Uncategorized
Biuletyn7
16 stycznia, 2022
Biuletyn Federacji
Polskich Organizacji Medycznych
na Obczyznie
Nr 1/1998 (7) Luty 1998
(wydanie internetowe)
Do poprzedniego numeru Biuletynu
Nowe organizacje czlonkowskie Federacji
Do nowych Czytelnikow Biuletynu
Federacja zostaje czlonkiem CIOMS
Sympozjum „Organizacje lekarskie w zmieniajacym sie swiecie”
Spotkanie lekarzy polskich i polonijnych w Grodnie i Wilnie
Swiatowy Klub Polskich Ginekologow
Organizacje czlonkowskie Federacji
Nowe organizacje czlonkowskie Federacji
Federacja powiekszyla sie o dwie organizacje i liczy obecnie trzynastu czlonkow. Witamy w Federacji:
Polskie Towarzystwo Lekarskie w Baranowiczach, zrzeszajace 21 lekarzy (w tym 3 stomatologow) z Baranowicz na Bialorusi. Prezesem jest dr Maria Syczewska, lekarz chorob wewnetrznych. Towarzystwo istnieje od 1992 roku, poczatkowo jako Kolo Lekarzy Polskich przy Spolecznym Stowarzyszeniu „Klub Polski”. Towarzystwo posiada gabinet lekarski i nieduza apteke z darow przy „Klubie Polskim”, gdzie lekarze przyjmuja potrzebujacych na zasadzie pracy spolecznej. Jednym z celow Towarzystwa jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich czlonkow przez korzystanie ze stazy podyplomowych zagranica i udzial w miedzynarodowych kongresach i spotkaniach Polonii medycznej.
Kolo Lekarzy Polskich Zwiazku Polakow w St. Petersburgu liczy 32 czlonkow i jest kierowane przez prof. Ernesta Walkowicza, kierownika Katedry Histologii i Embriologii Akademii Pediatrycznej w St. Petersburgu. Istnieje od pazdziernika 1992 roku. Dzialalnosc stowarzyszenia jest skierowana na poprawe stanu zdrowia miejscowych Polakow przez udzielanie pomocy medycznej i konsultacji specjalistycznych oraz na kontakty zawodowe i naukowe z Polska. Kolo Lekarzy Polskich zamierza rozszerzyc swa dzialalnosc na caly obwod St. Petersburga, Murmanska, Pskowa i Nowogrodu.
Powrot do Spisu tresci
Do nowych Czytelnikow Biuletynu
Pierwszy numer Biuletynu Federacji wyszedl troche ponad rok temu – w styczniu 1997 roku. Przedstawilismy w nim wtedy krotko geneze Federacji, jej cele i biezaca dzialalnosc. Zasieg Biuletynu zwiekszyl sie jednak znacznie od czasu wydania pierwszego numeru. Sklad Federacji powiekszyl sie o polowe i Biuletyn dociera obecnie do znacznie wiekszej liczby czytelnikow. Wydaje sie wiec uzasadnione, aby – glownie na uzytek nowych czytelnikow – przypomniec czym jest Federacja, skad sie wziela i jakie stawia przed soba zadania.
Federacja powstala cztery lata temu – na wiosne 1994 roku – jako wyraz potrzeby porozumiewania sie, wymiany doswiadczen i podejmowania wspolnych akcji przez emigracyjne organizacje medyczne, dzialajace na terenie Europy Zachodniej. Organizacjami zalozycielskimi Federacji byly zwiazki polskich lekarzy w Anglii, Francji i Szwecji. Obecnie Federacja zrzesza wiekszosc polskich zwiazkow lekarskich na emigracji i obejmuje swoim zasiegiem Europe Zachodnia, Srodkowa i Wschodnia oraz Ameryke Polnocna.
W tej chwili do Federacji nalezy trzynascie polskich zwiazkow medycznych, ktore sa wymienione na ostatniej stronie tego Biuletynu. Mamy ponadto formalne zgloszenia przystapienia do Federacji od dwoch dodatkowych zwiazkow i jestesmy przekonani, ze w najblizszej przyszlosci do Federacji przylaczy sie kilka pozostalych polskich zwiazkow lekarskich na emigracji, ktore dzis jeszcze do Federacji nie naleza. Ogolna liczba polskich zwiazkow lekarskich na emigracji wynosi okolo dwudziestu.
Cele dzialania Federacji okreslone sa w jej statucie w sposob nastepujacy:
- wymiana doswiadczen, wspolpraca zawodowa i kontakty towarzyskie pomiedzy poszczegolnymi organizacjami, zrzeszonymi w Federacji;
- reprezentowanie polskiej emigracji medycznej na swiecie i w Polsce;
- wspolpraca zawodowa, naukowa, kulturalna i kolezenska ze srodowiskami medycznymi i naukowymi w Polsce.
Nasze obecne priorytety dzialania mozna scharakteryzowac w nastepujacy sposob:
- kontakty, koordynacja, wymiana doswiadczen i ulatwienie wspolpracy pomiedzy organizacjami nalezacymi do Federacji;
- szerokie kontakty miedzynarodowe, w tym ze Swiatowa Organizacja Zdrowia i z wladzami polskimi;
- pomoc i wspolpraca z Polska na zasadzie obustronnosci i wzajemnosci;
- uzyskanie niezaleznosci finansowej;
- centralizacja informacji dotyczacych potrzeb organizacji czlonkowskich i organizacja wzajemnej pomocy;
- kontakty towarzyskie, odnajdywanie starych przyjaciol i poznawanie nowych.
Wymiana doswiadczen miedzy organizacjami zrzeszonymi w Federacji jest glowna domena naszej dzialalnosci. Jeszcze nie tak dawno nie wiedzielismy nawet wzajemnie o swoim istnieniu. W tej chwili konferencje organizowane przez polskie zwiazki na emigracji sa uczeszczane przez kolegow z innych krajow i urosly do rangi miedzynarodowych zjazdow. Wystarczy wymienic zjazdy jubileuszowe zwiazkow londynskiego i chicagowskiego w roku 1994 i 1995, zjazd AMOPF-u w Paryzu w roku 1996, zjazd lekarzy polskich i polonijnych w Ostrawie w roku 1997. W kazdym z tych zjazdow bralo udzial po kilkuset polskich lekarzy z calego swiata. Na rok 1998 planowane jest podobne spotkanie w Grodnie i Wilnie.
W celu biezacego informowania wszystkich czlonkow o dzialalnosci zwiazkow, Federacja wydaje co dwa miesiace swoj biuletyn informacyjny, rozprowadzany wsrod czlonkow organizacji wchodzacych w sklad Federacji oraz dostepny w wersji elektronicznej przez internet. Internet jest ponadto wykorzystywany do zamieszczania informacji o dzialalnosci poszczegolnych zwiazkow i dzialalnosci federacyjnej. Rada Federacji, skladajaca sie z reprezentantow wszystkich zwiazkow czlonkowskich, komunikuje sie regularnie przez wewnetrzny komunikat rozsylany co dwa miesiace i sluzacy informacji, dyskusji i wspolnemu podejmowaniu decyzji.
Federacja nawiazala i utrzymuje kontakty ze Swiatowa Organizacja Zdrowia. Konkretny projekt, od ktorego zaczynamy wspolprace ze Swiatowa Organizacja Zdrowia, to Institutional Matrix for International Collaboration on Medical Education and Practice. Celem tego projektu jest zainicjowanie wspolpracy miedzynarodowej w dziedzinie szkolenia i praktyki medycznej. Matrix jest swojego rodzaju katalogiem, majacym ulatwic wspolprace miedzynarodowa miedzy zainteresowanymi organizacjami i uczelniami. W chwili obecnej katalog zawiera informacje o 73 instytucjach i organizacjach w zasiegu swiatowym. Z polskich instytucji i organizacji do tego projektu nalezy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellonskiego oraz Federacja Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie.
Federacja zglosila swoj akces i ubiega sie o czlonkostwo w innej miedzynarodowej organizacji dzialajacej pod auspicjami Swiatowej Organizacji Zdrowia – Council for International Organizations of Medical Sciences, w skrocie CIOMS. Z Polski do CIOMS naleza Polska Akademia Nauk i Zrzeszenie Polskich Towarzystw Medycznych z siedziba w Warszawie.
W Polsce naszym naturalnym i pryncypialnym partnerem do wspolpracy sa izby lekarskie, bedace powszechna organizacja, laczaca wszystkich lekarzy w Polsce. My ze swojej strony jestesmy jedyna organizacja, laczaca zorganizowane grupy polskich lekarzy zagranica. Rozwiniecie wspolpracy miedzy Federacja a izbami bylo omawiane na spotkaniu prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej z prezesem Federacji w dniu 30 czerwca 1997 r. w Warszawie i potwierdzone w pozniejszej korespondencji. Pod koniec ubieglego roku rozpisalismy ankiete wsrod czlonkow Rady Federacji na temat wspolpracy z izbami lekarskimi. Ankieta ta sugeruje, ze udzial izb lekarskich we wspolpracy z nami moglby polegac na udzielaniu nam regularnie miejsca na lamach „Gazety Lekarskiej”, na informowaniu nas o interesujacych nas wydarzeniach w polskiej medycynie, na pomocy w organizacji kongresow, akcjach szkoleniowych i stypendialnych. Nasz udzial we wspolpracy z izbami moglby byc wspolpraca z „Gazeta Lekarska”, zwlaszcza w zakresie informowania o dzialalnosci organizacji nalezacych do Federacji i wspolpraca przy organizowaniu kongresow. Te, narazie luzno wysuniete sugestie, wymagaja dalszej dyskusji wewnatrz Rady Federacji i dyskusji z naszymi partnerami w Naczelnej Izbie Lekarskiej.
Bez przesady mozna stwierdzic, ze Federacja jest najintensywniej rozwijajaca sie miedzynarodowa organizacja Polakow na emigracji. Wynika to z istniejacego zapotrzebowania na zjednoczenie polskich zwiazkow lekarskich na emigracji, z preznosci i aktywnosci tych zwiazkow i z zaangazowania osobistego wielu kolegow, bedacych delegatami do Rady Federacji. Jestesmy przekonani, ze ambitne poczatki Federacji sa zapowiedzia dalszego jej dynamicznego rozwoju i przyszlych osiagniec.
Krzysztof Murawski, Waszyngton
Powrot do Spisu tresci
Federacja zostaje czlonkiem CIOMS
W wyniku wymiany korespondencji z CIOMS, Federacja Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie przystepuje do Council for International Organizations of Medical Sciences. CIOMS jest miedzynarodowa organizacja, zalozona w roku 1949 pod auspicjami WHO i UNESCO. Celem CIOMS jest ulatwienie wymiany pogladow i informacji naukowej miedzy miedzynarodowymi organizacjami medycznymi, wspolpraca z WHO i UNESCO oraz popieranie wspolpracy miedzynarodowej w dziedzinie nauk medycznych. Do CIOMS nalezy ponad 100 organizacji z calego swiata. Z Polski do CIOMS naleza Polska Akademia Nauk i Zrzeszenie Polskich Towarzystw Medycznych.
Powrot do Spisu tresci
Sympozjum „Organizacje lekarskie w zmieniajacym sie swiecie”
W drugim dniu IV Krajowego Zjazdu Lekarzy w Warszawie (12 grudnia 1997 r.), rownolegle do obrad i wyborow przedstawicieli do Naczelnej Izby Lekarskiej w Teatrze Polskim, w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego, w tak zwanym Palacu Kazimierzowskim, odbylo sie sympozjum miedzynarodowe na temat „Organizacje lekarskie w zmieniajacym sie swiecie”.
Sympozjum odbylo sie w godzinach od 9-ej do 12:15 z udzialem prelegentow z roznych krajow europejskich, ktorzy w sposob bardzo informujacy przedstawili system lecznictwa i organizacje sluzby zdrowia w swoich krajach. Wyklady odbyly sie w jezyku angielskim. Pierwszy prelegent, prof. Wiktor-Jedrzejczak, przedstawil strukture i zadania izb lekarskich, ilustrowane duza iloscia przezroczy. Na szczegolna uwage zasluguja: wyklad dr A. J. Rowe na temat struktury WHO i wspolpracy z europejskimi organizacjami medycznymi oraz dr Len Harvey na temat ksztalcenia podyplomowego i prawodawstwa specjalistycznego. Wyklad ten byl poparty przykladem dzialalnosci British Medical Association, ktora ma zasadniczy wplyw na system sluzby zdrowia w Anglii. Wedlug prelegenta, angielski system powszechnej opieki zdrowotnej bardzo dobrze funkcjonuje, mimo krytycyzmu zzewnatrz. System niemiecki i austriacki wydaja sie byc zblizone i bez wiekszych problemow finansowych. Natomiast system francuski okazal sie za drogi i wymaga pewnych modyfikacji.
Oprocz prelegentow w sympozjum uczestniczyli czlonkowie z roznych krajow, przedstawiciele organizacji medycznych na obczyznie (Francja, Niemcy, Szwajcaria, Slowacja, Moldawia, Belgia, Wlochy, USA, Litwa i Holandia). Roznorodnosc przedstawionych systemow sluzby zdrowia, ich sukcesy i problemy wymagaly dyskusji, na ktora zabraklo czasu. Sympozjum tematycznie bylo bardzo na czasie i na wysokim poziomie. Niestety, brak czasu (niektorzy prelegenci przedluzyli swoje wyklady) uniemozliwil dyskusje, podsumowanie i wyciagniecie wnioskow, ktore moglyby byc bardzo istotne dla formujacego sie nowego systemu kas chorych w Polsce.
Maria Michejda, Waszyngton
Powrot do Spisu tresci
Od poltora roku nasza Federacja ma ustalona i wyrobiona obecnosc w Internecie. Zawdzieczamy to glownie dr Markowi Stankiewiczowi, owczesnemu rzecznikowi prasowemu i sekretarzowi Okregowej Izby Lekarskiej w Lublinie, obecnie redaktorowi naczelnemu ogolnopolskiej Gazety Lekarskiej, entuzjascie i promotorowi idei telemedycyny. Za posrednictwem dr Stankiewicza uzyskalismy dostep poczatkowo do serwera Uniwersytetu Marii Curie Sklodowskiej w Lublinie, a nastepnie do serwera University Health Care, rowniez w Lublinie. Dr Stankiewicz byl inspiratorem naszego wejscia do Internetu, niezawodnym doradca i konsultantem. W rezultacie Federacja ma swoja „witryne” (strone WWW) w wersji polskiej, angielskiej i francuskiej, lacznie ze statutem Federacji w tych samych trzech jezykach. W Internecie umieszczone sa biezacy i archiwalne numery Biuletynu Federacji. Wszystkie zwiazki nalezace do Federacji moga dodawac swoje wlasne strony z informacjami o swojej dzialalnosci.
W ostatnim czasie pojawilo sie na rynku internetowym szereg ofert bezplatnej przestrzeni dla zamieszczania prywatnych stron WWW. Wyprobowalismy kilka z nich i ze wzgledu na wygode postanowilismy przeniesc nasze materialy z Lublina na przestrzen oferowana przez firme kalifornijska XOOM, gdzie mamy do nieograniczonej dyspozycji 5MB przestrzeni. Mamy wlasny dostep (wlasne haslo) i nie podlegamy zadnej kontroli. Zobowiazujemy sie jedynie umieszczac dyskretna reklame firmy XOOM na naszych stronach, nie oglaszac reklam innych firm za ktore otrzymywalibysmy zaplate oraz stosowac sie do ogolnych zasad „netykiety”, ktore nie pozwalaja na umieszczanie w internecie materialow obrazajacych moralnosc, propagujacych nietolerancje rasowa lub religijna i innych materialow bedacych w konflikcie z prawem. XOOM istnieje od 1996 roku i specjalizuje sie w sprzedazy graficznego oprogramowania komputerowego („graphics and art software”). W polowie biezacego roku XOOM spodziewa sie goscic na swojej bezplatnie oferowanej przestrzeni ponad milion stron WWW takich jak nasza. Dla osob zainteresowanych naszym nowym „gospodarzem” w cyberprzestrzeni, informacja o firmie XOOM znajduje sie w internecie pod adresem <http://xoom.com/xoom/inside_xoom>. Jezeli z jakichkolwiek przyczyn korzystanie z gosciny XOOM-u przestanie nam odpowiadac, wowczas znajdziemy innego gospodarza publikujacego materialy w Internecie, bezplatnie lub w razie koniecznosci – za oplata. Przeniesienie materialow na inny serwer jest technicznie bardzo proste i moze byc dokonane w przeciagu bardzo krotkiego czasu.
Nasz nowy adres w Internecie jest <http://members.xoom.com/Federation>. Stamtad odsylacze („links”) kieruja zainteresowanych do bardziej szczegolowej informacji o Federacji i nalezacych do niej zwiazkach. Pod starym adresem lubelskim zostaje umieszczona odpowiednia informacja, kierujaca pod nasz nowy adres.
Powrot do Spisu tresci
Spotkanie lekarzy polskich i polonijnych w Grodnie i Wilnie
Grodno. W dniach 18 i 19 czerwca Polskie Towarzystwo Lekarskie na Grodzienszczyznie organizuje program towarzyski i turystyczny dla lekarzy polskich i polonijnych. Program obejmuje zwiedzanie Grodna i wycieczke do Nowogrodka, rodzinnego miasta Adama Mickiewicza. (W roku 1998 przypada 200 rocznica urodzin Mickiewicza.) Informacje: dr Kazimierz Jodkowski, Stroicielej 8-59, 230009 Grodno, Bialorus, telefon +375-152-33-48-04, faks +375-152-72-00-75.
Wilno. W dniach 17-21 czerwca odbedzie sie w Wilnie V Miedzynarodowa Konferencja Stowarzyszenia Naukowcow Polakow Litwy „Nauka a jakosc zycia” z sekcja medyczna na temat „Ochrona zdrowia i srodowiska”. Program przewiduje rejestracje 17 czerwca, obrady 18-20 czerwca i wycieczki turystyczne (zwiedzanie Wilna, wycieczka do Trok) 21 czerwca. Informacje: dr Bronislawa Siwicka, Laisves pr. 89-19, 2022 Vilnius, Litwa, telefon/faks +370-2-47-00-26 oraz prof. dr hab. Romuald Brazis, P.O. Box 823, 2055 Vilnius, Litwa, telefon +370-2-61-15-16, fax +370-2-22-42-46, e-mail <brazis@uj.pfi.lt>.
Koledzy zainteresowani udzialem w tych imprezach proszeni sa o wypelnienie i odeslanie, w terminie do 1 marca, formularza zgloszeniowego na ostatniej stronie Biuletynu. Osoby, ktore wysla formularz zgloszeniowy, otrzymaja od organizatorow tych spotkan szczegolowe informacje dotyczace hoteli, programu naukowego i towarzyskiego. Dodatkowe zyczenia i uwagi nalezy zglaszc na formularzu zgloszeniowym. Organizatorzy przewiduja mozliwosc dodatkowych wycieczek dla osob pragnacych przyjechac wczesniej lub zostac dluzej.
Powrot do Spisu tresci
Swiatowy Klub Polskich Ginekologow
Swiatowy Klub Polskich Ginekologow (Polish Gynecologists World Club) zostal zalozony 27 pazdziernika 1988 roku w Rio de Janeiro w trakcie trwania XII Swiatowego Kongresu Ginekologow i Poloznikow z inicjatywy prof. dr hab. Rudolfa Klimka, dyrektora Zespolu Katedr Ginekologii i Poloznictwa Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellonskiego w Krakowie, czlonka zarzadow wielu swiatowych federacji ginekologow i poloznikow, honorowego czlonka wielu towarzystw miedzynarodowych, autora ponad 400 publikacji i 37 ksiazek, nie tylko w dziedzinie ginekologii i poloznictwa. Prof. Klimek jest prezesem Klubu od chwili jego zalozenia do dnia dzisiejszego. W 1992 roku Klub uzyskal status prawny.
Celem Klubu jest promocja dzialalnosci zawodowej, naukowej i innej w kraju zamieszkania kazdego z czlonkow Klubu, wzajemna wymiana doswiadczen i opinii, biezaca informacja o dzialalnosci ginekologow w Polsce, organizacja spotkan przy okazji swiatowych i miedzynarodowych zjazdow zwiazanych z ginekologia i poloznictwem, organizacja wlasnych zjazdow w krajach zamieszkania czlonkow Klubu, publikacja prac naukowych czlonkow Klubu, wspolpraca z organizacjami o podobnym profilu na calym swiecie.
Czlonkiem Klubu moze byc kazdy ginekolog-poloznik, niezaleznie od kraju, w ktorym uzyskal specjalizacje, bez wzgledu na przekonania polityczne, religijne, rasowe itp. Stala siedziba Klubu jest Krakow, jako miejsce najstarszej polskiej uniwersyteckiej katedry ginekologii i poloznictwa. Klub jest organizacja niedochodowa, nie-polityczna i organizacyjnie niezalezna. Oficjalnym jezykiem Klubu jest polski i angielski.
Aktualnie Klub zrzesza 69 czlonkow, w tym 37 czlonkow zamieszkuje na stale zagranica. Czlonkami honorowymi Klubu sa: Prof.Robert Harrison, Prof. James Kitchin, Mrs. Elzbieta Penderecka, Prof. Shoichi Sakamoto, Prof. John Sciarra, Prof. Stanislaw Waltos.
Sekretarzem Klubu jest dr med. Elzbieta Walas-Skolicka. Adres Sekretariatu: Katedry Ginekologii i Poloznictwa Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellonskiego, Kopernika 23, 31-501 Krakow. Tel/fax +48-12 421-36-66.
Elzbieta Walas-Skolicka, Krakow
Powrot do Spisu tresci
Poczawszy od roku 1997, mozna sie ubiegac o 6-12 miesieczne stypendium International Fellowship in Medical Education, ktorego celem jest zdobycie doswiadczenia w Stanach Zjednoczonych i miedzynarodowa wymiana informacji w zakresie ksztalcenia kadr medycznych, a szczegolnie w dziedzinie metodologii nauczania, planowania programu studiow, oceny skutecznosci nauczania, zarzadzania oraz koordynacji szkolenia lekarzy z potrzebami systemu ochrony zdrowia w kraju zamieszkania kandydata. Kandydat musi przedstawic poparcie swojej szkoly medycznej lub innej odpowiedniej instytucji, miec conajmniej trzyletnie doswiadczenie i zdany egzamin z angielskiego (TOEFL) z wynikiem conajmniej 550. Stypendium wynosi $2,200 miesiecznie, obejmuje ubezpieczenie zdrowotne, bilet lotniczy w obie strony i pokrycie kosztow uczestnictwa w jednej konferencji naukowej na terenie Stanow Zjednoczonych. Termin nadsylania zgloszen uplywa w polowie sierpnia. Ogolem przyznane bedzie ok. 20 stypendiow, z tym ze z jednego kraju nie moze dostac stypendium wiecej jak jeden kandydat. Kwestionariusz zgloszenia mozna otrzymac z Educational Commission for Foreign Medical Graduates, 2401 Pennsylvania Avenue, NW, Suite 475, Washington, DC 20037, Phone +1-202-293-9320, Fax +1-202-457-0751.
Powrot do Spisu tresci
W tej kolumnie bedziemy zamieszczac informacje o miedzynarodowej wakacyjnej wymianie mieszkan miedzy czlonkami organizacji zrzeszonych w Federacji. Prosimy o zglaszanie do redakcji Biuletynu checi wziecia udzialu w takiej wymianie wakacyjnej.
Powrot do Spisu tresci
14 lutego 1998
Polsk Medicinsk Forening i Sverige: Bal Lekarza w Sztokholmie, Stallmstargrdens Wrdshus, bilety 350 SEK u dr Wandy Flur, tel. +46-8-109-504.
21 lutego 1998
Polski Zwizek Lekarzy w Chicago: 48 Doroczny Bal Lekarzy, The Palmer House Hilton, Chicago. Planowany koszt $150.00 od osoby. Przewidywany udzial okolo 300 osob. Informacje: Magda Gawrysz, 5817 N. Kingsdale Ave., Chicago, IL 60646, tel. +1-773-545-6061, faks +1-773-545-6067, e-mail <drgawrysz@msn.com>.
21-28 lutego oraz 7-14 marca i 14-21 marca 1998
Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech: Na narty w Alpy Austriackie. Na kazdy z tych turnusow jada duze grupy polskich lekarzy z Niemiec i zapraszaja do dolaczenia sie kolegow z innych krajow. Informacja: tel. +49-02150-911610, e-mail <info@ptm-d.com>, internet <http://www.ptm-d.com/narty.htm>.
24 lutego 1998
Association des Medecins d’Origine Polonais de France: Zakonczenie karnawalu. Soiree w restauracji Maestro, 118 Bld de Clichy, 75018 Paris, godz. 2030. Informacja: dr Eliza Lipinska, tel. +33-142-62-40-85, e-mail <elipinsk@worldnet.fr>.
4 marca 1998
Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech, Oddzial Dusseldorf: Spotkanie lekarzy polskich i niemieckich, referaty: „Anwendung der modernen Lasertechnologie im chirurgischen Alltag” (J. Pieczykolan); „Bioethikkonwention im Lichte zeitgenossischer Gegenwart” (J. Grabski). Instytut Polski, Dsseldorf, Cytadell Str. 7. Informacja: dr Jozef Grabski, tel. +49-02173-76908 lub +49-02174-8601; faks +49-02173-70392.
22-24 maja 1998
Sympozjum z okazji stulecia towarzystw lekarskich na Podbeskidziu. Demonstracja firm famaceutycznych oraz wystawa ksiazek i karykatur; czesc historyczna („Lekarz na przelomie tysiacleci”, „O historii rozwoju sluzby zdrowia w Bielsku, 1898-1939”; przyczynki historyczne z poszczegolnych regionow); bankiet; wycieczka autokarowa na Salmopol z kolacja. Informacje: dr med. Olgierd Andrzej Kossowski, Szpital nr IV, ul. Emilii Plater 17, 43-300 Bielsko Biala, tel. +48-33-157011.
23 maja 1998
Wydzial Lekarski UW/AM w Warszawie, rocznik 1953: Zajazd starych dworkow przez starych doktorkow, spotkanie z okazji 50-lecia spotkania i poznania sie na Wydziale Lekarskim UW i 45-lecia ukonczenia studiow. Informacja: dr Irena Brydowska-Skorzewska, ul. Serocka 18 m. 4, 04-333 Warszawa, tel. 0-90-291-137 lub dr Joanna Lypaczewska-Gajewska, ul. Brazylijska 6 m. 43, 03-946 Warszawa, tel. 617-36-55.
30 maja-10 czerwca 1998
Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech: Urlop na Corfu. Na wspolny urlop wybiera sie grupa polskich lekarzy z Niemiec. Informacja: tel. +49-02150-911610, e-mail <info@ptm-d.com>, internet <http://www.ptm-d.com/corfu.htm>.
17-21 czerwca 1998
Polskie Towarzystwo Lekarskie na Grodzienszczyznie i Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie: Spotkanie Lekarzy Polskich i Polonijnych, Grodno-Wilno. Informacje: dr Kazimierz Jodkowski, Stroicielej 8-59, 230009 Grodno (Bialorus), telefon +375-152-44-14-52, faks +375-152-72-00-75; dr Bronislawa Siwicka, Laisves pr. 89-19, 2022 Vilnius (Litwa), telefon/faks +370-2-47-00-26.
17-21 czerwca 1998
Stowarzyszenie Naukowcow Polakow Litwy: V Miedzynarodowa Konferencja „Nauka a jakosc zycia”. Informacje: prof. dr hab. Romuald Brazis, P.O. Box 823, 2055 Vilnius (Litwa), telefon +370-2-61-15-16, faks +370-2-22-42-46, e-mail <brazis@uj.pfi.lt>.
20 czerwca 1998
Federacja Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie: Posiedzenie Rady Federacji, Wilno. Informacje: dr Janusz Kasina, telefon +46-08-761-8050, e-mail <j@kasina.pp.se>.
1-2 pazdziernika 1998
Wydzial Lekarski UW/AM w Warszawie, rocznik 1953: Powtorzenie uroczystosci immatrykulacji na Uniwersytecie Warszawskim. Informacje: dr Brydowska lub dr Lypaczewska, adresy i telefony jak wyzej.
Powrot do Spisu tresci
Organizacje czlonkowskie Federacji
Powrot do Spisu tresci
Prezes: Kris Murawski (USA)
Wiceprezes: Maria Michejda (USA)
Sekretarz: Janusz Kasina (Szwecja)
Skarbnik: Jozef Mazurek (USA)
Czlonkowie: Ludmila Adamowicz (Bialorus), Jakub Bodziony (Niemcy), Andrzej Burzynski (Francja), Bohuslav Chwajol (Czechy), Marek Gawrysz (USA), Danuta Gnatyk (Ukraina), Tadeusz Herman (Anglia), Maria Holownia (Bialorus), Ewelina Hrycaj-Malanicz (Ukraina), Kazimierz Jodkowski (Bialorus), Pierre Konopka (Francja), Anna Koralewska-Makr (Szwecja), Zbigniew Kostecki (Niemcy), Barbara Lisowska-Grospierre (Francja), Halina Mikszo (Litwa), Janusz Pieczykolan (Niemcy), Stefan Rakowicz (Anglia), Hanna Sannelli-Lapkiewicz (Francja), Bronislawa Siwicka (Litwa), Josef Slowik (Czechy), Maria Syczewska (Bialorus), Ernest Walkowicz (Rosja), Anna Wedernikowa (Rosja)
Powrot do Spisu tresci
Manufacturers Bank, Chicago, Illinois (USA)
Nr konta 269-401
Kris Murawski, MD
6815 Rosewood Street
Annandale, Virginia 22003-1966
E-mail: K.Murawski@worldnet.att.net
Faks: +1-703-658-4549
Powrot do Spisu tresci
Spotkanie Lekarzy Polskich i Polonijnych w Grodnie i Wilnie
17-21 czerwca 1998 r.
FORMULARZ ZGLOSZENIOWY
Prosimy odeslac w terminie do 1 marca 1998 r. na adres:
Dr Bronislawa Siwicka, Laisves pr. 89-19, 2022 Vilnius, Litwa
lub faksem: +370-2-47-00-26
Osoby, ktore nadesla formularz zgloszeniowy, otrzymaja szczegolowe informacje dotyczace hoteli, programu naukowego i turystycznego
Tytul naukowy, imie, nazwisko:__________________________________________________________________________
Specjalnosc:________________________________________________________________________
Instytucja:_________________________________________________________________________
Adres pocztowy:________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
Telefon:______________________ faks:______________________ e-mail:_____________________
Osoba towarzyszaca:_______________________________________________________________________
Planuje udzial (prosze podkreslic): ****w Grodnie i Wilnie **** tylko w Grodnie **** tylko w Wilnie
Grodno – przewidywana data przyjazdu:_____________________ wyjazdu:______________________
Wilno – przewidywana data przyjazdu:______________________ wyjazdu:______________________
Prosze o rezerwacje pokoju hotelowego
w Grodnie – (podkreslic wlasciwe): *****10-30 USD za dobe ***** 30-60 USD za dobe
pokoj jednoosobowy ***** pokoj dwuosobowy
w Wilnie – (podkreslic wlasciwe): ****15-65 USD **** 50-60 USD **** 70-90 USD (jednososobowy)
30-80 USD **** 55-120 USD *** *80-100 USD (dwuosobowy)
90-100 USD **** 140-150 USD **** 120-150 USD (Lux)
zakwaterowanie u osob prywatnych (mozliwosci sa ograniczone)
Zamierzam wziac udzial w V Miedzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Naukowcow Polakow Litwy „Nauka a jakosc zycia” w Wilnie w dniach 17-20 czerwca 1998 r. i prosze o przyslanie zaproszenia i programu:
tak
nie
Inne zyczenia i uwagi:
Powrot do Spisu tresci