularyzujace idee Federacji. Biuletyny, Kronika Federacji oraz wszelkie inne informacje o Federacji byly na biezaco zamieszczane na internetowych stronach Federacji pod adresem: http://members.xoom.com/Federation
Wszystko wskazuje na to, ze z czasem nabierac bedzie na znaczeniu zalozona przez nas lista dyskusyjna PolMed, na ktora zapraszani sa wszyscy polscy lekarze, nie tylko czlonkowie organizacji zrzeszonych w Federacji. Lista PolMed, obok Biuletynu jest swietna droga do bezposredniego nawiazywania kontaktu i wymiany mysli miedzy nami. Adres listy: PolMed@listbot.com
Wychodzac poza krag zrzeszonych w Federacji organizacji przekazywalismy informacje o nas innym polonijnym organizacjom medycznym oraz innym osobom zainteresowanym planowanymi przez nas imprezami.
Cieszy nas wszystkich wzrost znaczenia Federacji na polu miedzynarodowym. Dzieki wczesniej zapoczatkowanym, a w czasie uplywajacej kadencji kontynuowanym, kontaktom z CIOMS (Council for International Organisations of Medical Sciences), stalismy sie czlonkami tej organizacji. CIOMS, ktora jest jest osrodkiem koordynacyjnym dla stowarzyszen miedzynarodowych i instytucji krajowych, wspolpracujacym z Narodami Zjednoczonymi i ich agencjami, szczegolnie UNESCO i WHO, popierajacym dzialalnosc miedzynarodowa w dziedzinie nauk medycznych. Fakt ten uwazam za duze wyroznienie, zwazywszy, ze z Polski do CIOMS-u nalezy tylko Polska Akademia Nauk i Zrzeszenie Polskich Towarzystw Medycznych.
Dla przypomnienia – trzy lata temu (w maju 1997 roku) Federacja zostala przyjeta do Institutional Matrix for International Collaboration on Medical Education and Practice Swiatowej Organizacji Zdrowia. W trakcie tej kadencji zostalismy uznani przez Naczelna Izbe Lekarska reprezentantem polonii medycznej. Pomimo, ze juz w praktyce od kilku lat znanym bylo, ze skupiamy wiekszosc polonijnych organizacji medycznych, to jednak fakt uznania nas przez NIL – najwieksza organizacje polskich lekarzy, cieszy i jest potwierdzeniem istniejacego stanu rzeczy.
Szczegolnie duzo czasu i wysilku organizacyjnego wymagalo zorganizowanie IV Swiatowego Kongresu Polonii Medycznej. Zblizajacy sie Kongres jest efektem pracy nie tylko Rady Fereracji i Naczelnej Izby Lekarskiej, ale tez i efektem poparcia ze strony Senatu, ktory swoimi dotacjami podkreslil znaczenie nawiazywania i podtrzymywania wiezow z Polskimi lekarzami mieszkajacymi poza wschodnia granica Polski oraz docenil wage spotkania polonii medycznej z lekarzami pracujacymi w Polsce. Organizujac Kongres staralismy sie nie tylko zaproponowac nowe rozwiazania, ale korzystalismy tez z doswiadczenia organizatorow trzech poprzednich kongresow – dr Henryka Roztoczynskiego z Chicago, prof. Zbigniewa Chlapa z Krakowa oraz grupy kolegow z Czestochowy – dr Zenona Rudzkiego, dr Kazimierza Pankiewicza i dr Krzysztofa Muskalskiego.
Do spraw z ktorych nie jestesmy zadowoleni nalezy wciaz zbyt male rozpowszechnianie wsrod czlonkow niektorych zwiazkow informacji zawartych w Biuletynie Federacji oraz ich zbyt mala aktywnosc na polu Federacji.
Podsumowujac mijajaca kadencje podkreslic nalezy, ze Federacja ulegla dalszemu powiekszeniu – do Federacji wstapily kolejne dwie polonijne organizacje medyczne – z Berlina i z Uzgorodu. Fakt ten cieszy, chociaz nie w pelni satysfakcjonuje, jako, ze poza Federacja pozostaje jeszcze kilka organizacji polonijnych, ktorych stopien organizacji wskazuje na to, ze kwalifikuja sie do wstapienia do Federacji.
Celem naszym jest stworzenie platformy wspolpracy miedzy wszystkimi organizacjami polonii medycznej. Tak wiec staramy sie byc caly czas otwarci na wspolprace, wymiane informacji i wzajemna pomoc, tez z organizacjami pozostajacymi poza Federacja.
Tak jak poprzednia kadencja Rady minela glownie pod znakiem liczebnego wzrostu czlonkow Federacji oraz stworzenia sprawnych, opartych na demokratycznych zasadach sposobow podejmowania decyzji i porozumiewania sie miedzy zrzeszonymi organizacjami, tak sednem mijajacej kadencji bylo dalsze doskonalenie mechanizmow dzialania Rady, ugruntowanie znaczenia Federacji na forum miedzynarodowym oraz organizacja
IV Swiatowego Kongresu Polonii Medycznej.
Zarzad Rady Federacji
W ostatnim miesiacu przeprowadzona zostala miedzy czlonkami Rady Federacji ankieta na temat priorytetow w przyszlych dzialaniach Federacji. Ankieta ma zadanie pomocnicze, jako ze cele Federacji okreslone sa w jej statucie. Cele statutowe sa celami dlugofalowymi, sa okresleniem sensu istnienia Federacji.
Chcac zorientowac sie w tym co w przekonaniu czlonkow zrzeszonych w Federacji organizacji jest w blizszej i nieco dalszej perspektywie najwazniejsze, chcac sprecyzowac droge do opisanych w statucie celow, przeprowadzono, po uprzednim sprecyzowaniu zadan, probe gradacji ich waznosci.
Majac do rozdzielenia 100 punktow, czlonkowie Rady, w porozumieniu z czlonkami organizacji ktore reprezentuja, zdecydowali, ze w przyszlej kadencji Rady najwazniejszymi zadaniami sa, w kolejnosci: zapewnienie samowystarczalnosci finansowej Federacji (26 pkt), pomoc organizacjom medycznym z krajow o gorszej sytuacji ekonomicznej, glownie z terenow bylego ZSRR (21), dalsza integracja polonijnych srodowisk medycznych (17), organizacja i realizacja szkolenia w krajach rozwinietych (13) oraz na koniec, jako rownie wazne (11) uznano nawiazanie lub odnowienie kontaktow i przyciagniecie do Federacji wszystkich zorganizowanych grup polskich lekarzy poza granicami Polski i organizacje regionalnego, np europejskiego spotkania czlonkow Federacji, np w roku 2001 w jednym z krajow bylego ZSRR.
W podobny sposob oceniono cele srednioterminowe (do roku 2010). Za najwazniejsze zadanie uznano pomoc polonijnym organizacjom medycznym z terenow bylego ZSRR (22 pkt) oraz zapewnienie samowystarczalnosci ekonomicznej Federacji (20). Za istotne uznano tez kolejne dwa zadania, mianowicie utrzymanie sprawnie dzialajacej wymiany doswiadczen miedzy organizacjami czlonkowskimi (17) oraz scislejsza koordynacje wszystkich zjazdow i spotkan (15). Zadaniami dlugofalowo waznymi, ktore tez znalazly sie na liscie priorytetow, bylo zapoczatkowanie miedzynarodowej wymiany studentow i lekarzy (13) oraz wspolpraca z osrodkami medycznymi w Polsce (12).
W obu grupach zadan – krotko i srednioterminowo waznych na pierwsze miejsca wysuwaja sie dwie sprawy – zorganizowanie przez Federacje pomocy dla jej czlonkow z rejonow bylego ZSRR oraz uzyskanie samowystarczalnosci finansowej. W ankiecie nie ma odpowiedzi na to w jaki sposob osiagnac cel, realizacja obu zamierzen bedzie tematem rozwazan przyszlej Rady Federacji.
W tej chwili waznym jest zastanowienie sie, na jakie konkretne cele potrzebne sa nam dodatkowe fundusze i jak duzo pieniedzy byloby wymagane dla zrealizowania tych celow.
Osobiscie nie widze mozliwosci podwyzszenia skladek czlonkowskich do takiego poziomu, zeby Federacja, z wlasnych srodkow, mogla finansowac jakakolwiek dzialalnosc poza dzialalnoscia administracyjna zwiazana z jej funkcjonowaniem. Rozwazyc wiec trzeba inne mozliwosci, jak na przyklad zaciesnienie kontaktow, tez w zakresie pomocy ekonomicznej, miedzy poszczegolnymi organizacjami – czlonkami Federacji. Czy bedzie to mozliwe do zrealizowania trudno powiedziec, bo chociaz niektore z nalezacych do Federacji zwiazkow medycznych maja znaczne zasoby finansowe, to jednak maja one tez swoje statuty i inne ustalenia, wedlug ktorych pieniadze moga byc wydawane wylacznie na rzecz czlonkow wlasnej organizacji, bedacych rownoczesnie wlascicielami zgromadzonych przez lata funduszy.
Inna mozliwoscia bylo by stworzenie serii szkolen i spotkan lekarzy ze Wschodu i Zachodu, subsydiowanych przez inne instytucje, jak np. Unie Europejska. Jest to droga dosc hipotetyczna, trudno powiedziec na ile realna.
Realnym sposobem realizacji pomocy bedzie ciagle uczulanie kazdego z nas na to co sie w naszym otoczeniu dzieje, jaki, wciaz sprawny, sprzet zamieniany jest na jeszcze nowoczesniejszy i przesylanie nadwyzek sprzetu potrzebujacym je zwiazkom lekarskim.
Wreszcie na koniec musimy pamietac o tym, ze znajomosc osoby, ktorej konkretnie pomaga sie dodaje skrzydel, stymuluje do nowych pomyslow i wysilkow. Trzeba wiec dolozyc staran, aby polaczyc potrzebujacych z gotowymi do niesienia pomocy. Nie tyle na poziomie organizacji, co na poziomie indywidualnych osob, ktore chca poswiecic swoj czas, umiejetnosci i pieniadze na spotkanie, rozmowe i pomoc Kolezankom i Kolegom, ktorzy pozostali poza przesunieta granica Polski.
Tego rodzaju pomoc i zaciesnianie kontaktow miedzy polonijnymi lekarzami mozna rozwijac nie tylko przy pomocy Federacji ale i przy wspoludziale innych polonijnych organizacji medycznych, ktorych czlonkowie gotowi sa do blizszego poznania swoich Kolezanek i Kolegow ze Wschodu.
Wspolnym wykladnikiem kolejnych priorytetow jest dalsze zblizenie miedzy polonijnymi lekarzami. Na zblizenie to sklada sie wymiana doswiadczen, koordynacja spotkan, organizacja szkolenia, wymiana studentow i lekarzy, slowem – dalsza integracja polonijnych srodowisk lekarskich.
Podstawy do dalszej integracji stwarza nasz obecny IV Swiatowy Kongres Polonii Medycznej oraz, przede wszystkim, to co bedzie dzialo sie miedzy tym a przyszlym kongresem – szereg spotkan, balow, konferencji, wyjazdow wakacyjnych i innych kontaktow prywatnych. Wzajemnemu poznaniu i zblizeniu bedzie nadal sluzyl nasz Biuletyn Federacji oraz, w coraz to wiekszym stopniu, internetowa lista dyskusyjna PolMed, na ktora zapraszani sa wszyscy polscy lekarze (adres: PolMed@listbot.com).
Przyszla kadencja bedzie prawdopodobnie rowniez przygotowaniem do nowej sytuacji jaka przyniesie nam historia – wstapienia Polski do Unii Europejskiej. Zblizenie Polski do Unii bedzie, miedzy innymi, wiazalo sie ze znaczna, nie wiadomo czy do tej pory nie najwieksza fala emigracji lekarzy z Polski. Panujaca obecnie sytuacja wskazuje na to, ze szereg, sposrod obecnie zatrudnionych osob zostanie w najblizszych latach zwolnionych, a pare tysiecy mlodych lekarzy, ktorzy co roku koncza studia bedzie mialo trudnosci ze znalezieniem miejsca do rozpoczecia stazow podyplomowych. Dalsze ksztalcenie przyszlych adeptow medycyny w niezmniejszonej ilosci jest prawdopodobnie ksztalceniem mlodych lekarzy dla Niemiec, Francji czy Szwecji. W trakcie zblizajacej sie kadencji bedziemy wiec musieli przygotowac sie na przyjecie i pomoc tym mlodym Kolezankom i Kolegom, ktorzy zdecyduja sie na emigracje. Trzeba bedzie pomagac im w nostryfikacji dyplomow, znalezieniu pracy, informowac o tym wszystkim co nieznane i odmienne, starac sie aby poczatki emigracji byly jak najmniej bolesne.
Sadze, ze po kilkuletnim okresie wdrazania demokratycznych mechanizmow podejmowania decyzji i porozumiewania sie na poziomie organizacji wchodzacych w sklad Federacji, w najblizszej przyszlosci bedziemy klasc jeszcze wiekszy nacisk na bezposrednie dotarcie do wszystkich czlonkow zrzeszonych w Federacji organizacji. Sadze, ze sprawi to iz kazda Kolezanka i kazdy Kolega mieszkajacy poza Polska bedzie przekonany o tym, ze wspolne podejmowanie wysilku daje o wiele wiekszy efekt niz dzialanie w pojedynke.
Janusz Kasina
Internetowe biuro zatrudnienia
Biuro zostalo zalozony dla ulatwienia znalezienia alternatywnych zrodel zatrudnienia dla tych, ktorzy nie moga znalezc pracy w Polsce, chca znalezc lepiej platna prace lub tez chca uzyskac doswiadczenie w pracy, w odmiennych od polskich warunkach.
Lista dyskusyjna LEKARZE uruchomila przed dwoma miesiacami swoje internetowe biuro zatrudnienia. W ramach tego ,biura” na stronie www mieszcza sie obszerne informacje na temat tego, jak starac sie o zatrudnienie lub szkolenie w takich krajach jak Wielka Brytania, USA, Kanada oraz jakie sa kryteria uzyskania licencji. Ponadto mozna sie zapisac (dotyczy to lekarzy, pielegniarek, technikow laboratoryjnych, farmaceutow) na otrzymywanie biuletynu, zawierajacego aktualne oferty pracy za granicami Polski. Co tydzien do zainteresowanych wysylany jest wykaz zawierajacy, na przyklad dla lekarzy, okolo 50 pozycji .W wiekszosci zatrudnienia sa krotkoterminowe, 3, 6, 12 miesiecy, ale sa tez i stale, wieloletnie. Zatrudniaja NGO lekarzy glownie w terenach, gdzie lokalna sluzba zdrowia nie moze sobie dac rady z problemami zdrowotnymi populacji. Ale sa tez oferty zatrudnienia w organach zarzadzajacych mieszczacych sie w Szwajcarii, USA i.t.p. Przecietne wynagrodzenia lekarzy, mieszcza sie w granicach miedzy 5 a 8 tysiecy dolarow USA miesiecznie. Wykaz wysylany jest calkowicie bezplatnie zainteresowanym. Do obowiazkow zainteresowanego nalezy bezposredni kontakt z przyszlym pracodawca. Dla starszych studentow AM i mlodszych lekarzy lista LEKARZE uruchomila liste dyskusyjna mlodzi-ekarze@polscy-lekarze.net. W ramach tej listy, doswiadczeni koledzy z zagranicy (ktorym kariera zawodowa w USA, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii sie powiodla) udzielaja instrukcji jak sie przygotowac do egzaminow licencyjnych, jak szukac rezydentury i.t.p. Blizsze informacje na temat powyzszych mozliwosci mieszcza sie na kanadyjskiej stronie listy LEKARZE:
http://polscy-lekarze.com.
Adam Poradzisz
Powrot do Spisu tresci
Powstanie Europejskiego Forum Lekarzy Polskich
Jak czesci z nas wiadomo, przed kilkoma miesiacami zarejestrowane zostalo w Warszawie Europejskie Forum Lekarzy Polskich. Jest to organizacja zalozona w Polsce, kierujaca sie przepisami prawnymi panujacymi w kraju. Stowarzyszenie dziala na podstawie przepisow ustawy Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 1989 r Nr 20, poz. 104 z jego pozniejszymi zmianami) oraz statutu i z tego tytulu posiada osobowosc prawna, ukierunkowana na dzialalnosc na terenie Kraju. Z zalozenia teren dzialania nowej organizacji nie jest jednak ograniczony do terenu Polski, planowana tez jest wspolpraca z polonia medyczna. W statucie czytamy: ,terenem dzialalnosci EFLP jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Dla realizacji celow statutowych Forum moze dzialac poza granicami kraju, zgodnie z prawem miejscowym.”
Celem EFLP jest:
1. rozwijanie wiedzy oraz podnoszenie poziomu naukowego i kwalifikacji zawodowych lekarzy i innych czlonkow EFLP,
2. dbanie o wlasciwe warunki do wykonywania zawodu lekarza,
3. krzewienie i rozwijanie zasad deontologii lekarskiej i dbalosc o ich przestrzeganie,
4. popularyzowanie wsrod spoleczenstwa zasad ochrony zdrowia publicznego,
5. udzielanie pomocy mlodym lekarzom,
6. niesienie pomocy zwlaszcza zasluzonym lekarzom i pozostalym po nich czlonkom rodzin.
Chociaz cele Forum i Federacji sa rozne, nie sa one jednak sprzeczne, istnieje nawet istotna zbieznosc celow. Zarowno jedna jak i druga organizacja dazy do rozwijania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ktore moze byc realizowane poprzez organizowanie zjazdow, konferencji i posiedzen naukowych w ktorych beda brac udzial lekarze polscy i polonijni. W tym zakresie pozyteczna moglaby byc wspolpraca i koordynacja dzialan.
Z nadzieja oczekujemy dalszego rozwoju kontaktow z Forum.
AMOPF, Association des Medecins d’Origine Polonaise en France, jak wiadomo strasznie lubi podrozowac. Dowiedzielismy sie przypadkiem, ze w Atenach, gdzie nie istnieje jeszcze stowarzyszenie lekarzy polskiego pochodzenia, mieszka i pracuje jednak sporo lekarzy mowiacych po polsku. Totez wybierajac z powodow klimatycznych najlepszy moment, jeszcze przed naplywem turystow, polecielismy w maju tego roku do Grecji.
Pierwszy i ostatni dzien naszego tygodniowego pobytu, spedzilismy w Atenach, miescie Sokratesa. To szalone miasto – 4,5 milliona mieszkancow czyli polowa mieszkancow calej Grecji, ruch jest bardzo podobny do Paryza czy Rzymu, zycie tetni cala dobe. Wciaz przepiekny Akropol pomimo, ze jego jasne marmury i gigantyczne kolumny przyciemnione zostaly nieco zanieczyszczeniami powietrza, przyciaga jednak duzo zwiedzajacych, ktorzy skladaja hold greckiej kulturze antycznej.
Wlasnie w Atenach spotkalismy naszych kolegow. Spedzilismy razem z nimi dwa bardzo przyjemne wieczory, podzielilismy sie opowiesciami o naszych losach. Przy greckich zakaskach, wysmienitych baklazanach, pieczonych osmiornicach, oliwkach i tatziki, popijajac greckim bialym winem Rezina, dzielilismy sie naszymi wspomnieniami ze studiow z Wroclawia, Gdanska, Warszawy i z Krakowa. Wiekszosc sposrod naszych gospodarzy wyjechala zaraz po studiach i tak jak gdzie indziej w Europie musieli najpierw uczyc sie jezyka, pozniej nostryfikowac studia i dopiero potem szukac pracy. Spotkalismy tez kolege – rodowitego Greka, urologa, ktory pojechal do Wroclawia studiowac medycyne oraz innego kolege, dentyste, ktory opuscil Polske jako dziecko i wrocil studiowac do Krakowa.
Rozmawialismy o stworzeniu stowarzyszenia, dzialalnosci i celach AMOPF, no i naturalnie o Federacji, ktora bardzo
zainteresowala naszych kolegow. Przywiezlismy troche materialow. Prawdopodobnie pare osob zdecyduje sie na przyjazd do Warszawy na Kongres.
Dalsza nasza wedrowka po Grecji pozwolila nam zwiedzic na Peloponezie Korynt, sladami swietego Pawla, Mykeny, sladami Agamemnona, przepiekny teatr Epidaurus. Dalej na poludniu kolo Sparty, bizantyjskie miejsca: Mistra i Momenvasia. Wszedzie pozostaly nie tylko zabytki starozytne ale tez zabytki po Krzyzowcach, Wenecjanach i Turkach. Pozniej, juz samolotem, polecielismy na wyspe Patmos gdzie wedlug tradycji zostala napisana Apokalypsa swietego Jana i na wyspe Kos, gdzie urodzil sie Hipokrates. W miescie, ktore nosi te sama nazwe Kos, jako jeden z zabytkow mozna zobaczyc gigantyczny platan, ktory Hippokrates zasadzil wlasnorecznie, a w miejscu nazwanym Asclepion mozna pomazyc, pospacerowac i medytowac w szpitalu-swiatyni-akademii medycznej.
Moze kiedys Federacja zorganizuje Kongres na wyspie Kos?
Ewa Teslar
Czekajac na to spotkanie mozemy juz sie zapoznac z kandydatka na przyszlego prezesa stowarzyszenia lekarzy polskiego pochodzenia w Grecji: Jolanta Badylak Kozadinou, ktora poprosilismy o pare slow dla Biuletynu.
Nazywam sie Jolanta Badylak Kozadinou. Mieszkam w Grecji od 17 lat. Przyjechalam tu od razu po studach, ktore ukonczylam na Slaskiej Akademi Medycznej w Katowicach.
Podczas trwania w Polsce stanu wojennego w Grecji jeszcze nie bylo uchodzcow politycznych, a tym bardziej ekonomicznych, tak ze kazdy przybusz z Polski byl otoczony duzym zainteresowaniem i sympatia.
Jezyk grecki nalezy do jezykow trudnych i jego nauka zajela mi prawie dwa lata, zakonczone nostryfikacja dyplomu. Zdawalismy tylko egzaminy z interny i chirurgii. Poziom pytan, w okresie kiedy ja zdawalam, byl duzo nizszy niz podczas moich studiow w Polsce. Zmienilo to sie diametralnie teraz.
Pozwolenie na wykonywanie zawodu mozna miec tylko posiadajac obywatelstwo greckie, inaczej nie mozna pracowac. W Grecji obowiazuje zaraz po studiach i przed specjalizacja, wyjazd na wies, gdzie pracuje sie jako wiejski lekarz. Tylko niektore specjalizacje (radiologia, anesteziologia) zwalniaja z tego nakazu. Ja, zeby uniknac mieszkania samotnie, gdzies na wyspie lub w gorach zapomnianych przez Boga i ludzi, wybralam radiologie. Mamy tylko jeden stopien specjalizacji, ktora zwykle trwa piec lat.
W kraju, w ktorym mieszkam, zdecydowana wiekszosc lekarzy to mezczyzni. Kobiety zaczynaja dopiero teraz zdobywac rynek pracy. Mam kilka kolezanek, lekarek z Polski, ktore pracuja w klinikach, szpitalach w Atenach. Nie moge powiedziec, ze jest nam latwo. Trzeba byc duzo lepszym od Grekow, mezczyzn Grekow, zeby dostac prace i ja utrzymac. Z duma musze powiedziec, ze dajemy sobie rade. Mam kolezanke, ktora z wyroznieniem zdobyla doktorat z Atenskiej Akademii Medycznej, inna z kolezanek jest wybitnym specjalista w medycynie niekonwencjonalnej. Ja wyspecjalizowalam sie w badaniach naczyniowych i ultradzwiekach. Pracuje na bardzo dobrym sprzecie w Atenskim Centrum Kardiologicznym. Tesknie za Polska i za polska kultura na codzien i w pracy. Gdybym zostala w kraju specjalizowalabym sie w kardiologii. Trudno, teraz zajmuje sie naczyniami ktore troche przyblizaja mnie do serca.
Lekarze z Polski, ktorzy mieszkaja w Grecji nie sa jeszcze zorganizowani. Sadze, ze to tylko kwestia czasu i ze niebawem my tez dolaczymy, wraz z nasza przyszla organizacja, do Federacji.
Jolanta Badylak Kozadinou
Wykonywanie zawodu lekarza w Polsce
Tekst przekazany przez Romualda Krajewskiego – NIL, jako informacja dla lekarzy ubiegajacych sie o przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza, lekarza stomatologa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Kazdy lekarz lub lekarz stomatolog wykonujacy zawod, zgodnie z artykulem 2 ustep 1 i 2 Ustawy o Zawodzie lekarza z dnia 05.12.1996 roku, obowiazany jest do posiadania odpowiednich uprawnien. Jest to przede wszystkim prawo wykonywania zawodu stwierdzone lub przyznane przez okregowa izbe lekarska (OIL) oraz przynaleznosc do wlasciwej terytorialnej izby lekarskiej.
Lekarze otrzymujacy prawo wykonywania zawodu zostaja jednoczesnie wpisani do rejestru lekarzy OIL i staja sie jej czlonkami.
Postepowanie w sprawie przyznania prawa wykonywania zawodu lekarza odbywa sie w Okregowej Izbie Lekarskiej (OIL), na terenie ktorej zamierza sie wykonywac zawod. Przed rozpoczeciem postepowania warto zwrocic sie do biura OIL, gdzie mozna uzyskac informacje dotyczace przebiegu postepowania, wzory dokumentow i inne informacje.
Istnieja dwa rodzaje prawa wykonywania zawodu lekarza, to ograniczone prawo przyznawane przez Okregowa Rade Lekarska (ORL) lekarzom majacym odbyc staz podyplomowy lub przeszkolenie adaptacyjne przed zlozeniem egzaminu panstwowego.
Lekarz, ktory do tej pory nie mial prawa wykonywania zawodu na terenie RP, moze otrzymac wylacznie ograniczone prawo wykonywania zawodu.
Prawo wykonywania zawodu jest przyznawane przez ORL lekarzom zamierzajacym odbywac na terenie danej izby szkolenie podyplomowe, specjalizacje, zatrudnic sie w zakladzie opieki zdrowotnej lub wykonywac indywidualna praktyke lekarska. Prawo to moze miec okreslony czas waznosci, a w przypadku szkolenia podyplomowego, rowniez okreslone miejsce wykonywania zawodu.
Wymagania wobec wszystkich lekarzy chcacych uzyskac prawo wykonywania zawodu (cudzoziemcow i Polakow) zalezy przede wszystkim od tego, czy ukonczyli oni polska czy zagraniczna uczelnie medyczna oraz czy odbyli w Polsce obowiazujacy staz podyplomowy lub praktyke przygotowawcza dla lekarzy dentystow. Odpowiednia komisja ORL spotyka sie z zainteresowanym lekarzem, sprawdza kompletnosc przedstawionych dokumentow, a nastepnie przedstawia ORL calosc dokumentacji wraz ze swoim stanowiskiem.
Postepowanie w ORL konczy sie podjeciem przez ORL uchwaly w sprawie przyznania ograniczonego prawa lub prawa wykonywania zawodu, wpisania na liste czlonkow i do rejestru Okregowej Izby Lekarskiej lub odmowy przyznania tego prawa. Ograniczone prawo wykonywania zawodu jest przyznawane na okreslony czas. Prawo wykonywania zawodu moze byc przyznane na stale lub na czas okreslony. Od uchwaly ORL przysluguje lekarzowi odwolanie do naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), a w odniesieniu do uchwal NRL przysluguje prawo skargi do Naczelnego Sadu Administracyjnego.
1. Lekarze posiadajacy obywatelstwo polskie, ktorzy ukonczyli polska uczelnie medyczna, odbyli w Polsce staz podyplomowy i posiadali prawo wykonywania zawodu, ale przebywali za granica przez ponad 5 lat uzyskaja nowe prawo wykonywania zawodu po przedstawieniu zaswiadczen o przebiegu pracy zawodowej za granica oraz dokumentow potwierdzajacych ukonczenia studiow (zwykle dyplom), stazu, poprzedniego prawa wykonywania zawodu i innych. Jezeli lekarz nie wykonywuje zawodu od ponad 5 lat ORL moze skierowac go na przeszkolenie.
2. Lekarze posiadajacy obywatelstwo polskie, ktorzy ukonczyli polska uczelnie medyczna, ale staz podyplomowy odbyli za granica moga uzyskac tylko ograniczone prawo wykonywania zawodu, ale w trakcie odbywania stazu moga zwrocic sie do Ministra Zdrowia o uznanie w czesci lub calosci stazu odbytego za granica za rownowazny ze stazem odbytym w Polsce. Zaleznie od decyzji Ministra moga uzupelnic brakujacy staz lub od razu ubiegac sie o stale prawo wykonywania zawodu.
3. Lekarze posiadajacy obywatelstwo polskie, ktorzy ukonczyli polskauczelnie medyczna, ale nie odbyli stazu podyplomowego moga ubiegac sie o ograniczone prawo wykonywania zawodu w celu odbycia stazu podyplomowego. Miejsca stazowe dla absolwentow polskich uczelni medycznych sa rozdzielane przez ORL.
4. Lekarze posiadajacy obywatelstwo polskie, ktorzy ukonczyli zagraniczna uczelnie medyczna i odbyli za granica staz podyplomowy ubiegajac sie o prawo wykonywania zawodu musza przedstawic dokument stwierdzajacy rownowartosc uzyskanego za granica dyplomu lekarza z dyplomem uzyskanym w Polsce. W odniesieniu do krajow, z ktorymi Polska zawarla umowy w sprawie rownowartosci dyplomow dokumentem tym jest zaswiadczenie z Ministerstwa Zdrowia. Dyplomy z pozostalych krajow wymagaja nostryfikacji przedstawionej przez jedna z polskich uczelni medycznych. Dalsze postepowanie jest identyczne jak w punkcie 2.
5. Lekarze posiadajacy obywatelstwo polskie, ktorzy ukonczyli zagraniczna uczelnie medyczna i nie odbyli jeszcze stazu podyplomowego musza przedstawic zaswiadczenie o rownowaznosci dyplomu. Dalsze postepowanie jest jak w punkcie 3. Osoby znajdujace sie w sytuacji opisanej w punktach 4 i 5 musza rowniez przedstawic zaswiadczenie o pozytywnym wyniku egzaminu z jezyka polskiego.
6. Informacje dla lekarzy nie posiadajacych obywatestwa polskiego mozna znalezc na stronach internetowych Naczelnej Izby Lekarskiej (http://www.nil.org.pl/nrl/komisje/infwz2pl.htm)
Lekarze ktorzy uzyskali za granica specjalizacje i stopnie naukowe moga starac sie o uzyskanie odpowiadajacych im specjalizacji i stopni naukowych w Polsce. Postepowanie w tych sprawach prowadzone jest odpowiednio przez Centrum Medycznego Ksztalcenia Podyplomowego oraz przez uczelnie medyczne i jest niezalezne od uzyskania prawa wykonywania zawodu. Jednak uzyskanie specjalizacji w Polsce zazwyczaj jest mozliwe dopiero po rozpoczeciu pracy, do czego z kolei prawo wykonywania zawodu jest niezbedne.
Nowy prezes PAHA
Witamy i gratulujemy nowemu prezesowi PAHA (stowarzyszenie z Waszyngtonu) Marii Dorocie Majewskiej – biochemiczce, ktora pracuje w National Institutes of Health. Wiceprezesem zostala wybrana Danuta Haciska. Cieszymy sie, ze sie poznamy w Warszawie z nowymi Kolezankami, i zyczymy im owocnej pracy w ich Stowarzyszeniu.
Jubileuszowy Bal w Chicago
Po raz 50-y odbyl sie Bal Zwiazku Lekarzy Polskich w Chicago – 19 lutego 2000, w Palmer House. Dochod z imprezy zostanie przekazany na Fundusz Stypendialny ZLP w Chicago oraz na Komitet Warszawski dzialajacy w ramach Chicago Sister Cities International Program. Po raz dziewiaty Pani Magda Gawrysz przewodniczyla pracom Komitetu Organizacyjnego. Wyroznienie otrzymali obecni na sali byli prezesi ZLP: Walter Cybulski, Barbara Roniker oraz Jozef Mazurek.
Kolo sportowe ,,Bronek” z Chicago
przekazuje wyniki IX Polonijnych Mistrzostw Lekarzy w Narciarstwie Alpejskim w Wilmoont, Wiconsin. Rezultaty sa podzielone na grupy: rodzinna (wygrali Orawcowie), kobiety, mlodziez, mezczyzni powyzej i ponizej 50 lat, dzieci powyzej i ponizej 10 lat. Bronislaw Orawiec pierwszy mezczyzna powyzej 50 lat: brawo, a nasz bliski kolega Marek Rudnicki tylko drugi, czyz to mozliwe?
Paryz
15 maja 2000, odbyla sie w Paryzu kolejna ,Conference Internationale des Ordres”, tzn. europejska konferencja Izb Lekarskich, krajow z Unii Europejskich. Z Polski, jako obserwatorzy, zostali zaproszeni Barbara Bruziewicz Miklaszewska z Wroclawia i Romuald Krajewski z Warszawy – NIL. Ewa Teslar zostala zaproszona jako czlonek AMOPF i Federacji. Dyskusje, ktore zostaly prowadzone dotyczyly: doping i sportu, deontologii, oceny wiedzy i kompetencji u lekarzy, porownania tytulow lekarzy szpitalnych.
Poruszone zostaly rowniez rozne inne pytania, jak internet i medycyna, kupno swiadczen, terapia genetyczna oraz prawo i medycyna.
Jesienia 2000, zostanie otwarty ,Miedzynarodowy Dom Studenta” w Arcueil pod Paryzem, stacja metra Laplace. Bedzie to rozwiazaniem dla studentow, nie tylko Polakow, ktorzy szukaja lokum w Paryzu na czas studiow, co jak wiadomo, bylo dotychczas bardzo trudne. Tel: 33 (0)1 44 37 02 20
Pod adresem http://www.nil.org.pl/gazeta/gl2000/03-00-06bo.htm mozna przeczytac artykul Dr Moniki Swierczynskiej-Krawczyk dotyczacy Dr Flory Broviny, albanskiej lekarki, ktora zostala skazana na 12 lat wiezienia przez wladze serbskie.
Incjatywa Europejskiego Forum Lekarzy Polskich: stworzenie ,Porady Ekspertow” dla pacjentow ktorzy nie dostali odpowiedzi na ich pytania dotyczace ich problemow medycznych. Adres : www.euro-medforum.com
Jubileusz 50-o lecia Wroclawskiej Akademii Medycznej odbedzie sie 6 pazdziernika 2000. Adres Komitetu Organizacyjnego: 51-141 Wroclaw, ul Syrokomli 1, tel 325 51 26
Swiatowe Spotkanie Lodzian, ktore jest przewidziane 8-10.09.2000 r, szuka kontaktow ze swiatkami z poza granic zwiazanymi z Lodzia tel 00 48 42 638 44 28 lub maciekk@uml.lodz.pl
4 Dni Francusko Polskie we Wroclawiu odbeda sie 24-25 czerwca 2000, kontakt: dr Barbara Bruziewicz-Miklaszewska, e-mail:
bbm@dilnet.wroc.pl
Organizacje czlonkowskie Federacji, uszeregowane wedlug kolejnosci przystepowania do Federacji
Polish Medical Association – Londyn, Anglia.
Association des Medecins d’Origine Polonaise de France – Paryz, Francja.
Association des Professionnels de Sante d’Origine Polonaise (APSOP) region Nord pas de Calais – Lille, Francja.
Polsk Medicinsk Forening i Sverige – Sztokholm oraz Malmo, Szwecja.
Polish American Health Association – Waszyngton, USA.
Polish-American Medical Society – Chicago, USA.
Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie – Wilno, Litwa.
Polskie Towarzystwo Lekarskie na Grodzienszczynie – Grodno, Bialorus.
Stowarzyszenie Lekarzy Polskich we Lwowie – Lwow, Ukraina.
Polnische Medizinische Gesellschaft in Deutschland – Krefeld, Niemcy.
Polskie Towarzystwo Medyczne w Republice Czeskiej – Czeski Cieszyn, Czechy.
Polskie Towarzystwo Lekarskie w Baranowiczach – Baranowicze, Bialorus.
Stowarzyszenie Lekarzy Polskich przy Zwiazku Polakow w Petersburgu – Petersburg, Rosja.
Polskie Towarzystwo Medyczne w Moldawii – Bielce, Moldawia.
Deutsch-Polnische Medizinische Gesellschaft – Berlin, Niemcy.
Kolo Lekarskie przy Towarzystwie Kultury Polskiej Zakarpacia – Uzgorod, Ukraina.
Adres strony Federacji:
http://members.xoom.com/Federation
Zarzad Rady Federacji:
Prezes: Janusz Kasina (Szwecja): j@kasina.pp.se
Wiceprezes: Ewa Teslar (Francja): e-teslar@worldnet.fr
Sekretarz: Jakub Bodziony ( Niemcy): chjbod@med-rz.uni-saarland.de
Skarbnik: Jozef Mazurek (USA) mazurek@megsinet.net
Redakcja Biuletynu:
dr Ewa Teslar
50, rue Sainte Croix de la Bretonnerie
75004 Paris (Francja)
Tel 33 (0) 1 42 72 14 93
Fax 33 (0) 1 42 77 16 08
E-mail: e-teslar@worldnet.fr