Uncategorized
Biuletyn6
16 stycznia, 2022
Biuletyn Federacji Polskich Organizacji Medycznych
na Obczyznie
Numer 5/1997(6)……………………… grudzien 1997
(wydanie internetowe)
Do poprzedniego numeru Biuletynu
Czlonkom organizacji zrzeszonych w Federacji
i wszystkim przyjaciolom polskich lekarzy zagranica
z okazji zblizajacych sie Swiat Bozego Narodzenia
i Nowego Roku 1998
zyczenia sklada
Rada Federacji
Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie
_______________________________________________________________________
Spis tresci
Lekarze polscy spotykaja sie w Ostrawie
Fundusz stypendialny Zwiazku Lekarzy Polskich w Chicago
Najwiekszy w dziejach bal polskich lekarzy zagranica
Nowe polskie zwiazki medyczne w Federacji
Organizacje czlonkowskie Federacji
Lekarze polscy spotykaja sie w Ostrawie
W dniach 9-11 maja 1997 r. w Domu Polskim w Ostrawie odbyl sie II Europejski Kongres Lekarzy Polskich i Polonijnych oraz Forum Polonijne Urologow. Organizatorem kongresu bylo Polskie Towarzystwo Medyczne w Republice Czeskiej przy wspoludziale stowarzyszenia „Wspolnota Polska”.
Ostrawa juz po raz drugi goscila lekarzy polskich i polonijnych, tym razem z calej Europy. W marcu 1993 r. odbyl sie tu I Zjazd Lekarzy Polskich i Polonijnych Europy Srodkowo-Wschodniej. Organizatorem zjazdu bylo rowniez PTM i „Wspolnota Polska”. Do Ostrawy przyjechali wowczas medycy z Republiki Federalnej Niemiec, Litwy, Lotwy, Ukrainy, Bialorusi, Kazachstanu i oczywiscie z Polski i Republiki Czeskiej. W zjezdzie uczestniczylo w sumie 70 lekarzy, w tym 20 przedstawicieli polskich srodowisk medycznych z krajow bylego ZSRR. Spotkanie to mialo szczegolne znaczenie, gdyz po raz pierwszy polscy medycy z Europy Wschodniej mieli okazje zaprezentowac swoje nowo organizowane polskie stowarzyszenia medyczne. Wedlug danych szacunkowych ktore wowczas podano, na swiecie dziala okolo 13 tysiecy lekarzy polskiego pochodzenia. Uplynely ponad cztery lata od tamtego spotkania, a nadal nieznana jest liczba lekarzy Polakow zamieszkalych na Wschodzie.
Pierwsze spotkanie w Ostrawie mialo wyraznie okreslone cele, ktore zaprezentowal zebranym przewodniczacy PTM, dr Boguslaw Chwajol. Przede wszystkim podkreslono koniecznosc utoworzenia zgodnego lobby dla popierania szlachetnych intencji i wspanialych tradycji medycyny polskiej, jak rowniez potrzebe wymiany informacji i doswiadczen oraz wzajemnej wspolpracy. Glownym tematem obrad byly kierunki wspolczesnej onkologii, choc nie zabraklo takze referatow z zakresu historii polskiej medycyny.
Warto przypomniec, ze idea tego rodzaju spotkan branzowych polskich medykow zrodzila sie podczas Konferencji Polakow i Polonii Krajow Europy Srodkowej i Wschodniej w Jablonkowie w sierpniu 1991 roku. Wczesniej delegacja polskich lekarzy z Czechoslowacji wziela udzial w I Swiatowym Kongresie Polonii Medycznej w Czestochowie. W czerwcu 1995 roku odbyl sie w Czestochowie II Kongres, a w dwa lata pozniej – III Kongres, w Czestochowie i Krakowie.
W II Europejskim Kongresie Lekarzy Polskich i Polonijnych oraz I Polonijnym Forum Urologow w Ostrawie wzielo udzial 140 lekarzy z 11 krajow. Przed rozpoczeciem obrad uczestnicy Kongresu oraz licznie przybyli goscie oficjalni wysluchali koncertu choru uczniow polskiego gimnazjum z Czeskiego Cieszyna „Collegium Iuvenum”. Konsul generalny RP w Ostrawie, Bernard Blaszczyk, odznaczyl doc. dr Boguslawa Chwajola, przesa PTM, Krzyzem Kawalerskim Orderu Zaslugi Rzeczypospolitej Polskiej, przyznanym przez prezydenta Aleksandra Kwasniewskiego.
W pierwszym dniu obrad odbyly sie dwie sesje naukowe na temat historii medycyny oraz postepu nauk medycznych. Poprzedzilo je wystapienie prof. dr Daniela Kadlubca na temat historii i dnia wspolczesnego Slaska Cieszynskiego, odbylo sie tez wreczenie nagrod mlodym lekarzom z Zaolzia, autorom najbardziej wartosciowych prac i odczytow, wyglaszanych na comiesiecznych spotkaniach PTM w roku 1996. Fundatorem nagrod jest stomatolog, Zaolzianin, dr Jozef Mackowski z Niemiec, tworca fundacji ktorej naczelnym celem jest wspieranie dzialalnosci naukowej mlodych lekarzy polskich w Republice Czeskiej. Wieczorem uczestnicy Kongresu obejrzeli spektakl Sceny Polskiej Teatru Cieszynskiego w Czeskim Cieszynie „Pociagi pod specjalnym nadzorem” Bohumila Hrabala.
Nastepnego dnia lekarze zwiedzili szpital uniwersytecki w Ostrawie-Porubie i kopalnie muzeum Landek oraz wzieli udzial w sesji naukowej na temat transforamcji i prywatyzacji sluzby zdrowia w krajach Europy Srodkowo-Wschodniej. A wieczorem ponownie spotkanie z kultura, tym razem ludowa, na wystepie Kola Miejscowego Polskiego Zwiazku Kulturalno-Oswiatowego z Orlowej-Lutyni w przedstawieniu autorstwa Antoniego Strzybnego „Zaolzianska spiewogra albo jak Jas Kasie namawial”. Niedziele, ostatni dzien Kongresu, jego uczestnicy rozpoczeli udzialem w mszy sw. w kosciele parafialnym w Cierlicku-Koscielcu, by zlozyc kwiaty pod pomnikiem, upamietniajacym tragiczna smierc polskich lotnikow Zwirki i Wigury. Spotkanie zakonczylo sie wspolnym obiadem w Domu Polskim im. Zwirki i Wigury w Cierlicku.
II Europejski Kongres Lekarzy Polskich i Polonijnych oraz I Forum Polonijne Urologow, co zgodnie podkreslali wszyscy uczestnicy, sluzyly wymianie wiedzy i doswiadczen oraz nawiazaniu stalych kontaktow i przyjazni.
Boguslaw Chwajol, Cesky Tesin
Powrot do Spisu tresci
(Tekst wystapienia na II Europejskim Kongresie Lekarzy Polskich i Polonijnych
w Ostrawie, 9 maja 1997 r.)
Kongres lekarzy polonijnych, zorganizowany w tym roku w Ostrawie przez Polskie Towarzystwo Medyczne w Republice Czeskiej jest wydarzeniem historycznym o charakterze miedzynarodowym. Ten wasnie fakt jest okazja do zrobienia malej analizy pojecia „lekarz polonijny”.
W tym pojeciu mozna skupi lekarzy Polakow, zyjacych i praktykujacych swoj zawod poza granicami panstwa polskiego. Jest to jednak pojecie ogolne, ktore ze wzgledu na okolicznosci w jakich doszlo do tego stanu ze polscy lekarze pracuja za granicami swojego panstwa, wymaga dalszej analizy.
Wemy na przyklad pierwsza wielka grupe lekarzy „Zaolziakow”, ktorych polskie rodziny zyja od dziada pradziada na tych terenach, ale wydarzenia historyczne dwudziestego wieku z pieciokrotn zmiana ich panstwowosci spowodowaly, ze ta ziemia a z nia i lud polski tutaj zyjacy zostal na marginesie panstwa polskiego.
Ilez to wysilku, odwagi i uswiadomienia bylo potrzeba, zeby zachowac sobie swoja tozsamosc narodowa, ile trudu i obowiazkow potrzeba bylo wziac na siebie zarowno w poszczegolnych rodzinach, jak i calym spoleczenstwie, do wybudowania wlasnego podstawowego i sredniego szkolnictwa, by umozliwic mlodziezy studia na wyzszych uczelniach.
Z polskich gorniczych, hutniczych i rolniczych rodzin rozwinela sie na przestrzeni mijajacego stulecia polska inteligencja, ktorej pokazna grupe stanowia lekarze, a wsrod nich wybitni fachowcy, ktorych prace naukowe przyczyniaja sie do rozwoju medycyny i sa znane nie tylko w kraju, ale daleko poza granicami. Ich kontakty miedzynarodowe sa ogniwem aczacym poszczegolne srodowiska naukowe oraz organizacje zawodowe.
Polskie Towarzystwo Medyczne w Republice Czeskiej jest organizacja zrzeszajca wszystkie grupy pracownikow sluzby zdrowia, a wiec lekarzy ogolnych wszystkich specjalnosci, stomatologow, aptekarzy, weterynarzy oraz pracownikow sredniej sluzby – siostry i sluzbe techniczna. PTM zapoczatkowalo swoja dzialalnosc w roku 1974 jako jedna z samodzielnych sekcji Polskiego Zwiazku Kulturalno-Oswiatowego w Czechoslowacji. W warunkach totalitarnych owczesnego ustroju politycznego dzialalnosc Towarzystwa byla ograniczona, a zasieg jej pracy koncentrowal sie przede wszystkim na wzajemnej kolezenskiej wspolpracy, wymianie doswiadczen i doksztalcaniu fachowym w ramach prawidlowych zebran naukowych i spotkan kolezenskich. Oficjalne kontakty z kolegami i szpitalami w Polsce w celu nawiazania wspolpracy i wymiany doswiadczen byly niemile widziane przez czynniki polityczne, gdyz obawiano sie przeniesienia „wirusa Solidarnosci” do srodowiska polskiego na Zaolziu. Dopiero rok 1989 i zwiazane z nim zmiany polityczne w panstwach Europy Wschodniej umozliwil rozwoj kontaktow kolezenskich, naukowych i towarzyskich nie tylko z kolegami i instytucjami sluzby zdrowia w Polsce i krajach Wschodniej Europy, ale rowniez i z kolegami w panstwach Europy Zachodniej i Ameryki.
Uwazam, ze polskich lekarzy w Republice Czeskiej nie mozna w pelni tego slowa znaczeniu zaliczac do ugrupowania „lekarzy polonijnych”, gdyz zyja oni i pracuja na wlasnym od wiekow terenie, wsrod swojego narodu. Nie sa oni ani emigrantami ani wysiedlencami, ktorzy z roznych powodow musieli albo postanowili opuscic wlasny kraj. Sa pelnoprawnymi obywatelami panstwa czeskiego i moga wykonywac wszelkie czynnosci lekarskie w ramach swych specjalizacji oraz penic wszelkie funkcje w organizacjach zawodowych i izbach lekarskich. Swoja uczciwa praca i wiedza fachowa zyskuja sobie poszanowanie i uznanie wsrod spoleczenstwa i czeskich kolegow.
PTM jako wielka grupa fachowa odrebnej narodowosci w panstwie czeskim, spelnia bardzo wazne zadanie, powiedzialbym poslannictwo, jest jakoby pomostem pomiedzy polska i czeska medycyna, pomiedzy zgrupowaniami fachowymi po obu stronach granicy. I jako taka dobrze zorganizowana fachowa grupe Polonii zagranicznej daaca do nawiazania kontaktow z wszystkimi polskimi lekarzami i ich organizacjami na calym swiecie mozna zaszeregowac j pod pojecie organizacji „lekarzy polonijnych” z zachowaniem jej nie-emigranckiej specyficznosci. W podobnej sytuacji znajduja sie polscy lekarze na Litwie, Ukrainie lub Bialorusi, gdyz tak samo jak Zaolziacy sa oni potomkami narodu, ktory od wiekow mieszka na tych terenach, ale ktore w konsekwencji powojennego podzialu Europy zostaly oderwane od macierzy.
Zupelnie odmienny charakter, jezeli chodzi o ich geneze, maja zgrupowania polskich lekarzy w innych panstwach swiata. Oni sami sa emigrantami albo potomkami emigrantow Polakow, ktorzy w konsekwencji dzialan wojennych i okupacji opuscili rodzinny kraj i nie powrocili po zakonczeniu wojny.
Jeszcze inna, bodajze najwiksza teraz grupe „lekarzy polonijnych” stanowia ci koledzy z ostatniej masowej emigracji w kierunku Europy Zachodniej i Ameryki z poczatku lat osiemdziesiatych. Do tejze grupy mozna zaliczyc rownie tych lekarzy Polakow z Zaolzia, ktorzy opuscili swoj kraj w konsekwencji wydarzen politycznych roku 1968.
Jednak wszystkich nas, ktorzy uczylismy sie pacierza w jezyku polskim, laczy jedna swiadomosc ze gdziekolwiek jestesmy, jestesmy czastka narodu polskiego i ze jest naszym obowiazkiem godnie reprezentowac narod, z ktorego wyszlismy. Uwazam, ze naszym zadaniem – polonijnych lekarzy na Zachodzie, ktorzy po poczatkowych trudnosciach zwiaznych z emigracja, dzieki dobremu wyksztalceniu na polskich uczelniach, dzieki uczciwej pracy i zdolnosci integracji w obcym poczatkowo srodowisku zyskalismy sobie uznanie i szacunek, i ktorym los udzielil, jak dotychczas, wiekszej fortuny – jest przekazanie doswiadczen i udzielanie pomocy zarowno fachowej jak i materialnej przy rozbudowywaniu struktur organizacyjnych polskim organizacjom medycznym poza granicami panstwa polskiego, przede wszystkim tym organizacjom w panstwach osciennych, ktore borykaja sie z lokalnymi trudnosciami identyfikacyjnymi.
Uswiadomienie sobie tego obowiazku w stosunku do mojego kraju rodzinnego – do mojego Zaolzia – bylo mysla przewodnia dla zalozenia „fundacji” w ramach PTM. Przez powolanie do zycia tej instytucji, ktora ma na celu utrwalanie i rozwijanie polskiej mysli medycznej wsrod lekarzy, lekarek, aptekarzy, aptekarek i wszystkich innych wspolpracownikow w zakresie sluzby zdrowia, chcialbym pobudzic we wszystkich swiadomosc, ze jest nie tylko ich prawem ale i obowiazkiem w stosunku do spoleczenstwa z ktorego wyrosli, poslugiwanie sie nie tylko w mowie potocznej, ale i w objasnieniach fachowych i diagnostycznych jezykiem ich dziadow i pradziadow. Boc i na Zaolziu „Polacy nie gesi i swoj jezyk maja”.
Lekarz polonijny, swiadomy swojego pochodzenia, swiadomy sily oddzialywania na spoleczenstwo przy wykonywaniu swojego zawodu oraz w zyciu towarzyskim, moze odegrac bardzo wazna role w procesie integracyjnym, w procesie zblizenia i porozumienia poszczegolnych narodow. Wysoka pozycja zawodu lekarskiego w spoeczenstwie wszystkich panstw zmusza nas nie tylko do pelnienia naszych obowizkow w mysl przysiegi Hipokratesa, ale daje nam mozliwosc godnej reprezentacji srodowiska z ktorego wyszlismy.
Niechajze i w tych kosmopolitycznych warunkach w walce o byt, o egzystencje i rozwoj gospodarczy, prowadzi nas mysl wypisana od wiekow nad wejsciem do senatu rzymskiego:
„Salus rei publicae supraema lex esto”.
Josef Mackowski, Pulheim (Niemcy)
Powrot do Spisu tresci
Fundusz Stypendialny Zwiazku Lekarzy Polskich w Chicago
W maju 1996 roku Zwiazek Lekarzy Polskich w Chicago uroczyscie obchodzil 50-ta rocznice swojego istnienia. Z okazji tego jubileuszu chicagowski Zwiazek uchwalil powstanie funduszu stypendialnego, ktorego celelm jest ulatwienie podyplomowego ksztalcenia specjalistycznego w centrach medycznych w Chicago (Chicago skupia wiele swiatowej reputacji instytucji medycznych, w tym 6 uczelni medycznych).
Lekarze polonijni z Chicago poprzez zalozenie tego Funduszu pragna ulatwic lekarzom z Polski poszerzenie wiedzy medycznej i zaznajomienie sie z metodami medycyny amerykanskiej i tym samym wykorzystanie nabytych umiejetnosci w leczeniu rodakow po powrocie do kraju.
Fundusz jest administrowany przez Fundacje Kosciuszkowska. Osoby kwalifikujace to polscy lekarze i naukowcy, zajmujacy sie zagadnieniami medycznymi, na stale zamieszkali w Polsce, ktorzy pragneliby poszerzyc swoj dorobek naukowy i poglebic wiedze medyczna i ktorzy dobrze porozumiewaja sie po angielsku. Czas szkolenia przewidywany jest od 1 do 3 miesiecy. Stypendium pokryje koszty przelotu, zakwaterowania i utrzymania w tym czasie. Zrodlo finansowania Funduszu Stypendialnego beda stanowily odsetki od zbieranego obecnie wkladu finansowego, ktorego przewidywana wysokosc ma wyniesc $100,000.00. Do chwili obecnej Zwiazek zebral ponad $30,000.00, a pozostala sume planuje zgromadzic do 2000 roku.
Stypendysta musi spelniac nastepujace wymogi:
- Posiadac polskie obywatelstwo.
- Miec sprecyzowane cele naukowe.
- Dobrze znac jezyk angielski.
- Otrzymac podanie w biurze Fundacji Kosciuszkowskiej w Warszawie pod adresem: ul. Nowy Swiat 4/118, tel. +48-22-621-7067.
- Wypelnic podanie w duplikacie i zalaczyc zaproszenie od odpowiedniej placowki medycznej z Chicago, zawierajace oswiadczenie zapewniajace bezplatnosc uczestnictwa w nauczaniu i plan szkolenia lub badan naukowych.
- Przedstawic dwa listy polecajace.
- Przedlozyc swoj zyciorys.
- Wskazac Zwiazek Lekarzy Polskich w Chicago jako sponsora stypendium.
Podania mozna przedkladac do 15 pazdziernika kazdego roku, tak ze np. termin starania sie o stypendium na 1999 mija 15 pazdziernika 1998 roku. Kompletne podania beda oceniane przez Doradczy Komitet Naukowy Fundacji Kosciuszkowskiej w Polsce, nastepnie przedstawiane Fundacji Kosciuszkowskiej w Nowym Jorku i ostatecznie decydowane przez Zwiazek Lekarzy Polskich w Chicago. Aplikanci zostana powiadomieni listownie w maju nastepnego roku. Stypendysci beda zobowiazani przedstawic pisemny raport ze swoich doswiadczen z pobytu Zwiazkowi Lekarzy Polskich w Chicago oraz Fundacji Kosciuszkowskiej. Powinien on byc w formie umozliwiajacej jego opublikowanie.
Dalsze informacje dotyczace Funduszu Stypendialnego Zwiazku Lekarzy Polskich w Chicago mozna uzyskac od Marka Gawrysza, MD, tel. +1-773-286-1717, faks +1-773-286-0440 lub Ewy Radwanskiej, MD, tel +1-312-829-1455, faks +1-312-829-7125.
Mamy nadzieje, ze wiedza nabyta w czasie stypendium bedzie pomocna i tym samym Zwiazek przyczyni sie do poprawy opieki medycznej w Polsce, a przy okazji nawiaza sie nowe przyjaznie. Glownym zrodlem finansowania kapital funduszu sa dotacje oraz dochod z corocznie organizowanego (juz od 48 lat) Balu Lekarzy, ktory w tym nadchodzacym karnawale odbedzie sie 21 lutego, w historycznej, pieknie odrestaurowanej sali balowej „Red Lacquer Room”, w usytuowanym w centrum Chicago hotelu Palmer House. Wszystkich serdecznie zapraszamy.
Marek Gawrysz, Chicago
Powrot do Spisu tresci
Zwiazki nalezace do Federacji wziely bardzo aktywny udzial w akcji pomocy ofiarom tegorocznej powodzi. Ponizej podajemy podsumowanie tej akcji wedlug informacji nadeslanych przez nasze zwiazki.
Association des Medecins d’Origine Polonaise de France. Ze zbiorek indywidualnych w wyniku apelu prasowego i kampanii listowej zebrano 34.450 frankow, ktore przekazano dla Fundacji dla Polski w Warszawie. Fundacja zebrala lacznie okolo 500.000 frankow od roznych ofiarodawcow i odbudowuje w okregach uprzednio zalanych szkoly, przedszkola i zlobki (zwlaszcza w malych miejscowosciach pozbawionych funduszy). AMOPF jest informowany bardzo szczegolowo przez Fundacje dla Polski co do zuzytkowania zebranych funduszy. Dar Naczelnej Izby Lekarskiej (francuskiej) w postaci 100.000 frankow przekazano w calosci Wroclawskiej Akademii Medycznej; rektor Akademii, prof. Czernik nadeslal bardzo serdeczny list z podziekowaniem. Z wlasnej kasy AMOPF-u przekazano 3.000 frankow na Fundusz Izb Lekarskich Pomocy Powodzianom, dla lekarzy ofiar powodzi. Otrzymano list z podziekowaniem i bardzo piekny album fotograficzny z tej strasznej katastrofy. Ponadto bielizne dla dzieci, leki, zywnosc dla niemowlat itd., zebrane dla ofiar powodzi, przekazano do Polski za posrednictwem bratniego stowarzyszenia „Loire-Vistule” z Orleanu, ktore dysponuje ciezarowkami i doswiadczeniem w tej dziedzinie (niektorzy z nich sa rowniez czlonkami AMOPF-u).
Association des Professionnels de Sante d’Origine Polonaise. W dniu 19 sierpnia przekazano z wlasnych funduszow Stowarzyszenia sume 10.000 FF na rzecz ofiar powodzi w Polsce za posrednictwem Fondation de France, ktora otworzyla specjalne konto na ten cel.
Polish American Health Association. W wyniku apelu ogloszonego przez Internet, wplynelo do PAHA $5,000.00 od ofiarodawcow z calego kraju, a nawet spoza Stanow Zjednoczonych. Suma ta na poczatku wrzesnia zostala w calosci przekazana na Fundusz Izb Lekarskich Pomocy Powodzianom, utworzony przy Naczelnej Radzie Lekarskiej z przeznaczeniem na pomoc dla lekarzy i ich rodzin oraz dla innych osob, ktore poniosly straty w czasie tegorocznej powodzi. Ponadto uzyskano od firmy Glaxo-Welcome Pharmaceuticals dar 10,000 porcji szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu watroby A i przekazano do Polski dla zuzytkowania w masowych szczepieniach ofiar powodzi na terenach zagrozonych epidemia.
Polnische Medizinische Gesellschaft in Deutschland. Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech zebralo lekow za 106 tysiecy marek oraz gotowka 20 000 DM. W zbiorce wyroznili sie szczegolnie dr Meinert i dr Bakowski. Kilka szczegolow: Grupa Gelsenkirchen (dr Bakowski) zorganizowala zgodnie z zalozeniem transport do ZOZ Rydultowy; dary zostaly osobiscie przekazane przez dr Marka Bakowskiego na rece wicedyrektora (950 kg darow rzeczowych plus lekarstwa za 4 500 DM oraz suma 2 000 DM osobiscie dla lekarza szczegolnie poszkodowanego w powodzi); transport kosztowal ze wszystkimi odpowiednimi poswiadczeniami, dezynfekcja i oplatami 2 500 DM. Nowy transport dla powodzian na sume 18 000 DM plus lekarstwa wartosci ok. 12 000 DM, zostanie przekazany w tygodniu 12-18 grudnia 1997. Rowniez z inicjatywy dr Bakowskiego w dniach 3-5 pazdziernika 1997 przekazano przy wspolpracy z Johaniter Unfallhilfe e.V. Stuttgart dary (lacznie 14 ton) dla zniszczonej wsi Kotowice pod Wroclawiem. Dr Marek Meinert z Bielefeldu wyslal w dniu 21 sierpnia 1997 leki wartosci 40 000 DM (dar firmy farmaceutycznej) do Izby Lekarskiej we Wroclawiu. Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech w swoim listopadowym komunikacie do czlonkow rozeslalo apel do czlonkow o dolozenie „cegielki” w budowaniu choinki dla dzieci powodzian w Polsce przy okazji spotkan oddzialow Towarzystwa, jakie jeszcze odbeda sie przed swietami (tylko na jednym zebraniu grupy Gelsenkirchen udalo sie zebrac ponad 1 800 DM).
Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie. W zwiazku z powodzia w Polsce, na Litwie organizowano szereg akcji pomocy powodzianom, z najwiekszych to akcja radia „Znad Wilii” i organizowana pomoc za posrednictwem Zwiazku Polakow na litwie. Ogolem zebrano okolo 150.000 USD. Polskie Stowarzyszenie Medyczne zebralo i przekazalo na konto 125467589 Vilniaus bankas ogolem 275 USD (z czego oddzial w Solecznikach 75 USD i Klub Lekarza 100 USD).
Polskie Towarzystwo Medyczne w Republice Czeskiej. Poszczegolni czlonkowie PTM w Republice Czeskiej udzielali indywidualnej pomocy ofiarom powodzi w formie odziezy, artykulow zywnosciowych i wody, jak rowniez bezinteresownej pomocy medycznej wszystkim, ktorzy jej potrzebowali. Ponadto PTM przekazalo kwote 1.000 K na konto pomocy poszkodowanym.
Polsk Medicinsk Forening i Sverige. Zwiazek nasz objal opieka kilka rodzin najbardziej dotknietych powodzia i zorganizowal dla nich pomoc w postaci przesylek przedmiotow codziennego uzytku, wyposazenia domowego, poscieli, czesciowo ubran itp. Czesc naszych czlonkow zobowiazala sie rowniez na regularne dofinansowywanie tych rodzin przez najblizszy rok, tak aby mogli oni rozpoczac nowe zycie. Poza tym rozpoczelismy akcje zbiorki pieniedzy tak od naszych czlonkow, jak i spoleczenstwa szwedzkiego na rzecz sluzby zdrowia w Polsce. W najblizszym czasie pojawia sie ogloszenia w najwiekszych czasopismach medycznych w Szwecji. Planujemy objac patronatem jeden ze szpitali na terenach najbardziej dotknietych powodzia i przeslac zebrane pieniadze ma cel odbudowy i wyposazenia tego szpitala.
Zwiazek Lekarzy Polskich w Chicago. Zwiazek Lekarzy Polskich w Chicago zakonczyl akcje zbierania pieniedzy dla ofiar powodzi, ktora nawiedzila Polske w lecie 1997 roku. Sukces przedsiewziecia przerosl nasze poczatkowe oczekiwania. Czlonkowie Zwiazku powszechnie zareagowali na ten apel. W sumie zebralismy na ten cel $13,144.00. Juz w lipcu przekazalismy powodzianom $10,000.00 poprzez Polski Czerwony Krzyz, a w sierpniu $500.00 przy okazji wystepow chicagowskiej Polonii artystycznej, w czasie koncertu „Pomocy Powodzianom”. Pozostala sume, tzn. $2,644.00, przekazujemy bezposrednio na potrzeby Akademii Medycznej we Wroclawiu. Nalezy podkreslic, ze wszystkie fundusze pochodzily bezposrednio, tylko i wylacznie, od czlonkow naszego Zwiazku i zostaly przekazane w formie gotowki.
Powrot do Spisu tresci
Najwiekszy w dziejach bal polskich lekarzy zagranica
Mialem przyjemnosc uczestniczyc w I-ym Europejskim Balu Lekarzy zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech w sobote 22-ego listopada 1997. Bal ten odbyl sie w ogromnych i eleganckich salach Motelu Van der Valk w Gladbeck.
Spodziewalem sie, znajac naszych kolegow z Niemiec, znakomitej organizacji i wesolej zabawy. Rzeczywistosc przekroczyla moje oczekiwania. W balu wzielo udzial ponad 1000 uczestnikow z udzialem wielu gosci z poza Niemiec (Anglia, Austria, Francja, Polska, Szwajcaria i z pewnoscia inne kraje). Bal zaszczycil swoja obecnoscia ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Niemczech.
Znakomita organizacja, serdeczne przyjecie przez gospodarzy, liczne rozrywki w trakcie balu i znakomita orkiestra stworzyly niezwykle sympatyczna atmosfere, gwarancje dobrej zabawy. Po wystepie baletu brazylijskiego na poczatku balu, ktory skutecznie „rozgrzal” nieco uroczysta atmosfere, wystapil zespol goralski z Zakopanego. Mlodzi gorale nie spodziewali sie z pewnoscia takiego sukcesu: uczestnicy spiewali i tanczyli razem z zespolem, nie chcieli ich wypuscic i na zakonczenie zgotowali im zasluzona owacje. Po takim przygotowaniu, kandydatow do tanca nie brakowalo i zabawa trwala az do rana. Telewizja Polska rowniez nie proznowala i nagrywala przez cala noc zarowno swietna zabawe jak tez wywiady z licznymi uczestnikami balu.
Wydaje mi sie, ze po tak udanym starcie, Europejski Bal Lekarzy stanie sie szybko tradycyjnym spotkaniem dla wszystkich kolegow rozsianych po swiecie.
Dziekujac za „cieple” przyjecie Zbyszkowi Kosteckiemu, Januszowi Pieczykolan, ich uroczym Malzonkom i kolegom ze stowarzyszenia w Niemczech, chcialem podkreslic doskonale wrazenie jakie wywarli na mnie czlonkowie Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech: ogromna ilosc mlodych inteligentnych kolezanek i kolegow, kulturalne zachowanie, grzecznosc, usmiech …….. chapeau (czyli brawo). Poza tym widzialem na wlasne oczy zjawisko nadprzyrodzone: Zbyszek Kostecki posiada zdolnosc znajdowania sie w tym samym momencie w roznych miejscach; widzialem go absolutnie wszedzie (pilem bardzo niewiele). Prawdopodobnie zatrudnil sobowtorow.
Piotr Konopka, Paryz
Powrot do Spisu tresci
Nowe polskie zwiazki medyczne w Federacji
Federacja jest otwarta dla wszystkich polskich zwiazkow medycznych zagranica. W tej chwili z pewnoscia reprezentujemy wiekszosc tych zwiazkow. Formalnie przyjetych organizacji jest obecnie jedenascie, jeden jest w trakcie przyjmowania, a dwa dalsze na etapie korespondencji o przyjecie. Chcielibysmy zachecic te kilka zwiazkow, ktore jeszcze nie naleza do Federacji (niektore z nich wyrazily juz chec, ale jeszcze nie nadeslaly formalnych zgloszen) – aby dolaczyly sie do nas dla stworzenia jednolitej reprezentacji wszystkich zorganizowanych polskich srodowisk medycznych zagranica. Zwiazek chcacy przystapic do Federacji powinien wyslac list proszacy o przyjecie i stwierdzajacy poparcie statutowych celow Federacji, na adres prezesa Federacji, dr Krzysztofa Murawskiego (6815 Rosewood Street, Annandale, VA 22003-1966, USA). Prosimy rowniez o zalaczenie statutu (jezeli zwiazek ma statut) oraz krotkiej informacji o dacie zalozenia, ilosci czlonkow i biezacej dzialalnosci zwiazku. Dodatkowych informacji udziela sekretarz Federacji, dr Janusz Kasina (tel. +46-08-761-8050, e-mail <j@kasina.pp.se>), od ktorego mozna rowniez uzyskac kopie statutu Federacji.
Powrot do Spisu tresci
W tej kolumnie bedziemy zamieszczac informacje o miedzynarodowej wakacyjnej wymianie mieszkan miedzy czlonkami organizacji zrzeszonych w Federacji. Prosimy o zglaszanie do redakcji Biuletynu checi wziecia udzialu w takiej wymianie wakacyjnej.
Powrot do Spisu tresci
11 grudnia 1997
Association des Medecins d’Origine Polonaise de France: Zwiedzanie i kolacja w Senacie, 15ter, rue Vaugirard, 75006 Paris.
11-13 grudnia 1997
Naczelna Rada Lekarska: IV Krajowy Zjazd Lekarzy, Warszawa.
12 grudnia 1997
Naczelna Rada Lekarska: Sympozjum „Organizacje medyczne w zmieniajacym sie swiecie”, Warszawa.
10 stycznia 1998
Association des Medecins d’Origine Polonaise de France: Zebranie sekcji francusko-polskiej Europejskiej Szkoly Psychoanalitykow, Autorzy polscy czytani przez psychoanalitykow: Wislawa Szymborska, Bruno Szulc, Roman Ingarden, Institut Polonais, 31, rue Jean Goujon, 75008 Paris.
24 stycznia 1998
Association des Medecins d’Origine Polonaise de France: Doroczny Bal AMOPF-u, Maison de la Mutualite, 24, rue Saint-Victor, 75005 Paris.
21 lutego 1998
Polski Zwiazek Lekarzy w Chicago: 48 Doroczny Bal Lekarzy, The Palmer House Hilton, Chicago. Planowany koszt $150.00 od osoby. Przewidywany udzial okolo 300 osob. Informacje: Magda Gawrysz, 5817 N. Kingsdale Ave., Chicago, IL 60646, tel. +1-773-545-6061, faks +1-773-545-6067, e-mail <drgawrysz@classic.msn.com>.
23 maja 1998
Wydzial Lekarski UW/AM w Warszawie, rocznik 1953: Zajazd starych dworkow przez starych doktorkow, spotkanie z okazji 50-lecia spotkania i poznania sie na Wydziale Lekarskim UW i 45-lecia ukonczenia studiow. Zgloszenia przed koncem grudnia na adres: Dr Irena Brydowska-Skorzewska, ul. Serocka 18 m. 4, 04-333 Warszawa, tel. 0-90-291-137 lub Dr Joanna Lypaczewska-Gajewska, ul. Brazylijska 6 m. 43, 03-946 Warszawa, tel. 617-36-55.
17-21 czerwca 1998
Polskie Towarzystwo Lekarskie na Grodzienszczyznie i Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie: Grodziensko-Wilenski Zjazd Lekarzy Polskich i Polonijnych, Grodno-Wilno. Informacje: Dr Kazimierz Jodkowski, Stroicielej 8-59, 230009 Grodno (Bialorus), telefon +375-152-44-14-52, faks +375-152-72-00-75.
20 czerwca 1998
Federacja Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie: Posiedzenie Rady Federacji, Wilno. Informacje: Dr Janusz Kasina, telefon +46-08-761-8050, e-mail <j@kasina.pp.se>.
1-2 pazdziernika 1998
Wydzial Lekarski UW/AM w Warszawie, rocznik 1953: Powtorzenie uroczystosci immatrykulacji na Uniwersytecie Warszawskim. Informacje: Dr Brydowska lub Dr Lypaczewska, adresy i telefony jak wyzej.
Powrot do Spisu tresci
Organizacje czlonkowskie Federacji
Association des Medecins d’Origine Polonaise de France (Paryz); Association des Professionnels de Sante d’Origine Polonaise (Lille); Polish American Health Association (Waszyngton); Polish Medical Association (Londyn); Polnische Medizinische Gesellschaft in Deutschland (Krefeld); Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie (Wilno); Polskie Towarzystwo Lekarskie na Grodzienszczyznie (Grodno); Polskie Towarzystwo Medyczne w Republice Czeskiej (Cesky Tesin); Polsk Medicinsk Forening i Sverige (Sztokholm); Stowarzyszenie Lekarzy Polskich we Lwowie (Lwow); Zwiazek Lekarzy Polskich w Chicago (Chicago)
Powrot do Spisu tresci
Prezes: Kris Murawski (USA)
Wiceprezes: Maria Michejda (USA)
Sekretarz: Janusz Kasina (Szwecja)
Skarbnik: Jozef Mazurek (USA)
Czlonkowie: Jakub Bodziony (Niemcy), Andrzej Burzynski (Francja), Bohuslav Chwajol (Czechy), Marek Gawrysz (USA), Danuta Gnatyk (Ukraina), Tadeusz Herman (Anglia), Maria Holownia (Bialorus), Ewelina Hrycaj-Malanicz (Ukraina), Kazimierz Jodkowski (Bialorus), Pierre Konopka (Francja), Anna Koralewska-Makar (Szwecja), Zbigniew Kostecki (Niemcy), Barbara Lisowska-Grospierre (Francja), Halina Mikszo (Litwa), Janusz Pieczykolan (Niemcy), Stefan Rakowicz (Anglia), Hanna Sannelli-Lapkiewicz (Francja), Bronislawa Siwicka (Litwa), Josef Slowik (Czechy)
Powrot do Spisu tresci
Kris Murawski, MD
6815 Rosewood Street
Annandale, Virginia 22003-1966
E-mail: K.Murawski@worldnet.att.net
Faks: +1-703-658-4549
Powrot do Spisu tresci