Uncategorized

Literatura – linki

29 marca, 2018

Powrót do strony Literatura

Literatura – ciekawe linki

3D rendering abstract concept of global network. Internet and global communications, global business and transport communications of the Earth

Unia Polskich Pisarzy Lekarzy
Dzięki wieloletnim, uporczywym staraniom lekarzy, uprawiających twórczość literacką, w końcu lat 60. władze PRL wyraziły wreszcie zgodę na to, aby takie stowarzyszenie mogło powstać. Wcześniej uważano, że lekarze powinni zajmować się wyłącznie leczeniem, a nie pisaniem. W ogóle wszelkie poza-zawodowe zainteresowania lekarzy traktowane były jako całkiem zbędne, a nawet dziwaczne. Dziś trudno to zrozumieć, ale nie pozwalano nam tworzyć żadnych „związków elitarnych”…

Listy z krainy snów…
Jeden z najpopularniejszych w internecie polskich serwisów literackich, udostępniający obecnie ponad 1.700 wierszy, piosenek i fragmentów prozy. Istnieje od 1996 roku, a od 2010 roku odwiedziło go już ponad 1,8 mln osób ze 138 państw. Został założony i jest prowadzony na zasadach wolontariatu przez polskiego lekarza – Jarosława Kosiatego.

Polona
Polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

Narodowe Archiwum Cyfrowe
NAC jest pierwszym polskim archiwum cyfrowym, tzn. instytucją powołaną w celu gromadzenia, przechowywania i udostępniania materiałów archiwalnych w postaci cyfrowej oraz zarządzania nimi. Do 2030 roku NAC udostępni online 200 mln kopii cyfrowych archiwaliów z zasobów archiwów państwowych.

Lubimyczytac.pl
Pomimo swojego młodego wieku (serwis powstał w 2010 roku), jest największym w Polsce opiniotwórczym serwisem książkowym. Siłą lubimyczytać.pl jest społeczność czytelników, którzy dyskutują, komentują aktualności ze świata książki, zawierają znajomości, kierując się literackim gustem, przeczesują imponującą bazę książek, dodając wybrane pozycje na półki swoich internetowych biblioteczek, piszą recenzje, śledzą nowości wydawnicze i informacje o ulubionych autorach, a przede wszystkim, wbrew ogłoszonemu w naszym kraju kryzysowi czytelnictwa… pochłaniają i kupują książki.

Nakanapie.pl
Społeczność miłośników książek. Radośni niczym Pollyana. Inteligentni jak Sherlock Holmes. Nieśmiertelni niczym Dracula. Przyjaźni jak Kubuś Puchatek. Sprawiedliwi niczym Robin Hood. Odradzający się jak Biały Gandalf. Czarujący niczym Harry Potter. Odważni jak Winnetou. Wytrwali niczym Robinson Cruzoe. Waleczni jak Pan Wołodyjowski.

Biblionetka.pl
Wyobraź sobie, że przychodzisz do biblioteki pełnej książek i mówisz, że chciał(a)byś przeczytać coś dobrego, ale nie bardzo wiesz, co wybrać. Sympatyczna bibliotekarka poleca Ci kilkanaście książek, wszystkie idealnie trafiające w Twój gust. Marzenie? Niekoniecznie! Tak właśnie działa BiblioNETka, i to bez wychodzenia z domu, o każdej porze dnia i nocy…

Bookeriada.pl
Wyrusz w podróż w najdalsze zakątki wyobraźni! Bookeriada to miejsce dla czytelników – centrum informacji o wydarzeniach literackich, wiadomości ze świata książek, recenzje, ciekawe artykuły, wywiady i konkursy z nagrodami.

Booklips.pl
Piszemy o literaturze w nowoczesnej, popkulturowej formule. Bez przesadnego wydumania i polonistycznego zadęcia.

Granice.pl
Wiadomości, recenzje książek, publicystyka, cytaty, rankingi, społeczność, wyzwania czytelnicze, czyli jednym słowem: wszystko o literaturze…

Projekt Gutenberga 
Serwis oferuje bezpłatnie ponad 58.000 książek w wersji elektronicznej. Zachęca, aby wybierać spośród e-booków na czytniki lub czytać książki online. Znalazły się tu zarówno największe dzieła literatury światowej, jak i pozycje mało znane (ze szczególnym uwzględnieniem starszych dzieł, dla których wygasły prawa autorskie). Tysiące wolontariuszy z całego świata zdigitalizowało książki, aby inni mogli cieszyć się z ich lektury.

Oprac. Jarosław Kosiaty

Powrót do strony Literatura

Inne posty

Spotkaj lekarzy z całego świata!

Szanowni Państwo, Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem przygotowuje się do Jubileuszowego Kongresu Polonii Medycznej. Polscy medycy z wielu zakątków świata spotkają się, aby uczcić 30-lecie Federacji. Kraków, dawna stolica Polski, miasto pełne historii, kultury i piękna, będzie gospodarzem tego wielkiego i niemającego odpowiednika w świecie wydarzenia. W dniach 12-14 września 2024 roku, zaproszeni goście będą mogli podzielić się swoją wiedzą i podziwiać unikalność Podwawelskiego Grodu,zaliczanego do międzynarodowego dziedzictwa nauki i sztuki. Tematem Jubileuszowego Kongresu Polonii Medycznej jest: „Medycyna – wyścig z czasem.” Chcemy spojrzeć w przyszłość, rozważyć obecność futurystycznych technologii i sztucznej inteligencji. Pragniemy dotknąć obszarów medycyny, do których jeszcze nie sięgają nasza myśl i wyobraźnia. Tematyka ta będzie myślą przewodnią wszystkich sesji naukowych. Planowane są ... Spotkaj lekarzy z całego świata!
Placeholder

Zebranie Rady w Dusseldorfie

17 listopada 14:00-17:00 czasu polskiego i niemieckiego, 7:00-10:00 czasu w Chicago oraz 15:00-18:00 czasu litewskiego odbędzie hybrydowe spotkanie Rady Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Zoom Meetinghttps://zoom.us/j/98182387390?pwd=Q0pXTUxvdzBXNHc1aEFoOWU0VytJdz09 Meeting-ID: 981 8238 7390Passcode: 420563 Do zobaczenia, Prezes i Zarząd Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych