Uncategorized

Rudnicki

24 maja, 2021

Marek Rudnicki, MD, PhD
Profesor chirurgii

Po ukończeniu studiów w Śląskiej Akademii Medycznej w 1972 roku, podjął specjalizację z chirurgii w w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach Ligocie. W tej samej uczelni uzyskał doktorat (1980) i habilitację (1993). Od 1987 roku w USA (do 1990 University of Cincinnati,1990 – 1999 Columbia University). Od 1999r związany z University of Illinois w Chicago. Od 2002r pozostaje Dyrektorem Rezydencji Chirurgicznej w University of Illinois/Advocate Illinois Masonic Medical Center w Chicago, a od 2019r jest również Dyrektorem Departamentu Chirurgii w Ross University School of Medicine.
Działacz Solidarności, aktywny członek podziemnych opozycyjnych regionalnych i krajowych struktur „Solidarności” oraz Biskupiego Komitetu Pomocy Więzionym i Prześladowanym za Przekonania Polityczne „Miłość I Sprawiedliwość Społeczna”.
W 2000-2001 był doradcą ministra zdrowia. W latach 2000’ był wybrany Vce Prezesem Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych a od 2009 do 2016 pełnił funkcję Prezesa tej organizacji. Był Przewodniczącym Programu Naukowego i współorganizatorem trzech Kongresów Polonii Medycznej (VII – Toruń, VIII – Kraków oraz IX – Warszawa). Przez wiele lat był członkiem Zarządu Związku Lekarzy Polskich w Chicago, a w latach 2018 – 2020 Prezesem tej organizacji. Zainicjował kolejne sympozja “Patriotyzm, Dziedzictwo i Medycyna” poświęcone lekarzom którzy przyczynili się do walki o niepodległość Polski.
Jest naukowcem, nauczycielem akademickim, znanym i wysoko cenionym specjalistą w chirurgii, wykładowcą, promotorem wiedzy wśród młodego pokolenia Polaków. Od dziesiątków lat uczy chirurgii zarówno w Polsce jak i obecnie w USA. Jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych organizacji medycznych, w tym prestiżowego Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów, w którym pełni funkcje Governora. Od 20 lat prowadzi założony przez siebie Polsko Amerykański Program Walki z Rakiem Piersi “Amber Coalition”.
Prof. Rudnicki jest znanym i cenionym reprezentantem Polonii. Był inicjatorem wielu akcji promujących Polskę oraz skutecznych działań przeciwko szkalowaniu dobrego imienia Polski i Polaków na arenie międzynarodowej. W latach 2018 – 2020 był członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszalku Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. W 2020 roku został mianowany członkiem Rady Patronackiej przy Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Był kandydatem Polonii do Senatu Rzeczypospolitej w wyborach parlamentarnych w roku 2019.
Wśród wielu wyróżnień należy wymienić Krzyż Krzyżem Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Krzyż Wolności i Solidarności. Otrzymał złoty medal Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti (Za posługę dla Kościoła i Narodu). Rzecznik Praw Obywatelskich przyznał mu honorowy medal „Za zasługi dla ochrony praw człowieka”, a Minister Zdrowia przyznał Medal „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Kapitula Polskiego Towarzystwa Lekarskiego wyróżniła go najwyższym odznaczeniem świata lekarskiego w Polsce znanym jako Medal Gloria Medicinae. Zostal wyróżniony również takimi medalami jak Pro Gloria Medici, Złoty Medal im. Profesora Nielubowicza, Honorowa Statuetka Biegańskiego, medal Honoris Gratia od Prezydenta Miasta Krakowa oraz Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Wojewodztwa Katowickiego. Jest laureatem „Złotego Otisa”. W uznaniu działalności opozycyjnej był nagrodzony również Złotym Medalem Solidarności na Śląsku i Medalem Upamiętnienia 30 Rocznicy Solidarności. Otrzymał Platynowy Laur „Ambasador Spraw Polskich”. Jest Honorowym Prezesem Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych.

Inne posty

Spotkaj lekarzy z całego świata!

Szanowni Państwo, Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem przygotowuje się do Jubileuszowego Kongresu Polonii Medycznej. Polscy medycy z wielu zakątków świata spotkają się, aby uczcić 30-lecie Federacji. Kraków, dawna stolica Polski, miasto pełne historii, kultury i piękna, będzie gospodarzem tego wielkiego i niemającego odpowiednika w świecie wydarzenia. W dniach 12-14 września 2024 roku, zaproszeni goście będą mogli podzielić się swoją wiedzą i podziwiać unikalność Podwawelskiego Grodu,zaliczanego do międzynarodowego dziedzictwa nauki i sztuki. Tematem Jubileuszowego Kongresu Polonii Medycznej jest: „Medycyna – wyścig z czasem.” Chcemy spojrzeć w przyszłość, rozważyć obecność futurystycznych technologii i sztucznej inteligencji. Pragniemy dotknąć obszarów medycyny, do których jeszcze nie sięgają nasza myśl i wyobraźnia. Tematyka ta będzie myślą przewodnią wszystkich sesji naukowych. Planowane są ... Spotkaj lekarzy z całego świata!
Placeholder

Zebranie Rady w Dusseldorfie

17 listopada 14:00-17:00 czasu polskiego i niemieckiego, 7:00-10:00 czasu w Chicago oraz 15:00-18:00 czasu litewskiego odbędzie hybrydowe spotkanie Rady Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Zoom Meetinghttps://zoom.us/j/98182387390?pwd=Q0pXTUxvdzBXNHc1aEFoOWU0VytJdz09 Meeting-ID: 981 8238 7390Passcode: 420563 Do zobaczenia, Prezes i Zarząd Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych