Uncategorized

Biuletyn12

16 stycznia, 2022

Biuletyn Federacji

Polskich Organizacji Medycznych

na Obczyznie  

Nr     2/199(12)                                                            Czerwiec 1999

(Wydanie internetowe)


Do poprzedniego numeru Biuletynu

OD REDAKCJI

Aktualny Biuletyn jest juz czwartym w tej kadencji. Wychodzi z opóznieniem, za co Redakcja przeprasza.

Redakcja stara sie nawiazac kontakt z czytelnikami, wzbudzic ich reakcje i pobudzic ich do pisania. Zpraszamy do nadsylania swoich artykulow, spostrzezen i przemyslen. Oprócz tego zapraszamy do przeczytania artykulu naszego bylego prezesa Krzysztofa MURAWSKIEGO, w jubileuszowym numerze Gazety Lekarskiej z maja 1999 r. pod tytulem “Swiezo upieczeni lekarze odchodza od zawodu”, str. 26-27 oraz do przegladniecia naszych wciaz aktualizowanych stron na internecie, adres: http://members.xoom.com/Federation.

Do redakcji nadeslano ostatnio dwa artykuly o polskich misjach w Rwandzie “Medycyna z 3-go swiata” oraz w Albanii “Medycyna i wojna w Kosowie”. Lista LEKARZE przeslala takze bardzo interesujace materialy, z których jeden tekst jest przedstawiony w tym Biuletynie.

Najbardziej istotna sprawa jaka Zarzad Rady Federacji zajmuje sie aktualnie jest przygotowanie, we wspólpracy z Naczelna Izba Lekarska, organizacji IV Swiatowego Kongresu Polonii Medycznej, który odbedzie sie w Warszawie w czerwcu 2000 roku.


SPIS TRESCI

I – NADESLANO DO REDAKCJI

I – 1 Medycyna Trzeciego Swiata (Dr Henryk HOSER)

I – 2 Polska Misja Medyczna w Albanii (Prof. Z. CHLAP)

I – 3 Przysiega Hipokratesa (Dr Grzegorz KURDZIEL)

II – WIADOMOSCI O STOWARZYSZENIACH FEDERACJI

II – 1 Niemiecko-Polskie Towarzystwo Medyczne z Berlina zostalo przyjete do Federacji

II – 2 Zjednoczenie stowarzyszen na Bialorusi

II – 3 Wybory w stowarzyszeniu niemieckim z Krefeld

II – 4 Narty w Chamonix

II – 5 Zjazd w Paryzu w pazdzierniku 1999

II – 6 Kalendarz innych spotkan

III – IV SWIATOWY KONGRES POLONII MEDYCZNEJ,

WARSZAWA, CZERWIEC 2000

IV – ZARZAD FEDERACJI – REDAKCJA


I – NADESLANO DO REDAKCJI

I – 1 MEDYCYNA TRZECIEGO SWIATA

Konferencja Dr Henryka Hosera z dn. 15.04.1999 r. „Wieczór AMOPF” – Centre du Dialogue (25, rue Surcouf, Paryz)

Autor jest absolwentem Warszawskiej Akademii Medycznej (1966) i bylym asystentem w Zakladzie Anatomii Prawidlowej (prof. W. Sylwanowicz, 1966-1968). Ukonczyl Wyzsze Seminarium Duchowne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego-Pallotyni w Oltarzewie i otrzymal swiecenia kaplanskie w 1974 roku.

Po kursie chorób tropikalnych w Pitié-Salpêtrière (Prof. Marc GENTILLINI) i w szpitalu Claude Bernard, wyjechal do Rwandy w 1975 roku. Odbyl staze szpitalne w Kabgayi i CHU Butare, po czym wybudowal od podstaw Centrum Medyczno-Spoleczne w Kigali, którym kierowal od 1977 do 1993 r. Zajmowal sie organizacja sluzby zdrowia i szkoleniem kadr w ramach Biura Zakladów Medycznych Agreowanych (BUFMAR). Byl zalozycielem i dyrektorem Rwandyjskiej Akcji Rodzinnej (AFR), kierujac siecia 80 punktów konsultacyjnych w zakresie diagnostycznych metod regulacji poczec. We wspólpracy z Georgetown University z Waszyngtonu rozszerzyl stosowanie metody laktacji (LAM).

Globalny kontekst medycyny Trzeciego Swiata.

Istnieja ogromne róznice w zaspakajaniu podstawowych potrzeb spolecznych w porównaniu z krajami rozwinietymi (dochody, sytuacja mieszkaniowa, szkolnictwo, zdrowie). W skali swiatowej, nastepujace proporcje dotycza poszczególnych dziedzin zycia spolecznego:

ludnosc (%)dochody (%)wydatki na zdrowie (%)lekarze (%)lózka szpitalne (%)
Kraje rozwiniete    
2585957585
Kraje rozwijajace sie    
751552515

Wartosc swiatowego rynku farmaceutycznego oceniano w 1985 roku na ok. 100 miliardów dolarów; na kraje biedne przypadlo wówczas ok. 20 milionów dolarów, mimo ze kraje te zamieszkuje trzy czwarte swiatowej ludnosci.

Zasadniczym problemem medycyny krajów bedacych na drodze rozwoju jest trudny dostep do struktury zdrowotnej (szpitale, przychodnie, kwalifikowany personel). W okresie kolonialnym (przed 1960 rokiem) rozwój infrastruktury zdrowotnej byl bardziej konsekwentny i linearny, niz po odzyskaniu niepodleglosci, w wyniku dekolonizacji. Programy rozwojowe staly sie ofiara narastajacej destabilizacji i ekonomicznego chaosu. Uzyskane osiagniecia (wskaznik smiertelnosci niemowlat i dzieci, srednia dlugosci zycia) doznaja obecnie regresji, schodzac do niepokojacych wartosci. Spadek ogólnej stopy zyciowej pociaga za soba pogorszenie wiekszosci wskazników zdrowia publicznego.

Dominujaca patologia trzeciego swiata sa choroby transmisyjne, pasozytnicze i zakazne (malaria, ciezkie formy odry, ostre zapalenie opon mózgowych, gruzlica, bilarzioza, filariozy …) oraz glód (w tym marazm dzieciecy) i niedozywienie (w tym kwashiorkor).

Coraz czesciej jednak pojawia sie patologia pólkuli pólnocnej i choroby kosmopolityczne: nadcisnienie tetnicze, zespoly powypadkowe, tabagizm i alkoholizm, zaburzenia psychiczne, kalectwo.

Upraszczajac mozna powiedziec, ze w krajach rozwinietych dominuje patologia czlowieka starego i bogatego, mieszkajacego w miescie, w warunkach przekarmiania i osobistego bezpieczenstwa. W krajach zacofanych patologia dotyczy czlowieka mlodego, biednego i w wiejskich warunkach zycia, w sytuacji ciaglego niedozywienia i zagrozenia.

Przyczyna takiego stanu rzeczy sa wszystkie przeszkody na drodze do rozwoju, jak brak stabilizacji politycznej, stagnacja ekonomiczna, powszechna korupcja, wojny endemiczne, itd. Istnieje scisly zwiazek miedzy ogólnym poziomem zycia, a stanem sanitarnym ludnosci.

Sa usilowania wprowadzenia programów wiodacych zdrowia publicznego, promowanych przez Swiatowa Organizacje Zdrowia (OMS/WHO), w ramach kooperacji dwustronnych i wielostronnych. Takim programem wypracowanym przez konferencje w Alma-Ata w 1978 r. I obowiazujacym przez ostatnie dziesiatki lat bylo “Zdrowie dla wszystkich w roku 2000”, Chodzilo w tym programie o upowszechnienie dostepu do struktur medyczno-sanitarnych, poprzez aktywna partycypacje ludnosci w tworzeniu i funkcjonowaniu uslug sanitarnych. Rozwinieciem tej strategii opartej na korelacji zdrowia publicznego i rozwoju ekonomicznego stal sie program podstawowych uslug zdrowotnych (SSP – soins de santé primaires), szkolacy pomocniczych sanitariuszy, dowartosciowujacy medycyne tradycyjna.

Istnieje caly szereg programów szczególowych, jak poszerzony program szczepien (PEV – Programme élargi de vaccination), program i szkolenia w zakresie chorób tropikalnych (TDR – Research and Training in Tropical Diseases), program do walki z AIDS, czy chorób biegunkowych u dzieci.

Skutecznosc zasygnalizowanych programów rozbija sie o pogarszajace sie warunki panujace na kontynencie afrykanskim, przezywajacym nowy okres daleko posunietej destabilizacji po 1989 roku i nowym rozdaniu kart w swiatowej strategii wielkich mocarstw.

Powrót do Spisu tresci


I – 2 POLSKA MISJA MEDYCZNA URUCHAMIA DRUGIE AMBULATORIUM W ALBANII

(z powodu politycznej sytuacji, która zmienia obraz tej wojny, trzeba podkreslic, ze ten tekst otrzymalismy

10 czerwca 1999).

Polska Misja Medyczna w Albanii planuje uruchomienie drugiego stacjonarnego ambulatorium w najdalej wysunietym na pólnoc rejonie swego dzialania, w klasztorze polskich franciszkanów w Lezhe.

Lekarze Polskiej Misji Medycznej, dzialajacej w Albanii od 26 kwietnia, udzielili pomocy ponad 4 tys. uchodzców z Kosowa.

Polacy roztaczaja opieke lekarska nad kilkunastoma obozami dla uchodzców, wzdluz pólnocnej czesci wybrzeza Adriatyku – od Ndroq kolo Tirany, po miejscowosci Shengjin i Lezhe (lacznie na odcinku wybrzeza dlugosci ponad 100 km).

W misji uczestniczy 16 lekarzy i strazaków z Polski oraz dwie tlumaczki i lekarka (uciekinierki z Kosowa).

W drodze do Albanii jest kolejna zmiana personelu misji. Od 25 maja misja bedzie liczyc 8-miu lekarzy i 12 ratowników Panstwowej Szkoly Pozarniczej. Polska ekipa bedzie dysponowac 2 karetkami reanimacyjnymi, 2 samochodami terenowymi, 2 dostawczymi i strazackim pojazdem ratowniczym.

Baza misji jest obóz uchodzców w Ndroq (ok. 15 km od Tirany) prowadzony przez Akcje Zjednoczonych Kosciolów – Action by Churches Together (ACT) ze Skandynawii. W obozie przebywa blisko 1,5 tys. uchodzców albanskich z Kosowa. Na miejscu lekarze i strazacy z Polski prowadza ambulatorium polowe.

W czwartek przedstawiciele ACT zaproponowali polskiej misji objecie opieka medyczna kolejnych 3-4 obozów dla ok. 14 tys. uchodzców, które powstana w ciagu najblizszych 2 tygodni. ACT planuje docelowo utworzyc obozy dla 40 tys. uchodzców.

Nadal rozwazana jest mozliwosc zorganizowania ruchomych punktów medycznych na trasie przerzutu ponad 100 tys. uchodzców z Kukes na granicy z Kosowem w glab Albanii. Misja ma dzialac kilka miesiecy. Organizuje ja Panstwowa Straz Pozarna, Krakowskie Wydawnictwo – Medycyna Praktyczna oraz Stowarzyszenie Lekarzy Nadziei.

Stowarzyszenie Lekarzy Nadziei

ul. Grzegorzewska 16

31-531 Kraków – Polska

tel. 48 12 421 10 41, fax: 48 12 421 09 93

Polska Misja Medyczna – Polish Medical Mission Albania – Kosowo 1999

Szpital jednego Dnia – One Day Hospital

Organizatorzy apeluja o dalsza pomoc finansowa. Wplat mozna dokonywac na konto:

Stowarzyszenie Lekarze Nadziei PKO BP I O/Kraków

nr 10202892-166067-270-1-111

Wszelkie informacje udzielane sa pod numerem: 0 800 13 00 85

Powrót do Spisu tresci


I – 3 – PRZYSIEGA HIPOKRATESA

Tekst opracowany przez Grzegorza KURDZIELA, z Listy dyskusyjnej LEKARZE

1 – Przysiegam i wzywam Apollona lekarza i Asklepiosa, i Hygieje, i panakeje, i wszystkich bogów i boginie na swiadków, ze te przysiege i te umowe bede wypelniac wedlug mych zdolnosci i mego rozumu. Bede tego, który mnie tej sztuki nauczy, powazal na równi z moimi rodzicami, dopuszcze go do uczestnictwa w moich dochodach, i jemu jesli w potrzebie bedzie, z mego majatku oddam, jego potomków jak braci traktowal i tej sztuki wyuczal, bez zaplaty i umowy. I zobowiaze do udzialu w przepisach, wykladach i wszelkich innych naukach moich synów i synów mojego nauczyciela, i zwiazanych umowa i wedlug lekarskiego obyczaju zaprzysiezonych uczniów, nikogo jednak poza nimi.

2 – Bede podejmowac lekarskie decyzje dla pozytku chorego, zgodnie z moimi zdolnosciami i moim osadem, strzec sie bede jednak przed tym, by uzyc ich na szkode i w nieprawny sposób.

3 – Takze nikomu nie podam smiertelnego srodka, takze wtedy gdy bede o to poproszony i nikomu nie bede tego doradzal. Równiez nie podam zadnej kobiecie srodka do spedzenia plodu.

4 – W czystosci i poboznosci bede zachowywal moje zycie i moja sztuke.

5 – Nie bede kroil, nawet cierpiacego na kamien lecz pozostawie to mezom, którzy rzemioslo to wykonuja.

6 – Do wszystkich domów do których wejde, wejde dla pozytku chorego, wolny od wszelkiej swiadomej nieprawosci i wszelkiego wystepku, zwlaszcza od plciowego naduzywania kobiet i mezczyzn, wolnych i niewolników.

7 – To co w czasie leczenia lub poza moja praktyka w obcowaniu z ludzmi uslysze i zobacze, i co nie wolno powtarzac, przemilcze i bede strzec jak tajemnicy.

8 – Jesli wypelnie te przysiege i jej nie zmienie, niech bedzie mi dane, ze w moim zyciu i mojej sztuce zajde daleko i zyskam powazanie u ludzi na wsze czasy. Jesli ja jednak przekrocze i zlamie, niech spotka mnie los przeciwny.

Taki jest tekst starozytnego przyrzeczenia lekarskiego zwanego Przysiega Hipokratesa, która do dzis jest traktowana, niekiedy nawet przez osoby wyksztalcone i zajmujace wysokie stanowiska, jako fundament etyki lekarskiej. Byc moze nie wiedza one nawet, ze prawdopodobnie nie jest to tekst napisany przez samego Hipokratesa tylko przez jego uczniów i kolegów z tzw. Sekty pitagorejczyków – lekarzy którzy odrzucili stosowanie noza jako sposobu leczenia? Swiadczy o tym zakaz pomocy przy niepozadanej ciazy i samobójstwie. A przeciez Hipokrates (460-377 p.n.e.) zyl w czasach cesarzy: Tyberiusza, Nerona i Klaudiusza, kiedy tego typu zabiegi byly dopuszczalne, a samobójstwo prawie dozwolonym honorowym wyjsciem pozwalajacym rodzinie przejac majatek zmarlego.

Z drugiej strony jednak moze to wlasnie nie podobalo sie Hipokratesowi i dlatego opracowal takie a nie inne zasady sztuki lekarskiej i zawarl je w wielokrotnie pózniej przepisywanym dokumencie zwanym Corpus Hipocraticum – podstawowym traktacie zrywajac z, do tamtej pory, obowiazujacymi zasadami wiary w zaklecia i moc uzdrowicielska obowiazujaca medyków, a wywodzaca sie z tysiacletniej tradycji medycycy egipskiej i bliskowschodniej.

Byc moze nie wiedza takze, ze zasady te (z róznymi odmianami) obowiazywaly przez tysiaclecia, prawie do polowy XX wieku. Ale obecnie zaden lekarz tej przysiegi juz nie sklada. Po niechlubnym udziale lekarzy niemieckich w zbrodniach podczas II wojny swiatowej, w 1948 roku Swiatowa Organizacja Lekarzy opracowala na swoim zjezdzie w Genewie tzw.”Slubowanie Genewskie” zwane tez “Deklaracja Genewska” lub “Przyrzeczeniem Lekarskim – nowozytna forma Przyrzeczenia Hipokratesa”.

Na jego podstawie sformulowano nasze polskie zasady etyki lekarskiej w mysl których oprócz naczelnej zasady niesienia pomocy cierpiacym, zobowiazuja one nas lekarzy do podejmowania wszelkich dzialan majacych na celu poprawianie warunków dostepnosci swiadczen oferowanych pacjentom i ciaglego podnoszenia swoich kwalifikacji. Czy lekarze to robia ? Tak robia, bo tego sa nauczeni. Robia bo jest to podstawa ich etyki, ich uczciwosci, ich zobowiazaniem wobec siebie i pacjentów. I od tego zobowiazania niesienia pacjentowi pomocy i jak najlepszego wykorzystania mogacych te pomoc przyniesc wiedzy i srodków medycznych, nie zwalnia nas ani grozba represji osobistej, ani wzgledy gospodarcze, a tym bardziej naciski róznych grup spolecznych i politycznych. Aby spelnic te wymagania lekarze musza miec jednak odpowiednie srodki, dzieki którym moga podnosic swoja wiedze i umiejetnosci. Dzieki którym moga zapewnic odpowiedni byt sobie i swoim rodzinom. A ksztalcenie kosztuje. Ksiazki, kursy, konferencje, szkolenia, praktyki – to wszystko jest obecnie platne. I placi za to lekarz, placi sam, z wlasnej kieszeni, z tego co zarabia na umowie o prace lub na kontrakcie. Dlatego tez stara sie, aby jego wynagrodzenie bylo odpowiednie. Aby wystarczylo na jedzenie, na schludne i czyste ubranie, na odpowiednie warunki do odpoczynku po wyczerpujacej i odpowiedzialnej pracy. Aby po tym odpoczynku mógl znowu do kazdego pacjenta podchodzic z zyczliwoscia i usmiechem i aby mógl mu pomóc najlepiej jak potrafi.

Etyka lekarska to problem skomplikowany. Postep medycyny niesie dla niej wiaz nowe zagrozenia. Dlatego te zasady sa stale poprawiane, zmieniane, udoskonalane. Przykladem niech beda: Deklaracja z Sydney w sprawie orzeczenia o smierci z 1968 roku, Deklaracja o zasaach transplantacji narzadów z 1968 roku, Wskazanie etyczne i medyczne w sprawie zaplodnienia in vitro i wszczepiania embrionów z 1984 roku. To tylko nieliczne z wielu dodatkowych uregulowan prawnych dotyczacych naszej lekarskiej etyki. I czekaja nas jeszcze nastepne problemy, które stwarza inzynieria genetyka i klonowanie czlowieka. A przeciez nadal pozostaja stare problemy, których wladze polskie nie cha z nami dzielic. Komu niesc pomoc, gdy potrzeba dwóch inkubatorów, a jest tylko jeden. Kogo zoperowac pierwszego, gdy istnieje tylko jedna sala operacyjna, a pacjentów pilnie wymagajacych operacji jest trzech. Gdzie wyslac karetke, jesli jest tylko jedna, a w tym samym czasie sa dwa wypadki. Czy te sprawy rozwiaza za nas dzialacze i politycy, czy wezma na siebie za to opowiedzialnosc. Co z ich etyka ? Przeciez oni takze slubowali, slubowali przed Sejmem, przed narodem, przed Bogiem.

Parafrazujac to, co napisal w 1926 roku gdanski lekarz Erwin Liek, mozna by powiedziec “moralnosc i etyka, powinnismy to w koncu zrozumiec, albo sie ma, albo nie. Egzamin panstwowy daje wprawdzie dyplom, ale nie czyni czlowieka etycznym. Trzeba sie urodzic. Dobrzy bogowie daja nam ten dar od kolyski. Moze on nam byc podarowany, nie mozna sie go jednak nauczyc.

Dotyczy to zarówno nas lekarzy, jak i naszych polityków.

Grzegorz Kurdziel, MD

Deklaracja Genewska, czyli zmodyfikowana przysiega Hipokratesa

Przysiegam uroczyscie ze:

– zycie moje poswiecam sluzbie ludzkosci,

– nauczycieli moich szanowac bede za wiedze, która im zawdzieczam,

– zawód mój wykonywac bede z sumiennoscia i godnoscia,

– troska o zdrowie chorych bedzie moim pierwszym obowiazkiem,

– powierzone mi ich tajemnice szanowac bede, podtrzymywac bede ze wszystkich moich sil honor i szlachetne tradycje mego zawodu,

– koledzy moi beda mi bracmi,

– nie dopuszcze by religijne, narodowe, rasowe, polityczne lub spoleczne wzgledy byly przeszkoda w spelnianiu mego obowiazku wobec cierpiacego,

– miec bede najwyzszy szacunek dla zycia ludzkiego, juz od chwili jego poczecia,

– nie uzyje mej wiedzy lekarskiej przeciw prawom ludzkosci nawet pod presja grosby,

– z wlasnej woli, na mój honor uroczyscie oswiadczam, ze tej przysiegi dochowam.

Powrót do Spisu tresci 


II – WIADOMOSCI O NASZYCH STOWARZYSZENIACH W FEDERACJI

II – 1 NIEMIECKO-POLSKIE TOWARZYSTWO MEDYCZNE z Berlina

zostalo przyjete oficjalnie do Federacji w kwietniu 1999 r. Aktualnym prezesem jest Zdzislaw FORYCKI.

Serdeczne gratulacje dla nowego czlonka Federacji.

Przypominamy, ze w ramach Federacji istnieje juz “Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech” z Krefeld.

W nastepnym Biuletynie prawdopodobnie przedstawimy historie nowego stowarzyszenia z Berlina.

Na dzien dzisiejszy Federacja liczy 15 stowarzyszen.

Powrót do Spisu tresci


II – 2 BIALORUS

Aktualnie nie jestesmy w stanie przedstawic zmian w obu stowarzyszeniach z Bialorusi: Grodno i Baranowicze. Sytuacja ma sie wyjasnic w ciagu nastepnych paru tygodni, dostalismy wstepna informacje o polaczeniu obu towarzystw.

Powrót do Spisu tresci 


II – 3 REZULTATY WYBOROW w Polskim Towarzystwie Medycznym w Niemczech (KREFELD)

Wybory odbyly sie w maju 1999 r.

Sklad nowego Zarzadu:

Zbigniew Kostecki, Janusz Pieczykolan, Marek Bakowski, Marietta Królikowska, Piotr Lach.

Gratulacje.

Powrót do Spisu tresci


II – 4 Narty w CHAMONIX

W drugiej polowie lutego odbyl sie krótki tydzien na nartach w Chamonix (Francja), gdzie spotkalismy sie z kolegami z Niemiec i Francji. Bardzo mile wspominamy ten pobyt i serdecznie zapraszamy w roku 2000.

Powrót do Spisu tresci


II – 5 ZJAZD W PARYZU – pazdziernik 1999

8-9-10 pazdziernika 1999 roku, przy okazji 10-cio lecia Stowarzyszenia AMOPF (Lekarzy Polskiego Pochodzenia we Francji) i Walnego Zebrania, zostanie zorganizowana Konferencja o „Reformie Systemu Zdrowia w Polsce przed wstapieniem Polski do UE”.

Po wstepnych dwóch sesjach o aspektach politycznych i ekonomicznych reformy, publicznosc na sali bedzie zaproszona do zabierania glosu i dyskusji dotyczacej wplywów Reformy na zycie codzienne i jak te reforme mozna udoskonalic przed wstapieniem do UE.

Do sierpnia wlacznie mozna przesylac krótkie referaty, które beda ewentualnie wlaczone w sesji “Okragly stól”. Na sama Konferencje zapisac sie mozna w sekretariacie AMOPF – Dr Pierre Konopka; 150, avenue de Wagram, 75017 Paris. Konferencja ta ma byc wstepem do Konferencji miedzynarodowej w jednym z dwóch dni, na ten sam temat w Warszawie w 2000 roku organizowanej przez Federacje i NRL, IV Swiatowy Kongres Polonii Medycznej”.

Powrót do Spisu tresci


II – 6 Kalendarz przewidzianych spotkan

1 – Bal w Londynie w dniu 17 czerwca br. (19.30 – 1.00), koszt 60 funtów, tel 02151 61 3013. Nie mamy relacji z balu.

2 – 2-5 lipca br. „Troisième Journées franco-polonaises de la Santé” organizowane w Lille (Francja) przez Faculté d’Odontologie de Lille i Akademie Medyczna z Wroclawia. Przy tej okazji ma byc zlozony wieniec w Paryzu przy grobie Marie Curie-Sklodowskiej.

3 – 08-10 pazdziernika 99 – konferencja w Paryzu, j/w.

4 – 09 pazdziernika 99 – XI Sympozjum Polskiego Zwiazku Medycznego w Szwecji. Temat: „Rak piersi”. Wykladowcy: prof. Zbigniew Wronkowski, prof. Grazyna Cieslinska-Wilk, doc. Göran Baldin, dr Liselotte Frost-Amer, dr Ewa Frodis. Miejsce: Malmö, Sirius Ordens lokaler, Rundelsg 17. Zgloszenia prosimy kierowac do dr Andrzeja Jedlinskiego, Truedsg. 2F, 215 67 Malmö, Szwecja.

5 – 20 listopada 99 – III Europejski Bal Lekarzy w Gladsbeck. W zeszlym roku udzial w balu wzielo ponad 1000 osob. Bal odbedzie sie w 3 salach, przy 4 zmieniajacych sie orkiestrach. Organizowana tez bedzie wycieczka do Duesseldorfu, na najwieksza na swiecie wystawe sprzetu medycznego – „Medice 99”. Cena biletu: osoby z zagranicy i czlonkowie PTM 120 DM, pozostali 140 DM. Prosby o formularze zgloszen nalezy kierowac na fax nr 02151 608802 lub poprzez e-mail http://www.ptm-d.com. Indywidualna rezerwacja miejsc w hotelach: Hotel Van der Valk http://www.vandervalk.de tel. 02043-6980 fax 02043-681517, Hotel ETAP http://www.etap-hotel.de tel. 0201-6340420 fax 0201-6340425.

6 – 05 luty 2000 Bal w Malmö, Grand Hotel, zgloszenia/zapytania kierowac do kol. Niny Ekeroth, e-mail: nina_ekeroth@yahoo.com.

7 – W roku 2000 ma sie odbyc Zjazd Absolwentów Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (wszystkie roczniki). Tel. 0209-780433/497610, fax 0209-273067/497611.

8 – We wrzesniu 2001 roku odbedzie sie w Warszawie 60-ty Jubileuszowy Zjazd Towarzystwa Chirurgów Polskich. Spodziewany jest udzial okolo 3500 lekarzy. Koledzy zainteresowani proszeni sa o zgloszenie swojego adresu do prof. Wojciecha NOSZCZYKA, ul. Nowiniarska 1 m.28, 00-235 Warszawa, tel/fax 635-45-31.

Powrót do Spisu tresci


III – IV SWIATOWY KONGRES POLONII MEDYCZNEJ

W 2000 roku od 01 do 03 czerwca odbedzie sie w WARSZAWIE IV Swiatowy Kongres Polonii Medycznej, organizowany przez Federacje i NRL. Zgodnie z ustaleniami pomiedzy NRL i Federacja, ta ostatnia zajmie sie programem, Naczelna Rada Lekarska natomiast podjela sie pelnienia roli Komitetu Organizacyjnego. Odpowiedzialnym za Komitet Programowy z ramienia Federacji jest sekretarz Federacji, Jakub BODZIONY chjbod@ med-rz.uni-saarland.de

Wstepny plan IV Swiatowego Kongresu Polonii Medycznej:

Czwartek, 1 czerwca 2000

Przyjazd uczestników

Uroczystosc otwarcia

Koktajl powitalny

Spotkanie prywatne uczestników (ew. mozliwosc rezerwacji), spektakl teatralny.

Piatek, 2 czerwca 2000

Sesja przedpoludniowa

Aktualne aspekty kosztów, finansowania i organizacji Systemu Ochrony Zdrowia w Polsce.

Aktualne aspekty kosztów, finansowania i organizacji Systemów Ochrony Zdrowia UE i USA.

Podsumowanie i dyskusja okraglego stolu: „Organizacja, koszty i finansowanie Ochrony Zdrowia„.

Sesje popoludniowe

Internet, globalizacja informacji i terapii medycznej.

Podsumowanie i dyskusja okraglego stolu “Internet a globalizacja informacji i terapii medycznej”.

Wieczór

Bankiet

Sobota, 3 czerwca 2000

Sesje kliniczne:

Kardiologia: Postepy w profilaktyce, diagnostyce i terapii

Chirurgia: Postepy w profilaktyce, diagnostyce i terapii

Depresje i Nerwice: Postepy w profilaktyce, diagnostyce i terapii

Otylosc i zywienie: Postepy w profilaktyce, diagnostyce i terapii

Onkologia: Postepy we profilaktyce, diagnostyce i terapii

Zakonczenie Kongresu na Zamku Królewskim w Warszawie, lampka szampana

Imprezy kulturalne

Niedziela, 4 czerwca 2000

Zebranie Rady Federacji

Imprezy towarzyszace

CALL FOR ABSTRACTS

Koledzy zainteresowani udzialem w Kongresie i jego poszczegolnych sesjach proszeni sa o zglaszanie do sekretarza Federacji, Jakuba Bodzionego (chjbod@med-rz.uni-saarland.de), poczta zwrotna otrzymaja formularz zgloszeniowy na Kongres i formularz streszczenia. Oba te formularze jak rowniez aktualne informacje kongresowe zostana równiez umieszczone na naszej homepage http://members.xoom.com/Federation.

Powrót do Spisu tresci


IV – ZARZAD FEDERACJI – REDAKCJA

Prezes: Janusz Kasina (Szwecja) j@kasina.pp.se

Wiceprezes: Ewa Teslar (Francja) e-teslar@worldnet.fr

Sekretarz: Jakub Bodziony (Niemcy) chjbod@med-rz.uni-saarland.de

Skarbnik: Józef Mazurek (USA) mazurek@megsinet.net

Redakcja Biuletynu:

Dr Ewa Teslar

50, rue Sainte Croix de la Bretonnerie, 75004 Paris (Francja)

Tel 33 (0) 1 42 72 14 93

Fax 33 (0) 1 42 77 16 08

e-mail e-teslar@worldnet.fr.