Doniesienia

Zgon pierwszego prezesa AMOPF-u

6 marca, 2023

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Z przykrością zawiadamiam, że pierwszy prezes AMOPF-u (1989-1992), Dr Andrzej Topilko zmarł 25-ego lutego 2023 z powodu nagłego pogorszenia niewydolności krążenia, na które cierpiał od kilku miesięcy.

Przyjechał do Francji w 1981 r., kilka miesięcy przed stanem wojennym, “wyrzucony” z Polski z powodu intensywnej działalności w ramach Solidarności. Dano mu do wyboru albo więzienie albo banicję. W Polsce był docentem w Katedrze Anatomii Patologicznej A.M. w Poznaniu. Ponieważ był znanym specjalistą mikroskopii elektronowej, znalazł szybko pracę we Francji, najpierw w największym centrum onkologicznych w Paryżu (Institut Gustave Roussy), a po roku w Instytucie Pasteur’a, gdzie kierował, aż do emerytury, pracą laboratorium mikroskopii elektronowej.

W 1989 r., gdy ustroje komunistyczne zaczęły się walić jak domek z kart, był jednym z założycieli AMOPF-u i jego pierwszym prezesem. Pod jego kierunkiem AMOPF zaczal sie szybko rozwijać i powoli stał sie organizacja z solidną strukturą, która istnieje i działa do dzisiaj.

Po przejściu na emeryturę, opuścił Paryż i osiedlił się na południu Francji, w jednym z najładniejszych regionów tego kraju (Luberon). Do końca życia interesował się pracą AMOPF-u i bral chetnie udzial na dystans w licznych dyskusjach.

AMOPF złożył szczere kondolencje rodzinie, którą udało mu się sprowadzić do Francji rok po wyjeździe z Polski.

Pozdrawiam,
Piotr Konopka