Doniesienia

Zaremba

7 sierpnia, 2018

Jeden z najstarszych członków Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech,  Aleksander ZAREMBA, zmarł w niedziele 5 sierpnia 2018.
Poniżej zamieszczamy maile jakie nam przesłali prezes stowarzyszenia niemieckiego, Dr Bogdan Milek, jak też były prezes Federacji, Prof.Marek Rudnicki.
Zarząd Federacji składa szczere kondolencje rodzinie zmarłego.

7. (1)

Kochani Przyjaciele, Szanowni Panstwo,
Pogrążeni w głebokim żalu zawiadamiamy, iż w dniu 5 sierpnia 2018 odszedł od nas nasz Kolega i Przyjaciel Aleksander Zaremba.
Kolega Zaremba był wspaniałym człowiekiem, był duszą wielu polonijnych przedsiewzięć i inicjatyw – przede wszystkim organizowanych przez Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech oraz Federacje Polonijnych Organizacji Medycznych.
Alek Zaremba od kilku lat byl organizatorem i dobrą duszą Europejskich Bali Lekarza – ktorymi żył na długo przed imprezą. Wiedzac o chorobie, z którą kolega Zaremba walczył od pewnego czasu – uczestnicy balu w roku 2017 zgotowali mu wspaniałą owację na stojąco. Kolega Zaremba był także uczestnikiem, wodzirejem i czarującym gitarzystą podczas spotkań kulturalnych towarzyszących Seminarium Polskich i Polonijnych Lekarzy na Nartach, Polsko – Niemieckim Sympozjum Medycznym w Kołobrzegu oraz kolejnym Kongresom Polonii Medycznej (organizowanym co trzy lata).
Uczcimy pamięć kolegi Zaremby podczas kolejnego Europejskiego Balu Lekarza w Düsseldorfie , jaki organizujemy 17 listopada w hotelu Van der Valk. Zadedykujmy Alkowi Zarembie ten Bal – postarajmy się o frekwencję i program Balu tak by uczcić Jego pamięć.
W Kołobrzegu podczas kolejnego Polsko – Niemieckiego Seminarium Medycznego w dniach 18 – 25 sierpnia 2018 przygotujemy wspomnienie o Alku, ilustrowane fotografiami i migawkami filmowymi.
Pogrzeb kolegi Aleksandra Zaremby odbędzie się na Cmentarzu w Opolu przypuszczalnie w dniach 12 – 14 sierpnia 2018.
Małżonce Małgorzacie składamy wyrazy najglębszego współczucia.
Alku – będzie nam Ciebie bardzo brakowalo!
Cześć Jego Pamięci !

Koleżanki i Koledzy z Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech i Kongresu Polonii Niemieckiej oraz Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych
Przewodniczacy PTM dr med. Bogdan Milek

 

Witam,

I znowu smutna wiadomość.
Przed laty, chyba prawie 30-tu, zawiązaliśmy pewną „generację ponad granicami”.  Połaczyly nas nici serdeczności, przekraczajace granice państw, specjalności, doświadczeń, a jak się i później często okazywało również spojrzeń na rzeczywistość.  I teraz ze smutkiem patrzymy, jak gasną jasno swiecące świeczki, które  łaczyły nas jednym plomieniem – doznaniami i doświadczeniami życia poza Polską i chęcia wspólnego spędzania tego niewielkiego czasu, który pozostawał poza codziennością.
Alek byl takim „spójnikiem” różnych środowisk.  Chociaż nasza znajomość była stosunkowo niewielka i ograniczała się do kilku dni podczas kolejnych zimowych obozów narciarskich, to jednak zawiązaliśmy nic sympatii która kontynuowana była wymianą wieści mailowych przez kolejne miesiące. Alek tchnął duszę do tych obozów tak samo jak robił to w ramach swojej grupy podczas kolejnych Kongresów Polonii Medycznej.   Chociaż nie znam bliżej Jego działalności na miejscu , w PTMie, to wiem, że na przyszłych spotkaniach będzie Go brakowało, Jego gitary, Jego piosenek, i Jego pogodnego usposobienia.  Będzie brakowało przede wszystkim Jego przekonania, że wielka wartoscią naszej emigracyjnej egzystencji są wspólne spotkania, wspomnienia i kreowanie relacji, które winny nas łączyć.
Odszedł jeden z nas.
Przekaz, Bogdanie, Małgosi wyrazy serdecznego współczucia w imieniu moim, Joasi i naszego chicagowskiego środowiska.
Załuję, że nie było mi dane uczestniczyć w Balach przez Alka organizowanych.
Marek Rudnicki

Inne posty

Rejestracja na Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej

Szanowne Koleżanki,Szanowni Koledzy, Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej odbędzie się już za kilka miesięcy. Organizatorzy wielkiego międzynarodowego spotkania polskich medyków z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem przygotowują Państwu konferencje naukowe oraz spotkania towarzyskie. Chcemy nasz pobyt w Krakowie uczynić świętem polskiej myśli naukowej oraz sposobnością na nawiązanie i odnowienie przyjaźni. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu ze specjalnym zaproszeniem przygotowanym Państwu przez Panią Prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, dr Kornelię Król. Celem ułatwienia Państwu wglądu w sam Kongres, podajemy kilka niezbędnych odnośników: Strona internetowa Kongresu:  https://kongrespoloniimedycznej.org/ Rejestracja:https://kongrespoloniimedycznej.org/rejestracja Program Naukowy:https://kongrespoloniimedycznej.org/o-kongresie/edycja-2024/program-kongresu Do zobaczenia w Krakowie, Prezes i ZarządFederacji Polonijnych Organizacji Medycznych
Placeholder

Rejestracja i program obchodów 35-lecia AMOPF

AMOPF świętuje 35. rocznicę nieprzerwanej działalności spotkaniem, które odbędzie się 25 maja 2024 roku w Ambasadzie Polski we Francji (57 rue Saint Dominique 75007 Paryż. Metro, RER: Invalides). Mamy nadzieję, że licznie się Państwo zjawią. W dwóch załącznikach znajdą Państwo wszystkie szczegóły dotyczące tego spotkania: Mam nadzieję, że spotkamy się licznie 25 maja. Przesyłam serdeczne pozdrowienia Dr Pierre KonopkaPrezes Honorowy AMOPF w imieniu Zarządu. P.S. Możecie Państwo wydrukować Formularz Zgłoszeniowy, wypełnić go ręcznie i zeskanować, aby wysłać jako załącznik do Państwa maila. Jeśli nie mogą Państwo zeskanować swojego formularza, można go sfotografować i wysłać za pomocą smartfona. PROGRAM SPOTKANIA 14:15-14:30 – PowitaniaKONFERENCJA HISTORYCZNAModeratorzy: P.Konopka, K.Klimczak14:30-15:00 – Polscy lekarze we Francji w XIX wieku (K.Klimczak, P.Konopka)15:00-15:15 – Polscy lekarze we Francji ... Rejestracja i program obchodów 35-lecia AMOPF