Doniesienia

XVIII Igrzyska lekarskie

8 grudnia, 2021

XVIII Igrzyska Lekarskie
Zakopane,  8-11 września 2021 r.

W dniach 8-11 września 2021 r. odbyły się w Zakopanem XVIII Igrzyska Lekarskie pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) oraz Śląskiej Izby Lekarskiej (ŚIL) w Katowicach. Większość dyscyplin sportowych miała miejsce na pięknych obiektach sportowych przy Centralnym Ośrodku Sportowym (COS) w Zakopanem, który jest także Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich (OPO). Konkurencje sportowe odbywały się także w Ludźmierzu, Nowej Białej, Frydmanie, Nowym Targu, Hotelu Belvedere oraz Tatrzańskiej Łomnicy. Głównym organizatorem od początku Igrzysk jest dr Maciej Jachymiak. W zawodach trwających 4 dni uczestniczyło 590 lekarzy wraz z rodzinami z całej Polski. Wśród dyscyplin sportowych znalazło się 16 lekkoatletycznych kategorii olimpijskich, w tym tenis ziemny.
Klub Sportowy „Bronek” ZLP w Chicago był reprezentowany przez dr. Bronisława Orawca, który powtórzył sukces z poprzednich Igrzysk, zdobywając złoty medal i tytuł mistrzowski w tenisie ziemnym w grach pojedynczych (grupa F). Zdobył również srebrny medal w grach podwójnych (grupy D, E, F) z partnerem dr. Michałem Szelągowskim. W Igrzyskach startował po raz pierwszy także syn Bronisława – dr Mieszko Orawiec, który pracuje w Klinice Chorób Serca i Naczyń Instytutu Kardiologii UJ CM w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II jako rezydent specjalizujący się w kardiologii i który również odniósł sukces zdobywając złoty medal i tytuł mistrzowski w tenisie ziemnym w grach pojedynczych (grupa A i B).

Podczas uroczystego zakończenia Igrzysk dr Bronisław Orawiec został zaproszony przez organizatorów do udziału w ceremonii wręczania medali wspólnie ze znakomitym pływakiem,  kierownikiem Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Pełnomocnikiem Ministra Zdrowia ds. psychiatrii sądowej prof. Januszem Heitzmanem oraz wspaniałym sportowcem, byłym wiceprezesem NRL, byłym przewodniczącym ORL w Warszawie dr. Krzysztofem Makuchem.

B. Orawiec po złożeniu gratulacji organizatorom oraz zwycięzcom, zaprosił wszystkich licznie zebranych sportowców i gości na XXV Jubileuszowe Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim (ŚMLPwNA), które odbędą się w marcu 2022 roku w Davos w Alpach szwajcarskich. Głównemu organizatorowi Mistrzostw – dr. Maciejowi Jachymiakowi, dr. Krzysztofowi Makuchowi – autorowi wiersza do publikacji oraz dr. Stefanowi Madejowi, dr B. Orawiec wręczył nowo wydaną publikację pt. Góralskie Posiady dr. Orawca, tom V. Literatura na posiadach – antologia. Po części oficjalnej i wystawnej kolacji, miała miejsce zabawa do późnych godzin nocnych. Zachęcam Koleżanki i Kolegów do wzięcia udziału w tej pięknej sportowej imprezie. Osobom zainteresowanym polecam stronę internetową organizatorów: www.igrzyskalekarskie.org.

BO