Uncategorized
Biuletyn9
16 stycznia, 2022
Biuletyn Federacji
Polskich Organizacji Medycznych
na Obczyznie
Nr 3/1998 (9) Wrzesien 1998
(Wydanie internetowe)
Do poprzedniego numeru Biuletynu
OD REDAKCJI
Po wyborach w Zarzadzie Rady Federacji, redakcja Biuletynu zostala takze zmieniona. Trudno bedzie w przyszlosci dorownac jakosci poprzednich Biuletynow.
Nowa redakcja chcialaby podziekowac Krzysztofowi Murawskiemu za jego wyjatkowo owocna kadencje na stanowisku Prezesa Federacji jak tez redaktora pierwszych osmiu numerow Biuletynu Federacji.
Korzystajac z tego wstepu chcielibysmy ponownie przypomniec, ze ten Biuletyn jest stalym lacznikiem miedzy naszymi czternastoma stowarzyszeniami. Oczekujemy z niecierpliwoscia na Wasze listy i publikacje.
Informacje o dzialalnosci i projektach poszczegolnych stowarzyszen sa niezwykle istotne dla normalnego funkcjonowania Federacji. Stanowia one rowniez dokument historyczny swiadczacy o naszym istnieniu i naszej dzialanosci. W Bibliotece Polskiej w Paryzu sa zdeponowane 3 grube tomy rekopisow dotyczacych dzialalnosci Stowarzyszenia Lekarzy Polskich w Paryzu, dzialajacego w XIX-ym wieku. Sa to dokumenty wzruszajace ale posiadajace rowniez ogromna wartosc historyczna i naukowa.
Biuletyn w nowej wersji bedzie redagowany i rozsylany co 3 miesiace: marzec-czerwiec-wrzesien-grudzien.
Prosimy o regularne przysylki tekstow, danych o waznych wydarzeniach w Waszych stowarzyszeniach jak tez uwag dotyczacych naszego Biuletynu.
A – Podziekowanie dla Krzysztofa Murawskiego
B – WSTEP nowego Prezesa, Janusza Kasiny
1 – Spotkanie lekarzy polskich i polonijnych w Wilnie z okazji 200-lecia
urodzin Adama Mickiewicza 17-21 czerwiec 1998.
2 – Spotkanie Rady Federacji z Prezesem NIL-u 19 czerwca 1998
3 – Zebranie Rady Federacji 20 czerwca 1998
1 – Imprezy sportowe
2 – Bale
3 – Inne nowiny
F – Organizacje czlonkowskie Federacji
A – PODZIEKOWANIE dla Krzysztofa Murawskiego
Spotkanie Rady Federacji w Wilnie wnioslo do naszej organizacji wiele nowego, podjelismy szereg istotnych dla przyszlosci Federacji decyzji, wprowadzilismy zmiany w statucie, rozwazalismy rozne aspekty naszej przyszlej dzialalnosci. Slowem wydarzylo sie wiele waznego i pozytecznego dla zycia Polonii Medycznej.
Jedynym cieniem naszego spotkania byla decyzja bylego prezesa Federacji dr Krzysztofa Murawskiego o niekandydowaniu na to stanowisko w nastepnej kadencji. Przyjelismy to z nieukrywanym zalem, jako, ze wklad pracy Krzysztofa jest przez nas wszystkich bardzo doceniany, a jego rozwazony, zorganizowany i skuteczny styl dzialania byl dla nas wszystkich podpora, punktem odniesienia i niewatpliwie stymulujacy w naszej pracy.
Serdecznie dziekujemy Ci Krzysztof za to, ze poprowadziles nas przez dwa ostatnie lata burzliwego rozwoju Federacji, za to ze nauczyles nas jak mamy dzialac, w sposob skuteczny, dyskutowac, podejmowac decyzje, podczas kiedy mieszkamy oddaleni od siebie o wiele tysiecy kilometrow.
Znajac Twoje zaangazowanie w sprawy Federacji wyrazamy nadzieje ze nadal bedziemy mogli korzystac z Twojej rady i pomocy, ktora zawsze bardzo wysoko cenilismy.
Cala Rada Federacji oraz czlonkowie zrzeszonych w Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych jeszcze raz serdecznie Ci dziekuja.
Janusz Kasina
Prezes Rady Federacji
Powrot do Spisu tresci
B – WSTEP nowego Prezesa Rady Federacji
Miniona kadencja pracy Rady Federacji, pod przewodnictwem dr Krzysztofa Murawskiego z Waszyngtonu byla wypelniona wytezona praca. Federacja zwiekszyla swoja liczebnosc od 6-u do 14-u zrzeszonych organizacji, usystematyzowano sposob porozumiewania sie, podejmowania decyzji, zakreslono wyraznie cele naszej organizacji.
Przewodniczac pracom naszej Rady w kolejnej kadencji, zdaje sobie sprawe, ze utrzymanie pracy Rady na rownie podobnym poziomie nie bedzie zadaniem latwym. Obok dawnych zadan i celow rysuja sie rowniez nowe o ktorych dyskutowalismy na naszym spotkaniu w Wilnie. Nieustajaca intencja nowego zarzadu bedzie przede wszystkim wypelnianie zadan statutowych Federacji, tzn. wymiana doswiadczen, wzajemna pomoc, wspolpraca zawodowa i podtrzymywanie wiezi towarzyskich miedzy czlonkami zrzeszonych organizacji, reprezentowanie wspolnych interesow organizacji czlonkowskich oraz wspolpraca zawodowa, naukowa, kulturalna i kolezenska ze srodowiskami medycznymi i naukowymi w Polsce. W poprzedniej kadencji przeprowadzilismy wnikliwa analize opinii zrzeszonych w Federacji organizacji. Wynikiem bylo stwierdzenie, ze naszymi priorytetami bedzie, obok celow statutowych, zwiekszanie znaczenia i wplywu Federacji poprzez powiekszanie liczby sfederowanych stowarzyszen, szerokie kontakty miedzynarodowe oraz ciagle rozwijanie kontaktow, koordynacja, wymiana doswiadczen i ulatwianie wspolpracy miedzy organizacjami nalezacymi do Federacji. Ponadto stwierdzilismy tez, ze uzyskanie niezaleznosci finansowej bedzie rowniez jednym z naszych zamierzen.
Nie sadze zebysmy ponownie potrzebowali dyskutowac zadania jakie stoja przed nami. Jest ich tyle ze wrecz przeciwnie trzeba bedzie okresowo koncentrowac sily jedynie na wybranych zadaniach.
Z duzym zadowoleniem przyjelismy propozycje Naczelnej Rady Lekarskiej wysunieta przez jej prezesa dr Krzysztofa Madeja, na spotkaniu w Ambasadzie Polskiej w Wilnie.
Naczelna Rada Lekarska zaproponowala, ze podejmie sie organizacji spotkania Polonii medycznej. Propozycja ta jest szczegolnie cenna wobec faktu iz powolany na III Kongresie Polonii Medycznej, komitet organizacyjny kolejnego IV Kongresu, nie rozpoczal jeszcze zadnych dzialan organizacyjnych. Wszystko wskazuje na to, ze dojdzie do podpisania umowy z Naczelna Rada Lekarska,w sprawie organizacji przez nia, na zlecenie Federacji, spotkania Polonii medycznej. Przez najblizsze miesiace bedzie wiec szczegolnie istotnym przygotowanie szeregu zalozen i planow w zwiazku z planowanym spotkaniem.
Mamy nadzieje, ze szersze propagowanie Gazety Lekarskiej wsrod polonijnych lekarzy oraz spotkanie, ktorego organizacji podejmie sie Naczelna Rada Lekarska, bedzie kolejnym krokiem zblizajacym polskie i polonijne srodowiska medyczne.
Sprawa pierwszoplanowa bedzie dalsze systematyczne umacnianie kontaktow miedzy organizacjami zrzeszonymi w Federacji. Osiagnac to zamierzamy poprzez jeszcze szersze zapoznawanie czlonkow naszych organizacji z Biuletynem Federacji, w ktorym zawarte sa informacje o znaczacych wydarzeniach z zycia polonijnych organizacji medycznych oraz biezace informacje o wszelkich okazjach do spotkan i wspolpracy miedzy lekarzami polonijnymi.
Propagowanie wspolnych spotkan naukowych i towarzyskich doprowadzac bedzie do dalszego umacniania poczucia wspolnoty pomiedzy polskimi lekarzami mieszkajacymi poza granicami Polski.
Spelnienie powyzej przytoczonych zadan i osiagniecie zamierzonych celow bedzie wymagalo duzo wysilku, codziennej pracy oraz zaangazowania wielu osob. Wszyscy czlonkowie obecnej Rady Federacji oraz szereg osob spoza Rady, zaagazowanych w prace toczace sil w Federacji, dolaza wszelkich staran aby Polonia medyczna organizowala sie coraz sprawniej, z pozytkiem dla wszystkich Polakow.
Janusz Kasina
Prezes Rady Federacji
Powrot do Spisu tresci
C 1–Spotkanie lekarzy polskich i polonijnych w Wilnie z okazji 200-lecia urodzin Adama Mickiewicza, 17-21 czerwiec 1998
Po raz pierwszy w swej historii , od 17-ego do 21-ego czerwca br., Litwa goscila w Wilnie tak liczna grupe lekarzy-Polakow z calego swiata, ponad 160-u z 12-u krajow.
Pani Ambasador RP na Litwie Eufemia Teichman przewodniczyla uroczystej inauguracji tego spotkania.
Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie bylo organizatorem sesji medycznej, ktora odbyla sie w ramach V Miedzynarodowej Konferencji „Nauka a jakosc zycia” w czasie ktorej wysluchano 11 referatow naukowych. Byly takze przedstawione sesje plakatowe.
Swoja obecnoscia zaszczycili lekarze-senatorzy RP – Andrzej Krzak i Slawomir Wilenberg oraz Elzbieta Radziszewska.
Uczestnikom na dlugo zostana w pamieci zabytki Wilna: Ostra Brama, gdzie odbyla sie ostatniego dnia, bardzo wzruszajaca, msza swieta, Kosciol Sw. Anny, Uniwersytet Wilenski, cmentarz na Rossie gdzie spoczywa serce Jozefa Pilsudskiego oraz spacery po starowce wilenskiej. Mozna bylo tez w czasie pobytu zwiedzic poza Wilnem: Troki, Kowno i szlakiem Mickiewicza, Nowogrodek.
(wedlug Bronislawy Siwickiej, Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie)
C-2 Spotkanie przedstawicieli Federacji, z kilkunastoma czlonkami NRL, z incjatywy NRL, odbylo sie 19 czerwca 1998, w Ambasadzie Polski w Wilnie
W trakcie spotkania z NRL i jej prezesem dr Krzysztofem Madejem, zostala zlozona deklaracja w tresci ktorej NRL zobowiazuje sie do podjecia uchwaly uznajacej Federacje za przedstawiciela Polonii medycznej oraz propozycja zorganizowania kolejnego spotkania Polonii medycznej na zlecenie Federacji. Propozycja ta zostala przyjeta z wielkim zadowoleniem.
C-3 Zebranie Rady Federacji odbylo sie 20 czerwca 1998, w Wilnie
Za wyjatkiem zwiazku z Petersburga, byli obecni przedstawiciele wszystkich medycznych organizacji polonijnych wchodzacych w sklad Federacji.
Protokol z poprzedniego zebrania Rady w Krakowie, sprawozdanie prezesa (dr Krzysztof Murawski); sekretarza (dr Janusz Kasina ) i skarbnika (dr Jozef Mazurek ) zostaly jednoglosnie przyjete. Ze szczegolnym uznaniem spotkalo sie sprawozdanie dr Krzysztofa Murawskiego. Z zalem przyjeto jego decyzje ustapienia z funkcji prezesa Federacji.
Wielokrotnie podkreslano jego wklad pracy, zdolnosci organizatorskie oraz sposob kierowania praca Rady. Bez pracy Krzysztofa Federacja nie byla by tak prezna dzialajaca i liczna organizacja, jak sie stala pod jego przewodnictwem.
W kolejnym punkcie obrad, po ozywionej dyskusji uchwalono przeprowadzenie nastepujacych zmian w statucie Federacji:
1 – wszystkie zwiazki wchodzace w sklad Federacji, liczace dnia 31 grudnia poprzedzajacego roku mniej niz 50-u czlonkow placacych skladki posiadaja tylko jednego przedstawiciela w Radzie Federacji.
Zwiazki liczace od 50 do 300 posiadaja dwoch przedstawicieli, a ponad 300 czlonkow, trzech przedstawicieli.
2 – funkcja wiceprezesa Rady Federacji nie podlega, jak do tej pory, rotacji zgodnie z kolejnoscia przyjmowania poszczegolnych organizacji do Federacji, ale staje sie funkcja podlegajaca wyborom, podobnie jak inne funkcje w zarzadzie Rady Federacji.
3 – zostaje powolana 3-osobowa Komisja Rewizyjna.
4 – zadania Federacji zostaja poszerzone o organizacje spotkan Polonii medycznej.
Kolejnym punktem obrad byly wybory nowego Zarzadu Federacji.
Prezesem zostal wybrany Janusz Kasina (Szwecja), wiceprezesem Ewa Teslar (Francja), sekretarzem Jakub Bodziony (Niemcy), skarbnikiem Jozef Mazurek (USA).
Nastepnie omawiane zostaly kontakty Federacji z Naczelna Izba Lekarska.
Dazeniem Federacji bedzie dalsze podtrzymywanie i rozszerzanie tych kontaktow. Planowane jest przeznaczenie w skromnym budzecie Federacji pewnej sumy na sfinansowanie ewentualnych kosztow z tym zwiazanych.
Rada Federacji z zadowoleniem przyjela zobowiazanie Naczelnej Rady Lekarskiej do podjecia uchwaly o uznaniu Federacji za reprezentanta Polonii medycznej. Rada Federacji postanowila wyjsc naprzeciw propozycji NRL i zwrocic sie do niej z prosba o wspoludzial w organizacji IV Kongresu Polonii Medycznej. Rada Federacji postanowila porozumiec sie z dotychczasowym, wprawdzie nie dzialajacym ale jednak formalnie istniejacym, Komitetem Organizacyjnym IV Kongresu i w miare mozliwosci doprowadzic do tego, aby Komitet Organizacyjny przylaczyl sie do tej prosby.
Wplywy ze skladek w poprzednim roku wyniosly ok 3000 US $, przy czym pamietac nalezy ze szereg stowarzyszen wplacilo skladki zalegle z poprzednich lat. Wydatki na administracje (glownie koszty powielania biuletynow oraz przesylek pocztowych ) wyniosly ok.1500 US $. Zasoby finansowe Federacji pomimo, ze sa aktualnie „uporzadkowane „, nie wygladaja imponujaco.
Rejestracja Federacji przeciaga sie, ze wzgledu na skomplikowana procedure rejestracji w Anglii. Postanowiono zarejestrowac Federacje w Chicago, w miejscu gdzie juz jest jej konto bankowe i gdzie formalnosci rejestracyjne sa stosunkowo proste.
Przyjecie z jakim spotkalismy sie w Wilnie ze strony naszych Kolezanek i Kolegow z Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie bylo bardzo serdeczne. Szczegolnie wdzieczni jestesmy kolezankom Bronislawie Siwickiej i Halinie Mikszo, rzedstawicielkom Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie za bardzo sprawne zorganizowanie spotkania RadyFederacji.
Janusz Kasina – prezes Federacji
Jakub Bodziony– sekretarz Federacji
Powrot do Spisu tresci
W lipcu 1989, zmarl Prof. Boleslaw Gornicki, 90 lat. Uczony o wszechstronnej dzialalnosci; wybitny pediatra, humanista, historyk, filozof, zajmowal sie tez etyka lekarska.
Wspoltworca odrodzonych Izb Lekarskich, byl tez pedagogiem i wychowawca wielu pokolen lekarzy.
Prof. Gornicki bral udzial w dwoch zjazdach federacyjnych w Chicago w 1996 roku i w Krakowie w 1997, gdzie zadziwial mimo podeszlego wieku, bystroscia swojego umyslu i jego zyczliwoscia i serdecznoscia dla otoczenia.
Takze w lipcu opuscil nas nasz kolega dr Wiktor Matkowski. Przez okolo 20-u lat byl szefem kliniki polozniczej w Polyclinique de la Grande Synthe (Dunkerque) Francja.
Zalozyl i dzialal jako pierwszy prezes „bratniego” stowarzyszenia APSOP (Association des Professionnels de Santé d’Origine Polonaise). Byl zawsze niezwykle aktywny, wspolpracowal ze slaskimi lekarzami, organizujac pomoc materialna i spotkania naukowe.
Po wstepnych rozmowach z dr Kazimierzem Nowakiem w 1993 roku w Dunkerque, bral udzial, jako jeden z przedstawicieli 4 stowarzyszen, w stworzeniu Federacji, podpisujac jej Statut w Londynie w 1994.
Powrot do Spisu tresci
1 – Imprezy sportowe
– turniej tenisowy wrzesien i pazdziernik 1998 (Chicago)
– tydzien na nartach we Szwecji w marcu 1999
– tydzien w Alpach francuskich organizowany przez AMOPF we Francji.
2 – Bale
– 21 listopad 1998 Gladbeck (Dusseldorf)
– 5 grudzien 1998 Marcq en Baroel (Lille)
– polowa stycznia 1999 Malmoe
– 23 styczen 1999 Paryz
– 13 luty 1999 Chicago
3 – Inne nowiny
– 25-26 wrzesnia, w Warszawie spotkanie lekarzy polskich z krajow Europy srodkowej i wschodniej
– bardzo zachecamy, nie tylko pojedynczych czlonkow ale tez cale stowarzyszenia do prenumeraty GL. Moze sie to okazac bardzo owocnym i regularnym srodkiem kontaktu z kolegami w Polsce
– z Biuletynu z Chicago dowiadujemy sie, ze zapisalo sie do ich stowarzyszenia 48-u nowych czlonkow, brawo ….ale jak oni to robia?
– dolaczamy sie do sympatycznego zwyczaju Biuletynu czeskiego: skladanie zyczen kolezankom i kolegom urodzonym we wrzesniu.
Powrot do Spisu tresci
F – Organizacje Czlonkowskie Federacji
Association des Medecins d’Origine Polonaise de France (Paryz)
Association des Professionnels de Sante d’ Origine Polonaise (Lille)
Polish American Health Association (Waszyngton )
Polish American Medical Society (Chicago)
Polish Medical Association (Londyn)
Polnische Medizinische Gesellschaft in Deutschland (Krefeld)
Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie (Wilno)
Polskie Towarzystwo Lekarskie na Grodzienszczyznie (Grodno)
Polskie Towarzystwo Lekarskie w Baranowiczach (Baranowicze)
Polskie Towarzystwo Medyczne w Moldawii (Bielce)
Polskie Towarzystwo Medyczne w Republice Czeskiej (Cesky Tesin)
Polsk Medicinsk Forening i Sverige (Sztokholm)
Stowarzyszenie Lekarzy Polskich przy Zwiazku Polakow w St. Petersburgu (St. Petersburg)
Stowarzyszenie Lekarzy Polskich we Lwowie (Lwow)
Powrot do Spisu tresci
G – Redakcja Biuletynu
Dr Ewa Teslar; 50, rue Sainte Croix de la Bretonnerie, 75004 Paris (France)
fax: 33 (0)1 42 77 16 08
E-mail: < e-teslar@worldnet.fr >