Doniesienia

Maile wsparcia dla Ukrainy

14 marca, 2022

Drodzy Koleżanki i Koledzy,
przyjaciele z Ukrainy
To cios dla nas wszystkich.

Mamy informację, że w stronę Polski ruszyli ukraińscy uchodźcy wojenni. Część z nich potrzebuje pomocy medycznej (choroby przewlekłe etc). Pytają o pomoc medyczną w polskich przygranicznych miastach. Może będzie potrzeba takiej i tu u nas, na Litwie. Będziemy próbować nawiązać kontakt z izbami lekarskimi,przyjaciółmi z Rzeszowa, Przemyśla lub Krakowa, by przygotowali lub podzielili się kontaktami i wytycznymi dla potrzebujących pomocy medycznej, możliwej koordynacji działań. Jeśli ktoś z Was ma już taką informację lub może pomoc nam ją otrzymać, bylibyśmy bardzo za to wdzięczni. Na razie organizujemy akcję krwiodawstwa ” Kropelka krwi w darze” i szukamy sposobów w czym jeszcze możemy pomoc.

Jesteśmy z Wami,
Eleonora Kvasceviciene
prezes PSML 24/02/2022
——————————-

Drodzy Przyjaciele z Berdianska, Winnicy, Kijowa, Lwowa, Lucka, Uzgorodu i innych miejsc,
Pisząc te słowa zdaję sobie sprawę że być może nie dotrą one do Was, może nie do wszystkich. Chcemy jednak podjąć działania, które pomogą Wam i Waszym bliskim, może rownież pacjentom, przejść przez ten straszny czas. Sprawdzamy drogi którymi ta pomoc mogłaby do Was/do Nich dotrzeć. Będziemy probowali skoordynować nasze możliwoścI, najpewniej w oparciu o już istniejące wspierane przez Państwo drogi pomocy.

Bardzo prosimy, jeśli to wogóle możliwe o Wasze sugestie, adresy pocztowe, etc. Z wielką wdzięcznością wspominam olbrzymią pomoc ktorą otrzymywaliśmy w Polsce od ludzi z całego świata w czasie stanu wojennego (całe lata osiemdziesiąte). Przychodziła ona kanalami koscielnymi. Czy taka forma jest u Was mozliwa? Caritas?, Czerwony Krzyż? My próbujemy dowiadywać się z naszej strony.Jeśli możliwe, napiszcie, dzwoście, tekstujcie.
Ściskamy i jesteśmy z Wami,
Marek Rudnicki, 24/02/2022

——————————

Drodzy,
Dzieje się straszna rzecz, której rozmiarów nie możemy ogarnąć nie mieszkając na Ukrainie.
Postarajmy się sprawić, aby polonijni lekarze oraz ich pacjenci mieszkający poza wschodnią granicą Polski dostali od nas nie jedynie deklaracje wsparcia, ale konkretną pomoc.
Prawie każda forma pomocy potrzebuje finansowania.
Możliwość wpłat na konto Fundacji Polonii Medycznej otworzy się ostatecznie pod koniec przyszłego tygodnia.
Bądźmy otwarci na, zarówno potrzeby jak i propozycje wsparcia działań na rzecz ukraińskiej Polonii medycznej.
Bądźmy solidarni, nie zamierajmy przerażeni w obliczu przemocy, śmierci i zniszczenia.
Janusz Kasina, 25/02/2022

——————————
Drodzy Koledzy,
Na Ukrainie toczy się wojna z putinowską rosją.

24.02.22 Berdiańsk został ostrzelany – zburzono ukraińską jednostkę wojskową.

Obecnie putinowskie jednostki stoją tuż pod Berdiańskiem – próbują połączyć się ze swoimi hordami za Mariupolem. Co dwie godziny w mieście ogłaszają alarm.

Na razie jest za wcześnie mówić o konkretnech potrzebach i pomocy Polakom na Ukrainie. Wpływajcie na rządy swoich krajów, żeby wspierali ukraińskie wojsko! Wspierając Ukrainę – wspieracie zachodnie ideały i wartości!

Później damy znać o potrzebach. Zawsze są przelewy bankowe, które nie znają granic i odpraw celnych.

Dziękujemy za deklarację pomocy.
Razem – zwyciężymy!
Olga Bondarewa (prezes Koła Lekarzy Polskich w Berdiańsku, 25/02/2022

——————————

Szanowni Państwo, członkowie Rady Federacji, Fundacji oraz Doradcy,
Wczoraj w Naczelnej Izbie Lekarskiej w Warszawie zrodził się projekt skoordynowanej pomocy dla Ukrainy i uchodźców. W każdej z Okręgowych Izb Lekarskich jest wyznaczony koordynator tej akcji. Szczegóły dotyczące rodzaju pomocy i organizacji dopiero się tworzą.

W Okręgowej Izbie Lekarskiej w Gdańsku koordynatorem został dr Marcin Nowiński.
Mamy też w naszej gdańskiej Izbie dwóch aktywnych Kolegów lekarzy, którzy pochodzą z Ukrainy (z Iwano-Frankowska i Kijowa) a pracują w Polsce. Oni obecnie, przez swoje kontakty na Ukrainie, rozpoznają jaka pomoc byłaby potrzebna. Już teraz wiadomo, że na pewno potrzebne są leki i materiały medyczne do niesienia pomocy chorym i rannym. O innych potrzebach dowiemy się niedługo.

Następnym trudnym zadaniem będzie organizacja i logistyka (zakup w Polsce, transport na Ukrainę, zgodna z prawem dokumentacja, znani odbiorcy itp.). O tym jeszcze nic nie umiem napisać.

Myślę, że takie celowane akcje pomocowe mogą być najbardziej efektywne. Być może też w najbliższych dniach pojawią się jakieś pomysły dotyczące koordynacji tych działań. Niezwłocznie się z nimi podzielę. Obecnie zbieranie środków uważam za celowe, ale ich wydawanie powinno być poprzedzone dobrym przygotowaniem organizacyjnym.

Myślę też, że poza pomocą materialną wskazana byłaby pomoc informacyjna. W niektórych krajach krajach: w Rosji i Białorusi oraz (co zaskakujące) na Węgrzech, informacje dotyczące tej agresji są nieprawdopodobnie zakłamane. Rozpowszechnianie prawdziwych informacji o tej wojnie jest również pomocą Ukrainie. Może dałoby się o możliwościach takiej pomocy porozmawiać z przedstawicielami Polonii Medycznej w w/w krajach? Jakie są niezależne media informacyjne i media społecznościowe dominujące w danym kraju?

Z wyrazami szacunku
Roman Budziński
specjalista chirurg,
vice-Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku, 26/02/2022
———————————
Szanowni,

Jest to piękne co będzie zrobione. Na razie potrzebne jest wszysko od żywności ubrań pieniędzy dla dzieci i dorosłych oraz miejsc do spania. Okolice granicy polsko- ukraińskiej.

Są potrzebne samochody odbierające ludzi i mieszkania dla nich. Rozmawiałam wczoraj z rodzina z tej okolicy. Nota bene z tamtąd pochodzę.

Rządy są rządami, ludzie ludźmi. Sa chętni do transportu od granicy niemieckiej. Potrzebni są kierowcy do granicy.

Pomysł ba rozwiązanie podstawowych czynności? Znajomosci w spedycji transporcie ludzi w Polsce / Niemczech /Czechach/ Słowacji?

Przepraszam że podchodzę do tego emocjonalnie i budzę Państwa prostym językiem w sobotę rano. Wiem, że po polskiej stronie są limity w bankomatach, info z wczoraj.

Pozdrawiam
E. Swiecka, Stowarzyszenie Lekarzy Polskich w Niemczech, 26/02/2022

Inne posty

Rejestracja na Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej

Szanowne Koleżanki,Szanowni Koledzy, Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej odbędzie się już za kilka miesięcy. Organizatorzy wielkiego międzynarodowego spotkania polskich medyków z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem przygotowują Państwu konferencje naukowe oraz spotkania towarzyskie. Chcemy nasz pobyt w Krakowie uczynić świętem polskiej myśli naukowej oraz sposobnością na nawiązanie i odnowienie przyjaźni. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu ze specjalnym zaproszeniem przygotowanym Państwu przez Panią Prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, dr Kornelię Król. Celem ułatwienia Państwu wglądu w sam Kongres, podajemy kilka niezbędnych odnośników: Strona internetowa Kongresu:  https://kongrespoloniimedycznej.org/ Rejestracja:https://kongrespoloniimedycznej.org/rejestracja Program Naukowy:https://kongrespoloniimedycznej.org/o-kongresie/edycja-2024/program-kongresu Do zobaczenia w Krakowie, Prezes i ZarządFederacji Polonijnych Organizacji Medycznych
Placeholder

Rejestracja i program obchodów 35-lecia AMOPF

AMOPF świętuje 35. rocznicę nieprzerwanej działalności spotkaniem, które odbędzie się 25 maja 2024 roku w Ambasadzie Polski we Francji (57 rue Saint Dominique 75007 Paryż. Metro, RER: Invalides). Mamy nadzieję, że licznie się Państwo zjawią. W dwóch załącznikach znajdą Państwo wszystkie szczegóły dotyczące tego spotkania: Mam nadzieję, że spotkamy się licznie 25 maja. Przesyłam serdeczne pozdrowienia Dr Pierre KonopkaPrezes Honorowy AMOPF w imieniu Zarządu. P.S. Możecie Państwo wydrukować Formularz Zgłoszeniowy, wypełnić go ręcznie i zeskanować, aby wysłać jako załącznik do Państwa maila. Jeśli nie mogą Państwo zeskanować swojego formularza, można go sfotografować i wysłać za pomocą smartfona. PROGRAM SPOTKANIA 14:15-14:30 – PowitaniaKONFERENCJA HISTORYCZNAModeratorzy: P.Konopka, K.Klimczak14:30-15:00 – Polscy lekarze we Francji w XIX wieku (K.Klimczak, P.Konopka)15:00-15:15 – Polscy lekarze we Francji ... Rejestracja i program obchodów 35-lecia AMOPF