Aktualności

Archiwum strony głównej

1 grudnia, 2016

Zgon Dr Andrzeja Burzyńskiego prezesa
Stowarzyszenia Zawodów Medycznych Polskiego Pochodzenia
(Association des Professionnels de Sante d‘Origine Polonaise – APSOP)

Dotarła do nas smutna wiadomość o zgonie Dr Andrzeja Burzyńskiego wieloletniego prezesa zasłużonego Stowarzyszenia Zawodów Medycznych Polskiego Pochodzenia (Association des Professionnels de Sante d‘Origine Polonaise – APSOP), które działało na północy Francji (Lille).

APSOP był jednym z czterech stowarzyszeń które założyły naszą Federacje  w marcu 1994 r. (https://poloniamed.org/geneza-federacji/). wraz ze stowarzyszeniem brytyjskim – PMA, szwedzkim – PMFS i paryskim – AMOPF.
Zarząd Federacji i redakcja skladają szczere kondolencje małżonce Andrzeja, Josette, jak też całej jego rodzinie.
 

Zmarły 14 czerwca 2022 Andrzej Burzynski urodził się w Warszawie 18 maja 1929 r. Studia medyczne ukończyl w stolicy w 1954 r. Po studiach wybral jako kierunek chirurgię i uzyskał specjalizację w1958 r. Pracowal jako adiunkt na oddziale chirurgicznym w warszawskim szpitalu rejonowym.

Szczególnie lubil ksztalcenie młodych lekarzy i prowadził szkolenia w dziedzinie chirurgii ogólnej dla lekarzy z wojewodztwa warszawskiego. W związku z tym organizował i prowadził liczne staże szkolenia zawodowego (bronchoskopia, gastroskopia, anoscopia i.t.d.)

W 1962 r. w momencie uzyskania niepodległości przez Algerie wyjechał w ramach polskiej misji medycznej do Oranu gdzie pelnił funkcję szefa oddziału chirurgicznego, jak też szereg ważnych funkcji w administracji algierskiej służby zdrowia.

W Oranie pracowal w latach 1962 – 1973 i w tymrze roku przyjechał do Francji, gdzie pracował w CHU* w Lille. Szybko zdobyl uznanie jako zdolny chirurg, pasjonujący się szkoleniem zawodowych. Był szefem oddziału chirurgicznego w kilku szpitalach na północy Francji (Somain, Bully-les-mines, Bailleul), zajmując się głównie chirurgią przewodu pokarmowego.

Poza aktywnością zawodową, Andrzej Burzynski zostawił po sobie również ogromny dorobek w postaci swojej wieloletniej akcji społecznej na rzecz Polski.
W 1988 r. założył wraz z Drs H.Sanelli-Łapkiewicz i W.Matkowskim Association de Professionnels de Sante d’Origine Polonaise – APSOP (Stowarzyszenie Zawodów Medycznych Polskiego Pochodzenia), którego był „dusza” i wieloletnim prezesem zarówno na początku działalności stowarzyszenia, jak też w latach późniejszych, po roku 2000.

Założyciele APSOP
(od lewej) : A.Burzynski, H.Sanelli-Łapkiewicz, Pani X, W.Matkowski

APSOP od początku swojego istnienia pomagał polskim lekarzom i polskiej służbie zdrowia.
Przez wiele lat, prawie przez cały okres działalnościm fundowane były dwa stypendia rocznie dla polskich studentów medycyny i młodych lekarzy, którzy przyjeżdzali do Francji na staże lub na specjalizacje. Często zdarzało się, gdy były to staże w Lille, że studenci ci mieszkali u Andrzeja.

W latach 90-ych APSOP zorganizował wiele transportów lekarstw i sprzętu medycznego do Polski. Najpoważniejszą akcją w tej dziedzinie była dlugoletnia współpraca z Krakowem i z wojewodą krakowskim, Tadeuszem Piekarzem, jak też z lekarzem wojewódzkim Dr Kazimierzm Kapera, których APSOP przyjmował w CHU w Lille.
Ukoronowaniem tej współpracy było wyposażenie przez APSOP  nowego oddziału dializ w szpitalu uniwersyteckim w Krakowie. Zawieźliśmy tam 15 sztucznych nerek  (dar CHU w Lille ) które pozwoliły stworzyć wówczas ten oddział, który miałam zaszczyt zainaugurować w maju 1992 r, lecz Andrzej był oczywiście bardzo aktywnym elementem tego przedsięwzięcia.

Również w latach 90-ych Andrzej i APSOP umożliwili leczenie operacyjne wielu dzieciom z Polski, umożliwiając im przyjazd do Francji, pobyt, jak też zabiegi chirurgiczne niewykowane wtedy w Polsce, najczęściej  w zakresie kardiochirurgii. Wdzięczność i pamięć tych młodych osób jest wielka, gdyż kilku z nich przyjechało na pogrzeb Andrzeja.

Andrzej był również reprezentantem APSOP-u na arenie miedzynarodowej, zarowno w Federacji jak i na zjazdach polonijnych, począwszy od zjazdu Polonii lekarskiej w Londynie w 1994r., zorganizowanym przez Dr K. Nowaka z okazji powstania Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, jak  też później na zjazdach  Polonii Medycznej, które odbywały się co trzy lata.

A tak naprawdę, Andrzej był wspaniałym Człowiekiem, przez duze „C”,  z gatunku tych co się rzadko spotyka.
Dr Hanna Sanelli-Łapkiewicz

* CHU – Centre Hospitalo-Universitaire (szpitale uniwersyteckie)

 

 

Drodzy Przyjaciele

Nowa absurdalna wojna została rozpętana w Europie przez Rosję dla celów wyłącznie politycznych, niezrozumiałych dla przeciętnego obywatela. Liczne stowarzyszenia ukraińskie  lekarzy polskich należące do naszej Federacji (Berdiańsk, Kijów, Lwów, Winnica, Łuck, Zakarpacie), którym przekazujemy wyrazy naszej pełnej solidarności, są z pewnością w pierwszej linii pomocy dla ofiar tej wojennej katastrofy.

„Pokojowa misja” Rosji na Ukrainie

Ponizej publikujemy uroczyste oswiadczenie prezesa Rady Federacji, Dr Korneli KROL, jak tez pierwsze listy od stowarzyszeń z apelem o organizację pomocy medycznej dla ukraińskich ofiar wojny. Będziemy informować was na bieżąco (PK).

Drodzy Przyjaciele  Federacji i Przyjaciele  z Ukrainy,

Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych jak i każdy z nas z osobna, z ogromnym niepokojem, bólem i bezsilnym protestem obserwuje wstrząsające wydarzenia na Ukrainie.

Wojna jest ostatnim wydarzeniem, którego spodziewaliśmy się w Europie, a jednak tragiczna wojna jest w toku.

Giną niewinni ludzie, praca wielu pokoleń zamienia się w ruinę. Powstaje morze cierpień i  nieszczęść , których fala przelewa się tez do Polski.

Próbujemy znaleźć sposób dostarczenia adekwatnej pomocy dla naszych kolegow lekarzy i ich pacjentów z Ukrainy.

Prosimy o bezpośredni kontakt , propozycje pomocy i sugestie jakie są możliwości jej dostarczenia.

Dr Kornelia Król, Prezes Federacji w imieniu Zarządu Rady Federacji

Pierwsze maile

 

————————————————————————————————————

Nie zapominamy także o naszych kolegach i przyjacielach z Białorusi.

Drodzy Przyjaciele z Białorusi,
Federacja nie jest wprawdzie organizacją zajmującą się polityką, jednak wydarzenia na  Białorusi dotykają nas wszystkich, czysto prywatnie i osobiście. Część z nas mieszka tam, cześć z nas pochodzi stamtąd, część z nas  przeżyła coś zbliżonego w Polsce. Większość z nas rozumie to jak chcecie żyć i do czego dążycie, choć jest to okupione wieloma trudnościami. 
Duża część historii Polski rozgrywała się na terenie dzisiejszej Białorusi. Historia splotła nas nierozerwalnie, stąd też uczucia jakie kierujemy do Was – Przyjaciół mieszkających na Białorusi są szczególnie gorące i życzliwe. 
Życzymy Wam drogie Przyjaciółki i Przyjaciele, żeby wszystko układało się po Waszej myśli, jesteśmy z Wami, myślimy o Was.
Serdecznie pozdrawiamy 
Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych

Pandemia covid-19 i śmierć wielu osób jest  problemem niezwykle poważnym, który dotyczy nas wszystkich. Niemniej, dla podniesienia na duchu i nabrania dystansu proponujemy przeczytać załączony tekst Dr Janusza Kasina. Tak jak  w czasie wojen i kataklizmów, tak i teraz, chwila odpoczynku i refleksji jest niezbędna (redakcja).

 
W miarę spokojnego i zdrowego przetrwania pandemii COVID-19
życzy Janusz Kasina – uprzedni prezes Federacji
kasina
 

Inne posty

Spotkaj lekarzy z całego świata!

Szanowni Państwo, Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem przygotowuje się do Jubileuszowego Kongresu Polonii Medycznej. Polscy medycy z wielu zakątków świata spotkają się, aby uczcić 30-lecie Federacji. Kraków, dawna stolica Polski, miasto pełne historii, kultury i piękna, będzie gospodarzem tego wielkiego i niemającego odpowiednika w świecie wydarzenia. W dniach 12-14 września 2024 roku, zaproszeni goście będą mogli podzielić się swoją wiedzą i podziwiać unikalność Podwawelskiego Grodu,zaliczanego do międzynarodowego dziedzictwa nauki i sztuki. Tematem Jubileuszowego Kongresu Polonii Medycznej jest: „Medycyna – wyścig z czasem.” Chcemy spojrzeć w przyszłość, rozważyć obecność futurystycznych technologii i sztucznej inteligencji. Pragniemy dotknąć obszarów medycyny, do których jeszcze nie sięgają nasza myśl i wyobraźnia. Tematyka ta będzie myślą przewodnią wszystkich sesji naukowych. Planowane są ... Spotkaj lekarzy z całego świata!
Placeholder

Zebranie Rady w Dusseldorfie

17 listopada 14:00-17:00 czasu polskiego i niemieckiego, 7:00-10:00 czasu w Chicago oraz 15:00-18:00 czasu litewskiego odbędzie hybrydowe spotkanie Rady Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Zoom Meetinghttps://zoom.us/j/98182387390?pwd=Q0pXTUxvdzBXNHc1aEFoOWU0VytJdz09 Meeting-ID: 981 8238 7390Passcode: 420563 Do zobaczenia, Prezes i Zarząd Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych