Doniesienia

Odszedł dr Andrzej Burzyński

21 czerwca, 2022

Dotarła do nas smutna wiadomość o zgonie Dr Andrzeja Burzyńskiego wieloletniego prezesa zasłużonego Stowarzyszenia Zawodów Medycznych Polskiego Pochodzenia (Association des Professionnels de Sante d‘Origine Polonaise – APSOP), które działało na północy Francji (Lille).

APSOP był jednym z czterech stowarzyszeń które założyły naszą Federacje  w marcu 1994 r. (https://poloniamed.org/geneza-federacji/). wraz ze stowarzyszeniem brytyjskim – PMA, szwedzkim – PMFS i paryskim – AMOPF 

 

Zmarły 14 czerwca 2022 Andrzej Burzynski urodził się w Warszawie 18 maja 1929 r. Studia medyczne ukończyl w stolicy w 1954 r. Po studiach wybral jako kierunek chirurgię i uzyskał specjalizację w1958 r. Pracowal jako adiunkt na oddziale chirurgicznym w warszawskim szpitalu rejonowym.

Szczególnie lubil ksztalcenie młodych lekarzy i prowadził szkolenia w dziedzinie chirurgii ogólnej dla lekarzy z wojewodztwa warszawskiego. W związku z tym organizował i prowadził liczne staże szkolenia zawodowego (bronchoskopia, gastroskopia, anoscopia i.t.d.)

W 1962 r. w momencie uzyskania niepodległości przez Algerie wyjechał w ramach polskiej misji medycznej do Oranu gdzie pelnił funkcję szefa oddziału chirurgicznego, jak też szereg ważnych funkcji w administracji algierskiej służby zdrowia.

W Oranie pracowal w latach 1962 – 1973 i w tymrze roku przyjechał do Francji, gdzie pracował w CHU* w Lille. Szybko zdobyl uznanie jako zdolny chirurg, pasjonujący się szkoleniem zawodowych. Był szefem oddziału chirurgicznego w kilku szpitalach na północy Francji (Somain, Bully-les-mines, Bailleul), zajmując się głównie chirurgią przewodu pokarmowego.

Poza aktywnością zawodową, Andrzej Burzynski zostawił po sobie również ogromny dorobek w postaci swojej wieloletniej akcji społecznej na rzecz Polski.
W 1988 r. założył wraz z Drs H.Sanelli-Łapkiewicz i W.Matkowskim Association de Professionnels de Sante d’Origine Polonaise – APSOP
(Stowarzyszenie Zawodów Medycznych Polskiego Pochodzenia), którego był „dusza” i wieloletnim prezesem zarówno na początku działalności stowarzyszenia, jak też w latach późniejszych, po roku 2000.

Założyciele APSOP
(od lewej) : A.Burzynski, H.Sanelli-Łapkiewicz, Pani X, W.Matkowski

APSOP od początku swojego istnienia pomagał polskim lekarzom i polskiej służbie zdrowia.
Przez wiele lat, prawie przez cały okres działalnościm fundowane były dwa stypendia rocznie dla polskich studentów medycyny i młodych lekarzy, którzy przyjeżdzali do Francji na staże lub na specjalizacje. Często zdarzało się, gdy były to staże w Lille, że studenci ci mieszkali u Andrzeja.

W latach 90-ych APSOP zorganizował wiele transportów lekarstw i sprzętu medycznego do Polski. Najpoważniejszą akcją w tej dziedzinie była dlugoletnia współpraca z Krakowem i z wojewodą krakowskim, Tadeuszem Piekarzem, jak też z lekarzem wojewódzkim Dr Kazimierzm Kapera, których APSOP przyjmował w CHU w Lille.
Ukoronowaniem tej współpracy było wyposażenie przez APSOP  nowego oddziału dializ w szpitalu uniwersyteckim w Krakowie. Zawieźliśmy tam 15 sztucznych nerek  (dar CHU w Lille ) które pozwoliły stworzyć wówczas ten oddział, który miałam zaszczyt zainaugurować w maju 1992 r, lecz Andrzej był oczywiście bardzo aktywnym elementem tego przedsięwzięcia.

Również w latach 90-ych Andrzej i APSOP umożliwili leczenie operacyjne wielu dzieciom z Polski, umożliwiając im przyjazd do Francji, pobyt, jak też zabiegi chirurgiczne niewykowane wtedy w Polsce, najczęściej  w zakresie kardiochirurgii. Wdzięczność i pamięć tych młodych osób jest wielka, gdyż kilku z nich przyjechało na pogrzeb Andrzeja.

Andrzej był również reprezentantem APSOP-u na arenie miedzynarodowej, zarowno w Federacji jak i na zjazdach polonijnych, począwszy od zjazdu Polonii lekarskiej w Londynie w 1994r., zorganizowanym przez Dr K. Nowaka z okazji powstania Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych,
jak  też później na zjazdach  Polonii Medycznej, które odbywały się co trzy lata.

A tak naprawdę, Andrzej był wspaniałym Człowiekiem, przez duze „C”,  z gatunku tych co się rzadko spotyka.
Dr Hanna Sanelli-Łapkiewicz

* CHU – Centre Hospitalo-Universitaire (szpitale uniwersyteckie)

 

Inne posty

Rejestracja na Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej

Szanowne Koleżanki,Szanowni Koledzy, Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej odbędzie się już za kilka miesięcy. Organizatorzy wielkiego międzynarodowego spotkania polskich medyków z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem przygotowują Państwu konferencje naukowe oraz spotkania towarzyskie. Chcemy nasz pobyt w Krakowie uczynić świętem polskiej myśli naukowej oraz sposobnością na nawiązanie i odnowienie przyjaźni. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu ze specjalnym zaproszeniem przygotowanym Państwu przez Panią Prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, dr Kornelię Król. Celem ułatwienia Państwu wglądu w sam Kongres, podajemy kilka niezbędnych odnośników: Strona internetowa Kongresu:  https://kongrespoloniimedycznej.org/ Rejestracja:https://kongrespoloniimedycznej.org/rejestracja Program Naukowy:https://kongrespoloniimedycznej.org/o-kongresie/edycja-2024/program-kongresu Do zobaczenia w Krakowie, Prezes i ZarządFederacji Polonijnych Organizacji Medycznych
Placeholder

Rejestracja i program obchodów 35-lecia AMOPF

AMOPF świętuje 35. rocznicę nieprzerwanej działalności spotkaniem, które odbędzie się 25 maja 2024 roku w Ambasadzie Polski we Francji (57 rue Saint Dominique 75007 Paryż. Metro, RER: Invalides). Mamy nadzieję, że licznie się Państwo zjawią. W dwóch załącznikach znajdą Państwo wszystkie szczegóły dotyczące tego spotkania: Mam nadzieję, że spotkamy się licznie 25 maja. Przesyłam serdeczne pozdrowienia Dr Pierre KonopkaPrezes Honorowy AMOPF w imieniu Zarządu. P.S. Możecie Państwo wydrukować Formularz Zgłoszeniowy, wypełnić go ręcznie i zeskanować, aby wysłać jako załącznik do Państwa maila. Jeśli nie mogą Państwo zeskanować swojego formularza, można go sfotografować i wysłać za pomocą smartfona. PROGRAM SPOTKANIA 14:15-14:30 – PowitaniaKONFERENCJA HISTORYCZNAModeratorzy: P.Konopka, K.Klimczak14:30-15:00 – Polscy lekarze we Francji w XIX wieku (K.Klimczak, P.Konopka)15:00-15:15 – Polscy lekarze we Francji ... Rejestracja i program obchodów 35-lecia AMOPF