Aktualności

X Kongres Polonii Medycznej

23 czerwca, 2019

plakat Kongres1

To tradycyjne już spotkanie Polonii medycznej i lekarzy polskich odbyło się w Gdańsku dniach 29 maja-1 czerwca 2019 r. przy udziale około 850 lekarzy reprezentujących zarówno lekarzy polonijnych jak i polskich. Tematem Kongresu był „Postęp techniczny w służbie medycyny”. Honorowy patronat Kongresu sprawował Dr Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu RP.

Około 140 lekarzy reprezentowało kraje wschodnie. Ich udział stal się możliwy dzięki pomocy finansowej Senatu i stowarzyszenia Wspólnota Polska. Trzeba również podkreslić udział około 50-ciu lekarzy polskich  z USA.

Wykład inauguracyjny wygłosil  Prof. Marek Radomski z Kanady na pasjonujacy temat:
„Nanomedycyna – w świecie małych cząstek o wielkim znaczeniu dla rozwoju nowych technologii medycznych”

Uroczystości otwarcia Kongresu zakończył koncert Leszka Możdżera.

Praca w licznych sesjach naukowych (24 sesje), dotyczyła głównie postępu technicznego w różnych dziedzinach medycyny. Wobec dużej ilosci sesji, frekwencja na niektórych konferencjach była niestety ograniczona.

Wg niektorych uczestnikow obfity program turystyczny byl również źródłem zmniejszenia frekwencji na niektorych sesjach naukowych.

GRUPA WSPÓŁPRACY

Grupa Współpracy to idea, opracowana przez Prezesa Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, dr Janusza Kasina, aby w czasie Kongresu – spotkania lekarzy polskich i polonijnych, stworzyć model działania:

  • ułatwiający podejmowanie międzynarodowej współpracy naukowej lekarzy polskich i polonijnych
  • promujący tworzenie programów edukacyjnych dla polskich lekarzy niezależnie od miejsca ich zamieszkania w ośrodkach, w których pracują wybitni polscy naukowcy.

Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych zależy na zintegrowaniu środowisk lekarzy polskich i polonijnych. Pragniemy ułatwić kontakt i współpracę pomiędzy studentami, młodymi początkującymi lekarzami oraz doświadczonymi specjalistami. Aktualnie tworzymy Grupę Współpracy Polonijnych Lekarzy – naukowców.

Liczymy, że nasza inicjatywa zapewni wzajemne korzyści dla wszystkich członków Grupy oraz ich pacjentów. Starsi koledzy – osoby o doświadczeniu badawczym oraz pozycji zawodowej, umożliwiającej podejmowanie decyzji o współpracy, mogą przekazywać swoje doświadczenie, czas i środki. Natomiast młodzi lekarze, pełni energii, entuzjazmu i pomysłów zaoferują swoje siły, czas i inicjatywę. Będą też uczyć się, jak dojść do rezultatów badań naukowych oraz ich publikacji, a następnie jak przekazać dalej osiągniętą wiedzę i doświadczenie.

X-y Kongres to dogodna okazja do dyskusji nad proponowanym kształtem i zasadami współpracy w ramach Grupy Współpracy Polonijnych Lekarzy.

Wieczór galowy zakończył nasze spotkanie w pięknym i gościnnym Gdańsku.

Obszerne reportaże fotograficzne można znaleźć :

– na domenie Kongresu
– na domenie stowarzyszenia Wspólnota Polska
na domenie Gazety Lekarskiej

Poniżej kilka fotografii z przebiegu kongresu (należy kliknąć na zdjęcie aby je powiększyć).

Inne posty

Spotkaj lekarzy z całego świata!

Szanowni Państwo, Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem przygotowuje się do Jubileuszowego Kongresu Polonii Medycznej. Polscy medycy z wielu zakątków świata spotkają się, aby uczcić 30-lecie Federacji. Kraków, dawna stolica Polski, miasto pełne historii, kultury i piękna, będzie gospodarzem tego wielkiego i niemającego odpowiednika w świecie wydarzenia. W dniach 12-14 września 2024 roku, zaproszeni goście będą mogli podzielić się swoją wiedzą i podziwiać unikalność Podwawelskiego Grodu,zaliczanego do międzynarodowego dziedzictwa nauki i sztuki. Tematem Jubileuszowego Kongresu Polonii Medycznej jest: „Medycyna – wyścig z czasem.” Chcemy spojrzeć w przyszłość, rozważyć obecność futurystycznych technologii i sztucznej inteligencji. Pragniemy dotknąć obszarów medycyny, do których jeszcze nie sięgają nasza myśl i wyobraźnia. Tematyka ta będzie myślą przewodnią wszystkich sesji naukowych. Planowane są ... Spotkaj lekarzy z całego świata!
Placeholder

Zebranie Rady w Dusseldorfie

17 listopada 14:00-17:00 czasu polskiego i niemieckiego, 7:00-10:00 czasu w Chicago oraz 15:00-18:00 czasu litewskiego odbędzie hybrydowe spotkanie Rady Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Zoom Meetinghttps://zoom.us/j/98182387390?pwd=Q0pXTUxvdzBXNHc1aEFoOWU0VytJdz09 Meeting-ID: 981 8238 7390Passcode: 420563 Do zobaczenia, Prezes i Zarząd Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych