Uncategorized

Federacja 2000-2003

6 lipca, 2017

Historia Federacji w okresie
czerwiec 2000 – kwiecień 2003

przygotowal Janusz Kasina, PZM, Sztokholm

01-03 czerwca 2000
odbył si“ę w Warszawie  IV-y Swiatowy Kongres Polonii Medycznej.

Kongres zorganizowany zostal przez Federacje oraz Naczelna Izbe Lekarska. W Kongresie wzielo udzial ok. 400 uczestnikow, mniej wiecej po rowno z Zachodu, Polski i ze Wschodu.

Wedlug wstepnych ustalen miedzy NIL a Federacja nastepny Kongres zorganizowany zostanie za 3 lata.

04 czerwca 2000

Na zakonczenie Kongresu, w Warszawie odbylo sie zebranie Rady Federacji. Na zebraniu wybrano nowy Zarzad, w skladzie: prezes – Jakub Bodziony (Homburg, Niemcy), wiceprezes – Marek Rudnicki (Chcago, USA), sekretarz – Halina Miksza (Wilno, Litwa), skarbnik – Jozef Mazurek (Chicago, USA). Na zebraniu m.in. zmieniono czas trwania kadencji Zarzadu z dwoch na trzy lata oraz potwierdzono wyniki ankiety z konferencji korespondencyjnej, mowiace ze dwoma najwazniejszymi priorytetami w najblizszych latach bedzie pomoc dla polonijnych organizacji medycznych z terenow za wschodnia granica Polski i uzyskanie przez Federacje niezaleznosci finansowej.

6 pazdziernika 2001

Walne Zebranie Polskiego Towarzystwa Medycznego w Republice Czeskiej

(Polske Sdruzeni Zdravotniku v Ceske Republice) podejmuje decyzje o wystapieniu z Federacji podajac jako przyczyne, ze uczestniczenie ich zwiazku w Federacji nie spelnilo zwiazanych z tym oczekiwan.

21 pazdziernika 2001

Po rezygnacji, z powodow rodzinnych, Haliny Miksza (Wilno) ze sprawowania funkcji sekretarza, Ewa Teslar (Paryz) zostaje sekretarzem Federacji.

wiosna 2002

Po konsultacjach z Naczelna Izba Lekarska oraz z niektorymi Okregowymi Izbami Lekarskimi zapada decyzja o organizacji V Kongresu Polonii Medycznej w Katowicach, we wspolpracy z NIL oraz ze Slaska Izba Lekarska

22 grudnia 2002

Zmiany w statucie Federacji, m. in. zmiana punktu IV dotychczas stanowiacego o tym, ze czlonkami Federacji moga sie stac organizacje majace siedzibe poza Polska na: ”Członkami Federacji są organizacje i stowarzyszenia medyczne działające poza granicami Polski”.

kwiecien 2003

Podpisanie umowy o realizacji projektu ksztalcenia lekarzy rodzinnych wspolfinansowanego przez program Unii Europejskiej, Leonardo da Vinci. Celem programu jest przede wszystkim ksztalcenie nauczycieli lekarzy rodzinnych. Z inicjatywy Federacji projekt przygotowany zostal wspolnie przez – Association des Médecins d’Origine Polonaise de France (AMOPF, dr E. Teslar), Federacje (dr B Lisowska-Grospierre), Kolegium Lekarzy Rodzinnych (dr Windak, promotor projektu), Netklinik Ltd, firma informatyczna (p. Marmurowicz, dr J. Bodziony), Slaska AM (dr Lukas), Stowarzyszenie Lekarzy Polskich na Litwie (dr H. Miksza); Uniwersytet w Saarbruck (dr J.Bodziony); Zdrowie i Zarzadzanie oraz firma wydawnicza Kolegium Lekarzy Rodzinnych (A. Domagala).

Inne posty

Związek Lekarzy Polskich w Chicago (Polish-American Society in Chicago) uhonorowane przez Prezydenta RP

Z ogromną dumą i wdzięcznością Związek Lekarzy Polskich w Chicago (Polish-American Society in Chicago (Związek Lekarzy Polskich w Chicago) otrzymało flagę Rzeczypospolitej Polskiej z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy jako wyraz uznania za niezachwiane zaangażowanie i oddanie na rzecz polskiej społeczności. W imieniu stowarzyszenia flagę przyjęła jego prezes, dr Josephine Długopolski. W liście Prezydent podkreślił: „Przekazuję Państwu w darze flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Proszę ją przyjąć jako wyraz szacunku dla Państwa działalności, która przyczynia się do umacniania więzi Polonii amerykańskiej z krajem przodków. Ufam, że ta flaga będzie inspirować Państwa społeczność i dodawać sił do podejmowania kolejnych przedsięwzięć. Biało-czerwone barwy łączą nas, Polaków, na całym świecie. Niech będą one da Państwa symbolem jedności i solidarności z Ojczyzną. Wszyscy razem bowiem tworzymy wielką ... Związek Lekarzy Polskich w Chicago (Polish-American Society in Chicago) uhonorowane przez Prezydenta RP

Stowarzyszenie Lekarzy Polskiego Pochodzenia we Francji (AMOPF) uhonorowane Odznaką Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą

Ambasador RP w Paryżu, Jan Emeryk Rościszewski, w imieniu Premiera RP Donalda Tuska, nadał Stowarzyszeniu Lekarzy Polskiego Pochodzenia we Francji, AMOPF (Association des Médecins d’Origine Polonaise en France) Odznakę Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą. Odznaka Honorowa za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą to prestiżowe wyróżnienie przyznawane organizacjom i osobom, które swoją działalnością znacząco przyczyniają się do podtrzymywania polskości, budowania więzi z krajem oraz wspierania Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny. AMOPF od 35 lat aktywnie angażuje się w działalność na rzecz polskiej społeczności medycznej we Francji. Stowarzyszenie skupia polskich lekarzy i profesjonalistów związanych z medycyną, organizując liczne wydarzenia naukowe, edukacyjne i kulturalne. Przyznane odznaczenie jest wyrazem uznania dla ich nieustającego zaangażowania i poświęcenia. Serdeczne gratulacje ... Stowarzyszenie Lekarzy Polskiego Pochodzenia we Francji (AMOPF) uhonorowane Odznaką Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą