Doniesienia

NOWINY – archiwum

28 września, 2017

NOWINY

Na stronie „nowiny” będą publikowane ważne momenty w życiu sfederowanych stowarzyszeń, jak też istotne wydarzenia w środowisku medycznym, które zasługują na podanie ich do wiadomości publicznej. W odróżnieniu od „spotkań”, wydarzenia te nie odbywają się z udziałem członków innych stowarzyszeń.Profesor Marek Rudnicki donosi z Warszawy iż 16 maja 1918 r. Prof. Andrzej Matyja został wybrany prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej przez XIV Krajowy Zjazd Lekarzy.

Prof. A. Matyja, jako prezes Okręgowej Izby Lekarskiej i prezes Komitetu Organizacyjnego, przyjmowal nas uroczyście w czasie VIII-ego Kongresu Polonii Medycznej w Krakowie (maj 2013 r.)

DSC_0506 (1)

Otwarcie VIII-ego Kongresu Polonii Medycznej w Krakowie :
Prof. Andrzej Matyja (z lewej) i Prof. Marek Rudnicki


Witam wszystkich serdecznie z Chicago.
Uprzejmie informuje wszystkich czlonkow Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, ze nowym Prezesem ZLP w Chicago zostal dzisiaj, 16-go kwietnia 2018 r. Dr. Marek Rudnicki.
Marek jest doskonale znany wszystkim czlonkom Federacji jako wyjatkowy przywodca , organizator i negocjator z daleko idąca wizja dla Polonijnych Lekarzy.
Cieszę się , ze jego ogromna wiedza , entuzjazm , doskonała reputacja, zdolności organizacyjne zostaną wykorzystane w działalności ZLP w Chicago.
Wybory do zarzadu ZLP, odbywaja sie zgodnie ze Statutem ZLP co 2 lata z możliwością pelnienia tej funkcji przez dwie kadencje
Moja ostatnia kadencja właśnie dobiegła końca i z ogromna przyjemnością przekazałam dziś te funkcje Dr. Rudnickiemu.
Jego wybór jest tez dobra wiadomością dla działalności FPOM, tak wiec możemy liczyć na dalsza owocna współpracę
W imieniu ustepujacego zarządu jak również własnym składam Markowi najserdeczniejsze gratulacje oraz życzę samych sukcesów. Jestem przekonana, ze jest to zdecydowanie najlepszy wybór jakiego mogliśmy dokonać .Serdecznie pozdrawiam
Kornelia Krol
Były Prezes ZLP w Chicago

Nasi Koledzy ze stowarzyszenia wołyńskiego donoszą o odbytej niedawno ciekawej sesji naukowej, której są współorganizatorami.

Stowarzyszenie Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu

Marcowa Sesja Szkoły katedralnej Uniwersytetu Otwartego UKSW w Łucku

ŁUCK 18 marzec 2018

MIĘDZY WIARĄ A ROZUMEM

OD FILOZOFII DO MISTYKI

Blisko sto osób wzięło udział w marcowej sesji Szkoły Katedralnej UO UKSW w Łucku na Ukrainie. Spotkanie rozpoczęło się od mszy świętej w katedrze świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku, którą odprawili: proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Paweł Chomiak oraz ks. prof. Stanisław Urbański. Podczas liturgii ks. prof. Urbański wygłosił homilię.

Po południu 18 marca 2018 r. Kanclerz Szkoły Katedralnej, ordynariusz diecezji łuckiej ks. bp Vitalij Skomarowski otworzył sesję naukową, która tym razem odbyła się w sali konferencyjnej usytuowanego w samym centrum miasta hotelu UKRAINA.

Pierwszy wykład na temat wiary i rozumu wobec relatywizmu wygłosił kierownik Szkoły Katedralnej dr Kazimierz Szałata (UKSW). Drugi referat na temat mistyki pasyjnej św. Siostry Faustyny przedstawił ks. prof. Stanisław Urbański (UKSW). Red. Jan Pniewski (Polskie Radio) mówił na temat wczesnej filozofii, która nie była rozumiana jako system, ale swoistego rodzaju duszpasterstwo. Popołudniowe spotkanie przy ul Słowackiego w Łucku zakończyła prezentacja ostatnio wydanych książek dotyczących najstarszych dziejów kościoła na Wołyniu, sięgających czasów Cyryla i Metodego. Książki zaprezentował założyciel i dyrektor Ośrodka Wydawniczo-Duszpasterskiego „Wołanie z Wołynia” ks. Witold Józef Kowaliw z Ostroga.

Warto zaznaczyć, że w spotkaniu wzięło udział blisko sto osób z różnych środowisk. Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej reprezentowali konsulowie: Teresa Chruszcz, Marek Zapór, Piotr Matusiak , Mateusz Natkowski.

Świat medyczny reprezentowali: prezes Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu dr Sergiusz Prokopiuk, ordynator oddz. Ginekologii Inwazyjnej Szpitala Miejskiego prof. Anna Kolesnik, ordynator oddz. Otolaryngologii Szpitala Wojewódzkiego w Łucku dr Jerzy Szczuruk, ordynator Wojewódzkiego Centrum Oparzeń i Chirurgii Estetycznej dr Roman Tracz, ordynator Oddz. Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Wojewódzkiego dr Dymytro Struk, dyrektor Centrum Mowy i Słuchu Medincus w Łucku dr Aleksznder Szczuruk, miejski konsultant chirurgii klatki piersiowej dr Aleksander Gagałowski, konsultant wojewódzki i zastępca lekarza głównego dr Inna Szafraniuk. Na sali obecni byli przedstawicie4le kurii, miejscowi księża, siostry zakonne, dziennikarze oraz liczna grupa studentów, która złożyła formalne wnioski o wydanie indeksów Uniwersytetu Otwartego UKSW.

Szkoła katedralna w Łucku jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Otwartego UKSW, Diecezji Łuckiej, Fundacji Polskiej Raoula Follereau, Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu i Międzynarodowego Centrum Formacji Chrześcijańskiej.

Przy okazji wizyty delegacja UO OKSW przekazała dla Centrum Pomocy przy katedrze świętych Apostołów Piotra i Pawła dary i świąteczne upominki dla najbiedniejszych mieszkańców Wołynia.

Więcej szczegółów można znaleźć na witrynie stowarzyszenia wołyńskiego.


Dr Bogan MILEK donosi iż zostal ponownie wybrany prezesem PTM w Niemczech na następną 3-letnią kadencje. Poniżej okolicznościowy mail.

Witam
Tak nawiasem – przed europejskim balem lekarza w Düsseldorfie  odbyły się wybory w PTM w Niemczech.  Jednogłośnie udzielono absolutorium ustepujacemu Zarzadowi.  Jednoglośnie wybrano też nowy Zarząd – prawie w niezmienionym składzie. Nowym skarbnikiem PTM wybrano powszechnie szanowaną kol. dr Irene Weder – w miejsce nieobecnego dotychczasowego skarbnika. Pozostałe funkcje – na prośbe dotychczasowego prezesa – pozostawiono bez zmian.

Każda z obecnych osób poczynając od dnia poprzedzajacego bal  mogła zapoznać się z kompletem dokumentów finansowych i każdych innych PTM. Do wglądu było ok. 20  segregatorów. Wygląda na to, ze PTM w Niemczech pracuje nie najgorzej. Pozdrawiam serdecznie.
Bogdan Milek


AMOPF u Ambasadora RP w Paryżu

Delegacja AMOPF-u (Drs I.Lach, M.Lipski, P.Konopka) została przyjęta w dniu 15-ego marca 2018 przez
Ambasadora Polski w Paryżu, Profesora Tomasza MŁYNARSKIEGO.

Tematem spotkania byla organizacja we Francji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodleglości. AMOPF zorganizuje jesienią tego roku konferencję na temat wkładu polskich lekarzy w rozwój medycyny francuskiej i światowej. Konferencja ta będzie głównie przeznaczona dla publiczności francuskiej.

Drugim tematem spotkania była organizacja ochodów 30-lecia AMOPF-u w 2019 roku. AMOPF proponuje organizację uroczystego balu w historycznych salonach ambasady polskiej w Paryzu (Hôtel de Monaco).

Spotkanie odbyło sie w bardzo serdecznej i miłej atmosferze i zostało zakończone wspólnym zdjęciem.

DSC_0578Od lewej : Ambasador, Prof.Tomasz Młynarski, Drs Izabela Lach, Piotr Konopka, Maciej Lipski

Inne posty

Spotkaj lekarzy z całego świata!

Szanowni Państwo, Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem przygotowuje się do Jubileuszowego Kongresu Polonii Medycznej. Polscy medycy z wielu zakątków świata spotkają się, aby uczcić 30-lecie Federacji. Kraków, dawna stolica Polski, miasto pełne historii, kultury i piękna, będzie gospodarzem tego wielkiego i niemającego odpowiednika w świecie wydarzenia. W dniach 12-14 września 2024 roku, zaproszeni goście będą mogli podzielić się swoją wiedzą i podziwiać unikalność Podwawelskiego Grodu,zaliczanego do międzynarodowego dziedzictwa nauki i sztuki. Tematem Jubileuszowego Kongresu Polonii Medycznej jest: „Medycyna – wyścig z czasem.” Chcemy spojrzeć w przyszłość, rozważyć obecność futurystycznych technologii i sztucznej inteligencji. Pragniemy dotknąć obszarów medycyny, do których jeszcze nie sięgają nasza myśl i wyobraźnia. Tematyka ta będzie myślą przewodnią wszystkich sesji naukowych. Planowane są ... Spotkaj lekarzy z całego świata!
Placeholder

Zebranie Rady w Dusseldorfie

17 listopada 14:00-17:00 czasu polskiego i niemieckiego, 7:00-10:00 czasu w Chicago oraz 15:00-18:00 czasu litewskiego odbędzie hybrydowe spotkanie Rady Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Zoom Meetinghttps://zoom.us/j/98182387390?pwd=Q0pXTUxvdzBXNHc1aEFoOWU0VytJdz09 Meeting-ID: 981 8238 7390Passcode: 420563 Do zobaczenia, Prezes i Zarząd Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych