Uncategorized
Biuletyn4
16 stycznia, 2022
Biuletyn Federacji
Polskich Organizacji Medycznych
na Obczyznie
Numer 4/1997(4)……………………… Sierpien 1997
(wydanie internetowe)
Poprzedni numer Biuletynu:
Nowe polskie towarzystwa lekarskie na emigracji
Geneza, stan obecny i perspektywy Federacji
Grodziensko-Wilenski Zjazd Lekarzy Polskich i Polonijnych
Organizacje czlonkowskie Federacji
Powodz, ktora przeszla w ubieglym miesiacu przez Europe Srodkowa, wyrzadzila powazne szkody na znacznej czesci terytorium Republiki Czeskiej, w zachodnich rejonach Polski i na polnocnym wschodzie Niemiec. W odpowiedzi na liczne apele o pomoc dla ofiar powodzi, organizacje nalezace do Federacji przylaczyly sie do akcji pomocy; ponizej podajemy wstepne informacje, ktore dotarly do nas przed 1 sierpnia – data wydania Biuletynu.
Polskie Towarzystwo Medyczne w Republice Czeskiej (Cieszyn Czeski) oprocz indywidualnej pomocy poszczegolnych czlonkow w formie przekazywania odziezy, artykulow zywnosciowych i wody ofiarom powodzi, przekazalo kwote 1.000 Kcs na konto pomocy poszkodowanym. Czlonkowie Towarzystwa udzielaja bezinteresownej pomocy medycznej wszystkim, ktorzy jej potrzebuja.
Stowarzyszenie Lekarzy Polskiego Pochodzenia we Francji (AMOPF, Paryz) rozeslalo apel o pomoc dla ofiar powodzi w Polsce poczta oraz przez prase („Le Quotidien de Medecin” i „Le Monde”). Do konca lipca naplynelo 15.750 FF, glownie od czlonkow i sympatykow AMOPF-u. Sume te przekazano na konto Fundacji dla Polski w Warszawie. Ponadto AMOPF przeznaczyl 3.000 FF z wlasnych funduszy (pochodzacych ze skladek czlonkowskich) na Fundusz Izb Lekarskich Pomocy Powodzianom w odpowiedzi na zamieszczony nizej apel Naczelnej Rady Lekarskiej. Zdobyto tez 2 m3 nowej bielizny dla dzieci oraz uzyskano obietnice sporej ilosci mleka w proszku i konserw zywnosciowych dla niemowlat. W transporcie pomaga bratnie stowarzyszenie Loire-Vistule z Orleanu, ktore posiada wlasne ciezarowki i zawozi dary bezposrednio do terenow objetych powodzia.
W wyniku interwencji AMOPF-u i osobistych kontaktow dr Ewy Teslar, francuska Naczelna Izba Lekarska przesyla na rece AMOPF-u 100.000 FF na rzecz ofiar powodzi w Polsce jako szczegolny wysilek w wyjatkowych okolicznosciach, pomimo iz w zasadzie nie posiada funduszy na cele humanitarne.
Polish-American Medical Society (Zwiazek Lekarzy Polskich w Chicago) przeznaczyl sume 10.000 USD dla poszkodowanych do wplacenia na Polski Czerwony Krzyz za posrednictwem organizatorow radiotonu 1030 AM WNVR, ktorzy oglosili te wplate w swoim programie. Ponadto trwa zbiorka pieniedzy wsrod czlonkow Zwiazku Lekarzy Polskich.
Polish American Health Association (PAHA, Waszyngton). PAHA oglosila przez Internet apel o pomoc dla ofiar powodzi w Polsce. Do konca lipca wplynely czeki na laczna sume 3.035 USD.
Polski Zwiazek Medyczny w Szwecji zawiadamia o dzialalnosci rady koordynacyjnej w Malmo, w sklad ktorej wchodzi rowniez Polski Zwiazek Medyczny. Rozeslano ulotki informacyjne i zorganizowano punkty przyjmowania darow.
Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech prowadzi zbiorke pieniezna wsrod swoich czlonkow.Grupa regionalna w Gelsenkirchen wziela na siebie pomoc dla jednego z lekarzy polskich, ofiary powodzi. Zebrano pieniadze i zdecydowano wyslac pomoc rzeczowa w postaci mebli, sprzetow gospodarstwa domowego, bielizny itp.
Polish Medical Association (Zwiazek Lekarzy Polskich na Obczyznie, Londyn) wspolpracuje blisko z Medical Aid for Poland, organizacja charytatywna juz od wielu lat czynna w Anglii. Wyslano juz leki wartosci ponad 25.000 funtow szterlingow. Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii, Zjednoczenie Polskie i P.O.S.K. koordynuja dalsze apele i sumy zebrane i przekazane przekraczaja juz 100.000 funtow.
Apel Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie. Na posiedzeniu 16 lipca Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) podjelo uchwale o utworzeniu Funduszu Izb Lekarskich Pomocy Powodzianom z przeznaczeniem na pomoc dla lekarzy i ich rodzin oraz dla innych osob, ktore poniosly straty w czasie tegorocznej powodzi. Naczelna Izba Lekarska przeznaczyla 100.000 zl na pomoc dla lekarzy i ich rodzin oraz 10.000 zl dla innych osob. Decyzje o wyplatach podejmowac beda: prezes, skarbnik i sekretarz NRL, na wniosek przewodniczacych okregowych rad lekarskich izb, na ktorych obszarze wystapily skutki powodzi. Prezydium NRL zwraca sie do okregowych rad lekarskich i do calego srodowiska lekarzy i lekarzy stomatologow z kraju i z zagranicy o dokonywanie darowizn na rzecz Funduszu.
Konto Funduszu: Naczelna Izba Lekarska Bank PKO XV O/Warszawa Nr 1658-192196-132 z dopiskiem „Fundusz Pomocy Powodzianom”.
Powrot do Spisu tresci
W czerwcu przylaczylo sie do Federacji Polskie Towarzystwo Medyczne w Republice Czeskiej (Polske Sdruzeni Zdravotniku v Ceske Republice). Towarzystwo nalezy do najwiekszych i najaktywniejszych polskich zwiazkow medycznych na emigracji. Towarzystwo zrzesza 196 lekarzy z terenu Czech i Slowacji, istnieje od 23 lat. Serdecznie witamy! Federacja jest otwarta dla wszystkich zorganizowanych grup lekarskich i medycznych poza granicami Polski. Spodziewamy sie, ze wszyscy koledzy na emigracji, ktorzy stworzyli formalne zwiazki lub stowarzyszenia, zglosza akces do naszej Federacji. .
Powrot do Spisu tresci
Nowe polskie towarzystwa lekarskie na emigracji
W czerwcu powstaly dwa nowe polskie towarzystwa medyczne na emigracji. W dniu 7 czerwca odbylo sie posiedzenie zalozycielskie Polskiego Towarzystwa Medycznego w Szwajcarii (Polnische Medizinische Gesellschaft in der Schweiz e.V.), prezes: dr Stanislaw Fortuna; na posiedzeniu zalozycielskim wstapilo do Towarzystwa 37 czlonkow. W tydzien pozniej ukonstytuowala sie Rada Towarzystwa Lekarzy Polskich w Austrii (Gesellschaft der polnischen Arzte in Osterreich e.V.), prezes: dr Ewa Wojtowicz; Towarzystwo zrzesza lekarzy medycyny, stomatologow, farmaceutow i lekarzy weterynarii. Obu nowym towarzystwom zyczymy powodzenia w osiagnieciu swoich zamierzen.
Powrot do Spisu tresci
Geneza, stan obecny i perspektywy Federacji
(Tekst wystapienia na Forum Polonijnym III Swiatowego Kongresu Polonii Medycznej w Czestochowie w dniu 25 czerwca 1997)
Federacja Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie powstala na wiosne 1994 roku jako wyraz potrzeby porozumiewania sie, wymiany doswiadczen i podejmowania wspolnych akcji przez emigracyjne organizacje medyczne, dzialajace na terenie Europy Zachodniej. Warto przypomniec, ze koncowe lata osiemdziesiate i wczesne dziewiecdziesiate byly okresem, kiedy na emigracji powstalo kilka nowych polskich zwiazkow medycznych, a zwiazki dawniej istniejace ozywily swoja dzialalnosc w zwiazku z naplywem lekarzy z Polski i z nawiazaniem nieistniejacych uprzednio stosunkow emigracji z Polska.
Organizacje zalozycielskie Federacji to cztery zwiazki polskich lekarzy w Anglii, Francji i Szwecji. Od tego czasu Federacja rozrosla sie do jedenastu organizacji czlonkowskich i obejmuje swoim dzialaniem Europe Zachodnia, Srodkowa i Wschodnia oraz Ameryke Polnocna. Cele Federacji okreslone sa w jej statucie w sposob nastepujacy:
- wymiana doswiadczen, wspolpraca zawodowa i kontakty towarzyskie pomiedzy poszczegolnymi organizacjami, zrzeszonymi w Federacji;
- reprezentowanie polskiej emigracji medycznej na swiecie i w Polsce;
- wspolpraca zawodowa, naukowa, kulturalna i kolezenska ze srodowiskami medycznymi i naukowymi w Polsce.
Wymiana doswiadczen i wspolpraca miedzy organizacjami czlonkowskimi obejmuje dziedziny, w ktorych nasze organizacje prowadza swoja dzialalnosc. Polskie organizacje medyczne, wchodzace w sklad Federacji, prowadza dzialalnosc w nastepujacych dziedzinach:
- Dzialalnosc szkoleniowa na rzecz wlasnych czlonkow oraz przyjaciol i sympatykow naszych stowarzyszen poprzez konferencje, zebrania, odczyty i referaty o tresci naukowej i zawodowej. Wszystkie nasze zwiazki, na wieksza lub mniejsza skale, prowadza taka dzialalnosc na swoim terenie. Tu nalezy rowniez wymienic akcje stypendialna i wymiany naukowej, z ktorej korzystaja zarowno nasi koledzy z Polski, jak tez nasi czlonkowie na Litwie, Ukrainie i Bialorusi.
- Oswiata sanitarna oraz pomoc lekarska i materialna dla spoleczenstwa lokalnie lub dla Polski. Jest to chyba obecnie glowna forma dzialalnosci polskich organizacji medycznych na Litwie, Ukrainie i Bialorusi. Jest ona skierowana na potrzeby ludnosci polskiej, zamieszkujacej te tereny. Jeszcze nie tak dawno szereg polskich organizacji medycznych na Zachodzie zajmowalo sie z poswieceniem zbiorkami pieniedzy i materialow przeznaczonych na pomoc materialna dla Polski, zarowno medyczna jak i nie medyczna. Rownolege z poprawa zaopatrzenia rynku w Polsce i rownolegle z wyrownaniem cen miedzy Polska a Zachodem, taka pomoc stala sie i mniej potrzebna i rowniez mniej realna. To co dawniej bylo pomoca dla Polski udzielana przez polskie organizacje medyczne na Zachodzie, przechodzi obecnie w faze wspolpracy z Polska na zasadach obustronnosci i wzajemnosci. Mam wrazenie, ze rowniez stosunki z Polska polskich organizacji medycznych na Wschodzie przejda, a moze nawet juz przechodza z relacji jednokierunkowej w dwukierunkowa, oparta na obustronnosci i wzajemnosci.
- Dzialalnosc towarzyska, rozrywkowa i kulturalna. Prawie wszystkie nasze zwiazki prowadza taka dzialalnosc pod postacia dorocznych bali, czesto polaczonych ze zbiorka pieniedzy na inny cel dzialalnosci towarzystwa, pod postacia wspolnych spotkan na kolacje, wspolnych wycieczek krajoznawczych itp. Rowniez nasze spotkania naukowe maja zwykle element towarzyski i sa czesto okazja do rozmowy przy kawie i ciasteczkach.
W dalszym ciagu dzisiejszej sesji, jak rowniez podczas jej kontynuacji w sobote w Krakowie, koledzy reprezentujacy poszczegolne organizacje czlonkowskie naszej Federacji beda mieli okazje opowiedziec o swojej w wielu przypadkach bardzo imponujacej dzialalnosci. Uczestnicy sesji uslysza o niezwykle owocnych programach stypendialnych dla polskich lekarzy i o innych formach wspolpracy z Polska. Ja w swoim wystapieniu chcialbym jedynie podkreslic te inicjatywy, ktore obejmuja calosc Federacji i wynikaja z faktu, ze Federacja dziala jako platforma porozumiewania sie i wspolpracy miedzy organizacjami czlonkowskimi.
Ta synergistyczna dzialalnosc Federacji jest szczegolnie widoczna w dziedzinie naukowej, przejawiajacej sie wspolnie organizowanymi konferencjami lub sympozjami i perspektywami na przyszlosc w tej dziedzinie. W roku ubieglym (1996) organizacje czlonkowskie Federacji zorganizowaly 3 duze miedzynarodowe konferencje. W niektorych z nich bralo udzial okolo 200 uczestnikow z calego swiata, a wiec byly to konferencje pod tym wzgledem na skale niewiele mniejsza, niz nasza dzisiejsza sesja. Ponadto jeden z naszych zwiazkow zorganizowal sympozjum medyczne, a we wszystkich innych zwiazkach odbywaly sie liczne posiedzenia naukowe. Suma wygloszonych referatow naukowych przekracza 100. Lista ta jest w tej chwili niekompletna i nie uwzglednia dzialalnosci niektorych zwiazkow, ktore przylaczyly sie do Federacji dopiero w ostatnim czasie. Zwazywszy obszar geograficzny, jaki obejmuje dzialalnosc naszych organizacji – zasieg naszej dzialalnosci, wplywow i interakcji jest bardzo duzy.
W dalszym ciagu dzisiejszej sesji oraz w sobote w Krakowie uslysza Panstwo sprawozdania naszych zwiazkow z Paryza i z Chicago i ich osiagniecia i plany na przyszlosc w zakresie akcji stypendialnej dla doksztalcania zagranica polskich lekarzy. Niezaleznie od inicjatywy poszczegolnych zwiazkow, Federacja przystapila ostatnio do realizacji projektu, ktory obejmie wszystkie chcace wspolpracowac organizacje czlonkowskie, a ktory umozliwi wiekszej ilosci polskich lekarzy zdobycie zagranica doswiadczenia w tych dziedzinach, ktore sa szczegolnie wazne dla polskiej medycyny.
Projekt ten nosi nazwe Osrodka Informacji o Ksztalceniu Podyplomowym Lekarzy Polskich (OIKP). Mysla wiodaca tego projektu, kierowanego przez dr Barbare Lisowska-Grospierre z Paryza, jest skoordynowanie i synchronizacja praktycznych potrzeb polskich lekarzy na poziomie doksztalcania podyplomowego z mozliwosciami odbycia takiego praktycznego szkolenia i zdobycia odpowiedniego doswiadczenia w krajach, w ktorych dzialaja nasze organizacje czlonkowskie. Dla realizacji tego projektu podejmujemy wspolprace ze Stowarzyszeniem Menedzerow Opieki Zdrowotnej STOMOZ w Polsce. Zadaniem Federacji bedzie zbieranie informacji o prowadzonych, planowanych i mozliwych do realizacji szkoleniach w dziedzinie opieki zdrowotnej w zachodnich osrodkach medycznych. Federacja stworzy Osrodek Informacji o Ksztalceniu Podyplomowym Lekarzy Polskich (OIKP) i bedzie gromadzic informacje o programach stypendialnych roznych panstw, stowarzyszen i fundacji oraz o dotychczasowych szkoleniach polskich lekarzy na Zachodzie. STOMOZ ze swojej strony stworzy Biuro OIKP w Polsce, ktore bedzie zbierac dane o potrzebach edukacyjnych polskiej kadry medycznej, bedace odbiciem rzeczywistych potrzeb i mozliwosci pozniejszego praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy i doswiadczenia.
W celu podniesienia swojego prestizu miedzynarodowego, jak rowniez w celu zapewnienia ze dzialalnosc Federacji jest zgodna ze wspolczesnymi kierunkami szkolenia medycznego, Federacja postanowila nawiazac stosunki robocze ze Swiatowa Organizacja Zdrowia. Podstawa do nawiazania tych stosunkow jest rezolucja Swiatowej Organizacji Zdrowia (WHA48.8) z dnia 12 maja 1995 roku, ktora podkresla donioslosc przystosowania szkolenia medycznego i obecnych praktyk wykonywania zawodu lekarza do aktualnych istotnych potrzeb, wymaganej jakosci i wydajnosci ekonomicznej opieki zdrowotnej. Ta rezolucja WHO przyznaje bardzo znaczaca role tzw. organizacjom pozarzadowym i stowarzyszeniom zawodowym, takim jak nasza Federacja, w ksztaltowaniu nowych modeli wykonywania zawodu lekarza i zawodow pokrewnych oraz w reorientacji ksztalcenia kadr medycznych.
Konkretny projekt, od ktorego zaczynamy wspolprace ze Swiatowa Organizacja Zdrowia, to Institutional Matrix for International Collaboration on Medical Education and Practice. Celem tego projektu jest zainicjowanie wspolpracy miedzynarodowej w dziedzinie szkolenia i praktyki medycznej, zgodnie ze wspomniana rezolucja WHO. Matrix jest swojego rodzaju katalogiem, majacym ulatwic wspolprace miedzynarodowa miedzy zainteresowanymi organizacjami i uczelniami. W chwili obecnej katalog zawiera informacje o 73 instytucjach i organizacjach w zasiegu swiatowym. Nasza Federacja zglosila swoj akces do tego projektu, wymieniajac akcje stypendialne poszczegolnych towarzystw, nasze miedzynarodowe konferencje oraz projekt OIKP.
Osobny temat, zaslugujacy na bardziej szczegolowe omowienie, to stosunek Federacji do Swiatowych Kongresow Polonii Medycznej.
Nie wnikajac w przyczyny dla ktorych tak sie stalo, III Kongres Polonii Medycznej jest pierwszym Kongresem, w ktorym nasza Federacja bierze oficjalny udzial. Tym razem jeszcze nie jako wspolorganizator, ale jako aktywny uczestnik zainteresowany wspolodpowiedzialnoscia za przyszle Kongresy. Jest to zrozumiale: jestesmy organizacja laczaca prawie wszystkie polskie stowarzyszenia medyczne poza granicami Polski. Z samej nazwy Kongresu Polonii Medycznej Swiata wynika, ze powinien on byc organizowany badz przez nas, badz dla nas, lub tez i jedno i drugie.
Powiem tu odrazu na wstepie, ze w chwili obecnej nasza Federacja nie czuje sie w tej chwili na silach, azeby podjac sie pelnej odpowiedzialnosci za zorganizowanie swiatowego kongresu lekarzy. Nie mamy na to srodkow, nie mamy aparatu administracyjnego, nasza dzialalnosc jest calkowicie oparta na naszej wlasnej ochotniczej pracy spolecznej. Tym niemniej jestesmy bardzo zainteresowani jakoscia naukowa i organizacyjna Kongresow Polonii Medycznej i wyrazamy chec wspolpracy z organizatorami przyszlego Kongresu. Co wiecej, jestesmy przekonani, ze bez naszego udzialu Kongresy Polonii Medycznej nie mialyby przyszlosci – sa one dla nas przeznaczone i my mamy najwiecej do powiedzenia, jaki Kongres Polonii Medycznej ma byc.
Jaki wiec ten Kongres ma byc? Jak czesto powinien sie odbywac? Co my jako Federacja mozemy wniesc do jego organizacji? Mamy dzis do zaoferowania wstepne odpowiedzi na te pytania. Odpowiedzi bardziej precyzyjne wynikna z pracy przyszlego komitetu zjazdowego.
W wyniku dyskusji z kolegami nalezacymi do Rady Federacji moge po pierwsze stwierdzic, ze sama idea Kongresu Polonii Medycznej u wiekszosci z nas znajduje poparcie. W wewnetrznej ankiecie, ktora przeprowadzilismy w zeszlym miesiacu, koledzy z Rady Federacji wypowiadali sie dla kogo ich zdaniem Kongres Polonii Medycznej winien byc przeznaczony, kto powinien byc jego odbiorca.
Stwierdzilismy bardzo duza zgodnosc odpowiedzi. Zdaniem czlonkow Rady Federacji odbiorcami Kongresu powinni byc nieomal w rownym stopniu polscy lekarze z Zachodu, ze Wschodu, jak tez lekarze z Polski. Program Kongresu powinien w ok. 40% uwzgledniac potrzeby lekarzy polskich ze Wschodu i po ok. 30% – lekarzy polskich z Zachodu i z Polski. Jest to nowy i interesujacy punkt widzenia. Proporcje uczestnikow tych trzech kategorii w dotychczasowych Kongresach przedstawialy sie inaczej. Udzial uczestnikow miejscowych z Polski byl znacznie mniejszy.
Druga sprawa to profil naukowy wzgl. zawodowy Kongresu. Jest to bardzo trudne do rozstrzygniecia zagadnienie wobec faktu, ze uczestnicy Kongresu reprezentuja absolutnie wszystkie specjalnosci lekarskie zarowno z medycyny praktycznej, jak doswiadczalnej. Przy obecnej daleko posunietej specjalizacji ogromnie trudno jest stworzyc program, ktory moglby zaspokoic potrzeby tak zroznicowanej grupy wykwalifikowanych specjalistow. Odwolam sie tu znow glownie do wynikow naszej ankiety, ale musze z gory dodac, ze ich potwierdzenie slyszalem rowniez od szeregu kolegow w indywidualnych kontaktach i rozmowach.
Uczestnicy ankiety mieli do wyboru 10 grup tematycznych i przyznawali im w swoich odpowiedziach procent waznosci wedlug swojego uznania. Na czolo utworzonej w ten sposob listy priorytetow wysunela sie problematyka wspolpracy miedzynarodowej miedzy lekarzami polskimi z Polski, ze Wschodu i z Zachodu. Drugi na liscie temat to sesje dokonujace przegladu najnowszych osiagniec w medycynie, a szczegolnie w podstawowych naukach medycznych. Zdaniem uczestnikow ankiety Kongres powinien koncentrowac sie na waskiej grupie tematow, a nie rozpraszac sie na wiele dziedzin. Mozliwosc przedstawienia na Kongresie wlasnego dorobku naukowego badz poznanie dorobku naukowego kolegow z innych krajow nie byly widziane jako najwazniejsze i znalazly sie na dole listy. Wreszcie odpowiedzi na ankiete wskazuja, ze spotkania towarzyskie i czesc turystyczna sa dla nas niemal rownie waznie, jak czesc naukowa Kongresu. Co do czestosci przyszlych Kongresow, to wsrod uczestnikow ankiety panowala duza zgodnosc i wiekszosc odpowiedzi wskazywala, ze Kongresy winny odbywac sie w odstepach trzyletnich. Zgloszono sugestie, aby Kongresy odbywaly sie za kazdym razem w innym miejscu.
Na zakonczenie tego przegladu informacji o naszej Federacji chcialbym spedzic chwile na rozwazaniach dotyczacych naszych priorytetow dzialania i zamierzen na przyszlosc.
Nasze strategiczne priorytety sa przedmiotem stalego uzgadniania przez czlonkow Rady Federacji. W tej chwili ksztaltuja sie one jak nastepuje:
- Naszym nadrzednym celem jest koordynacja, wymiana doswiadczen i ulatwienie wspolpracy miedzy organizacjami nalezacymi do Federacji;
- Na drugim miejscu znajduje sie nawiazanie szerokich kontaktow miedzynarodowych, w tym stosunkow ze Swiatowa Organizacja Zdrowia oraz ustalenie korzystnych dla naszych organizacji stosunkow z wladzami polskimi;
- U gory naszej listy priorytetow znajduje sie tez pomoc i obustronna wspolpraca z Polska:
- Uwazamy za konieczne uzyskanie niezaleznosci finansowej;
- Wreszcie za bardzo wazne uwazamy uzyskanie pozycji lidera i reprezentanta Polonii medycznej na terenie miedzynarodowym;
- Duza wage przywiazujemy do kontaktow towarzyskich, odnajdywania starych przyjaciol i poznawania nowych.
Nasza organizacja przechodzi okres dynamicznego rozwoju. W przeciagu zaledwie ostatnich osmiu miesiecy liczebnosc Federacji zwiekszyla sie z szesciu do jedenastu czlonkow. Podjelismy nowe inicjatywy. Od stycznia tego roku rozpoczelismy regularne wydawanie Biuletynu Federacji. Jestesmy obecni w Internecie. Spodziewamy sie dalszego harmonijnego rozwoju dla dobra organizacji zrzeszonych w Federacji, jak rowniez dla dobra naszych partnerow w Polsce.
Dziekuje Panstwu za uwage.
Krzysztof Murawski, Waszyngton
Powrot do Spisu tresci
Grodziensko-Wilenski Zjazd Lekarzy Polskich i Polonijnych
Polskie Towarzystwo Lekarskie na Grodzienszczyznie wspolnie z Polskim Stowarzyszeniem Medycznym na Litwie przystepuja do organizacji zjazdu lekarzy polskich i polonijnych, ktory odbedzie sie w dniach od 17 do 21 czerwca 1998 r. Wstepny program zjazdu przewiduje otwarcie konferencji w Grodnie we srode, 17 czerwca; calodzienny program naukowy we czwartek,18 czerwca; piatek, 19 czerwca: zwiedzanie Nowogrodka, rodzinnego miasta Adama Mickiewicza (w roku 1998 przypada 200 rocznica urodzin Mickiewicza) i przejazd do Wilna; sobota, 20 czerwca: zwiedzanie Wilna (oraz posiedzenie Rady Federacji); niedziela, 21 czerwca: wycieczka do Trok. Bardziej szczegolowe informacje w nastepnym Biuletynie.
Powrot do Spisu tresci
11 pazdziernika 1997
Association des Professionnels de Sante d’Origine Polonaise: Tradycyjny Bal Soiree 1997, Hotel Sofitel, Marc-en-Baroeuil, godz. 19.30. Udzial 350 FF od osoby. Zgloszenia do 5 pazdziernika 1997 na adres: Dr. Christian Nowak, 107, rue du Molinel, 59700 Marcq-en-Baroeuil, telefon 03-20-98-04-31. Informacje przez e-mail: <burzynsk@club-internet.fr>.
22 listopada 1997
Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech: I Europejski Bal Lekarzy, Gladbeck. Spodziewane ponad 1.000 uczestnikow. Tombola i aukcja obrazow artystow polskich. Najswiezsze informacje w komunikatach Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech lub przez e-mail: <z.kostecki@.t-online.de>.
17-21 czerwca 1998
Polskie Towarzystwo Lekarskie na Grodzienszczyznie i Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie: Grodziensko-Wilenski Zjazd Lekarzy Polskich i Polonijnych, Grodno-Wilno. Informacje: Dr Kazimierz Jodkowski, Stroicielej 8-59, 230009 Grodno (Bialorus), telefon +375-152-44-14-52, faks +375-152-72-00-75.
Powrot do Spisu tresci
Koledzy, ktorzy chcieliby wymienic sie mieszkaniami i w ten sposob spedzic wakacje w jednym z krajow, w ktorych znajduja sie organizacje czlonkowskie Federacji, moga zglosic taka informacje do dzialu „Wymiana wakacyjna” Biuletynu. Biuletyn posluzy do wstepnego skontaktowania, dalsza korespondencja bedzie juz miedzy zainteresowanymi.
Bialorus. Koledzy z Grodna zapraszaja do zwiedzenia Grodna i okolic, pomnikow kultury polskiej i chetnie beda goscic przyjaciol z bratnich stowarzyszen. Kontakt: dr Kazimierz Jodkowski, Stroicielej 8-59, 230009 Grodno, tel. +375-152-33-48-04, faks +375-152-72-00-75.
Francja. Dr Andrzej Burzynski, prezes Association des Professionnels de Sante d’Origine Polonaise w Lille, ofiaruje goscine przyjaciolom z bratnich sfederowanych stowarzyszen, zainteresowanym zwiedzaniem polnocnej Francji. Adres: 3 allee Joseph Kessel, 59290 Wasquehal, tel/faks +33-320-72-16-21, e-mail <burzynsk@club-internet.fr>.
Litwa. Dr Bronislawa Iwanowiene z Wilna zglasza chec udzialu w programie wymiany wakacyjnej. Zainteresowani koledzy z innych krajow proszeni sa o porozumienie bezposrednio z dr Iwanowiene, Skrobliu 27-73, 2000Vilnius.
Litwa. Koledzy odwiedzajacy Wilno w celach turystycznych i pragnacy spotkac sie z polskimi lekarzami w Wilnie, moga sie skontaktowac z dr Bronislawa Siwicka, telefon/faks +370-2-47-00-26.
Powrot do Spisu tresci
Organizacje czlonkowskie Federacji
Association des Medecins d’Origine Polonaise de France (Paryz); Association des Professionnels de Sante d’Origine Polonaise (Lille); Polish American Health Association (Waszyngton); Polish-American Medical Society (Chicago); Polish Medical Association (Londyn); Polnische Medizinische Gesellschaft in Deutschland (Krefeld); Polske Sdruzeni Zdravotniku w Ceske Republice (Cieszyn Czeski); Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie (Wilno); Polskie Towarzystwo Lekarskie na Grodzienszczyznie (Grodno); Polsk Medicinsk Forening i Sverige (Sztokholm); Stowarzyszenie Lekarzy Polskich we Lwowie (Lwow)
Powrot do Spisu tresci
Prezes: Kris Murawski (USA)
Wiceprezes: Maria Michejda (USA)
Sekretarz: Janusz Kasina (Szwecja)
Skarbnik: Barbara Roniker (USA)
Czlonkowie: Jakub Bodziony (Niemcy), Andrzej Burzynski (Francja), Bohuslav Chwajol (Czechy), Danuta Gnatyk (Ukraina), Tadeusz Herman (Anglia), Maria Holownia (Bialorus), Ewelina Hrycaj-Malanicz (Ukraina), Kazimierz Jodkowski (Bialorus), Pierre Konopka (Francja), Anna Koralewska-Makar (Szwecja), Zbigniew Kostecki (Niemcy), Barbara Lisowska-Grospierre (Francja), Jozef Mazurek (USA), Halina Mikszo (Litwa), Janusz Pieczykolan (Niemcy), Stefan Rakowicz (Anglia), Hanna Sannelli-Lapkiewicz (Francja), Bronislawa Siwicka (Litwa), Josef Slowik (Czechy)
Powrot do Spisu tresci
Powrot do Spisu tresci
Manufacturers Bank, Chicago, Illinois (USA)
Nr konta: 269-401
Powrot do Spisu tresci
Kris Murawski, MD
6815 Rosewood Street, Annandale, Virginia 22003-1966
E-mail: <K.Murawski@worldnet.att.net>
Faks: +1-703-658-4549