Uncategorized
Biuletyn10
16 stycznia, 2022
Biuletyn Federacji
Polskich Organizacji Medycznych
na Obczyznie
Nr 4/1998 (10) Grudzien 1998
(Wydanie internetowe)
Do poprzedniego numeru Biuletynu
OD REDAKCJI
W tym numerze Biuletynu poza sprawami dotyczacymi Federacji (kontakty z NRL, kalendarz), probujemy wprowadzic dwie nowe rubryki : 1- „miscelanea „- sprawy rozne: w tym numerze historia Zrzeszenia Polskich Lekarek, a takze 2- „Polemika”, ktora stanie sie, mamy nadzieje, zrodlem dyskusji, wymiany pogladow i opinii .
Czekamy na Wasze odpowiedzi, reakcje i naturalnie, w nastepnym numerze przekazemy Wasze wypowiedzi.
Redakcja przeprasza, ze ze wzgledu na przedswiateczny nawal pracy zawodowej, Biuletyn jest napisany wylacznie w wersji internetowej bez polskich liter.
Redakcja dolacza sie do Zyczen Prezesa dla naszych czlonkow to znaczy Stowarzyszen, aby sie rozwijaly i dzialaly owocnie, a takze dla kazdego z Was osobna : Wesolych i cieplych Swiat Bozego Narodzenia oraz wszelkiej pomyslnosci w zyciu osobistym i zawodowym w nadchodzacym 1999 roku.
1- Naczelna Rada Lekarska-FEDERACJA
– uchwala NRL
– komentarz Janusz KASINA
2- Rejestracja FEDERACJI
1- Bale (daty miejsca )
2- Sport ( Chicago, narty)
3- O Mickiewiczu w Paryzu
C- SPOTKANIE LEKARZY POLSKIEGO POCHODZENIA Z EUROPY
SRODKOWO-WSCHODNIEJ (Andzela BOGUCKA)
D- MWIA – Miedzynarodowe Stowarzyszenie Lekarek w Polsce (Barbara
BRUZIEWICZ-MIKLASZEWSKA)
1- artykul ze « Wspolnoty Polskiej »
2- « dlaczego wyjedzamy ? » z listy dyskusyjnej lekarzy.
1- Stosunki Naczelnej Rady Lekarskiej z Federacja.
– Uchwala NRL: tekst otrzymany przez Janusza KASINE, 2-ego pazdziernika 1998 r. od Krzysztofa MADEJA-Prezesa NRL.- jako rezultat spotkania NRL-Federacja w Wilnie w Ambasadzie Polskiej.
„Stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 26-ego wrzesnia 1998 r. w sprawie wspolpracy Naczelnej Rady Lekarskiej z Federacja Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie oraz wspolorganizowania IV Swiatowego Kongresu Polonii Medycznej.
Naczelna Rada Lekarska uznajac Federacje Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie za glowna reprezentacje zarowno lekarzy Polakow zyjacych i pracujacych na calym swiecie jak i organizacji zrzeszajacych tych lekarzy w roznych krajach, wyraza wole dalszej wspolpracy z Federacja w zakresie wynikajacych z ustawowych zadan samorzadu lekarskiego w Polsce i statutowych celow Federacji.
Naczelna Rada uwzgledajac prosbe Federacji podejmuje sie zorganizowania IV Swiatowego Kongresu Polonii Medycznej w Polsce. Naczelna Rada Lekarska zobowiazuje Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do ustalenia wspolnie z Rada Federacji terminu, miejsca i tematyki Kongresu oraz upowaznia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zawarcie stosunkow umow zwiazanych z organizacja Kongresu.”
Podpisali : sekretarz Lek Med Konstanty RADZIWILL; prezes dr n.med Krzysztof T. MADEJ
– Komentarz – Janusz KASINA
Federacja Polskich Organizacji Medycznych na obczyznie jest organizacja stworzona przez i dla zrzeszonych w niej organizacji. Istota dzialalnosci jest przede wszystkim to co dzieje sie wewnatrz naszej Federacji : poglebianie wzajemnych kontaktow, przekazywanie informacji o wydarzeniach w stowarzyszonych organizacjach, spotkania, wzajemna pomoc. Jednak obok tej glownej dzialalnosci, naszym celem sa tez szerokie kontakty miedzynarodowe, w tym z WHO i z wladzami polskimi.
Nasze wczesniejsze kontakty, wyrazone umieszczeniem naszej organizacji w rejestrze WHO „Institutional Matrix for International Collaboration on Medical Educational and Practice” oraz zgloszeniem czlonkostwa w „Council for International Organizations of Medical Sciences”, rozwijaja sie w szczegolnie bliskim nam kierunku.
Uznanie naszej Federacji przez Naczelna Rade Lekarska za reprezentanta Polonii medycznej jest faktem, ktory cieszy nas wszystkich. Odczytujemy to jako wyraz zaufania dla naszej dzialalnosci na rzecz Polonii medycznej.
Stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej jest kolejnym krokiem w rozwoju naszych wzajemnych kontaktow, stwarza ono dalsza podstawe do tego, aby nastepny etap naszej wspolpracy, wspolnie planowane spotkanie Polonii medycznej, bylo zorganizowane sprawnie i zakonczylo sie sukcesem ku naszemu wspolnemu pozytkowi.
2- Rejestracja Federacji
Bardzo wazna dla nas nowina; po strasznie dlugich staraniach i dyskusjach co do kraju w ktorym mialo to miec miejsce, Federacja zostala zarejestrowana w Chicago USA, to jest tam gdzie bylo to mozliwe (w Anglii np; nie jest to potrzebne dla Stowarzyszenia i wiec nie mozliwe). W Chicago istnieje juz nasze konto bankowe.
Chicago nie jest moze najlepszym miejscem vis a vis ewentualnej wspolpracy z instancjami wylacznie europejskimi, ale napewno wielkim krokiem vis a vis organizacji miedzynarodowych.
1- BALE
* 16 stycznia 1999 w Paryzu (Francja)
adres Le Chalet de la Porte Jaune
Avenue de Nogent -Bois de Vincennes 75012 Paris
informacje: Piotr KONOPKA, AMOPF : 150, Ave de Wagram, 75017 Paris; tel i fax (0)146223388
e-mail : pierre.konopka@wanadoo.fr
*13 lutego 1999 w Lindingö (Szwecja)
adres Foresta Hotell, Herserudsvägen 22
informacje: Wanda FLUR tel 08 73 18 167
*13 lutego 1999 w Chicago (USA)
adres Palmer House Hilton Hotel-Chicago
informacje: Magda GAWRYSZ , E-mail : drgawrysz@msn.com
2- IMPREZY SPORTOWE
* KOLO SPORTOWE w CHICAGO przy Zwiazku Lekarzy Polskich organizowalo juz po raz siodmy: Mistrzostwa Lekarzy Polskich w Tenisie Ziemnym, jesienia 98 r. Rozgrywki tenisowe odbywaly sie przez trzy kolejne weekendy. Najlepszym sportocem wsrod lekarzy polonijnych zostal Bronislaw ORAWIEC , a wsrod kobiet Anna SZPINDOR.GRATULACJE.
Bronislaw ORAWIEC , ktory prowadzi te kolo sportowe prosil o przekazanie danych dotyczacych roznych imprez sportowych:
1- „Miedzynarodowy Lekarski Puchar Narciarski „, organizowany przez KS „Bronek”, Breckenridge,Colorado.30 grudzien 1998.Mozliwosc uczestniczenia w konferencji naukowej i uzyskania do 20 godz „CME”, kategorii I.
2- „VIII Polonijne Mistrzostwa Narciarskie”, organizowane przez KS „Bronek” Wilmot,Wisconsin.24 styczen 1999.
3- „Swiatowy Puchar Lekarzy i Farmaceutow”, polaczony z sympozjum medycznym, Alpy Wloskie, Wlochy.marzec 1999.
4- „Swiatowe Medyczne Igrzyska Sportowe”, polaczone z miedzynarodowym sympozium.French Riviera, Francja.26 czerwiec-3 lipca 1999.
5- „VIII Polonijne Mistrzostwa Lekarzy w Tenisie Ziemnym”, organizowane przez KS „Bronek” pod patronatem ZLP w Chicago.wrzesien 1999.
6- „Lekarskie Tenisowe Mistrzostwa Swiata” organizowane przez World Medical Tennis Society.Teksas, USA; 2-9 pazdziernik 1999.
informacje udziela: B.ORAWIEC 5428 N.Milwaukee Ave, Chicago,IL 60630 tel: 1-773-594-1515; fax: 1-773-594-1674.
** Tydzien na nartach w Szwecji w Trysil (20-27 luty 1999)
informacje Wojciech TOMASIK, Adler Salvius väg 17,146 59 Tullinge,tel 08 7786332
*** Tydzien na nartach we Francji CHAMONIX (Alpy)
Od 14-ego do 21 marca 1999.
informacje AMOPF, Piotr KONOPKA; 150 avenue de Wagram 75017 Paris (France); tel. i fax (0)46223388
E-mail : pierre.konopka@wanadoo.fr Internet : http://members.xoom.com/Federation/fpom.htm
3- O MICKIEWICZU W PARYZU
W ramach uroczystosci zwiazanych z dwusetna rocznica urodzin Adama MICKIEWICZA, od 17-ego do 20 grudnia 1998 bedzie zorganizowana wystawa i czterodniowe sympozium w prestizowym COLLEGE DE FRANCE, gdzie Mickiewicz wykladal : „Mickiewicz, la France, l’Europe”
informacje na Internecie : http://www.ccr.jussieu.fr/mickiewicz.200
C-SEMINARIUM LEKARZY I FARMACEUTOW POLSKIEGO POCHODZENIA Z EUROPY SRODKOWO WSCHODNIEJ
Tarchominskie zaklady farmaceutyczne „POLFA S/A Warszawa” i Fundacja „Semper Polonia” z Warszawy, zorganizowaly od 22-go do 25-go wrzesnia seminarium naukowo-szkoleniowe, w ktorym uczestniczylo 28-u lekarzy z 12-u krajow Europy: Bialorusi, Bulgarii, Czech, Estonii, Litwy, Lotwy, Moldawii, Rosji, Rumunii, Slovenii, Ukrainy i Wegier.
Celem tego spotkania byla wymiana pogladow i informacji na temat rynku farmaceutycznego w poszczegolnych krajach. Polskie leki produkowane przez POLFA, sa dobrze znane i czesto uzywane przez lekarzy Europy srodkowo-wschodniej.
Imprezami towarzyszacymi byly : spektakl teatralny, zwiedzanie Warszawy i Zamku Krolewskiego.W milym otoczeniu osrodka wypoczynkowego Debe nad Zalewem Zegrzyskim, przy piwie, kielbaskach , ognisku i spiewie toczone byly „nocne rodakow rozmowy”.
Dyskutowano o polskich stowarzyszeniach medycznych, kongresach Polonii medycznej i dzialanosci Federacji.
Dobrze by bylo by nawiazane przyjacielskie kontakty zaowocowaly w przyszlosci.
Andzela BOGUCKA-PUMNIA
Polskie Towarzystwo Medyczne w Moldawii
1-Historia MWIA
Medical Women’s International Association (Miedzynarodowe Stowarzyszenie Lekarek) powstalo w Nowym Jorku na kongresie w hotelu Waldorf w dniach 15-26 pazdziernika 1919 r. Zalozycielem bylo AMWA-American Medical Women’s Association do ktorej dolaczyla YWCA-Young Women’s Christian Association. Pierwsza przewodniczaca zostala Esther POHL-LOVEJOX.Ukonczyla studia medyczne na uniwersytecie w Oregon w 1898 r.,byla lekarzem na Alasce i w Portland.
W czasie I-ejwojny swiatowej w Europie, organizowala „lekarki-ochotniczki do opieki nad osieroconymi dziecmi” i organizowala w 1919 r. MWIA. W 1922 r.jako jedyna amerykanka organizowala w Smyrnie pomoc dla ludnosci cywilnej podczas wojny turecko-greckiej.
W 1919 r. do MWIA nalezalo 16 krajow. Od tego czasu organizowane sa regularnie kongresy miedzynarodowe miedzy innymi w 1924 Londyn, 1929 Paryz, 1934 Sztokholm, 1937 Edynburg. Ostatni odbyl sie w 1996 w Hadze; uczestniczyla w nim doc.dr habil. Maria SASIADEK, kierownik Zakladu Genetyki Akademii Medycznej we Wroclawiu.
Obecnie nalezy do MWIA 70 krajow z 5-u kontynentow. MWIA aktywnie uczestniczy w pracach ONZ oraz innych organizacjach poza rzadowych.Utrzymuje oficjalne stosunki ze WHO (Swiatowa Organizacja Zdrowia) oraz z UNICEF. Jest reprezentowana w 3 centralach UN (ONZ) : Nowym Jorku, Genewie i Wiedniu.
W 1929 r. Mme Maria Curie-Sklodowska zostala mianowana czlonkiem honorowym.
2- MWIA w Polsce
W 1926 r. odbyl sie Zjazd Lekarzy i Przyrodnikow Polskich na Politechnice Warszawskiej. Lekarki polskie wspoluczestniczyly w organizacji VII-ej konferencji Miedzynarodowej Federacji Kobiet z Dyplomami Uniwersyteckimi (Federation Internationale des Femmes Diplomées des Universités) w Krakowie w 1936 r.
Zasluzyly sie dla MWIA :
Dr. Wanda SZCZAWINSKA , w 1926 zostala przewodniczaca sekcji polskiej MWIA.
Dr. Justyna BUDZYNSKA-TYLICKA , organizowala w 1917 r Zjazd Kobiet Polskich, a w 1920 prowadzila zakazny szpital wojskowy. Opracowywala projekt Kodeksu Etyki Lekarskiej a w 1929 r. zostala czlonkiem Naczelnej Rady Lekarskiej.
Dr. Zofia ZABAWSKA-DOMOSLAWSKA (1898-1939), byla prekursorem medycyny sportowej w Polsce, bedac czlonkiem Zarzadu Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich.
Dr. Natalia ZYLBERBLAST-ZANDOWA ( 1883-1941), lekarz neurolog, pracujaca naukowo. Przez 13 lat do 1939 r., byla sekretarzem Zrzeszenia Lekarek Polskich.
Dr. Zofia GARLICKA (1874-1942), ginekolog, czlonek zarzadu Instytutu Radowego im.Curie Sklodowskiej, przewodniczaca Zrzeszenia Lekarek Polskich, oraz dzialaczka Izby Lekarskiej Warszawsko-Bialostockiej i Sadu Naczelnej Izby Lekarskiej. Na kongresie w Edynburgu w 1937 r. zostala wybrana wice przewodniczaca MWIA na 3-letnia kadencje. Zginela w Oswiecimiu, za przechowywanie Zydow, spadochroniarzy i uciekinierow z obozow.
3-MWIA dzisiaj
Od pieciu lat we Wroclawiu, istnieje Sekcja dolnoslaska MWIA, przy komisji wspolpracy z zagranica DIL.Powstala ona z inspiracji dr K.STANKOWSKIEJ i scisle wspolpracuje z Lekarkami Niemieckimi.
NB od autora:- pismiennictwo u autora 19 pozycji
– jesli ktokolwiek chcialby uzupelnic te nie kompletne wiadomosci o Zrzeszeniu Lekarek Polskich proszony jest o kontakt z Barbara BRUZIEWICZ-MIKLASZEWSKA ul Swobodna 14/12, 50 088 WROCLAW lub E-mail : bbm@dilnet.wroc.pl
E-POLEMIKA : pole do dyskusji (prosimy o reakcje)
1- Artykul z Biuletynu Stowarzyszenia „WSPOLNOTA POLSKA” n° 8 z sierpnia 1998
– na stronie 23-ej ukazal sie tekst pod tytulem Oswiadczenie w zwiazku z atakami na Kongres Polonii Amerykanskiej podpisany przez Prof.dr hab. A.Stelmachowskiego, prezesa Stowarzyszenia „Wspolnota Polska”, ktory dyskutuje o artykule z Gazety Wyborczej z 7-ego lipca 1998 pod tytulem : „Trzy sprawy za oceanem”.
Autor porusza duzo tematow i kwestji: jak przyjazd premiera Jerzego Buzka do Stanow, wypowiedzi pana E.Moskala, prezesa Kongresu Polonii Amerykanskiej, wejscie Polski do NATO i do Unii Europejskiej, kwestje antysemityzmu w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, jak tez o potrzebie dialogu.
Aby zachecic do przeczytania i komentowania tego tekstu przekazujemy pare wazniejszych zdan:
” …oto sugeruje sie, ze Premier Buzek zamierza …zdystansowac sie od Kongresu Polonii Amerykanskiej, postanowil udac sie do miejscowosci Panny Marii w Teksasie …a nie do twierdzy w Chicago….
imputuje sie Prezesowi Moskalowi wypowiedzi antysemickie i niechec do wstapienia Polski do Unii Europejskiej…Dialog polsko-zydowski jest potrzebny, ale nie moze polegac na eskaladzie zadan z jednej strony a uleglosci z drugiej.”
2- Artykul z Listy dyskusyjnej polskich i polonijnych lekarzy”LEKARZE” na internecie, 8 listopada 1998 pod tytulem: Dlaczego wyjezdzamy, podpisany przez lek.med. Grzegorza Kurdziela, ktory cytujac pare listow podkresla jedna z propozycji stworzenia „MD Management”.
Po pierwszym liscie:
” …jestesmy lekarzami wyksztalconymi w Polsce i o tym nigdy nam nie wolno zapomniec.Godnie prezentujac siebie pomozemy tym z nas, ktorzy dzialaja poza Polska oraz wszystkim kolegom w Polsce….Wyjechalem z kraju w 1969 r.jako zupelny analfabeta w sprawach finansowych.Tutaj zaczalem od razu zarabiac rzetelnie, a od 1974 zarabiac wprost bajecznie jak na biednego chloptasia z Polski….Bowiem etos lekarza to najpierw pomoc innym, niemniej zaraz na drugim miejscu kazac sobie dobrze zaplacic -for the trouble-… „
…duzo roznorodnych reakcji:
” .. ze okreslenie awanturnicy i chciwi sa raczej figura retoryczna…awanturnicy bo bez znajomosci angielskiego a chciwosc nie ukrywam ze przyjechalismy tutaj, aby dac lepsze szansze zyciowe naszym dzieciom..W Polsce klepalem biede jako anestoziolog… „
” …piszesz o etosie, jakim etosie?? mam swoj etos… „
” ..nie wszyscy opuszczalismy Polske kierujac sie chciwoscia czy poszukiwaniem przygod…
Ruszylem odkrywac Finlandie bo musialem..praca malzonki…Finlandia zly to adres by zbic fortune… „
” ..wyjechalam z Polski poniewaz nie widzialam zadnych perspektyw na prace w szpitalu… „
” …mnie medycyna fascynuje. I mam nadzieje ze potrafie dojrzec w pacjencie czlowieka…chociaz jak kazdy tez lubie pieniadze… „
Prezes : Janusz Kasina (Szwecja) j@kasina.pp.se
Wice-prezes : Ewa Teslar (Francja) e-teslar@worldnet.fr
Sekretarz : Jakub Bodziony (Niemcy) chjbod@med-rz.uni-sb.de
Skarbnik : Jozef Mazurek (USA) mazurek@megsinet.net
Dr. Ewa TESLAR
50, rue Sainte Croix de la Bretonnerie
75004 PARIS (FRANCE)
Fax 33 (0)1 42 77 16 08
e-mail: : e-teslar@worldnet.fr
Université P.M. Curie
Sites de M. Wolkowski
These sites have moved
Ces sites sont déplacés
- www.ccr.jussieu.fr/curie.100 http://CyberQuebec.ca/curie
- www.ccr.jussieu.fr/mickiewicz.200 http://membres.lycos.fr/mickiewicz
- http://www.ccr.jussieu.fr/scbs/ http://cf.geocities.com/synergyandcoherence
- http://www.ccr.jussieu.fr/xc-pl/ closed
- http://www.ccr.jussieu.fr/godel/ closed
- http://www.ccr.jussieu.fr/h.m.c/ closed