Uncategorized
Biuletyn3
19 stycznia, 2022
Biuletyn Federacji
Polskich Organizacji Medycznychna Obczyznie
Numer 3/1997(3)……………………………………Maj 1997
(wydanie internetowe)
Nowe polskie towarzystwo medyczne
Polski Zwiazek Medyczny w Szwecji
Stowarzyszenie Lekarzy Polskich we Lwowie
Fundusz Stypendialny Zwiazku Lekarzy Polskich w Chicago
X Jubileuszowy Zjazd Lekarzy w Warszawie
Organizacje czlonkowskie Federacji
Z radoscia zawiadamiamy, ze do Federacji przystapil Polski Zwiazek Medyczny w Niemczech (Polnische Medizinische Gesellschaft in Deutschland), organizacja ktora powstala w listopadzie 1992 roku i od tego czasu osiagnela rekordowa liczbe 381 czonkow, zrzeszonych w 13 oddzialach regionalnych. Zwiazek ma osobna sekcje stomatologiczna i sekcje lekarzy weterynarii. Wydaje regularnie miesieczny komunikat. Informacja o zwiazku i wszystkie komunikaty sa dostepne w internecie pod adresem <http://www.ptm-d.com>.
Powrot do Spisu tresci
Nowe polskie towarzystwo medyczne
W dniu 25 kwietnia na zebraniu w Ambasadzie Polskiej w Hadze powstalo Polskie Towarzysrwo Medyczne w Holandii. Wielka pomoc i zachete okazal kolegom z Holandii dr Zbigniew Kostecki, ktory bral udzial w zebraniu zalozycielskim i obiecal nowemu zwiazkowi dalsza pomoc organizacyjna i kolezenska. Pierwszym prezesem towarzystwa zostal dr Piotr Sarnowski, a wiceprezesury podjal sie dr Marian Wojciechowski. Od Federacji przesylamy nasze pozdrowienia i zyczymy nowemu stowarzyszeniu pomyslnego rozwoju!
Powrot do Spisu tresci
Polski Zwiazek Medyczny w Szwecji
Idea powolania do zycia organizacji skupiajacej polskich medykow zamieszkalych w Szwecji zrodzila sie podczas I Kongresu Polonii Medycznej Swiata w Czestochowie, w czerwcu 1991 r. Kilkuosobowa grupa polskich lekarzy ze Szwecji, bioraca udzial w tym kongresie, korzystajac ze wzorow innych panstw doprowadzila w listopadzie 1991 roku do pierwszego zorganizowanego spotkania Polakow-lekarzy w Malmo. Na spotkaniu przedstawiono propozycje zalozenia zwiazku. Propozycja ta zostala przyjeta z entuzjazmem przez wiekszosc uczestnikow i tak to sie zaczelo: listopad 1991 – zorganizowali sie lekarze z Malmo, Lundu i okolic, luty 1992 – koledzy ze Sztokholmu.
W 1993 roku w celu usprawnienia pracy i urozmaicenia dzialalnosci wylonily sie dwa autonomiczne regiony: poludniowy z siedziba w Malmo i polnocny z siedziba w Sztokholmie. Kazdy region ma swoj zarzad i wlasne finanse. Role koordynacyjna spelnia Zarzad Centralny, skladajacy sie z prezesa oraz przewodniczacych obydwu regionow. Funkcja prezesa Centralnego Zarzadu przechodzi co dwa lata z regionu do regionu. Nasza organizacja w chwili obecnej liczy 192 czlonkow, chociaz liczbe naszych potencjalnych czlonkow szacuje sie na okolo 1.300. Wedlug danych statystycznych w Szwecji pracuje 720 lekarzy polskiego pochodzenia, a dochodza stomatolodzy, farmaceuci a takze inni Polacy z dyplomami akademickimi, pracujacy w sluzbach medycznych.
Lacza nas wszystkich wspolne cele:
- Skupianie akademikow polskiego pochodzenia zwiazanych zawodowo z medycyna.
- Nawiazywanie i umacnianie wiezi pomiedzy polonijnymi organizacjami na terenie Szwecji i na swiecie, szczegolnie ze zwiazkami o podobnych celach.
- Dbanie o zachowanie wysokiej etyki zawodowej wsrod czlonkow zwiazku.
- Promocja wspolpracy medycznej pomiedzy szwedzkimi i polskimi osrodkami i instytucjami medycznymi.
- Rozwoj zycia kulturalnego i towarzyskiego a takze popularyzowanie polskiej kultury i tradycji w naszym srodowisku.
Cele sa wspolne, lecz dzialalnosc koncentruje sie w regionach, chociaz nie brak wspolnych przedsiewziec, np. kurs komputerowy w Are, polaczony z szalenstwem narciarskim dla czlonkow i ich rodzin z obydwu regionow. Niektore imprezy sa juz tradycja, jak np. Bal Medykow w Malmo w kazda pierwsza sobote lutego lub karnawalowe zabawy w Sztokholmie. Najbardziej zblizaja nas spotkania towarzyskie, rodzinne pikniki na lonie natury, odwiedziny Mikolaja u naszych milusinskich, czy wieczor koled lub ballad w gronie przyjaciol. Niezapomnianych wspomnien dostarczaja nam wspolnie przezywane spektakle teatralne lub koncerty. Dzialalnosc naukowa to liczne sympozja organizowane najczesciej przy pomocy (glownie finansowej) firm farmaceutycznych i wspoludziale polskich i szwedzkich wykladowcow. Szerokim echem w kregach medycznych odbilo sie, zorganizowane przy wspoludziale firmy Wyeth Nordiska AB, w pazdzierniku 1996 roku w Malmo sympozjum „Depresja – diagnostyka i postepy w terapii”, gdzie jednym z wykladowcow byla zaproszona przez nas dr Elzbieta Slupczynska-Kossobudzka, pracownik naukowy Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Koledzy w Sztokholmie zorganizowali np. cykl wykladow na temat bolu, a do niezapomnianych wspomnien zaliczaja sympozja i dyskusje w Nynashamn-Trehorningen w 1992 roku czy w czasie rejsu Nynashamn-Kolonia w 1993 roku.
Wlasnie w czasie tego rejsu zaproszeni przedstawiciele polonijnych zwiazkow medycznych z innych krajow europejskich dyskutowali nad mozliwoscia zaciesnienia wiezow i nawiazaniem blizszej wspolpracy miedzy wszystkimi organizacjami tego typu. Efektem tego spotkania bylo powolanie do zycia Federacji Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie w dniu 13.03.1994 roku.
Okazja do wymiany doswiadczen oraz nawiazania nowych kontaktow a takze wspolnych dyskusji nad przyszloscia byly:
- Kongresy Polonii Medycznej Swiata w Czestochowie.
- Jubileusz 50-lecia Zwiazku Lekarzy Polskich na Obczyznie, Londyn, maj 1994 r.
- Jubileusz 50-lecia Zwiazku Lekarzy w Chicago, Chicago, maj 1996 r.
- Konferencja paryskiego zwiazku, polaczona z zebraniem walnym i zebraniem Rady Federacji, Paryz, pazdziernik 1996 r.
Oceniajac dotychczasowy dorobek PZM w Szwecji mozemy z zadowoleniem stwierdzic, ze poczatek zostal juz zrobiony, kierunki dalszego rozwoju dzialalnosci nakreslone, wiec przyszlosc lezy w naszych rekach. Razem latwiej, przyjemniej i weselej – to motto naszej dzialalnosci.
Anna Koralewska-Makar, Malmo
Powrot do Spisu tresci
Stowrzyszenie Lekarzy Polskich we Lwowie
Stowarzyszenie Lekarzy Polskich we Lwowie zostalo zalozone przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w marcu 1991 roku przez inicjatywna grupe lekarzy, do ktorej weszli Adam Kokodynski, Ewelina Hrycaj-Malanicz, Leonard Pociej, Helena Tarnawiecka. Pierwsze zebranie Stowarzyszenia odbylo sie 13 maja 1991 roku i bylo na nim obecnych 11 lekarzy, ktorzy wybrali pierwszy zarzad i zatwierdzili glowne cele i postulaty naszej organizacji. Pierwszym prezesem Stowarzyszenia zostal wybrany doktor Adam Kokodynski, ktory pelnil te funkcje przez cztery lata.
Stowarzyszenie Lekarzy Polskich we Lwowie zrzesza na dobrowolnych zasadach lekarzy Polakow i polskiego pochodzenia i jest medyczna organizacja spoleczna, charytatywna, apolityczna.
Obecnie Stowarzyszenie liczy ponad 50 czlonkow. Jego dzialalnoscia kieruje zarzad, skladajacy sie z 5 osob. Od pazdziernika 1994 roku prezesem Stowarzyszenia jest doc. dr Ewelina Hrycaj-Malanicz.
Stowarzyszenie Lekarzy Polskich ze wzgledu na brak funduszy dotychczas nie posiada wlasnego lokalu i prowadzi swa dzialalnosc w siedzibie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej pod adresem Lwow, Rynek 17. (Nasz adres do korespondencji jest 290007 Lwow, ul. Rapaporta 7B/18.)
Celem Stowarzyszenia jest integracja lekarzy-Polakow zamieszkalych we Lwowie i w obwodzie lwowskim, nawiazanie kontaktow kolezenskich i naukowo-zawodowych z Polskim Towarzystwem Lekarskim i innymi instytucjami medycznymi w Polsce i poza jej granicami. Jednak glownym naszym zadaniem jest okazywanie pomocy medycznej ludziom chorym, samotnym i starym, ktorych wsrod naszych rodakow we Lwowie jest bardzo wielu. Od roku 1993 prowadzimy regularnie bezplatne wydawanie chorym lekow pochodzacych z darow, przewaznie z Polski.
Szeroko prowadzimy sanitarno-oswiatowa dzialalnosc wsrod spoleczenstwa. Sa to wyklady czlonkow Stowarzyszenia dla mlodziezy szkol polskich, dla sluchaczy polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.
W swojej dzialalnosci wiele uwagi poswiecamy poszerzaniu i rozpowszechnianiu slawnej historii naszych przodkow – wybitnych lwowskich lekarzy i uczonych-medykow. Nawiazalismy kontakty kolezenskie i zawodowe z lekarzami z Polski i z calego swiata uczestniczac aktywnie w I i II Swiatowych Kongresach Polonii Medycznej. Bralismy udzial w obchodach jubileuszu 50-lecia Zwiazku Lekarzy Polskich w Chicago, sesji Association des Medecins d’Origine Polonaise de France (Paryz), w Miedzynarodowym Zjezdzie Alergologow w Lodzi i in. Od kwietnia 1997 roku jestesmy czlonkiem Federacji Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie.
Z radoscia i nadzieja oczekujemy na kolejny wyjazd do Polski na Trzeci Swiatowy Kongres Polonii Medycznej.
Ewelina Hrycaj-Malanicz, Lwow
Powrot do Spisu tresci
Fundusz Stypendialny Zwiazku Lekarzy Polskich w Chicago
W roku 1996, z okazji Jubileuszu 50-lecia swego istnienia, Zwiazek Lekarzy Polskich w Chicago uchwalil powstanie Funduszu Stypendialnego. Fundusz jest administrowany przez Fundacje Kosciuszkowska, oganizacje z 70-cio letnim doswiadczeniem w udzielaniu stypendiow i wymianie kulturalno-oswiatowej pomiedzy USA i Polska. Celem Funduszu jest umozliwienie szkolenia specjalistycznego lekarzom z Polski w instytucjach medycznych na terenie Chicago. Czas szkolenia jest przewidywany na okres 3 do 4 miesiecy. Stypendium pokryje koszty przelotu, zakwaterownie i utrzymanie. Stypendysta musi spelniac wymogi sprecyzowane przez Fundacje Kosciuszkowska, byc zaproszonym przez odpowiednia placowke medyczna w Chicago, znac jezyk angielski i byc zakwalifikowanym przez Rade Naukowa Fundacji Kosciuszkowskiej i Zwiazku Lekarzy Polskich w Chicago. Zrodlo finansowania Funduszu Stypendialnego beda stanowily odsetki od zbieranego obecnie wkladu finansowego, ktorego przewidziana wysokosc ma wyniesc 100.000 USD. Do chwili obecnej Zwiazek zdolal zebrac na cel Funduszu ponad 30.000 USD i planuje zgromadzic pozostala sume przed rokiem 2000. Polscy lekarze z Chicago poprzez zalozenie Funduszu Stypendialnego pragna ulatwic lekarzom z Polski poszerzenie swojej wiedzy medycznej i zaznajomienie sie z metodami medycyny amerykanskiej. Mamy nadzieje, ze dodatkowa wiedza nabyta w czasie stypendium bedzie pomocna w Polsce. Tym samym Zwiazek Lekarzy Polskich z Chicago osiagnie swoj cel dlugoterminowej pomocy i wspolpracy z naszymi kolegami w Polsce.
Jozef Mazurek, Ewa Radwanska i Marek Gawrysz, Chicago
Powrot do Spisu rzeczy
X Jubileuszowy Zjazd Lekarzy w Warszawie
Z podziwem mozemy opowiedziec o Zjezdzie Warszawskiej Izby Lekarskiej, ktory sie odbyl 15-go marca 1997. Nasze Stowarzyszenie (AMOPF) zostalo zaproszone do brania udzialu w tych uroczystosciach i chcemy tutaj podziekowac panu doktorowi Krzysztofowi Makuchowi, aktualnemu prezesowi warszawskiej Izby, w naszym imieniu jak i Federacji, ktora AMOPF (Association des Medecins d’Origine Polonaise de France) tez reprezentowal.
W czasie konwentu prezesow Izb zostalam poproszona aby powiedziec pare slow o dzialalnosci AMOPF-u i o projektach wspolpracy Federacji z lekarzami w Polsce. Mowilismy o stypendiach, wymianach studentow, o medycynie rodzinnej, o wymianach naukowcow, o tych kierunkach, w ktorych
przez nasze teraz juz liczne podroze do Polski probujemy nawiazac stale, owocne i trwale kontakty.
Przy muzyce i wysmienitym jedzeniu mozna bylo w czasie prestizowego bankietu w Klubie Lekarza poznac gosci z calej Europy, a miedzy innymi spotkac stalego korespondenta Federacji via internet doktora Marka Stankiewicza. Pani prof. Niznikowska-Marks opiekowala sie tez bardzo serdecznie goscmi.
Obrady samego zjazdu zostaly bardzo uroczyscie otwarte przez wypowiedzi paru poslow-lekarzy z Senatu. Poruszali bardzo kontrowersyjne tematy, jak wciaz trwajacy protest lekarzy polskich i mowili o nowej ustawie o zawodzie lekarza, ktora wlasnie byla dyskutowana w parlamencie. Miedzy innymi przemawiala pani marszalek Zofia Kuratowska. Kazdy z gosci mowil pare slow i ja takze mialam zaszczyt wspomniec o istnieniu i projektach Federacji.
W czasie seminarium prowadzonego przez doktora Wojciecha Marquardta i doktora Jacka Piatkiewicza, w mniejszym juz gronie okolo stu osob mielismy bardzo ciekawe spotkanie, gdzie kazdy po kolei
przedstawial akcje protestacyjne w swoim kraju. Poczawszy od Polski, byli tez Czesi, Niemcy i bardzo interesujace interwencje lekarzy ze wschodu.
Teatr Narodowy i kolacja u Geslera zakonczyly bardzo uroczyscie to spotkanie.
Ewa Teslar, Paryz
Powrot do Spisu rzeczy
Koledzy, ktorzy chcieliby wymienic sie mieszkaniami i w ten sposob spdzic wakacje w jednym z krajow, w ktorych znajduja sie organizacje czlonkowskie Federacji, moga zglosic taka informacje do dzialu „Wymiana wakacyjna” Biuletynu. Biuletyn posluzy do skontaktowania zainteresowanych stron, dalsza korespondencja bedzie juz miedzy zainteresowanymi.
Bialorus. Koledzy z Grodna zapraszaja do zwiedzenia Grodna i okolic, pomnikow kultury polskiej i chetnie beda goscic przyjaciol z bratnich stowarzyszen. Kontakt: dr Kazimierz Jodkowski, ul. Stroicielej 8-59, 230009 Grodno, tel.+375-152-334804, faks +374-152-720075.
Francja. Dr Andrzej Burzynski, prezes Association des Professionnels de Sante d’Origine Polonaise w Lille, ofiaruje goscine przyjaciolom z bratnich sfederowanych stowarzyszen, zainteresowanym zwiedzaniem polnocnej Francji. Adres: 3 allee Joseph Kessel, 59290 Wasquehal, tel/faks +33-320-72-16-21, e-mail <burzynsk@club-internet.fr>.
Litwa. Dr Bronislawa Iwanowiene z Wilna zglasza chec udzialu w programie wymiany wakacyjnej. Zainteresowani koledzy z innych krajow proszeni sa o porozumienie bezposrednio z dr Iwanowiene, Skrobliu 27-73, 2000 Vilnius.
Litwa. Koledzy odwiedzajacy Wilno w celach turystycznych i pragnacy spotkac sie z polskimi lekarzami w Wilnie, moga sie skontaktowac z dr Bronislawa Siwicka, telefon/faks: +370-2-470026, adres: Al. Laisves 89/19, 2022 Vilnius.
Powrot do Spisu rzeczy
7-8 czerwca 1997
Association des Medecins d’Origine Polonaise de France: Wycieczka do Orleanu i Chambord (jeden z najpiekniejszych zamkow nad Loara) w ramach wieloletniego programu turystycznego „Sladami slawnych Polakow we Francji”. Koszt: 700-800 FF od osoby (hotel i restauracje). Zgloszenia do 15 maja: dr E. Lipinska, 3 rue Tholoze, 75018 Paris; tel. +33-142-624-085; e-mail <elipinsk@worldnet.fr>.
24-28 czerwca 1997
Swiatowy Kongres Lekarzy Polskich: III Kongres Polonii Medycznej, Czestochowa-Krakow. Przewodniczacy Komitetu Naukowego: Prof. dr hab. Zbigniew Chlap, ul. Grzegorzecka 16, 31-531 Krakow, tel. +48-12-21-10-41; fax +48-12-21-09-93. Biuro Organizacyjne: ul. ks. J. Popieluszki 4/6, 42-200 Czestochowa, tel. +48-34-65-65-25; fax +48-34-65-65-33. Rejestracja: Dexter Biuro Kongresow, Wroclawska 37a, 30-011 Krakow; tel. +48-12-34-08-08; fax +48-12-33-63-13; e-mail <kongresy@dexter.krakow.pl>.
29 czerwca 1997
Federacja Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie: Posiedzenie Rady Federacji, Krakow. Na porzadku dziennym znajduja sie m.in. zmiany w statucie Federacji; sprawa skladek czlonkowskich; wspolpraca ze Swiatowa Organizacja Zdrowia; Osrodek Informacji o Ksztalceniu Podyplomowym Lekarzy na Zachodzie; strategiczne cele Federacji; wspolpraca z Polska. Na sali obrad jest ograniczona ilosc miejsc dla kolegow nalezacych do organizacji czlonkowskich Federacji, ktorzy moga uczestniczyc w charakterze obserwatorow pod warunkiem uprzedniego zgloszenia swojego uczestnictwa do sekretarza Rady poprzez prezesa swojego zwiazku.
22 listopada 1997
Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech: I Europejski Bal Lekarzy, Gladbeck. Spodziewane ponad 1.000 uczestnikow. Planowana tombola oraz aukcja obrazow artystow polskich. Pelna informacja we wrzesniu.
Powrot do Spisu rzeczy
Organizacje czlonkowskie Federacji
Association des Medecins d’Origine Polonaise de France (Paryz); Association des Professionnels de Sante d’Origine Polonaise (Lille); Polish American Health Association (Waszyngton); Polish-American Medical Society (Chicago); Polish Medical Association (Londyn); Polnische Medizinische Gesellschaft in Deutschland (Krefeld); Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie (Wilno); Polskie Towarzystwo Lekarskie na Grodzienszczynie (Grodno); Polsk Medicinsk Forening i Sverige (Sztokholm); Stowarzyszenie Lekarzy Polskich we Lwowie (Lwow)
Powrot do Spisu rzeczy
Prezes: Krzysztof Murawski (USA)
Wiceprezes: Anna Koralewska-Makar (Szwecja)
Sekretarz: Janusz Kasina (Szwecja)
Skarbnik: Barbara Roniker (USA)
Czlonkowie: Jakub Bodziony (Niemcy), Andrzej Burzynski (Francja), Tadeusz Herman (Anglia), Maria Holownia (Bialorus), Ewelina Hrycaj-Malanicz (Ukraina), Kazimierz Jodkowski (Bialorus), Pierre Konopka (Francja), Zbigniew Kostecki (Niemcy), Barbara Lisowska-Grospierre (Francja), Jozef Mazurek (USA), Maria Michejda (USA), Halina Mikszo (Litwa), Kazimierz Nowak (Anglia), Hanna Sannelli-Lapkiewicz (Francja), Bronislawa Siwicka (Litwa)
Powrot do Spisu rzeczy
Powrot do Spisu rzeczy
Manufacturers Bank
Chicago, IL
Nr konta 269-401
Powrot do Spisu rzeczy
Dr. Krzysztof Murawski
6815 Rosewood Street
Annandale, VA 22003-1966
Fax: +1-703-658-4549
E-mail: K.Murawski@worldnet.att.net
Inne posty

Związek Lekarzy Polskich w Chicago (Polish-American Society in Chicago) uhonorowane przez Prezydenta RP


Stowarzyszenie Lekarzy Polskiego Pochodzenia we Francji (AMOPF) uhonorowane Odznaką Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą
