Kongresy

12–14 września 2024 r. w Krakowie odbył się Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej – prestiżowe wydarzenie, w którym udział wzięło blisko 1000 medyków polskiego pochodzenia z całego świata. Kongres został zorganizowany z okazji 30-lecia powołania Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych – stowarzyszenia lekarzy polskiego pochodzenia wykonujących swój zawód poza granicami Polski.
– To dla nas wielkie święto, wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest nie tylko wymiana doświadczeń naukowych i zawodowych, ale także integracja i umacnianie przyjaźni – podkreślała wielokrotnie dr Kornelia Król, prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych.
Kongres był okazją do prezentacji najnowszych osiągnięć naukowych w dziedzinie medycyny, jak również szansą na wzmocnienie relacji między Polakami zamieszkującymi różne kontynenty. Jak podsumowała prof. Maria Siemionow z University of Illinois in Chicago (USA) – największą wartością tego kongresu są spotkania lekarzy z całego świata, nawiązywanie nowych i podtrzymywanie starych kontaktów, a także bardzo ciekawy program naukowy oraz wszystkie imprezy towarzyszące.

Medycyna – wyścig z czasem
Okazji do spotkań i rozmów podczas Jubileuszowego Kongresu Polonii Medycznej z całą pewnością nie brakowało. Program naukowy składał się z aż 18 sesji i 6 paneli dyskusyjnych poświęconych kluczowym trendom we współczesnej medycynie. Łącznie wygłoszono ponad 90 wykładów. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było tematowi „Medycyna – wyścig z czasem”, który został omówiony z różnych perspektyw.
Podczas trzech dni wiedzą i doświadczeniem podzieliły się wybitne osobowości świata nauki, m.in. prof. Jacek Żurada z University of Louisville (USA), wspomniana wyżej prof. Maria Siemionow z University of Illinois in Chicago (USA), prof. Waldemar Priebe z University of Texas (USA) oraz prof. Julian Dobranowski z McMaster University (Kanada). Nie zabrakło również okazji do spotkań z ekspertami działającymi w Polsce, jak np. prof. Henryk Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach czy prof. Marek Zawadzki z Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.




Spotkania Młodych Lekarzy
Nowym elementem tegorocznego kongresu było zaproszenie do udziału w sesjach lekarzy oraz adeptów sztuki lekarskiej (studentów ostatnich lat medycyny). Z myślą o nich przygotowane zostały specjalne panele, podczas których omówiono takie tematy, jak: Początki młodego lekarza za granicą, Dobry mentor w medycynie – nadzieja dla młodych, czy problem dla doświadczonych?, Wyzwania przyszłości – perspektywa młodego lekarza. Udział w spotkaniach był okazją do nawiązania współpracy z przedstawicielami zagranicznych uczelni.
– Z naszej perspektywy jest to pierwszy kongres, w którym młoda generacja lekarzy, czyli jeszcze studenci, rezydenci i młodzi naukowcy, ma szansę spotkać się razem w specjalnie dla nas stworzonej przestrzeni i nawiązać współpracę, która – mamy nadzieję – zaowocuje dalszymi projektami. (…) Kraków to bardzo dobre miejsce na organizację tego typu konferencji. Wydarzenie ma wartość sentymentalną, co w tego rodzaju spotkaniach jest bardzo istotne. Jak ktoś mieszka za granicą, to nie ważne, że jest XXI wiek, to nadal fajnie wrócić do siebie, porozmawiać we własnym języku – podsumował dr Jan Aleksander Kraśko, Sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie oraz organizator Komitetu Młodych na Kongresie Polonii Medycznej w Krakowie.




Wyjątkowe spotkanie z lekarzami ze Wschodu
Wśród gości kongresu można było spotkać aż 178 lekarzy ze Wschodu (z byłych krajów ZSRR), którzy do Krakowa przyjechali na specjalne zaproszenie organizatora. Najliczniejszą grupę stanowili lekarze z Ukrainy. Celem spotkań była integracja pomiędzy lekarzami polskiego pochodzenia z byłych krajów ZSRR a Polonią z całego świata, wymiana doświadczeń i ułatwienie międzynarodowych kontaktów.
– Ogromną wartością tego kongresu jest to, że tak wielu ludzi spotyka się w jednym miejscu. Wczoraj ktoś powiedział, że tylu lekarzy na metr kwadratowy, to jest niesamowite, bo każda z tych osób coś ze sobą niesie. Każdy z nas mieszka w innym kraju, ma innych pacjentów i taka wymiana doświadczenia, podzielenie się tym, z czym na co dzień się borykamy, jest bardzo ważne dla nas wszystkich – podkreśliła dr Janina Andrejczuk z Zachodnioukraińskiego Specjalistycznego Centrum Medycznego dla Dzieci we Lwowie (Ukraina).
Jubileuszowy Kongres Polonii medycznej przechodzi do historii. Z jednej strony przyniósł nowe spojrzenie na tematy omawiane podczas paneli i sesji, z drugiej był sentymentalną podróżą, pełną emocji i wzruszeń. Czterodniowe spotkanie pozwoliło na nawiązanie nowych i zacieśnienie dotychczasowych kontaktów, dało nadzieję na owocną współpracę międzynarodową i pokazało, jak ważne jest wzajemne wsłuchiwanie się w potrzeby.
Organizatorami wydarzenia były Fundacja Polonii Medycznej i Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych. Biuro organizacyjne prowadziła firma Targi w Krakowie PCO&DMC.
Patronat nad Kongresem objął Senat RP i Pani Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.
Partnerami Kongresu byli m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Krakowa oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Partnerem farmaceutycznym były Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.
Kongres finansowo wspierali: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Senat RP.
