Doniesienia
Podkast PTML
19 lutego, 2021
30 marzec 2021 – Ukazał się nowy odcinek podcastu Colloquium.
Szanowni Państwo,
W ostatnich odcinkach podcastu Colloquium rozmawialiśmy problemach psychicznych po drugiej stronie barykady. Przepracowani lekarze, ci z z pierwszej linii frontu pandemii, ale i wszyscy ogółem, są narażeni na wypalenie zawodowe. Jak zapobiec i jak mu zaradzić, jeśli się pojawi? Opowiada lekarz psychiatra profesor Eugenijus Laurinaitis
Drugi temat, to spektrum autyzmu – szerokie pojęcie obejmujące swoim znaczeniem różne zaburzenia autystyczne. Choroby te zazwyczaj są wykrywane i diagnozowane w wieku dziecięcym, gdyż objawy występują stosunkowo wcześnie. Z dr n. med. Tomaszem Srebnickim, starszym asystentem w Klinice Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, certyfikowanym terapeutą poznawczo-behawioralnym, rozmawiamy dzisiaj o tym, jak spektrum autyzmu wpływa na jakość życia dziecka i co czeka takie osoby w życiu dorosłym.
Colloquium – rozmowy o medycynie i nie tylko. Wesprzyj na platformie Patreon: https://www.patreon.com/psml!
— Łączę wyrazy szacunku,
Aleksander Sudujko
Sekretarz PSML
+370 626 54809
Koledzy,
Zapraszam do odsłuchania nowych odcinków podcastu Colloquium. W jednym z nich nasza nowa członkini Agata Młyńska opowiada o immunoterapii w leczeniu nowotworowym i szczepionkach przeciw COVID-19.
W 2013 roku zapowiedziano, że leczenie immunologiczne będzie wykorzystywane w terapii co drugiego nowotworu. Pięć lat później nagroda Nobla z zakresu medycyny trafiła do twórców immunoterapii. Czy stosowanie na szeroką skalę leczenia immunologicznego pozostaje wciąż nadzieją na przyszłość, czy jest już teraźniejszością – na to pytanie odpowiada dr Agata Młyńska, starszy pracownik naukowy w Narodowym Instytucie Raka w Wilnie, stypendystka programu stypendialnego im. Kazimierza Pelczara.
Wczoraj z kolei ukazał się kolejny wywiad z profesorem Eugenijusem Laurinatisem, lekarzem psychiatrą, z którym rozmawialiśmy już o zdrowiu psychicznym mieszkańców Litwy, o niepokoju i radzeniu z nim.
Teraz poruszamy inny temat – albowiem po drugiej stronie barykady, a raczej na pierwszej linii frontu pandemii, są lekarze. Przepracowani specjaliści są narażeni na wypalenie zawodowe. Jak zapobiec i jak mu zaradzić, jeśli się pojawi?
Zachęcam do udostępniania i dzielenia się ze znajomymi!—
Łączę wyrazy szacunku,
Aleksander Sudujko
Sekretarz PSML
+370 626 54809
Zapraszam do subskrybcji naszego kanału na Youtubie (https://www.youtube.com/channel/UCK16Y4TPv1E6W7awapGhhxA) i wspierania inicjatywy tworzenia podcastu poprzez wpłaty na platformie Patreon (https://www.patreon.com/psml). Dziękuję!
1/ Komunikacja z nastolatkiem dla każdego rodzica jest prawdziwym wyzwaniem. Bardzo często mamy do czynienia z monologiem, a nawet krzykiem, wkrada się niezrozumienie, walka na argumenty. Z Lucyną Narkiewicz-Skórko, psycholog poradni psychologiczno-pedagogicznej w Wilnie, zgłębiamy stary jak świat konflikt pokoleń. Zachęcam do subskrypcji naszego kanału na YouTubie: https://www.youtube.com/channel/UCK16Y4TPv1E6W7awapGhhxA. Po wejściu na stronę kliknijcie na czerwony przycisk „Subskrybuj” i później na dzwoneczek – w taki sposób będziecie automatycznie otrzymywali powiadomienia o nowych odcinkach. SPOTIFY
APPLE PODCASTSYOUTUBE
Colloquium – to podcast tworzony przez Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie. Rozmowy o medycynie i nie tylko. Znajdziecie tutaj wywiady z ekspertami medycyny,lekarzami, profesorami i specjalistami swoich dziedzin. Dyskusje aktualne, proste, szczere i nurtujące naszych. słuchaczy. Prowadzone po polsku i po litewsku. Colloquium – rozmowy o medycynie i nie tylko.
MAIL: info@psml.lt Facebook: https://www.facebook.com/psmllt —
Łączę wyrazy szacunku,
Aleksander Sudujko
Sekretarz PSML
+370 626 54809